Sari la conținut

honda cx 500


Maniax
 Share

Postări Recomandate

Baieti imi place mult CX-ul si este o varianta low-budget pentru mine in cazul in care nu vand Uralul solo in curand, altfel imi iau BMW R GS.

Care este viteza de croaziera care ii place motorului? Cum se comporta suspensile spate cu pasager, mentionez ca sunt de talie grea :wink:.

Ati patit-o cu furca fata (semeringuri chiar indoituri) pana acum de la gropi?

Reglajul carburatoarelor va da batai de cap? Aprinderea va da batai de cap? Incarcarea? CUm se comporta la udatura, face probleme?

Multumesc.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 157
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Viteza croaziera 120-130Km/h -in ritmul asta te scoate de pe harta

suspensiile difera de la model la model dar rezista relativ bine la sarcini mari La euro vestea buna e ca simeringul spate se schimba usor.

Aprinderea a fost de mai multe tipuri TCI si CDI cu avans centrifugal -destul de fiabile

Generatorul trifazat cu excitatie magnet permanent necesita demontarea motorului din cadru in cazul unei defectiuni ale statorului sau rotorului. Regulatorul de tensiune se poate inlocui usor (se potriveste si de la alte moto mai noi)

Cred ca rezista mai bine la udatura decat pilotul ei

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Viteza croaziera 120-130Km/h -in ritmul asta te scoate de pe harta

suspensiile difera de la model la model dar rezista relativ bine la sarcini mari La euro vestea buna e ca simeringul spate se schimba usor.

Aprinderea a fost de mai multe tipuri TCI si CDI cu avans centrifugal -destul de fiabile

Generatorul trifazat cu excitatie magnet permanent necesita demontarea motorului din cadru in cazul unei defectiuni ale statorului sau rotorului. Regulatorul de tensiune se poate inlocui usor (se potriveste si de la alte moto mai noi)

Cred ca rezista mai bine la udatura decat pilotul ei

:wink: pe e-bay.de se gasesc foarte multe piese pentru cx 500 sau 650...am citit si eu pe undeva ca ar fi o boala cam obisnuita la cx defectiunea rotorului sau statorului...alex, ce ne poti spune , e o motoreta care poate fi reparata usor?se zice ca merg mult si bine cx500 astea... :P

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cui ii trebuie o motocicleta tourer la bani putini si cheltuieli minime in conditiile de mai inainte CX este o varianta OK

cu mici exceptii e un motor fiabil

Zi cate ceva de mici exceptii.

Eu am EURO de 2 ani si nu am avut probleme cu motorul .

Pt cei mari apare problema pozitiei la picioare.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cui ii trebuie o motocicleta tourer la bani putini si cheltuieli minime in conditiile de mai inainte CX este o varianta OK

cu mici exceptii e un motor fiabil

:blink: alex te rog mult , fac cinste ai putea sa faci o comparatie intre cx 500 si vt 500.....poti sa-mi raspunzi si pe privat , daca vrei....sincer te cinstesc.... :laugh:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 3 weeks later...

si au ajuns piesele !

 

de fapt au ajuns pe 1 feb dar abia acum am ajuns si eu la posta

 

a fost o intarziere pt ca cei de acolo mi-au scris adresa incompleta

si pachetul a ajuns in RO, s-a intors in DE si apoi iar a venit in RO

 

deci sistemul functioneaza.

 

daca sunteti nemultumiti de felul in care sunteti tratati de catre dealerii de piese noi sau sh,

puteti proceda ca mine

Editat de hawkeye
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...
  • 3 weeks later...

Salutari

 

Sunt un fost posesor de Honda CX-e nu pot sa spun decat de bine m-a purtat fara nici o problema 3 ani si 20000 km.A fost o prostie ca l-am vandut...este un motor robust si bine intretinut este aproape imposibil de stricat, cei din alte tari au peste 200000 km cu primul motor...ce se strica este cum s-a zis mai sus lantul de distributie si statorul .Mai am 2 Galeti de piese si un motor aproape complet de dat pe bani mici..la mine zac in sopron..a da si placute de frana noi noute..aviz amatorilor...astept pm

 

Salutari si asfalt uscat

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

si au ajuns piesele !

 

de fapt au ajuns pe 1 feb dar abia acum am ajuns si eu la posta

 

a fost o intarziere pt ca cei de acolo mi-au scris adresa incompleta

si pachetul a ajuns in RO, s-a intors in DE si apoi iar a venit in RO

 

deci sistemul functioneaza.

 

daca sunteti nemultumiti de felul in care sunteti tratati de catre dealerii de piese noi sau sh,

puteti proceda ca mine

:D hawkeye, nu s-ar supara nimeni daca ne-ai povesti ce ai schimbat la cx, ce probleme ai intilnit, haide nu fii sfios..... :D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

:crack: hawkeye, nu s-ar supara nimeni daca ne-ai povesti ce ai schimbat la cx, ce probleme ai intilnit, haide nu fii sfios..... :rusinica:

 

 

inca nu am ajuns la service asa ca nu am schimbat nimic important deocamdata

 

baterie, bujii, antigel, ulei

 

am cumparat cauciucuri, kit de distributie (ma rog sa nu fie nevoie sa-l schimb prea curand ca s-ar cam incarca factura), filtru de aer , saboti

 

urmeaza sa cumpar 2 tobe finale (musai pt itp), sha noua, alt ghidon si mai vad

 

trebuie sa repar niste mici fisuri la carena (nu e carena orig si are mici rupturi la prinderi ce s-ar putea agrava), sa-i fac carburatia, sa verific/inlocuiesc tot ce trebuie pe la frane, sa inlocuiesc 2 simeringuri la motor (schimbator de viteze si ambreiaj) - s-au scurs aproape 0,5 l de ulei in iarna asta numai pe acolo, sa curat bowdenele, sa repar turometrul, sa vad ce e cu stopul de frana (e mereu aprins - probabil contactul de la pedala e blocat), sa schimb cauciucurile, etc, etc.

 

cea mai grava problema (deocamdata) pare a fi la demaror care din cand in cand - destul de des - invarte in gol, sper sa nu fie nevoie de mai mult decat inlocuirea lui (cam 100 de euro la nemti) - probabil dintii angrenajului sunt dusi.

 

in rest totul e bine, mai putin actele care inca nu au fost finalizate - mai am nevoie de certificatul de atestare fiscala asa ca avocatul care ma ajuta mai are de facut un drum la cluj si apoi turda

 

 

nu imi mai vine nimic in minte acum asa ca ma opresc aici

 

:crack:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

inca nu am ajuns la service asa ca nu am schimbat nimic important deocamdata

 

baterie, bujii, antigel, ulei

 

am cumparat cauciucuri, kit de distributie (ma rog sa nu fie nevoie sa-l schimb prea curand ca s-ar cam incarca factura), filtru de aer , saboti

 

urmeaza sa cumpar 2 tobe finale (musai pt itp), sha noua, alt ghidon si mai vad

 

trebuie sa repar niste mici fisuri la carena (nu e carena orig si are mici rupturi la prinderi ce s-ar putea agrava), sa-i fac carburatia, sa verific/inlocuiesc tot ce trebuie pe la frane, sa inlocuiesc 2 simeringuri la motor (schimbator de viteze si ambreiaj) - s-au scurs aproape 0,5 l de ulei in iarna asta numai pe acolo, sa curat bowdenele, sa repar turometrul, sa vad ce e cu stopul de frana (e mereu aprins - probabil contactul de la pedala e blocat), sa schimb cauciucurile, etc, etc.

 

cea mai grava problema (deocamdata) pare a fi la demaror care din cand in cand - destul de des - invarte in gol, sper sa nu fie nevoie de mai mult decat inlocuirea lui (cam 100 de euro la nemti) - probabil dintii angrenajului sunt dusi.

 

in rest totul e bine, mai putin actele care inca nu au fost finalizate - mai am nevoie de certificatul de atestare fiscala asa ca avocatul care ma ajuta mai are de facut un drum la cluj si apoi turda

nu imi mai vine nimic in minte acum asa ca ma opresc aici

 

:rusinica:

:crack: adevarul este ca bagi ceva in ea , plus actele......avocatul ala trebuie si el platit[ initial eram de partea lui papasito , da 'dupa cite vad cam alta este treaba]....kit-ul de distributie in ce consta si cit te-a costat, de unde l-ai luat.....mult succes si sper sa ne vedem vara asta cind o sa vin pe la bucuresti :crack: da' parca deja se aude ceva rontait la distributie.....asa ca trebuie schimbat, nu?ai mecanic bun?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

:rusinica: adevarul este ca bagi ceva in ea , plus actele......avocatul ala trebuie si el platit[ initial eram de partea lui papasito , da 'dupa cite vad cam alta este treaba]....kit-ul de distributie in ce consta si cit te-a costat, de unde l-ai luat.....mult succes si sper sa ne vedem vara asta cind o sa vin pe la bucuresti :crack: da' parca deja se aude ceva rontait la distributie.....asa ca trebuie schimbat, nu?ai mecanic bun?

 

 

din fericire avocatul nu mi-a cerut nimic (dar ar cam fi cazul sa ma simt eu avand in vedere cate a facut pt mine desi nici macar nu ne cunoastem personal) - se punea problema unei tarifari in cazul in care s-ar fi ajuns in instanta. oricat de "atent" as fi la final, nu voi putea compensa modul in care a tratat problema mea

 

papasito nu a miscat un deget in toata povestea asta - a luat banii si a dat motorul, atat - parca a vandut un sac de cartofi nu o motocicleta.

 

kitul de distributie l-am comandat in Germania pe www.bike-teile.de . Contine mai multe piese dar eu am cumparat doar lantul, lama de ghidaj si lama intinzatorului. a costat vreo 70 euro lantul si 63 euro cele doua lame. transportul a costat 9 euro iar taxa de transfer bancar 34 de euro, plata facuta in avans.

 

daca distributia e galagioasa poate e doar lantul slabit si atunci se mai poate intinde. oricum, cand scurgi uleiul ca sa-l schimbi, filtreaza-l printr-un tifon si vezi daca sunt reziduuri metalice. daca sunt argintii, pot fi de la distributie - daca sunt aramii cica e de rau (din citite)

 

reparatiile le fac la trancanici (motoracingzone) dar cum bisnisul a crescut, nu mai stiu daca se ocupa personal sau a angajat un mecanic - suzukiul l-am dus la el si a fost ok

 

iti pun 2 poze :componentele distributiei si efectele unui lant slabit sau prea uzat (bine ca poza 2 nu e de la motorul meu)

post-6566-1205796992_thumb.jpg

post-6566-1205797025_thumb.jpg

Editat de hawkeye
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu vreau sa mai cumpar unul daca gasesc la pret convenabil

Cx de la Mediasi ar putea fi chiar al meu pt ca l-am cumparat de acolo.

 

Vand HONDA CX 500..... stare buna, inmatriculata. pret: 1200 euro neg. Sau accept variante ,la schimb...Il vand numai din cauza inaltimii (am 1,90 ), e cam mic ptr. mine.

telefon 0744909565.

Editat de walker
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...

Salutari

 

Sunt un fost posesor de Honda CX-e nu pot sa spun decat de bine m-a purtat fara nici o problema 3 ani si 20000 km.A fost o prostie ca l-am vandut...este un motor robust si bine intretinut este aproape imposibil de stricat, cei din alte tari au peste 200000 km cu primul motor...ce se strica este cum s-a zis mai sus lantul de distributie si statorul .Mai am 2 Galeti de piese si un motor aproape complet de dat pe bani mici..la mine zac in sopron..a da si placute de frana noi noute..aviz amatorilor...astept pm

 

Salutari si asfalt uscat

salut!

cum se pot vedea cele 2 galeti de piese pe care le ai?

in principiu, imi trebuie urgent elicea ventilatorului, carenele radiatorului si acel colier-burduf mare, ca nu stiu cum sa-i spun, in interiorul caruia se invarte elicea...multumesc anticipat!

pentru ceilalti, statorul se poate rebobina, daca aveti probleme, nu ezitati sa ma contactati caci va trimit eu la 2 batranei de pe la ilioara care probabil bobineaza de mai bine de 30 de ani, sunt foarte meticulosi si plini de rabdare, am numai cuvinte de lauda despre ei!

 

--- Mesaj completat în 02 Apr 2008 11:23 -------------

din fericire avocatul nu mi-a cerut nimic (dar ar cam fi cazul sa ma simt eu avand in vedere cate a facut pt mine desi nici macar nu ne cunoastem personal) - se punea problema unei tarifari in cazul in care s-ar fi ajuns in instanta. oricat de "atent" as fi la final, nu voi putea compensa modul in care a tratat problema mea

 

papasito nu a miscat un deget in toata povestea asta - a luat banii si a dat motorul, atat - parca a vandut un sac de cartofi nu o motocicleta.

 

kitul de distributie l-am comandat in Germania pe www.bike-teile.de . Contine mai multe piese dar eu am cumparat doar lantul, lama de ghidaj si lama intinzatorului. a costat vreo 70 euro lantul si 63 euro cele doua lame. transportul a costat 9 euro iar taxa de transfer bancar 34 de euro, plata facuta in avans.

 

daca distributia e galagioasa poate e doar lantul slabit si atunci se mai poate intinde. oricum, cand scurgi uleiul ca sa-l schimbi, filtreaza-l printr-un tifon si vezi daca sunt reziduuri metalice. daca sunt argintii, pot fi de la distributie - daca sunt aramii cica e de rau (din citite)

 

reparatiile le fac la trancanici (motoracingzone) dar cum bisnisul a crescut, nu mai stiu daca se ocupa personal sau a angajat un mecanic - suzukiul l-am dus la el si a fost ok

 

iti pun 2 poze :componentele distributiei si efectele unui lant slabit sau prea uzat (bine ca poza 2 nu e de la motorul meu)

de ce nu-ti schimbi singur lantul?

ti-e lene sa-ti faci niste amarate de prese si dispozitive?

daca ti-l schimbi singur, una la mana scapi de facturi incarcate si a doua stii ca tu cu manutele tale ai lucrat acolo, asa ca......nu stai cu morcovul infipt daca mi-o fi strans ala toate suruburile, dar le-o fi strans la cuplu?etc....

 

--- Mesaj completat în 02 Apr 2008 11:36 -------------

salut!

cum se pot vedea cele 2 galeti de piese pe care le ai?

in principiu, imi trebuie urgent elicea ventilatorului, carenele radiatorului si acel colier-burduf mare, ca nu stiu cum sa-i spun, in interiorul caruia se invarte elicea...multumesc anticipat!

pentru ceilalti, statorul se poate rebobina, daca aveti probleme, nu ezitati sa ma contactati caci va trimit eu la 2 batranei de pe la ilioara care probabil bobineaza de mai bine de 30 de ani, sunt foarte meticulosi si plini de rabdare, am numai cuvinte de lauda despre ei!

 

<small>--- Mesaj completat în 02 Apr 2008 11:23 -------------</small><br/>

de ce nu-ti schimbi singur lantul?

ti-e lene sa-ti faci niste amarate de prese si dispozitive?

daca ti-l schimbi singur, una la mana scapi de facturi incarcate si a doua stii ca tu cu manutele tale ai lucrat acolo, asa ca......nu stai cu morcovul infipt daca mi-o fi strans ala toate suruburile, dar le-o fi strans la cuplu?etc....

ia sa vedem, oare merg niste poze?

 

 

 

 

 

--- Mesaj completat în 02 Apr 2008 11:36 -------------

salut!

cum se pot vedea cele 2 galeti de piese pe care le ai?

in principiu, imi trebuie urgent elicea ventilatorului, carenele radiatorului si acel colier-burduf mare, ca nu stiu cum sa-i spun, in interiorul caruia se invarte elicea...multumesc anticipat!

pentru ceilalti, statorul se poate rebobina, daca aveti probleme, nu ezitati sa ma contactati caci va trimit eu la 2 batranei de pe la ilioara care probabil bobineaza de mai bine de 30 de ani, sunt foarte meticulosi si plini de rabdare, am numai cuvinte de lauda despre ei!

 

<small>--- Mesaj completat în 02 Apr 2008 11:23 -------------</small><br/>

de ce nu-ti schimbi singur lantul?

ti-e lene sa-ti faci niste amarate de prese si dispozitive?

daca ti-l schimbi singur, una la mana scapi de facturi incarcate si a doua stii ca tu cu manutele tale ai lucrat acolo, asa ca......nu stai cu morcovul infipt daca mi-o fi strans ala toate suruburile, dar le-o fi strans la cuplu?etc....

ia sa vedem, oare merg niste poze?

 

 

 

 

 

--- Mesaj completat în 02 Apr 2008 11:36 -------------

salut!

cum se pot vedea cele 2 galeti de piese pe care le ai?

in principiu, imi trebuie urgent elicea ventilatorului, carenele radiatorului si acel colier-burduf mare, ca nu stiu cum sa-i spun, in interiorul caruia se invarte elicea...multumesc anticipat!

pentru ceilalti, statorul se poate rebobina, daca aveti probleme, nu ezitati sa ma contactati caci va trimit eu la 2 batranei de pe la ilioara care probabil bobineaza de mai bine de 30 de ani, sunt foarte meticulosi si plini de rabdare, am numai cuvinte de lauda despre ei!

 

<small>--- Mesaj completat în 02 Apr 2008 11:23 -------------</small><br/>

de ce nu-ti schimbi singur lantul?

ti-e lene sa-ti faci niste amarate de prese si dispozitive?

daca ti-l schimbi singur, una la mana scapi de facturi incarcate si a doua stii ca tu cu manutele tale ai lucrat acolo, asa ca......nu stai cu morcovul infipt daca mi-o fi strans ala toate suruburile, dar le-o fi strans la cuplu?etc....

ia sa vedem, oare merg niste poze?

 

 

 

 

 

--- Mesaj completat în 02 Apr 2008 11:36 -------------

salut!

cum se pot vedea cele 2 galeti de piese pe care le ai?

in principiu, imi trebuie urgent elicea ventilatorului, carenele radiatorului si acel colier-burduf mare, ca nu stiu cum sa-i spun, in interiorul caruia se invarte elicea...multumesc anticipat!

pentru ceilalti, statorul se poate rebobina, daca aveti probleme, nu ezitati sa ma contactati caci va trimit eu la 2 batranei de pe la ilioara care probabil bobineaza de mai bine de 30 de ani, sunt foarte meticulosi si plini de rabdare, am numai cuvinte de lauda despre ei!

 

<small>--- Mesaj completat în 02 Apr 2008 11:23 -------------</small><br/>

de ce nu-ti schimbi singur lantul?

ti-e lene sa-ti faci niste amarate de prese si dispozitive?

daca ti-l schimbi singur, una la mana scapi de facturi incarcate si a doua stii ca tu cu manutele tale ai lucrat acolo, asa ca......nu stai cu morcovul infipt daca mi-o fi strans ala toate suruburile, dar le-o fi strans la cuplu?etc....

ia sa vedem, oare merg niste poze?

 

 

 

 

 

--- Mesaj completat în 02 Apr 2008 11:39 -------------

salut!

cum se pot vedea cele 2 galeti de piese pe care le ai?

in principiu, imi trebuie urgent elicea ventilatorului, carenele radiatorului si acel colier-burduf mare, ca nu stiu cum sa-i spun, in interiorul caruia se invarte elicea...multumesc anticipat!

pentru ceilalti, statorul se poate rebobina, daca aveti probleme, nu ezitati sa ma contactati caci va trimit eu la 2 batranei de pe la ilioara care probabil bobineaza de mai bine de 30 de ani, sunt foarte meticulosi si plini de rabdare, am numai cuvinte de lauda despre ei!

 

<small>--- Mesaj completat în 02 Apr 2008 11:23 -------------</small><br/>

de ce nu-ti schimbi singur lantul?

ti-e lene sa-ti faci niste amarate de prese si dispozitive?

daca ti-l schimbi singur, una la mana scapi de facturi incarcate si a doua stii ca tu cu manutele tale ai lucrat acolo, asa ca......nu stai cu morcovul infipt daca mi-o fi strans ala toate suruburile, dar le-o fi strans la cuplu?etc....

ia sa vedem, oare merg niste poze?

 

 

 

 

 

--- Mesaj completat în 02 Apr 2008 11:40 -------------

salut!

cum se pot vedea cele 2 galeti de piese pe care le ai?

in principiu, imi trebuie urgent elicea ventilatorului, carenele radiatorului si acel colier-burduf mare, ca nu stiu cum sa-i spun, in interiorul caruia se invarte elicea...multumesc anticipat!

pentru ceilalti, statorul se poate rebobina, daca aveti probleme, nu ezitati sa ma contactati caci va trimit eu la 2 batranei de pe la ilioara care probabil bobineaza de mai bine de 30 de ani, sunt foarte meticulosi si plini de rabdare, am numai cuvinte de lauda despre ei!

 

<small>--- Mesaj completat în 02 Apr 2008 11:23 -------------</small><br/>

de ce nu-ti schimbi singur lantul?

ti-e lene sa-ti faci niste amarate de prese si dispozitive?

daca ti-l schimbi singur, una la mana scapi de facturi incarcate si a doua stii ca tu cu manutele tale ai lucrat acolo, asa ca......nu stai cu morcovul infipt daca mi-o fi strans ala toate suruburile, dar le-o fi strans la cuplu?etc....

ia sa vedem, oare merg niste poze?

 

 

 

 

 

--- Mesaj completat în 02 Apr 2008 11:42 -------------

salut!

cum se pot vedea cele 2 galeti de piese pe care le ai?

in principiu, imi trebuie urgent elicea ventilatorului, carenele radiatorului si acel colier-burduf mare, ca nu stiu cum sa-i spun, in interiorul caruia se invarte elicea...multumesc anticipat!

pentru ceilalti, statorul se poate rebobina, daca aveti probleme, nu ezitati sa ma contactati caci va trimit eu la 2 batranei de pe la ilioara care probabil bobineaza de mai bine de 30 de ani, sunt foarte meticulosi si plini de rabdare, am numai cuvinte de lauda despre ei!

 

<small>--- Mesaj completat în 02 Apr 2008 11:23 -------------</small><br/>

de ce nu-ti schimbi singur lantul?

ti-e lene sa-ti faci niste amarate de prese si dispozitive?

daca ti-l schimbi singur, una la mana scapi de facturi incarcate si a doua stii ca tu cu manutele tale ai lucrat acolo, asa ca......nu stai cu morcovul infipt daca mi-o fi strans ala toate suruburile, dar le-o fi strans la cuplu?etc....

ia sa vedem, oare merg niste poze?

 

post-10133-1207125576_thumb.jpgpost-10133-1207125620_thumb.jpg

 

dar, ca de obicei, nu merge neam.....ce porcarie......oare va mai merge vreodata bine site-ul asta?

post-10133-1207125229_thumb.jpg

post-10133-1207125326_thumb.jpg

post-10133-1207125344_thumb.jpg

post-10133-1207125362_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

:( spune-ne si noua mai multe despre cx-ul tau-de cind il ai ,ce probleme ai avut, cit consuma...etc...numai de bine sa auzim :moto:

cx-ul meu e cel de la pink helmet si il am de vreo 3 saptamani, parca

si deocamdata lucrez la el

azi am terminat cu rebobinatul statorului alternatorului

voi incerca sa pun o poza, dar, in continuare, nu cred ca va merge.......

despre cat consuma, habar nu am cum sa va spun, dar, daca vrei sa mergi, ce te pasioneaza consumul?

urasc zgarcitii care-si iau, de exemplu, masini cu aer conditionat si vara nu-l pornesc ca le consuma un litru in plus la suta :ok:

da, uploadul nu merge, nesimtiti de programatori cu ochelari si cosuri pe fata :ok:

 

 

 

--- Mesaj completat în 03 Apr 2008 16:59 -------------
post-10133-1207229180_thumb.jpg

 

--- Mesaj completat în 03 Apr 2008 16:59 -------------
post-10133-1207229180_thumb.jpg

 

--- Mesaj completat în 03 Apr 2008 17:00 -------------
post-10133-1207229180_thumb.jpg

post-10133-1207230977_thumb.jpg

post-10133-1207231050_thumb.jpg

post-10133-1207231106_thumb.jpg

post-10133-1207231146_thumb.jpg

post-10133-1207231188_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

cx-ul meu e cel de la pink helmet si il am de vreo 3 saptamani, parca

si deocamdata lucrez la el

azi am terminat cu rebobinatul statorului alternatorului

voi incerca sa pun o poza, dar, in continuare, nu cred ca va merge.......

despre cat consuma, habar nu am cum sa va spun, dar, daca vrei sa mergi, ce te pasioneaza consumul?

urasc zgarcitii care-si iau, de exemplu, masini cu aer conditionat si vara nu-l pornesc ca le consuma un litru in plus la suta :)

da, uploadul nu merge, nesimtiti de programatori cu ochelari si cosuri pe fata :guitar:

<small>--- Mesaj completat în 03 Apr 2008 16:59 -------------</small><br/>post-10133-1207229180_thumb.jpg

 

<small>--- Mesaj completat în 03 Apr 2008 16:59 -------------</small><br/>post-10133-1207229180_thumb.jpg

 

<small>--- Mesaj completat în 03 Apr 2008 17:00 -------------</small><br/>post-10133-1207229180_thumb.jpg

:ok: in primul rind , felicitari pentru motoreta e foarte sucara cu seaua aia deosebita.....am intrebat de consum pen'ca am avut un cx care consuma 5[ e normal] si la un moment dat i-a venit boala si inghiortaia mult.....si e normal sa ma pasioneze consumul ca sa pot merge si sa ma pot bucura cit mai mult de mersul pe motoreta :( acum am un xj de 900 [ tot oldie-goldie] care fac pariu ca inghite mai putin decit un cx [ la mers normal, batrineste].....cx 500 a fost si va ramine motoreta mea de suflet, prima dragoste care nu va muri niciodata.....s-o stapinesti sanatos pe frumoasa aia si sa ai parte de multi km fara probleme cu ea :ok: citeam pe undeva ca dau baietii o gramada de bani pe stator nou [ electrexworld , parca] , ce zici te bazezi pe ce fac mosuletii aia? :moto:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

:ok: in primul rind , felicitari pentru motoreta e foarte sucara cu seaua aia deosebita.....am intrebat de consum pen'ca am avut un cx care consuma 5[ e normal] si la un moment dat i-a venit boala si inghiortaia mult.....si e normal sa ma pasioneze consumul ca sa pot merge si sa ma pot bucura cit mai mult de mersul pe motoreta :( acum am un xj de 900 [ tot oldie-goldie] care fac pariu ca inghite mai putin decit un cx [ la mers normal, batrineste].....cx 500 a fost si va ramine motoreta mea de suflet, prima dragoste care nu va muri niciodata.....s-o stapinesti sanatos pe frumoasa aia si sa ai parte de multi km fara probleme cu ea :ok: citeam pe undeva ca dau baietii o gramada de bani pe stator nou [ electrexworld , parca] , ce zici te bazezi pe ce fac mosuletii aia? :moto:

categoric! ce ti se pare atat de complicat in a infasura cu atentie niste sarma pe niste carcase?

deocamdata nu l-am montat, dar mai pe seara cred ca-l si pornesc! totul depinde de cat de repede ajung la Buzau.......totusi, toti spuneti ca ati avut, ca sunt foarte bune, ca va sunt de suflet, etc. cine mai are si ma poate ajuta si pe mine cu piese? imi trebuie urgent elicea de la ventilator, burduful - colier care vine in jurul elicei si carenajul radiatorului pentru ca exact electroventilatorul si sonda prost aleasa de temperatura care declansa electroventilatorul au dus la tragicul sfarsit al alternatorului.......

 

 

post-10133-1207298383_thumb.jpgpost-10133-1207298520_thumb.jpgpost-10133-1207299215_thumb.jpgpost-10133-1207299372_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

categoric! ce ti se pare atat de complicat in a infasura cu atentie niste sarma pe niste carcase?

deocamdata nu l-am montat, dar mai pe seara cred ca-l si pornesc! totul depinde de cat de repede ajung la Buzau.......totusi, toti spuneti ca ati avut, ca sunt foarte bune, ca va sunt de suflet, etc. cine mai are si ma poate ajuta si pe mine cu piese? imi trebuie urgent elicea de la ventilator, burduful - colier care vine in jurul elicei si carenajul radiatorului pentru ca exact electroventilatorul si sonda prost aleasa de temperatura care declansa electroventilatorul au dus la tragicul sfarsit al alternatorului.......

post-10133-1207298383_thumb.jpgpost-10133-1207298520_thumb.jpgpost-10133-1207299215_thumb.jpgpost-10133-1207299372_thumb.jpg

:( fraticule, nu am piese ca ti-as da....ia si tu de la baiatul ala care a zis ca are doua galeti.....s-ar putea sa mai aiba piese de cx si nea iulica din ferentari [ il gasesti duminica in vitan cu o hayabusa]......si in legatura cu moartea statorului , asta sa stii ca e boala obisnuita la cx.....la cx -ul pe care l-am avut eu , ventilatorul mergea incontinuu , cit timp mergea si motorul.....spor la treaba :ok:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

:burnout: fraticule, nu am piese ca ti-as da....ia si tu de la baiatul ala care a zis ca are doua galeti.....s-ar putea sa mai aiba piese de cx si nea iulica din ferentari [ il gasesti duminica in vitan cu o hayabusa]......si in legatura cu moartea statorului , asta sa stii ca e boala obisnuita la cx.....la cx -ul pe care l-am avut eu , ventilatorul mergea incontinuu , cit timp mergea si motorul.....spor la treaba :cheers:

nu exista boala frecventa, omule......sunt niste calcule simple......si nu e vorba de ventilatorul clasic, actionat de puterea motorului.....daca nu ai notiuni de electricitate, spune-mi, sunt inginer electronist, iti pot tine niste prelegeri cu notiuni de baza, nu e vorba de incalzire.....le facusi varza rau :P ...nu conteaza, nu toti s-au nascut invatati, e vorba de faptul ca un ventilator electric, adica un motor de curent continuu, mai consuma inca 50W in plus fata de cat au calculat japonezii..............................ca poate duce acel alternator, adica 170 W parca, asa ca...........e ca si cum tu putea cara un sac de 100 kg in spate, dar eu iti mai pun inca unul.......fii sigur ca daca te biciuiesc si nu te las sa te odihnesti crapi........ :( /////cam asa ceva e si aici, nu conteaza ca e vorba de putere mecanica, electrica, e doar o singura notiune: putere......un generator de orice forma de putere vrei tu poate genera o anumita putere, ce ii depaseste capacitatile se considera supraincarcare.........si, mai departe.........cineva caca steagul si, crede-ma, nu e consumatorul, adica, in exemplul meu, sacul! :hug:....cum dau de nenea ala din ferentari? pentru ca nenea ala cu galetile de piese le-a dat acum vreo 3 saptamani unuia din constanta :hug: pe suma de 150 ron...........nici macar taxe postale nu poti plati cu 150 ron daca e vorba sa cumperi ceva de pe e-bay pentru cx, asa ca, ce sa mai zic?..........nimic altceva decat ca regret amarnic ca nu am fost eu cel care le-a cumparat........care puteti dona un glont si imprumuta un pistol la care sa se potriveasca glontul respectiv, va sunt recunoscator.....chiar imi vine sa-mi zbor creierii de ciuda.....

Editat de bogdanawo
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

nu exista boala frecventa, omule......sunt niste calcule simple......si nu e vorba de ventilatorul clasic, actionat de puterea motorului.....daca nu ai notiuni de electricitate, spune-mi, sunt inginer electronist, iti pot tine niste prelegeri cu notiuni de baza, nu e vorba de incalzire.....le facusi varza rau :( ...nu conteaza, nu toti s-au nascut invatati, e vorba de faptul ca un ventilator electric, adica un motor de curent continuu, mai consuma inca 50W in plus fata de cat au calculat japonezii..............................ca poate duce acel alternator, adica 170 W parca, asa ca...........e ca si cum tu putea cara un sac de 100 kg in spate, dar eu iti mai pun inca unul.......fii sigur ca daca te biciuiesc si nu te las sa te odihnesti crapi........ :hug: /////cam asa ceva e si aici, nu conteaza ca e vorba de putere mecanica, electrica, e doar o singura notiune: putere......un generator de orice forma de putere vrei tu poate genera o anumita putere, ce ii depaseste capacitatile se considera supraincarcare.........si, mai departe.........cineva caca steagul si, crede-ma, nu e consumatorul, adica, in exemplul meu, sacul! :P....cum dau de nenea ala din ferentari? pentru ca nenea ala cu galetile de piese le-a dat acum vreo 3 saptamani unuia din constanta :cheers: pe suma de 150 ron...........nici macar taxe postale nu poti plati cu 150 ron daca e vorba sa cumperi ceva de pe e-bay pentru cx, asa ca, ce sa mai zic?..........nimic altceva decat ca regret amarnic ca nu am fost eu cel care le-a cumparat........care puteti dona un glont si imprumuta un pistol la care sa se potriveasca glontul respectiv, va sunt recunoscator.....chiar imi vine sa-mi zbor creierii de ciuda.....

:burnout: fraticule, eu te cred ca esti inginer, da' chiar asa fraieri sa fie aia care au facut cx-uri , incit nu s-au gindit ca depaseste puterea aia de ziceai tu?in cazul acesta , ce este de facut?si din moment ce diversi oameni din ''n'' tari ,proprietari de cx au spus ca ''asta si asta '' e boala specifica la cx , tu zici ca nu e .....si nu te mai spinteca atit cu prelegeri si cu culegeri ,n-am zis ca sunt expert , am vrut sa te ajut :hug: daca vin miine in vitan , cu gpz-ul unui prieten pentru vinzare , ti-l arat pe nea iulica, mergem si vorbim cu el....

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

http://en.wikipedia.org/wiki/Honda_CX_series

 

Citeste la probleme.

 

Faptul ca sta in ulei in fundul motorului nu il ajuta deloc.

 

Cat despre electroventilator, stai linistit ca ultimele modele de cx si gl aveau tot 180w pe incarcare si aveau din fabrica electroventilator. Si daca nu s-ar fi crapat plasticul ala al ei original (alta chestie frecventa la cx-uri) nu s-ar fi apucat nimeni de modificari.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

avand in vedere ca prelegerile astea sofiste m-au bagat in ceata, vin si eu cu o intrebare, pt elucidarea (pt mine) completa a misterului:

 

vorbiti despre ventilatorul din spatele radiatorului ?

 

intreb deoarece eram ferm convins ca e actionat mecanic si nu electric (cum inteleg din posturile de mai sus)

 

acel ventilator functioneaza continuu si la mine, lucru ce nu m-a intrigat, fiind vorba despre un motor de conceptie 1979 - mi-am zis ca e ca la dacie

 

deci cum e ?

 

salve

 

<small>--- Mesaj completat în 07 Apr 2008 11:42 -------------</small><br/>

 

 

s-a rezolvat misterul !

 

modelele de 500 cmc au ventilator mecanic, cele de 650 au ventilator electric

Editat de hawkeye
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

avand in vedere ca prelegerile astea sofiste m-au bagat in ceata, vin si eu cu o intrebare, pt elucidarea (pt mine) completa a misterului:

 

vorbiti despre ventilatorul din spatele radiatorului ?

 

intreb deoarece eram ferm convins ca e actionat mecanic si nu electric (cum inteleg din posturile de mai sus)

 

acel ventilator functioneaza continuu si la mine, lucru ce nu m-a intrigat, fiind vorba despre un motor de conceptie 1979 - mi-am zis ca e ca la dacie

 

deci cum e ?

 

salve

 

<small>--- Mesaj completat în 07 Apr 2008 11:42 -------------</small><br/>

s-a rezolvat misterul !

 

modelele de 500 cmc au ventilator mecanic, cele de 650 au ventilator electric

ok

fii atent aici.....ce am io, are ventilator mecanic, adica o elice pe axa cu came, ma rog, ce avea ea in original....acum, mai departe, cu trimitere la pink helmet......caci el a avut motocicleta inainte......elicea mecanica, ii mergea beton, numai ca, din ce motiv o fi avut, s-a spart, pana acum, nimic deosebit, ceva uzual, pink a pus un electroventilator pe radiator, iarasi nimic gresit....mai departe, si acum, direct pentru pink:

sonda pe care ai pus-o in locul celei de indicator de bord, care nu este altceva decat un termistor, cred, a carui rezistenta variaza in functie de temperatura, este un termocuplu, adica un bimetal care isi modifica dimensiunile mecanice la cresterea temperaturii, in urma acestor modificari ale dimensiunilor mecanice inchizand un contact, si anume, pe ea sunt scrise urmatoarele 3 chestii:, cu marker, scrie 10lei :cheers: si, stantat pe corpul ei, scrie 80 - 68, ceea ce inseamna ca ea a costat 100000 lei vechi in magazin si ca inchide un contact in momentul in care temperatura din varful ei de citire care sta in lichidul de racire atinge 80 grade si deschide contactul in momentul in care temperatura fluidului scade sub 68 grade.....mai departe, pe termostat scrie 82 grade, si daca ne uitam in documentatia de honda cx, asta inseamna ca termostatul incepe sa deschida in jur de 80-82 grade si este complet deschis pe la 95 de grade, iar sonda cu pricina vine pusa inainte de termostat, intre motor si termostat, mai precis, ea monitorizeaza temperatura fluidului din motor si nu din radiator, adica, in concluzie, sonda aia tine contactul inchis tot timpul.

buuuun

electroventilatorul papa 3,6-3,7 A la o tensiune de 14V, ceea ce da o putere de 51,8W, curent masurat in gol, adica cu ventilatorul scos de pe radiator, pus pe radiator sigur absoarbe mai mult, din cauza obstructionarii jetului de aer de catre aripioarele radiatorului, asa ca se poate considera ca mananca chiar vreo 60-65W pe putin

buuuun, sa zicem 60W

pe absolut toate sistemele cu radiator si electroventilator eu nu am vazut sonda de comanda a electroventilatorului asezata in alta parte decat pe radiator, in partea de jos a acestuia, cat mai aproape de racordul de iesire......de ce?

pentru ca, e foarte simplu, rolul acelui electroventilator electric nu este altul decat de a ajuta radiatorul in cazul in care el nu mai poate face fata si temperatura fluidului la iesirea din radiator creste mai mult decat ar trebui, acela este momentul in care el ar trebui sa porneasca si sa mearga doar pana cand temperatura ajunge in parametrii normali, in restul timpului sta linistit si nu consuma nimic

ok

am stabilit si asta......mai departe, ca tot ziceam intr-un post anterior tot in topicul acesta despre un bilant al puterii

hai sa o luam asa

in timpul functionarii

farul aprins, 60W, lumina pozitie spate si fata, 5+5W=10W

ventilator, 60W

incarcare baterie, curent nominal baterie, 12A, curent incarcare, 10%, adica 1,2 A x 14V=16,8W,

din cand in cand semnalizare, adica 2x21W=42W

si destul de des stop pe frana, mai ales in oras adica inca 21W

ia sa vedem cat avem pana acum..........deja din far, ventilator electric, pozitii si incarcare baterie avem un total de 146,8W, ceea ce inseamna o incarcare a generatorului de aproximativ 82%, incarcare ce este permanenta.......sa-mi spuna si mie cineva care mai are cat de cat o idee despre electrica, electronica, fizica, mai stiu io ce, ce generator sau sursa de curent/tensiune poate functiona in regim permanent o perioada nelimitata de timp la 82%?!?.......va dau tot io raspunsul, nici una si asta in cazul in care este in aer, racita fortat, etc.....ori, aici se complica problema, alternatorul este in ulei, ulei care are deja temperatura motorului, adica 90-100 grade, ori, lacul de impregnare, izolatia sarmei din infasurarile statorice, sa fie mai pe intelesul tuturor, rezista pana pe la o temperatura de vreo 180 de grade, dar, inca o data, e vorba despre rezistenta ei maxima, adica nu de o solicitare permanenta.......in conditiile date, adica in situatia reala, temperatura infasurarilor acelui stator cred ca ajunge pe undeva in apropierea acestui prag de 180 grade......si, sa-mi spuneti si mie, cum sa reziste? si cum sa nu se produca scurturi intre spire?......e ceva evident.........

nici nu mai iau in calcul ceilalti consumatori, adica semnale, stop pe frana, caci deja se depaseste puterea maxima debitata de generator (alternator)........

s-a inteles ceva?

in concluzie, da, ideea e buna cu electroventilator, in lipsa elicei originale, dar, sonda cat si pozitionarea ei au fost prost alese.......

in alta ordine de idei, alternatorul a fost reparat, s-a rebobinat la acei batranei meticulosi, s-a facut si proba, functioneaza perfect, in prezent lucrez la o varianta de comanda buna si exact atat cat trebuie pentru electroventilator....

q.e.d.

 

 

.....si trebuie sa vin cu o completare stricta, imi cer scuze, dar sunt la un prieten, cel de pe al carui id am dat acest post......dar, nu va speriati, sunt eu, bogdanawo....unicul :burnout:

Editat de dt_yamaha
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...