Sari la conținut

Turul Romaniei Cu Oldtimer


Jean_Taxi
 Share

Postări Recomandate

Mi-a venit asa o idee, sa fac ocolul tarii cu MZ-ul meu de 125, din 61, sa ascult cum canta greierii si cum creste iarba.Am sa fac treaba asta iar daca cineva mai este interesat sa iasa la interval.Am facut turul tarii cu CBR-ul si mare lucru nu am vazut, deh, viteza bat-o vina, deci; ceva tovarasi de drum?PSNumai cand ma gandesc la consum imi vine sa plec acum! Imi doresc ceva mai spartan, cazare la cort, dus la rau, mancat mere padurete, va tine?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 75
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Mi-a venit asa o idee, sa fac ocolul tarii cu MZ-ul meu de 125, din 61, sa ascult cum canta greierii si cum creste iarba.Am sa fac treaba asta iar daca cineva mai este interesat sa iasa la interval.Am facut turul tarii cu CBR-ul si mare lucru nu am vazut, deh, viteza bat-o vina, deci; ceva tovarasi de drum?PSNumai cand ma gandesc la consum imi vine sa plec acum! Imi doresc ceva mai spartan, cazare la cort, dus la rau, mancat mere padurete, va tine?

tare e idea

pe mine ma tine.eu am IFA BK350. IFA este INceputul lu MZ. :crack:

dar problema e ca eu sunt din cluj si pana ne intalnim noi cu viteza anilor 50-60,ni se termina concediul :crack:

dar eu zic ca merita tot efortul.oare in cluj nu gasesc pe nimeni sa se alature? :kick:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

ma batea gandu sa plec intr-un tur al romaniei cu simsoneta de 47cc, evident, cu alti nebuni cu motorete mici si usor de reparat pe marginea drumului :crack: S-a si discutat proiectu asta pe la inceputul anului, si baietii erau chiar de acord sa merg cu ei, eu cu minimobra(care a papat lejer in 4 luni 5000 de km) dar motoreta s-a facut terci intr-un accident, iar acum mi-a fost smanglita :crack: Ideea este ca intr-un asa tur, fara ceva cu atas dupa tine in care sa se puna ceva piese si scule, e greu!Tot ca sfat, vorbisem atunci pe forum si mess cu oameni din alte localitati prin care urma sa trecem si sa facem revizii la motorete, sa ne ajute cu piese(imi dadea a check point) si este un lucru eficient pt ca poti pleca cu motoreta ca noua pe fiecare etapa :cheers:

 

Nu stiu cum se comporta un RT de 125, dar cu un minsk facut giugiuc de un meserias, bag mana in foc ca dai turu tarii in blana si poti face doar pana :P La fel si cu ij-u :lol: Atata timp cat ai crapat motoru in iarna cu ochii tai si ai pus totu ok si bun acolo, i-ai pus ulei cum trebuie si amestec, ai verificat tot ce e de verificat, si stii ca motoru e ok, poti sa te duci cu el si la cuca macaii :D

 

Keep in touch :kick:

Editat de Mr_ORL
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mi-a venit asa o idee, sa fac ocolul tarii cu MZ-ul meu de 125, din 61, sa ascult cum canta greierii si cum creste iarba.Am sa fac treaba asta iar daca cineva mai este interesat sa iasa la interval.Am facut turul tarii cu CBR-ul si mare lucru nu am vazut, deh, viteza bat-o vina, deci; ceva tovarasi de drum?PSNumai cand ma gandesc la consum imi vine sa plec acum! Imi doresc ceva mai spartan, cazare la cort, dus la rau, mancat mere padurete, va tine?

Draga Jean esti masochist?A fost o gluma.Cu MZ-ulala poti face turul Europei fara probleme majore.Un prieten de al meu a avut unul cu care a facut 200.000 km in toata tara.la vindut ca nu mai cadra cu functia lui de dir. la banca nationala.Da acu ii pare rau.Eu intentionez sa cumpar unul bun pentru placerea de a-l avea.Iti urez bafta ,colegi de drum de treaba si numai vreme frumoasa. :rolleyes: :crack: :rock:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Inteleg ca imi agreati ideea si mai mult decat atata sunt si vreo doi care ar vrea sa mi se alature.Asa este, Nae a facut turul tarii tot cu un MZ rt125 si nu vreau sa-i dau prilejul de a se crede unic :crack: .HondaSan, multam de incurajare, daca e fapt adevarat cu MZ-ul care a facut 200000km cu atat mai bine.Cine doreste sa faca turul si e din alte localitati se gasesc solutii, numai sa vrea asta.Singura chestie care ma nelinisteste e instalatia pe 6 v, in rest nu am spaime.Sunt absolut convins ca va fi ceva cu totul deosebit si nu am de gand sa-mi i-au toata garsoniera cu mine pt D-l Confort :rolleyes:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

:rolleyes:

Mi-a venit asa o idee, sa fac ocolul tarii cu MZ-ul meu de 125, din 61, sa ascult cum canta greierii si cum creste iarba.Am sa fac treaba asta iar daca cineva mai este interesat sa iasa la interval.Am facut turul tarii cu CBR-ul si mare lucru nu am vazut, deh, viteza bat-o vina, deci; ceva tovarasi de drum?PSNumai cand ma gandesc la consum imi vine sa plec acum! Imi doresc ceva mai spartan, cazare la cort, dus la rau, mancat mere padurete, va tine?

 

daca iau si atasul dupa mine ma primiti.... :crack:

pe cind se anunta turul asta,as fi interesat de un tur de asta...interesant

dar fara femei ca gasim pe drum :rock:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Problema majora la un asemenea tur e bagajul.O motocicleta de capacitate mica daca e incarcata deja nu mai trage.La camp ca la camp, da la deal sau la munte e crima si pedeapsa.Ca sa poti face un tur d-asta trebuie regim spartan.Adica 10 20 de kile de bagaj.Si singur pe motor.Daca crezi ca te tine in conditiile astea iti doresc drum bun.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mi-a venit asa o idee, sa fac ocolul tarii cu MZ-ul meu de 125, din 61, sa ascult cum canta greierii si cum creste iarba.Am sa fac treaba asta iar daca cineva mai este interesat sa iasa la interval.Am facut turul tarii cu CBR-ul si mare lucru nu am vazut, deh, viteza bat-o vina, deci; ceva tovarasi de drum?PSNumai cand ma gandesc la consum imi vine sa plec acum! Imi doresc ceva mai spartan, cazare la cort, dus la rau, mancat mere padurete, va tine?

da este o chestie interesanta si ar fi ceva unic in anii nostrii sa facem un tur!

aici intervin mai multe probleme ! de organizare in primul rand!

deci capacitatea motoarelor,starea lor,traseul ales,costul expeditiei,si sa nu uitam asistenta tehnica !sa nu uitam de cunostintele mecanice si electrice ale motociclistilor ce vor acest tur!de atitudinea lor in vremuri grele !(de genul iiiii dau foc ca nu mereeee!)ar trebui in acest caz luat legatura cu toate cluburile de motociclisti din tara avand in vedere traseul!deci parerea mea ar fi ca trebe ceva premeditat!

sa vedem cati dintre noi cu oldtimere au concediul (care au in acelasi timp)

ar fi o treaba faina ca si parintii nostrii8 mergeau cu oldtimerele la mare sau la munte indiferent de oras ! :rolleyes: asfalt uscat!

 

deci cel mai usor cort care stiu eu de 2 persoane 1,8 kg,1 termoizolanta 500grame,sac dormit 1,200kg

restul de kg in bani trebe doar atat!

Editat de lakopeter
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Frumoasa initiativa!

Am facut si noi turul Romaniei acum foarte multi ani[mai multi ani la rand],prima data cu motoreta Carpati,la 18 ani!

Pentru temerari:la Timisoara,din partea mea,aveti service moto pentru reparatiile necesare continuarii turului,sper sa nu fie nevoie,curte pentru odihna motocicletelor,cazare pentru voi,incap destul de multi-daca nu tineti sa dormiti cate doi in camera :rolleyes: -si ceaunul de gulas!!!

Succes cu organizarea!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu unul voi mere fara pasager, am cortul usor, Cuxi fii sigur ca iti vom bea berile in Fagaras,(nu stiu cum voi face dar decat sa mergem pe la timisoara, Arad , Oradea, Satu Mare, adica numa campie), as prefera un traseu prin Apuseni, e mai interesant.Pt mine nu conteaza perioada, pot oricand, m-am gandit sa fie un tur cu o durata de 8 zile, sa mai vizitam si cate ceva.Voi face un calcul aprox al costului acestei trebi, dar am timp de asa ceva si nu cred sa fie o suma de speriat.As fi fericit sa ma insoteasca si cineva cu o motocicleta cu ataj, motivele ar fi destule!Lakopeter ai dreptate ca treba trebuie bine gandita si pregatita, insa, nu vad de ce am amesteca si niste cluburi moto in chestia asta, nu intentionez sa fac un pelerinaj pe la cluburile moto din tara ( numa respect pt baietii care le alcatuiesc), dar cred ca sunt lucruri mai interesante de vazut :rolleyes:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu unul voi mere fara pasager, am cortul usor, Cuxi fii sigur ca iti vom bea berile in Fagaras,(nu stiu cum voi face dar decat sa mergem pe la timisoara, Arad , Oradea, Satu Mare, adica numa campie), as prefera un traseu prin Apuseni, e mai interesant.Pt mine nu conteaza perioada, pot oricand, m-am gandit sa fie un tur cu o durata de 8 zile, sa mai vizitam si cate ceva.Voi face un calcul aprox al costului acestei trebi, dar am timp de asa ceva si nu cred sa fie o suma de speriat.As fi fericit sa ma insoteasca si cineva cu o motocicleta cu ataj, motivele ar fi destule!Lakopeter ai dreptate ca treba trebuie bine gandita si pregatita, insa, nu vad de ce am amesteca si niste cluburi moto in chestia asta, nu intentionez sa fac un pelerinaj pe la cluburile moto din tara ( numa respect pt baietii care le alcatuiesc), dar cred ca sunt lucruri mai interesante de vazut :rolleyes:

eu ma gandeam ca santem motociclisti si Doamne feri de un necaz ce nu se poate repara pe drum si ar fi bine sa stie lumea motociclistica traseul durata si scopul excursiei! nu ?indiferent ca e club sau nu eu cred ca un sprijin si orice ajutor ar fi binevenit din partea oricui !

 

 

asfalt uscat!

:crack:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

dece va ganditi voi din start la reparatii ? puneti naiba fiarele la punct si nu aveti necazuri daca le tratati frumos la drum. Doar statiile de benzina sa stiti pe unde sunt, ca rezervorul mic si plimbarea lejera va fac sa uitati de griji si va treziti tarziu.

 

 

In functie de perioada poate ma bag si eu la drum, sau macar la o parte din drum, cu ij 56/61.

 

Oricum pana atunci - daca aveti intrebari legate de electrica - astept.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

dece va ganditi voi din start la reparatii ? puneti naiba fiarele la punct si nu aveti necazuri daca le tratati frumos la drum. Doar statiile de benzina sa stiti pe unde sunt, ca rezervorul mic si plimbarea lejera va fac sa uitati de griji si va treziti tarziu.

In functie de perioada poate ma bag si eu la drum, sau macar la o parte din drum, cu ij 56/61.

 

Oricum pana atunci - daca aveti intrebari legate de electrica - astept.

 

 

eu ma gandeam la un preludiu nu la reparatii!

asfalt uscat! :rolleyes: un plan ceva ! :crack:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

eu ma bag cu mezeul de 250 si e posibil sa mai vina 2 prieteni ...cu mezeurile mele... ca de cand amenint ca fac asta da nu prea am gasit tovarasi de drum.... deh viata spartana nu mai prieste ...deci merg da sa ma anuntati din timp.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...