Sari la conținut

Grupul posesorilor de SuzukiGS500


Thomas
 Share

Postări Recomandate

 

sal, sunt nou pe aici si de ceva timp ma chinui sa citesc tot ce se scrie despre grupul gs-istilor dar nu am ajuns decat pana la 55 :D , serviciul, scala si dinastea... sper ca pana in primavara sa reusesc si eu sa imi achizitionez un gs sa ma alatur si eu grupului :lol: mai este loc nu ... :blbl: ..... :D stiam eu. asfalt uscat

 

--- Mesaj completat în 25 Oct 2007 13:03 -------------
tot eu :eek: ma intereseaza niste preturi bune din romania de casti, manusi, geaca si dinalea ca ar trebui si daca se poate si din timisoara ar fi si mai bine astept raspunsuri

stiu ca se poate

 

--- Mesaj completat în 25 Oct 2007 21:44 -------------
apropo cine imi da si mie manualul de gs

 

--- Mesaj completat în 25 Oct 2007 21:49 -------------
sunt cam nerabdator ;) cred ca o sa reusesc sa o bag eu la iernat pe suzy dar mai ziceti-mi si mie cam ce ar trebui sa stie un incepator

inca nu sunt da nus departe :lol:

salutare tuturor

Editat de r.i.p
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 6,9k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Doar daca schimbi si furcile in sensul ca trebuie sa aiba prinderi pt etrier pe ambele parti. Apoi trebuie sa-ti faci conductele de frana "la ochi" (mai lasi, mai tai un pic, etc) precum si schimbata pompa. Insa franeaza f bine si cu 1 disc, in my oppinion ;)

 

La mine franeaza nasol dupa parerea mea , acum un an aveam placutele varza le-am schimbat si nu am vazut mare diferentza , chiar deloc doar ca nu mai haraia. am zis ca e de la uleiu care curge din furca. am remediat si problema asta , am curatat discul si tot greu franeaza. ma gandescs a schimb discul , da e cams cump :D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

<small>--- Mesaj completat în 25 Oct 2007 13:03 -------------</small><br/>tot eu ;) ma intereseaza niste preturi bune din romania de casti, manusi, geaca si dinalea ca ar trebui si daca se poate si din timisoara ar fi si mai bine astept raspunsuri

stiu ca se poate

 

<small>--- Mesaj completat în 25 Oct 2007 21:44 -------------</small><br/>apropo cine imi da si mie manualul de gs

 

vezi ca manualul e cateva pagini mai sus, de acolo l am luat si eu

 

si preturile bune le gasesti cand stii ce vrei sa iti cumperi si cati bani ai

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

ms calinbac dar habar nu am ce e de cumparat, zic eu ca mai intai trebuie sa vad si eu niste exemple ca sa imi pot da seama ce imi place iar de pret sa zic un 300e dar daca e nevoie mai cautam ceva pe la cutiuta. crezi ca imi pot gasi ce imi trebuie....?

e cineva din tm cu un gs pe forum, as dori si eu sa vad cum se aude motorul la frumusete si sa imi mai zica si mie cate ceva bun de stiu pentru incepatori ....

 

va invidiez deocamdata, asfalt uscat cat mai e timp

Editat de r.i.p
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

habar nu am ce e de cumparat, zic eu ca mai intai trebuie sa vad si eu niste exemple ca sa imi pot da seama ce imi place iar de pret sa zic un 300e dar daca e nevoie mai cautam ceva pe la cutiuta. crezi ca imi pot gasi ce imi trebuie....?

 

300E e o suma rezonabila pentru o jacheta buna, sau pentru o casca buna/top. Ma rog, sa zicem ca daca ai noroc le gasesti pe amandoau la 500E. Eu le-am luat la oferta pe amandoua cu 450E, reduse de la 650 :D. Manusile te mai costa cam 50E, sau mai mult. Pe ale mele am dat cam 100E, tot cu o reducere de vreo 30%. Dar in primul sezon am folosit niste manusi de ski, excelente mai ales pe vreme friguroasa...dar cu foarte putina protectie ;). Bine ca n-a fost nevoie sa le folosesc...

 

Tu trebuie sa te hotarasti ce echipament iti iei. Vezi ca exista un ghid pentru echipament pe undeva pe la sectiunea de incepatori...Si mai viziteaza si sectiunea de echipament, gasesti acolo ceva preturi la diverse accesorii/toale

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

La mine franeaza nasol dupa parerea mea , acum un an aveam placutele varza le-am schimbat si nu am vazut mare diferentza , chiar deloc doar ca nu mai haraia. am zis ca e de la uleiu care curge din furca. am remediat si problema asta , am curatat discul si tot greu franeaza. ma gandescs a schimb discul , da e cams cump ;)

 

Cat am avut GS-ul am folosit Saito, GoldFren si Ferodo Strada. Primele 2 le-am mancat in nici 2000 km si am zis ca GS-ul are frane proaste si ca e de vina. Cu Ferodo Strada franam mult mai bine insa nu destul de. Am dat bani pe un set de ferodo mai dure (dezavantajul este ca musca din disc placutele f dure) si franam f bine. Deci de fapt placutele erau proaste. De asemenea curatarea discului e importanta (in mod frecvent) cu spray-uri degresante special concepute. Schimbarea discului merita doar daca vrei sa tii motorul a' la long, altfel parerea mea e sa nu.

 

 

P.S. Manual(e) de GS se gasesc si aici -> http://www.tanga-moteurs.ro/service/

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

ms calinbac dar habar nu am ce e de cumparat, zic eu ca mai intai trebuie sa vad si eu niste exemple ca sa imi pot da seama ce imi place iar de pret sa zic un 300e dar daca e nevoie mai cautam ceva pe la cutiuta. crezi ca imi pot gasi ce imi trebuie....?

e cineva din tm cu un gs pe forum, as dori si eu sa vad cum se aude motorul la frumusete si sa imi mai zica si mie cate ceva bun de stiu pentru incepatori ....

 

va invidiez deocamdata, asfalt uscat cat mai e timp

 

 

nu cunosc din tm cu gs,

daca vii prin arad da un semn si il poti vedea pe al meu

exemple de echipament, eu mi am luat de la louis casca 100 euro, manusi 40, salopeta ploaie 40,

de la ixs geaca si pantaloni 350 ( pantalonii sunt de vanzare ii dau la juma de pret adica 90 euro, sunt buni pt inaltime de 170 -175 cm, em am ceva mai mult si sunt cam scurti)

lista de oferte e asa de lunga .....tre sa stii cati bani ai de cheltuit si apoi daca vrei noi sau second si multe alte necunoscute

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

sal , se potriveste pe fatza o guma 110 80 , in loc de 70 . ? si daca da , poate sa fie mai nasol?

 

--- Mesaj completat în 27 Oct 2007 15:05 -------------

Cat am avut GS-ul am folosit Saito, GoldFren si Ferodo Strada. Primele 2 le-am mancat in nici 2000 km si am zis ca GS-ul are frane proaste si ca e de vina. Cu Ferodo Strada franam mult mai bine insa nu destul de. Am dat bani pe un set de ferodo mai dure (dezavantajul este ca musca din disc placutele f dure) si franam f bine. Deci de fapt placutele erau proaste. De asemenea curatarea discului e importanta (in mod frecvent) cu spray-uri degresante special concepute. Schimbarea discului merita doar daca vrei sa tii motorul a' la long, altfel parerea mea e sa nu.

P.S. Manual(e) de GS se gasesc si aici -> http://www.tanga-moteurs.ro/service/

 

placute ferodo am si eu , dar nu shtiu de care exact

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

ms anescu& calinbac dar se pare ca sunt sperante mici sa imi achizitionez doar gs-ul, nus daca o sa primesc creditul la banca, sanse mici dar va multumesc iar de gs-uri in tm sunt doua chiar incomplex dar nu reusesc sa dau de posesori, in fiecare zi de lucuru le vad si imi e cam greu ca nu stiu cand va veni si al meu ...

aiurea, sper sa am noroc sa pacalesc bancile astea si dupa ma pot gandi si la costum.

ORICUM VOI FI POSESOR DE GS ASA CA O SA NE VEDEM ;)

speranta moare ultima ( curva si asta ... femeia tuturor) :D

 

asfalt uscat

Editat de r.i.p
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Azi am adus multimetru si am masurat scurgera de curent care mi-a mincat ficatii. Fix 0. problema e clar bateria. O sa achizitionez una sezonul urmator. ;). Fericit din cale afara de acestea m-am plimbat o ora (m-am dus sa vad minunea de pod de la baneasa si cum descongestioneaza ei traficul).

 

Una peste alta am scapat de mers la munca miine si as iesi la o tura cu clasa mea, daca este cald si bine, sa zicem de la 11 la 4. mers batrinesc, deh unii nu pot.

 

azi nu mai stau mult on line iar miine intru iar pe la 9.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

ms calinbac dar habar nu am ce e de cumparat, zic eu ca mai intai trebuie sa vad si eu niste exemple ca sa imi pot da seama ce imi place iar de pret sa zic un 300e dar daca e nevoie mai cautam ceva pe la cutiuta. crezi ca imi pot gasi ce imi trebuie....?

e cineva din tm cu un gs pe forum, as dori si eu sa vad cum se aude motorul la frumusete si sa imi mai zica si mie cate ceva bun de stiu pentru incepatori ....

 

va invidiez deocamdata, asfalt uscat cat mai e timp

... eu am GS ... si sunt din Tm ... putem discuta, poti vedea si poti auzi ... si te pot indruma spre tot ce ai nevoie ... service intretinere/reparatii, magazine piese/echipamente ... daca vrei da un PM .. si discutam..

(gs'uri sunt in tm mai mult de 2 stai linistit ;) ...)

Editat de CDCriss
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

... eu am GS ... si sunt din Tm ... putem discuta, poti vedea si poti auzi ... si te pot indruma spre tot ce ai nevoie ... service intretinere/reparatii, magazine piese/echipamente ... daca vrei da un PM .. si discutam..

(gs'uri sunt in tm mai mult de 2 stai linistit ;) ...)

 

era normal sa nu fii singurul care are dar pe alea doua le-am vazut, din complex aproape de mine si nu am reusit sa dau de posesori. as vrea sa ne intalnim la un suc sa imi zici si mie mai multe de gs-uri, sa ii aud si eu motorul cum toarce, service si alte cele dar imi e sa nu ma imbolnavesc si mai tare :D. sa dau un PM ... adica ?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pai de asta sunt acum cu stangu in ghips :D

 

Multzam am bagat la cap.

 

Sa nu va suparati pe mine k am revenit cu aceasta idee (de la pag 119) dar :lol: sufar si nu zbat :lol:

asa de mult asi vrea sa fac o tura cu suza mea ;) :pow: :) , dar :ok: nu pot cu stangu in ghips pt k am fugarit-o intr-o seara si nu am fost in stare sa iau o curba pt k era ud carosabilul si aveam viteza destula, am luat un gard ;)

Nu cred k va mai depasai 100 si aia in afara localitatilor.

 

Respect

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu exista (din cate stiu eu cel putin) GS 500 si atat, e doar o prescurtare uzuala.

Toate modelele sunt aproape identice dpdv al motorului.

GS 500 E (plus codul anului, dar nu-l foloseste nimeni) e modelul naked. A existat pt putin timp si o varianta carenata (de Suzuki) prin 96-97 parca. Exista destule carenate after-market insa.

GS 500 F este modelul nou, carenat. Are un radiator mic pe ulei in plus.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu exista (din cate stiu eu cel putin) GS 500 si atat, e doar o prescurtare uzuala.

Toate modelele sunt aproape identice dpdv al motorului.

GS 500 E (plus codul anului, dar nu-l foloseste nimeni) e modelul naked. A existat pt putin timp si o varianta carenata (de Suzuki) prin 96-97 parca. Exista destule carenate after-market insa.

GS 500 F este modelul nou, carenat. Are un radiator mic pe ulei in plus.

 

ms omu... dar ce se intampla .... sunt nou pe aici si ma asteptam la mai multe post-uri, oricum ma bucur ca sunt, doar asa ma mai pot interesa si eu de cate ceva pt gs-ul ce va veni (sper)

ASFALT USCAT :ok:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

ms anescu& calinbac dar se pare ca sunt sperante mici sa imi achizitionez doar gs-ul, nus daca o sa primesc creditul la banca, sanse mici dar va multumesc iar de gs-uri in tm sunt doua chiar incomplex dar nu reusesc sa dau de posesori, in fiecare zi de lucuru le vad si imi e cam greu ca nu stiu cand va veni si al meu ...

aiurea, sper sa am noroc sa pacalesc bancile astea si dupa ma pot gandi si la costum.

ORICUM VOI FI POSESOR DE GS ASA CA O SA NE VEDEM :pow:

speranta moare ultima ( curva si asta ... femeia tuturor) :)

 

asfalt uscat

 

Vezi aici pe forum la comunitati regionale/Timisoara, dai acolo de baieti.

 

Bafta multa cu creditu si cu achizitionarea. ;)

 

Ne vedem pe drum cu mana stanga ridicata :ok:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

ms omu... dar ce se intampla .... sunt nou pe aici si ma asteptam la mai multe post-uri, oricum ma bucur ca sunt, doar asa ma mai pot interesa si eu de cate ceva pt gs-ul ce va veni (sper)

ASFALT USCAT :ok:

...pai care ar fi motivele pt care nu ar veni?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut baieti si fete, hai sa va zic un "pont" : stiti unde se afla senzorul de ulei(cel care tine becul de la "oil" aprins cind e pus contactul si dupa ce se formeaza presiune de ulei in motor datorita dragei pompe de ulei, se stinge) care de fapt e un bulb obisnuit ce se gaseste pe ori ce conserva teoretic, el fiind mai suplu la suzuki,,, stiiti?? va zic eu k poate va lasa si pe voi. Capacul dreapta motor, cum stai in saa, sub platoul de aprindere se vede un fir Verde cu galben.

Sunt sigur k acolo se poate adapta un ceas manometric pt a vizualiza presiunea in lagrele motorului, am sa studiez si poate am sa reusesc.

 

Asfalt uscat

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

post-17555-1193950861_thumb.jpg Uite unde se monteaza manometrul pentru ulei. (este un surub nichelat care se scoate)

 

 

Acel surub nichelat la mine e un bulb(l-am scos afara si masurat cu multimetru si nu indica continuitate, ceea ce ar trebui la presiune sub 2 atm) si in capul lui e un alt surub pe care e conectat acel conductor verde cu galben de la "oil"

 

Cred k mai sigur e un manometru montat decat un bec pt lipsa presiune.

 

asfalt uscat

Editat de tamas_daniell
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

post-17555-1193991147_thumb.jpg Acel surub nichelat si la tine este tot un surub nichelat ;) , el este prevazut din fabricatie tocmai pentru montarea unui manometru de ulei. Asa ca nu trebuie sa faci nici o modificare, iti trebuie doar un manometru de ulei. :ok:
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...