Sari la conținut

1 Mai 2008 - Vama Veche


ambidextru
 Share

Postări Recomandate

Am fost uimit cit de mult seamana Vama cu localitatile indiene . Constructiile fara nici un stil sau arhitectura , tarabele si terasele unde iti risti sanatatea pe bani , balamucul general si inghesuiala cit cuprinde toate te indreapta catre aceasta comparatie . In aceeasi zi : la Mamaia in zona cluburilor de kite boarding apa era limpede si curata iar la Vama era laptoasa si plina de alge . Nu am reusit sa descopar ce anume provoaca aceast "magnetism" al "Vamei " ?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 131
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

inertia ne duce pe noi cei vechi acolo.

totusi exista ceva magnetism. ati vazut tzaranii aia care zici ca acum au terminat de vandut in piatza? ati stat cu ei la coada la clatite? v-au iesit bube de la crema de vanilie din ele? ati mancat la Bibi la preturi enorme mancare fara gust? ati comandat mancare si dupa 1h a venit chelnerita cu altceva pentru ca nu mai are ce ati comandat (fara sa va intrebe daca vreti acel altceva)? v-ati gasit masina stropita de (cuvant urat) de la vidanja sarguincioasa?

party-urile ies fain la stuf sau la B52 ... cand nu ies scandaluri cu bashtinashii. dar merita cateva ore de party, sacrificiul din restul timpului? rasaritul parca ar fi mai frumos in vama si delfinii parca vin mai des dar merita prafaraia si noroiala maxima (in caz ca ploua)? cand ai buget redus esti primit in vama dar decat o viata vierme nu mai bine o zi vultur?

e complicata discutia. si sunt sigur ca eu am sa ajung din nou acolo. asta e. nu stiu ce e, dar e ceva. mai conteaza si gasca uneori... si daca ei merg acolo...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

mare dreptate ai cbr-ica , locatia sa dus dracului de vreo 10 ani , multi ar trebui sa ii "multumeasca " acest lucru lui Mircea Toma . acesta si altii de teapa lui au distrus statiunea . conosc zona aceasta de litoral pe cind in 2 mai plaja de sub vila lui arsinel (cazemata)avea vreo 30 de metri latime .asta cred acum vreo 18 ani :kick: . ce a ajuns vama veche ??? un loc unde intilnesti preturi comparabile cu mamaia si chiar mai scump decit acolo , o bere la stuff costa exact cit una intr-un club de fitze in centrul capitalei , la cit costa o sticla de vin acolo te astepti sa iti vina un somelier la 4 ace sa il serveasca ( sincer citi dintre voi prefera sa ia bautura de la alimentara din sat si sa o bea pe plaja? ).in rest ce gasesti punkisti altoiti cu hipioti care iti cersesc cite o tigara si din cind in cind daca nu esti atent la sticla te "ajuta" sa o bei . secretare ce se cred ultra culte daca vorbesc de cartarescu si alti corifei ai culturi actuale , filozofi neintelesi ce provaduiesc cu atita sirg libertatea si drepturile omului fara sa se gindeasca si la obligatiile individului . dar..........oare ce ma trage totusi in acelasi loc ??? sa fie de vina prietenii ca vin acolo ??dracu stie citeodata ma intreb si eu , anul trecut am preferat sa stau sus pe faleza doar eu singur singurel sa ma uit spre mare si spre statiune cu mila , ca sa cureti cu adevarat statiunea ar fi o singura solutie aceea de a boicota toti agentii economici aflati in zona , oare cum s-ar simti ei ca absolut nici un turist sa nu cheltuie bani ??? oare de ce se organizeaza celebrul stufstock la sfirsitul sezonului ?? sa intrebat cineva ?? cum e ca unul sa se suie pe o scena sa se bata cu pumnul in piept ca el salveaza vama si ca nu se va mai construi si anul urmator cind mergi mai gasesti un etaj daca nu chiar doua la constructiile care le stiai deja , anul trecut era doar un teren mare gol acum mergi si gasesti o vila , un hotel , mare dreptate avea Chirila cind a inceput sa vorbeasca pe scena la prima editie a Stockului , nu cei care vin au distrus locului ci comerciantii si gasca de cintatori in struna care sunt condusi doar de ideia de profit , asta pina i sa taiat sunetul si a fost scos de pe scena .in rest numai de bine si poate ne vedem pe acolo :crack:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

acum cativa ani topaiam in cucu gol pe plaja in vama,acum nu mai ai loc de intzepatzi cu lantzuri(aur,normal) versace,kiloti de firma,etc...nu mai vb ca se construieste in draci,betoane pa peste tot...pai dak stau bine si analizez gresie si termopane am si aksa,basca asfalt si betoane...asa ca plec in vacanta ca sa gasesc altceva...dar cum e vb ceia...tre sa stricam ce e frumos ca sa cautam si altceva...

 

merg si eu la corbu...poate gasesc si o virgina pe acolo...nu la plaja ma refer...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

bine, bine, s-a dus dreacu, dar nu se baga nimeni la corbu ? vad ca in vama vi se pare naspa, dar nici in alta parte nu vreti...

90% ma bag la corbu. 2007 e ultimul an cand mai merg in vama... faina treaba era de se conserva cum era atunci cand nu aveam par la putza si mergeam la mare cu parintii...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Prezent!

 

Vama s-a stricat urat!

 

Tot ce inseamna locatie de camping buna s-a stricat!

Exista pe vremea lu cea' si pana prin '98...Popas 3 Mamaia...un camping intre Mamaia si Navodari; acolo imi pierdeam verile in copilarie! Conditii de nota 10, fara 'tarani de oras' era populat in principiu de nemti si polonezi, intre camping si Mamaia in sine nu exista nimic decat copaci/vegetatie...zona era plina de nudisti....in 99 terenul(inclusiv plaja) a fost concesionat de patronu' Springtime...un arab spurcat care a construit BLOCURI :rolleyes: si un cartier de vile...pana pe plaja.

 

Chestii de genu' s-au intamplat in ultimu' deceniu peste tot de la navodari in jos...pana in vama(inclusiv)

Vama o sa pice din pacate.

prea s-a fițoÂşit!

De 1 mai La Epava era deschis....in august nu mai exista...

In 3-4 ani n-o sa mai vezi picior de rocker in vama...o sa devina paradisul corporatistilor si fitosilor cu apucaturi de "rebel".

 

Creca ma mut spre nord...corbu portita poate si sulina.

 

Dar in vama o sa revin in fiecare an...macar 2-3 ore sa stau pe plaja aia sau 'sus pe deal'...e speciala pt mine...la fel cum era si campingul ala...la care ma intorc in fiecare an si-mi aduc aminte de copilarie, dar nu mai exista decat apa...nisipul si BLOCURI....a..si ruina toboganului acvatic comunist...pe care mi-am rupt curu' la 3 ani.

 

hai c-am dat-o in diverse...

in fine... ideea e ca VIN de 1 mai..

 

PS: Rados are dreptate in privinta lu' Mircea Toma....jegu' ala a 'salvat' vama si vrea s-o stoarca de tot potentialul economic neglijand tot...vanzand gogosi pokemonilor despre vamaiotism....scarba mi-e de el!

Cica vrea sa faca un festival de muzica in delta...fuutuuuipemasa!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mai oameni buni buni, bateti campii rau de tot.... am deschis acest topic ca sa anunt ca se merge in Vama si sa postati aici cei care mergeti. Acum ati inceput sa povestiti despre locurile alternative in care mergeti voi, despre intamplari din tinerete/copilarie, constructiile care apar an de an in Vama, preturile nejustificate, vina unui sau altuia in distrugerea acelei localitati... Intelegeti ca sunteti offtopic. Am deschis topicul PENTRU CEI CARE MERG IN VAMA VECHE, SA POATA CONFIRMA AICI. Ca sunteti unii care veti merge in alt loc, e alegerea voastra si o respect, dar nu are legatura cu acest topic. Nu vreti sa veniti in Vama? Nu e nicio problema... doar ca in aceasta situatie nu e cazul sa postati aici. Sper ca m-am facut inteles corect...

Editat de ambidextru
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

lasa-i bre Cristache sa scrie , unii scriu frumos !

 

as sugera numai sa nu se tot insiste cu plaja de la Corbu .

cred ca nimeni nu doreste repetarea istoriei si acolo ,asta oricum se va intampla , macar de s-ar castiga ceva timp .

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

mah...ar mai fi o locatie...

se numeste corbu, si este la cativa km de navodari. este o plaja "virgina". am zis si anul trecut, dar "voi" :batman, batman...

partea mai nasoala este ca nu sunt utilitati. deci cine merge acolo, asculta muzica la masina, doarme in cort, si isi face nevoile in natura. este misto locul si pentru enduristi.

http://images.google.ro/imgres?imgurl=http...l%3Dro%26sa%3DG

http://209.85.129.104/search?q=cache:3tNKF...;cd=1&gl=ro

 

 

frate, nu trebuia sa dai pe forum :rolleyes: ..o sa se ajunga la fel ca in vama.. :) :) in curand o sa apara 2-3 tarabe..apoi un chiosc...si peste un an o discoteca...si gata :blbl: :( :crack: :rock:

 

--- Mesaj completat în 20 Dec 2007 12:41 -------------
Daca 1 Mai pica joi ,noi bucurestenii, inseamna k o sa plecam in jurul orei 15 cu o zi inainte,adik miercuri,de la Ursu.

Eu cu siguranta o sa merg.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

noi enduristii stam mai mult prin munti si pe rape dar parca am face si noi o iesire al mare..deci daca in vama e asa mare balamuc si mizerie unde ne intalnim???..noua ne convine si pe o plaja mai fara facilitati ptr ca avem toate facilitatile cu noi(rulote,muzici,chitari si motoare pe platforma)..

 

aaaa si apropos sa nu se interpreteze cumva altfel..enduristii mei asculta de la nightwish si cargo pana la phoenix si vali sterian,sper sa nu deranjam sonor...respect si speram sa vedem cum intra cramponul in nisip...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu ma bag Ambidextrule, stii ca poti conta pe mine.

 

PS: Sa moara dracu' daca nu deschid un topic cu cine merge de 1 Mai 2009 in Vama!

 

deschide-l sa am si eu unde sa ma'nscriu

Nu merg pana in 2mai ca e prea aproape ...in Vama e altceva!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

te-ai facut inteles. noi vrem sa boicotam Vama ca sa faca ceva aia si sa o curete un pic ca sa mergem din nou :rolleyes:

tu nu vrei?

 

uite o ideie buna , un boicot trebuie , sa se vada ca totusi noi nu credem in sloganul "salvati vama veche " . sa o salvam dar de gasca comerciantilor si de mircea toma ce este in cirdasie cu ei . uite ambidextru ce ar fi ca de 1 mai sa mergem si sa ne postam noi la intrarea in vama veche si sa impartim noi niste fluturasi in care sa scriem citeva cuvinte simple sa justificam actiunea si sa indemnam turistii sa nu faca nici o cumparatura din barurile aflate pe plaja sau in apropierea plajei la fel si magazinele aflate in aceeasi situatie . nu mai asa cred ca putem salva acel loc . daca profitorii se vad cu veniturile inghetate o sa isi dea seama ca ca e timpul sa plece si sa lase statiunea curata . numai uniti putem rezolva ceva .

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

uite o ideie buna , un boicot trebuie , sa se vada ca totusi noi nu credem in sloganul "salvati vama veche " . sa o salvam dar de gasca comerciantilor si de mircea toma ce este in cirdasie cu ei . uite ambidextru ce ar fi ca de 1 mai sa mergem si sa ne postam noi la intrarea in vama veche si sa impartim noi niste fluturasi in care sa scriem citeva cuvinte simple sa justificam actiunea si sa indemnam turistii sa nu faca nici o cumparatura din barurile aflate pe plaja sau in apropierea plajei la fel si magazinele aflate in aceeasi situatie . nu mai asa cred ca putem salva acel loc . daca profitorii se vad cu veniturile inghetate o sa isi dea seama ca ca e timpul sa plece si sa lase statiunea curata . numai uniti putem rezolva ceva .

 

 

Radosule, cu boicotul tau sunt de acord: nu Vama in sine este cea care trebuie boicotata, ci oamenii care si-au adus contributia la crearea acelui haos pe care il vedem uneori in Vama Veche ( de obicei de 1 Mai). Daca vreti schimbare, trebuie sa luati atitudine. Nu de genul "eu nu merg, eu stau acasa sau ma duc in alta parte si se vor schimba lucrurile, pentru ca Vamaiotilor o sa le para rau ca nu am mers eu anul acesta pe acolo". Celor care au spus aici pe forum ca nu merg in Vama, ca asa inteleg ei sa boicoteze, le spun ca nu rezolva nimic prin atitudine pasiva. Daca vreti intr-adevar sa faceti ceva, faceti cum a zis si Radosu: luati atitudine si incercati sa schimbati ceva. Si loa cum il cunosc eu pe Radosu, asta e in stare sa imparta fluturasi pana si comerciantilor din Vama, prin care sa ii indemne sa falimenteze! :crack:) Fapte, nu vorbe! Insa pentru asta, puteti face un topic separat, altfel sunteti offtopic.

 

Ca sa inchei: postati aici cei care mergeti in Vama. Cine nu merge, e treaba lui/ei si nu ne intereseaza daca nu merge. :crack:

 

P.S. Radosule, am sa ma gandesc serios la propunerea ta. Trebuie sa discutam zilele astea.

Editat de ambidextru
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

discutam ambidextru nu e problema , si cine are idei poate sa contribuie la actiune .

actiunea este extrem de simpla , se vor imparti fluturasi in care vom cere turistilor sa nu faca achizitii din barurile si magazinele aflate pe plaja sau in apropierea plajei , sa nu se cazeze in hotelurile din apropierea plajei . alternative sunt cazare la particulari si achizitia de bunuri poate fi facuta in magalia sau la magazinele aflate la sosea la fel masa se poate lua la locantele deschise la sosea sau in localitatea 2 mai aflate la sosea , ptr cumparaturi se poate merge si in Mangalia .Actiunea nu este foarte simpla , va intimpina mari greutati in primul rind scopul ei va enerva la maxim comerciantii care vor cauta inabusirea actiunii ptr ca actiunea este indreptata impotriva lor , comerciantii vor folosi atit presa ( nu dau nume dar cred ca stiti ce reviste si ziare sunt afiliate organizatorului stuffstock ului ) cit si autoritatile statului in sprijinul lor , in al doilea rind turistii care nu vor vedea utilitatea protestului . cei care vor dori sa participe la aceasta actiune propusa vor trebui sa stie ca nu este o actiune usoara , ca vor fi mari greutati in desfasurarea ei si sincer rezultatele ei nu vor fi pe masura .dar faptul ca vom incerca sa facem ceva ptr ca intradevar sa salvam Vama veche din mizeria in care este acum poate sa insemne un prim pas ptr a arata ca niste oameni totusi gindesc constructiv si doresc ca aceasta statiune sa ramina pura .

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Trebuie sa spun de la inceput: Multa Bafta cu actiunea voastra!

Eu mergeam pe acolo cand exista doar un singur magazin, in sat, "La Mariana" ii ziceam noi. Vama Veche a vrajit prin pustietatea si intimitatea oferite. Asta a fost farmecul Vamii. Acum, in afara de nume, nu a mai ramas absolut nimic din tot ce a insemnat odata Vama Veche. Hipioti, punk-isti, rock-ari, manelisti si tarani...... niciunul din astia nu existau in Vama. Atunci vedeai acolo doar oameni "normali". Initial, Vama era un loc al nudistilor. Cu timpul, in Vama, "fortele" au inceput sa fie egale. Jumate nudisti, jumate textilisti. Totul a fost bine pana-n momentul in care s-a construit pe plaja primul WC, prima terasa, primul butic...... Si de aici "potopul".

Sincer, ca sa aduci Vama cum era odinioara, ar trebui sa demolezi absolut toate constructiile de pe si langa plaja, si sa aduci acolo oameni absolut "normali". Fara fitze gen hipi sau Q7. Lucru imposibil.....

Dragii mei, daca vreti sa "fumati" "virusul" Vama, n-aveti decat sa gasiti o plaja relativ virgina, fara magazine si discoteci, fara falsi hipioti sau autentici tarani, si sa va-ntindeti cortul pentru o vacanta ca-n paradis.................... :crack:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu calitatea locului sau a comerciantilor este indoielnica ci "calitatea" multora dintre participantii la eveniment si ,si mai indoielnica , calitate a celor ce spun ca vor sa participe la intilnire si nu vin.Este clar ca nu exista un consens MOTOCICLISTIC.Anul acesta era plin forumul de participanti si la fata locului......?Numai citiva.Personal nu mai calc pe acolo decit in trecere.

Editat de HondaSan
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...