Sari la conținut

Liniile De Tramvai Ude


tro5
 Share

Postări Recomandate

Dupamiaza asta pe ploia mocaneste liniile de tranvai de pe Dinicu Golescu mi-au doborat recodrul de 3 ani de moto fara cazaturi (din cauza lor).

Circulam cu 30km/h pe liniile de tranvai cand la revenirea pe banda de langa liniile de tranvai am cazut ca o pleasca. Norocul meu a fost ca am cazut direct pe capota unui papuc de firma oprit in coloana, motorul cazuse pe sina si bloca cu topcaseul usa soferului. Cu ajutorul pasagerului din dreapta soferului am reusit sa ridic motorul de jos. Pana l-am pus pe cric masina pe care am cazut a plecat...... a trebuit sa alerg dupa sofer prin intersectie sa-mi cer scuze si sa vad daca are ceva pretentii. Spre norocul meu omul nu si-a facut probleme si am plecat fiecare in treaba lui.

Motorul nu are nici macar o zgarietura , doar eu am ramas cu recordul doborat :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Bravo! Ai scapat ieftin. Daca masinile erau in mers si cadeai ..........

Totusi nu prea inteleg ce legatura are cu topicul/sectiunea accidente......... e cel mult un mic incident ..... dar nu conteaza.

 

bafta!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

si eu am patit`o pe linia de tramvai acum vreo 8-9 luni .... numai ca la mine era cu o viteza de 60 km/h si era sa ma calce si cateva masini .... norocul meu ca nu am strambat decat ghidonul umpic care l`am re-indreptat in 5 secunde ... doar imi fisurasem 1 coasta ... oricum atentie mare la liniile de tramvai ca te fura foarte foarte usor

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

sal tro

sper ca esti ok

stiu pe cineva care a tras.o rau dupa o cazatura identica

cu ceva luni de recuperare la umar

si.............. cred ca gs a fost suparat

pt ca.l tradezi cu vitezana

bafta

de asta nu e bine sa ai 2 moto de categorii diferite....... :)

si sanatate

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Dupamiaza asta pe ploia mocaneste liniile de tranvai de pe Dinicu Golescu mi-au doborat recodrul de 3 ani de moto fara cazaturi (din cauza lor).

Circulam cu 30km/h pe liniile de tranvai cand la revenirea pe banda de langa liniile de tranvai am cazut ca o pleasca. Norocul meu a fost ca am cazut direct pe capota unui papuc de firma oprit in coloana, motorul cazuse pe sina si bloca cu topcaseul usa soferului. Cu ajutorul pasagerului din dreapta soferului am reusit sa ridic motorul de jos. Pana l-am pus pe cric masina pe care am cazut a plecat...... a trebuit sa alerg dupa sofer prin intersectie sa-mi cer scuze si sa vad daca are ceva pretentii. Spre norocul meu omul nu si-a facut probleme si am plecat fiecare in treaba lui.

Motorul nu are nici macar o zgarietura , doar eu am ramas cu recordul doborat :)

Asa si eu era sa dau un Suzuki 600 (nu stiu de care) de pamant in parcare acum 2-3 zile cand plecam la servici pentru ca era ingrozitor de frig si dupa ce mi-am incalzit scuterul, am dat cu spatele, si cand credeam ca am unghi sa scap am bagat mana in gaz si - ghinion - mi s-a blocat cablul de acceleratie (vaselina de acolo era "magiun") si micro-lighioana a derapat din fund spre dreapta cand eu speram sa mai virez inca spre stanga, asa cam am prins animalutul de coarne cu amandoua mainile si am asteptat sa se innece motorul (timp in care el incerca sa faca cerculete inspre "Suzi") pentru ca respectiva scula nu e dotata cu "Emergency Stop Button" si nu am avut tupeul sa iau mana de pe coarne si frane ca sa tai contactul si stiam din experienta ca pot sa innec o chesatie de 4CP...

 

Daca as fi fost pe motocicleta si as fi apucat, probabil as fi incercat sa actionez respectivul buton, desi la o putere de 7 ori mai mare mi-ar fi trebuit o viteza de reactie probabil de 7 ori mai mare (pe care nu o am), dar foarte probabil pe motor mi-as fi amintit ca acolo am ambreiajul cu care sunt obisnuit (sau macar poate l-as fi confundat cu frana din spate de la scuter), asa ca macar nu as fi lovit-o pe Suzi prea tare nici cu motorul...

 

Pe de alta parte eu mi-am scapat motorul pe jos sambata cand dupa ce l-am spalat incercam sa-i pun topcase-ul la loc, si m-am ales cu schimbator de viteza indoit (indreptat cu ciocanul inte timp), manson stanga usor crapat, maneta de ambreiaj mai scurta, de 3 degete (ca s-a rupt, dar intre timp a fost pilita sa nu taie manusa), si oglinda stanga crapata (care asteapta inlocuire). Asta e tot accident?

 

Eur credeam ca astea sunt incidente stupide care se pun la "Motociclisti in fiecare zi" sau la "Incepataori" si nu la "Accidente" unde se vorbeste de obicei de oase rupte, de donatii pentru cei cu oase rupte, sau si mai rau de oase rupte prea rau ca sa mai aiba posesorul respectivelor oase nevoie de donatii ca deja ne priveste prea de sus...

Editat de pmoldovan
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu stiu cat de bine e, dar eu la scurta trecere peste linii trag ambreiajul, sa nu aibe de ce sa patineze pe linie si niciodata nu mi-a facut figuri (desi chiar si asa trec peste ele cu un mic morcovel....). Am avut insa 2 situatii cand era sa dau cu motorul de pamant tocmai ca nu trasesem ambreiajul. Bine ca ai scapat usor.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ale dreq shine, te fura urgent.

Nici cu masina nu-mi plac prea tare de cand, tot pe Dinicu Golescu, am intrat intr-un drift de ditamai frumusetea la o frana mai vanjoasa pe ele si m-am oprit la 45 de grade la vreun metru in spatele unui megane, al carui sofer il vedeam cam :lol: in oglinda :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eur credeam ca astea sunt incidente stupide care se pun la "Motociclisti in fiecare zi" sau la "Incepataori" si nu la "Accidente" unde se vorbeste de obicei de oase rupte, de donatii pentru cei cu oase rupte, sau si mai rau de oase rupte prea rau ca sa mai aiba posesorul respectivelor oase nevoie de donatii ca deja ne priveste prea de sus...

Nu, scopul sectiunii asteia este sa invatam din greselile/ghinioanele/etc altora, nu un loc de dat cu rip-u' sau un substitut pentru stirile de la 5.

Idea e sa retina sau aduca aminte si altii cu mai multa sau mai putina experienta ca sinele de tramvai sunt periculoase, nu conteaza ca ai trecut peste ele de N-spe mii de ori pana acum, tot poti sa ti-o furi aiurea.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu stiu cat de bine e, dar eu la scurta trecere peste linii trag ambreiajul

Da, si eu fac la fel cu ambreiajul.

In plus incerc sa le atac intr-un unghi cat mai mare, eventual balangan motoru dintr-o parte in alta ca sa trec cat mai repede, si intotdeauna evit sa ajung cu ambele roti pe sina.

 

P.S. E intradevar naspa pe ploaia asta, mai ales seara cand de abia mai vezi prin viziera uda pe o parte si aburita pe ai'lalta. Si cand toti conservarii sunt in crize de isterie.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Dadusi cu poponeata pe sine de sus, am fost cu bmw-ul. Cred ca daca eram cu cbr-ul nu scapa fara zgarieturi.

 

Asta e chestia ca dupa 5 ani de moto si 3 ani cu bmw-ul nu am avut niciodata probleme cu sinele (nici cand era polei sau mazga pe jos) si uoite acum am cazut ca un incepator.

 

Am ramas surprins cum de au reusit sa m-a fure, de asta sunt ofticat acum.

 

In concluzie nu se stie niciodata ce se poate intampla chiar daca ai experienta sau nu.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Dadusi cu poponeata pe sine de sus, am fost cu bmw-ul. Cred ca daca eram cu cbr-ul nu scapa fara zgarieturi.

 

Asta e chestia ca dupa 5 ani de moto si 3 ani cu bmw-ul nu am avut niciodata probleme cu sinele (nici cand era polei sau mazga pe jos) si uoite acum am cazut ca un incepator.

 

Am ramas surprins cum de au reusit sa m-a fure, de asta sunt ofticat acum.

 

In concluzie nu se stie niciodata ce se poate intampla chiar daca ai experienta sau nu.

 

Daca erai cu CBR nu cadeai :) :lol:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Dadusi cu poponeata pe sine de sus, am fost cu bmw-ul. Cred ca daca eram cu cbr-ul nu scapa fara zgarieturi.

 

Asta e chestia ca dupa 5 ani de moto si 3 ani cu bmw-ul nu am avut niciodata probleme cu sinele (nici cand era polei sau mazga pe jos) si uoite acum am cazut ca un incepator.

 

Am ramas surprins cum de au reusit sa m-a fure, de asta sunt ofticat acum.

 

In concluzie nu se stie niciodata ce se poate intampla chiar daca ai experienta sau nu.

 

 

cred ca lipsa de atentie a fost de vina

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu, scopul sectiunii asteia este sa invatam din greselile/ghinioanele/etc altora, nu un loc de dat cu rip-u' sau un substitut pentru stirile de la 5.

Idea e sa retina sau aduca aminte si altii cu mai multa sau mai putina experienta ca sinele de tramvai sunt periculoase, nu conteaza ca ai trecut peste ele de N-spe mii de ori pana acum, tot poti sa ti-o furi aiurea.

 

 

Ideea e ca la fiecare picatura de ploaie apar cateva zeci de astfel de topicuri, se pare ca nu prea invata nimeni si se ocupa spatiul degeaba.Asa ca stati dracu' cat mai departe de liniile alea ca eu unul m'am saturat de topicurile astea.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...