Sari la conținut

Paste - 1 Mai In Grecia (tasos, Olimp, Meteora)


bcristian
 Share

Postări Recomandate

Inca o varianta de excursie in Grecia de Paste - 1 Mai (26.04 - 04.05, 9 zile).

 

Se mai discuta cateva variante, dar nu mi-au convenit niste aspecte, asa ca am venit si eu cu inca o propunere:

 

Bucuresti > Stara Zagora = 300 km

 

Stara Zagora > Thasos = 340 km

 

Thasos > mt. Olimp = 290 km

 

mt. Olimp > Meteora = 150 km

 

Meteora > Petrich = 350 km

 

Petrich > Yablanitsa = 260 km

 

Yablanitsa > Bucuresti = 300 km

 

 

 

2183074460_8202969833_o.jpg

 

 

 

Deosebirile majore fata de celelalte propuneri:

 

- fara maraton de 5-700 km pe zi. Am mai facut, si daca se poate prefer sa evit. Deja dupa vreo 300 de km mi se cam ia de peisaj si tot. 6-700 de km, din care vreo 200-250 prin munti si dealuri, sunt exclusi dpmdv cat timp e vorba de a ma distra/relaxa.

 

- fara mers pe acelasi traseu si la dus si la intors.

 

- fara intors pe litoralul romanesc.

 

- vizitat muntele Olimp si Meteora (asta a mai fost propusa).

 

 

 

Nota: locatiile in Bg sunt orientative, le-am ales in principal pt a pastra etapele sub 350 km. Daca are cineva propuneri mai bune cat-de-cat in zona, cu atat mai bine.

 

Sunt 7 zile de mers (intr-una putin, 150 km) - raman deci 2 de stat cu burta la soare (sau ce s-o gasi) pe undeva (as zice una in Tasos si una pe Olimp).

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 61
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

bre, ma cam bate si pe mine un gand....

dar sa ajungem noi la 1 mai, ca mai e ceva timp

 

PS

fost in thasos anul trecut cu conserva, frumos, dar nu m-a dat pe spate

cel mai mult mi-a placut un satuc dinspre centrul insulei, theologos parca...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Da, mai e destul timp, dar:

- daca tot au inceput discutiile si s-au propus cateva variante, am zis sa o pun si pe a mea, nu sa apar la spartul targului.

- ideal este ca pe la inceputul lui martie sa stim exact cati suntem si sa incepem sa sunam dupa rezervari, ca nu suntem singurii care au Pastele si 1 Mai in aceasi saptamana :bigstar:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Da, mai e destul timp, dar:

- daca tot au inceput discutiile si s-au propus cateva variante, am zis sa o pun si pe a mea, nu sa apar la spartul targului.

- ideal este ca pe la inceputul lui martie sa stim exact cati suntem si sa incepem sa sunam dupa rezervari, ca nu suntem singurii care au Pastele si 1 Mai in aceasi saptamana :P

 

ai dreptate

dar cu cortul s-o putea merge?

 

 

Salut Cristi

Interesanta propunerea ta,ma si coafeaza ca distante de parcurs pe zi.

 

tot cu scuterul vrei sa mergi?

 

:bigstar:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

daca zic ca merg ....e ca si cum as zice ca merg singur ca mai mult de 160 nu-si permite batrana mea :wink: si de povesti cu 120 viteza de croaziera sunt satul deci ?

ce oameni merg si cum se merge :P

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu e o problema viteza Transalpului. adiy32 a mai mers cu mine in Bg, el cu scuterul de 200 si eu cu TDM-ul. Oricum, mare parte din drum e prin dealuri/munti, o singura banda pe sens, plus peisaje misto, si prefer sa merg cu 100 si sa am timp sa ma uit si in jur decat cu 150 si ochii ca la melc in fata incercand sa vad daca nu e o depasire in/dupa curba in care ma bag.

Sunt si bucati in care se poate merge tare, dar mi se pare de bun-simt ca daca vrei sa alergi te duci in grup cu altii care pot si vor acelasi lucru, nu sa te dai zmeu de unul singur.

 

--- Mesaj completat în 15 Jan 2008 11:17 -------------
Update: m-am uitat pe net de cazare. Am gasit la preturi destul de rezonabile - am mers pe cautat hoteluri/pensiuni la 3*. Singura problema este Meteora (Kambakala). Este ff scumpa cazarea acolo (cam dublu fata de Thassos), si asta la tarif normal - toti au anunturi de genul "preturile nu sunt valabile in perioada sarbatorilor", fara sa spuna care ar fi alea valabile. Chiar si asa, aproape ca nu mai gasesti camere - la 90-110 euro/noapte/camera, abia mai au cate 3-4 camere libere - deja.

Propunerea mea este sa modificam planul initial si sa vizitam Meteora fara sa dormim acolo - stam o zi in plus langa Olimp, plecam dimineata si ne intoarcem seara (300 km in total). In plus, in felul asta avem mai putin de mers in ziua urmatoare.

A, da, uitasem sa precizez: cele 3 zile in Bulgaria nu sunt doar de tranzit, avem ce vedea si acolo (bai termale, pesteri, fortarete prin varful stancilor).

O estimare preliminare a costurile mi-a dat cam asa:

Stara Zagora - 1 noapte - 20-30 cazare, 20 mancare, bautura etc

Thassos - 2 nopti - 60-80 cazare, 60 mancare, bautura etc

Olimp (Litohoro) + Meteora - 3 nopti - 90-120 cazare, 90 mancare, bautura etc

Petrich (1 noapte) - 20-30 cazare, 20 mancare, bautura etc

Yablanitsa (1 noapte) - 20-30 cazare, 20 mancare, bautura etc

120-150 benzina

Total: 540 - 650

Astea sunt costurile totale pt 2 persoane pe 1 motocicleta. Mergand mai multi, putem scoate ceva mai ieftin cazarea - de exemplu in loc de 70 de euro pt o camera dubla (2 nopti) putem lua un apartament cu 2 dormitoare separate la 100 euro (2 nopti).

La mancare si alte cheltuieli, se mai pot face economii, eu am estimat pe baza experientei de vara trecuta din Corfu, in banii aia intrand si un suc sau pachet de biscuiti intr-o benzinarie pe drum, cateva beri seara, etc (si evident mancarea :wink:).

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Sunt 9 zile (8 nopti) in total. Programul la care m-am gandit eu e urmatorul:

 

26.04 Bucuresti > Stara Zagora = 280 km

27.04 Stara Zagora > Thasos = 340 km

28.04 Thasos

29.04 Thasos > Olimp = 290 km

30.04 Olimp

01.05 Olimp > Meteora > Olimp = 300 km

02.05 Olimp > Petrich = 240 km

03.05 Petrich > Yablanitsa = 260 km

04.05 Yablanitsa > Bucuresti = 300 km

 

Nu avem cum sa facem si alte pauze, ca nu mai e timp. Si nici sa taiem Olimpul sau Meteora de pe lista nu merita. Se va merge rezonabil, in jur de 100 +/- 10, in functie si de vreme, cine si cu ce vine, etc.

Etape de ~300 km pe zi, nu in fiecare zi, mie mi se par rezonabile, inseamna in jur de 6 ore de mers relaxat, cu pauze de tzigara si poze, holbat ochii, etc.

Pe de alta parte, si fara sa vreau sa jignesc pe nimeni, nu recomand excursia celor care sunt chiar la inceput, adica pana in 2-3 mii de km si/sau fara experienta unui drum pana la mare si inapoi macar (nu in aceasi zi). Nu ca nu se poate, dar o sa fie ff obositor, iar omul cand e obosit incepe sa greseasca, iar drumurile prin muntii din Bulgaria sau haosul din zonele turistice din Grecia (e mai rau ca in Bucuresti uneori) nu sunt locuri unde e indicat sa conduci rupt de oboseala.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Bcristian,eu zic ca traseul este bun,cam asa l-am gandit si noi,Bulgaria doream s-o traversam intr-o zi doar.

Daca se cunoaste ceva sigur in Stara Zagora ar fi OK.Ne gandeam si la o masina de asistenta pt. fete si puturosi :wink: .Sunt dispus sa pun la bataie si remorca.Oricum,tinem legatura!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Idea era sa facem rezervari din timp in toate locurile, ca sa nu stam acolo sa cautam cazare aiurea - posibilitatea exista, am verificat deja.

Nu sunt deloc de acord cu traversarea Bulgariei intr-o singura zi, de altfel asta este principalul motiv pentru care nu m-am bagat la cealalta propunere cu excursia in Grecia. Sunt pesaje foarte frumoase in Bulgaria, e de mers prin munti si dealuri in cea mai mare parte. Ori eu vreau sa merg sa ma relaxez, sa pot sa ma si uit pe unde trec, sa opresc la o poza sau tzigara daca m-am plictisit de stat in sa, etc.

A nu se intelege gresit, nu am nimic cu cei care prefera varianta de viteza/anduranta, pur si simplu pe mine nu ma atrage.

S-ar putea sa fie cateva masini, ca mai am colegi la firma care s-ar baga si ei.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Uite nepotriveala: eu merg sigur in Grecia in perioada respectiva, chiar daca ma intind la doua saptamani. Dar nici unul dintre programame nu imi pica bine. Adica sunt de acord cu max. 300km/zi, dar nu si prin Bulgaria. Sunt peisaje frumoase si in Bulgaria, dar destinatia este totusi Grecia si mi se pare normal sa stau mai multe zile acolo.

In plus, ideala, cel putin pentru mine, este urmatoarea schema: o zi de mers 300km, o zi de stat. Si tot asa. Pe celalalt topic se propunea o zi de mers 600km, o zi de stat. Cam obositor. Si este plauzibil doar pe autostrazi.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Idea era sa facem rezervari din timp in toate locurile, ca sa nu stam acolo sa cautam cazare aiurea - posibilitatea exista, am verificat deja.

Nu sunt deloc de acord cu traversarea Bulgariei intr-o singura zi, de altfel asta este principalul motiv pentru care nu m-am bagat la cealalta propunere cu excursia in Grecia. Sunt pesaje foarte frumoase in Bulgaria, e de mers prin munti si dealuri in cea mai mare parte. Ori eu vreau sa merg sa ma relaxez, sa pot sa ma si uit pe unde trec, sa opresc la o poza sau tzigara daca m-am plictisit de stat in sa, etc.

A nu se intelege gresit, nu am nimic cu cei care prefera varianta de viteza/anduranta, pur si simplu pe mine nu ma atrage.

S-ar putea sa fie cateva masini, ca mai am colegi la firma care s-ar baga si ei.

SALVE SI LA multi ani

 

nu uita ca in bulgaria drumul spre turcia este unul anost, cu o mica exceptie la inceput..resutl este..anost tare.deci .nu i o idee sa te bazezi pe ce ai de vazut acolo, nu i ca in Suzopol, nesebar:)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

La multi ani, Alex!

Pai stiu cam cum e drumul, ca cel putin pe Ruse - Veliko Tarnovo am facut sant :wink: Dar singura parte "anosta" mi se pare cea dintre Stara Zagora si Thassos, adica o singura zi de mers. La intoarcere intram mult mai repede in munti (ma rog, dealuri la inceput), ca o luam spre Sofia. O sa pun la un moment dat si o lista cu lucruri de vazut/facut in fiecare din locatii. Evident ca dealurile din Bg nu se compara ca peisaje cu Transfagarasanul, dar de exemplu mie peretii aia de stanca cum sunt cei de pe langa Veliko Tarnovo chiar imi plac.

 

@ali baba: te inteleg, dar pe de alta parte uite o nepotrivire si mai mare, de care eu cel putin nu pot trece in nici un caz - tu poti sa aloci doua saptamani pentru excursia asta, pe cand eu in nici un caz, deci nu varianta o zi de mers - una de stat pica din start. Iarasi, nu esti primul si nici ultimul care are prejudecati fata de Bulgaria (scuze daca ma insel). Pe de alta parte, eu prefer oricand Bulgaria fata de Romania dpdv al turismului - ma intind prea mult acum sa povestesc de ce. Si spre deosebire de multi care vorbesc din auzite si dau ca sigure tot felul de grozavii acolo, eu am fost de ceva ori pe acolo si m-am simtit mai in siguranta decat la noi (din nou, imi cer scuze, nu vreau sa ma iau de tine, doar ca a venit vorba). Si nu in ultimul rand, eu vreau sa merg sa vad locuri noi, frumoase, indiferent de ce limba se vorbeste acolo sau in ce tara sunt, si asta este un motiv important pentru care nu sunt de acord cu maratonul prin Bulgaria.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@ali baba: te inteleg, dar pe de alta parte uite o nepotrivire si mai mare, de care eu cel putin nu pot trece in nici un caz - tu poti sa aloci doua saptamani pentru excursia asta, pe cand eu in nici un caz, deci nu varianta o zi de mers - una de stat pica din start. Iarasi, nu esti primul si nici ultimul care are prejudecati fata de Bulgaria (scuze daca ma insel). Pe de alta parte, eu prefer oricand Bulgaria fata de Romania dpdv al turismului - ma intind prea mult acum sa povestesc de ce. Si spre deosebire de multi care vorbesc din auzite si dau ca sigure tot felul de grozavii acolo, eu am fost de ceva ori pe acolo si m-am simtit mai in siguranta decat la noi (din nou, imi cer scuze, nu vreau sa ma iau de tine, doar ca a venit vorba). Si nu in ultimul rand, eu vreau sa merg sa vad locuri noi, frumoase, indiferent de ce limba se vorbeste acolo sau in ce tara sunt, si asta este un motiv important pentru care nu sunt de acord cu maratonul prin Bulgaria.

 

Mai, nu am prejudecati fata de Bulgaria. Anul trecut am fost de trei ori (Tarnovo; Balcik-Nessebar; Sofia-Tarnovo) si mi-a placut. Nu am avut nici o emotie cu privire la siguranta, nici macar cu privire la politisti si amenzi - nu am avut nici o problema, desi am facut media generala (cu tot cu granita, opriri, etc.) de aprox. 90km/h. Nu aici este problema.

Problema este ce iti propui sa vezi. Adica sa stabilesti obiectivul principal. Acum, cel putin pentru mine, obiectivul este totusi Griecia. Cred ca pentru toata lumea de pe topic se intampla acelasi lucru, deoarece topicul se cheama 1 mai in Grecia. Tocmai pentru ca imi dau seama ca nu voi putea merge in fiecare an sa fac un tur moto al Greciei (mai sunt multe alte lucruri de vazut) imi propun sa maximizez timpul acolo si sa sar, pe cat posibil, Bulgaria, pe care, oricum, am mai vazut-o.

De ce am scris totusi in topicul tau, desi am (sper eu) doua saptamani la dispozitie, este pentru ca ma gandesc ca as putea merge cu voi doar o parte din traseu, dupa care pot continua singur (Bine, nu chiar singur, ci cu prietena mea).

Spor

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Sunt si eu interesat, motivul fiind tocmai faptul ca se fac etape rezonabile. As dori sa discutam mai amanuntit pe tema asta, de aceea as propune o intalnire. Stiu ca aparent mai e timp dar asa cum s-a mai zis ar fi bine sa facem rezervari din timp.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pai ne putem si intalni, cum sa nu, doar ca eu cel putin nu sunt disponibil weekend-ul asta si urmatorul. De rezervari insa cred ca ar trebui sa ne apucam mai pe la inceputul lui martie, ca sa fie suficient timp sa se hotarasca cam toata lumea care vrea sa vina - e mai ieftin sa facem rezervari in grup decat fiecare in parte.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

dintre tot ce s-a discutat varianta asta este ok pt mine.

 

ca posesor de transalp si om comod de fel prefer etape scurte.

ca fotograf si iubitor de narura prefer popasurile in zone de belvedere si vizita la cat mai multe obiective.

 

nu ma intereseaza shopingul deoarece am tot ce imi trebuie

nu ma intereseaza viteza si slalomul printre masini doar de dragul teribilismului

nu ma intereseaza betii sau vizitarea puroiuliu de pe litoralul ro din perioada 1 mai

 

tot ce am zis este parerea mea chiar daca supar pe cate unii

 

eu propun sa trecem bulgaria dintr-o bucata ca sa ne bucuram o zi in plus de grecia. aici argumentez odihna mai mult de o zi in insula. prectic asta se concretizeaza cu un tras mai tare in prima zi cu o plecare la 4-5 AM pentru a primde feri in Kavala in rest este ok

 

ref la cazare eu propun apartamente si in nici un caz cortul (desi sunt adeptul cortului). Argumente: cand am fost in Croatia am observat ca locul in cort era 9-11 euro de pers dar iti adaugau inca 10 euro de cort si 6 de masina 2 de dushuri etc, in final ajungeai sa dau 22 euro pt o noapte cu cortul (in camping foarte curat si civilizat) si la 1 km mai de vale dadeai 25 euro pe o camera la o pensiune la fel de ingrijita.

 

din cate stiu sunt 3 directii principale de dezvoltare a aceste excursii

 

1. varianta cu 600km in sha zilnic

2. varianta de la urban riders cu trecere prin vama veche

3. varianta de fata

 

propunere sa ne grupam cu totii in drumul spre Thassos iar in Thassos sa fim mai flexibili si sa alegem functie de cati bani avem si cat timp.

 

Bafta

 

P.S. Cei de pe Urban R. se intalnesc vineri la Ursu, sper sa ajung si eu.

 

--- Mesaj completat în 17 Jan 2008 21:24 -------------
Vineri ora 20 la Ursu. ar fi bine sa veniti si de aici cativa. Eu voi incerca sa scot o varianta optima dint tot ce tine de Thassos astfel incat sa mergem safe si comod.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

dintre tot ce s-a discutat varianta asta este ok pt mine.

 

ca posesor de transalp si om comod de fel prefer etape scurte.

ca fotograf si iubitor de narura prefer popasurile in zone de belvedere si vizita la cat mai multe obiective.

 

nu ma intereseaza shopingul deoarece am tot ce imi trebuie

nu ma intereseaza viteza si slalomul printre masini doar de dragul teribilismului

nu ma intereseaza betii sau vizitarea puroiuliu de pe litoralul ro din perioada 1 mai

 

tot ce am zis este parerea mea chiar daca supar pe cate unii

 

eu propun sa trecem bulgaria dintr-o bucata ca sa ne bucuram o zi in plus de grecia. aici argumentez odihna mai mult de o zi in insula. prectic asta se concretizeaza cu un tras mai tare in prima zi cu o plecare la 4-5 AM pentru a primde feri in Kavala in rest este ok

 

ref la cazare eu propun apartamente si in nici un caz cortul (desi sunt adeptul cortului). Argumente: cand am fost in Croatia am observat ca locul in cort era 9-11 euro de pers dar iti adaugau inca 10 euro de cort si 6 de masina 2 de dushuri etc, in final ajungeai sa dau 22 euro pt o noapte cu cortul (in camping foarte curat si civilizat) si la 1 km mai de vale dadeai 25 euro pe o camera la o pensiune la fel de ingrijita.

 

din cate stiu sunt 3 directii principale de dezvoltare a aceste excursii

 

1. varianta cu 600km in sha zilnic

2. varianta de la urban riders cu trecere prin vama veche

3. varianta de fata

 

propunere sa ne grupam cu totii in drumul spre Thassos iar in Thassos sa fim mai flexibili si sa alegem functie de cati bani avem si cat timp.

 

Bafta

 

P.S. Cei de pe Urban R. se intalnesc vineri la Ursu, sper sa ajung si eu.

 

<small>--- Mesaj completat în 17 Jan 2008 21:24 -------------</small><br/>Vineri ora 20 la Ursu. ar fi bine sa veniti si de aici cativa. Eu voi incerca sa scot o varianta optima dint tot ce tine de Thassos astfel incat sa mergem safe si comod.

Eu (cu sotia) as merge pe varianta de fata din cateva motive:

- Cealalta varianta de pe forumul asta presupune mers de 600-700km pe zi si 150km/h si nu pot servi asa ceva (macar pentru ca motorul meu nu prea merge mult mai tare de 135km/h fara vant favorabil din spate, si oricum la 130km/h deja ma sufla vantul prea tare);

- Varianta de la Urban Raiders presupune sa pleci luni si nu sambata si asta inseamna sa freci menta 2 zile in Bucuresti degeaba in loc sa pleci in excursie;

- Sa stau putin in Grecia si sa trec prin Vama Veche mi se pare inutil.

Oricum ideea de a merge in Bikesrs Bar la Ursu si de a negocia traseul, viteza, pauzele (taica-meu a fost cu masina in Bulgaria asta-toamna si nu a patit nimic acolo, doar ca a fost uimit de cat de curat e, de cat de incet se circula, si de cata ura au unii din bulgari pe noi romanii), etc. mi se pare rezonabila, si poate se face ceva schimb de membri intre "lenesii" de aici care sunt prea rapizi si "nervosii" lor care au motoare prea mici.

Oare incapem toti in barul ala maine la 8PM, sau trebuie sa lipsesc de la servici ca sa merg de dimineata sa fiu sigur ca am loc?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu (cu sotia) as merge pe varianta de fata din cateva motive:

- Cealalta varianta de pe forumul asta presupune mers de 600-700km pe zi si 150km/h si nu pot servi asa ceva (macar pentru ca motorul meu nu prea merge mult mai tare de 135km/h fara vant favorabil din spate, si oricum la 130km/h deja ma sufla vantul prea tare);

- Varianta de la Urban Raiders presupune sa pleci luni si nu sambata si asta inseamna sa freci menta 2 zile in Bucuresti degeaba in loc sa pleci in excursie;

- Sa stau putin in Grecia si sa trec prin Vama Veche mi se pare inutil.

Oricum ideea de a merge in Bikesrs Bar la Ursu si de a negocia traseul, viteza, pauzele (taica-meu a fost cu masina in Bulgaria asta-toamna si nu a patit nimic acolo, doar ca a fost uimit de cat de curat e, de cat de incet se circula, si de cata ura au unii din bulgari pe noi romanii), etc. mi se pare rezonabila, si poate se face ceva schimb de membri intre "lenesii" de aici care sunt prea rapizi si "nervosii" lor care au motoare prea mici.

Oare incapem toti in barul ala maine la 8PM, sau trebuie sa lipsesc de la servici ca sa merg de dimineata sa fiu sigur ca am loc?

Asta cu 150km/h chiar nu stiu de unde ai luat-o.E drept ca nu vrem sa o lalaim asa.. creanga da nici ce zici tu.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Asta cu 150km/h chiar nu stiu de unde ai luat-o.E drept ca nu vrem sa o lalaim asa.. creanga da nici ce zici tu.

Era o poza cu un GPS din excursia de anul trecut, si acolo scria ceva de genul VMAX:157Km/h, VMIN:37km/h, VMED: 75km/h (cifrele sunt fictive, ca nu am stat sa caut imaginea aia acum); oricum ca idee mi-e greu sa cred ca daca am un motor de 250cc (chiar daca e destul de nervos pentru cilindreea asta) pot tine pasul cu un motor de viteza de >=1000cc, macar pentru ca daca eu merg pe maxim ajung la consum maxim si un asmenea motor ca sa mearga incetisor e nevoit sa mearga in viteza 2-3 ca sa nu se inece sau sa ma piarda in oglinzi...

No offence, nu am nimic cu vitezanele si cu pilotii lor, eu doar vreau sa merga sa ma plimb mai incetisor...

Si motocicleta mea mai are o problema: are o sa larga si comoda pentru pilot si o sa meschin de ingusta pentru pasager, asa ca dupa 2-3 ore de mers nevasta-mea incepe sa ma bodogane ca o doare fundul...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Asta cu 150km/h chiar nu stiu de unde ai luat-o.E drept ca nu vrem sa o lalaim asa.. creanga da nici ce zici tu.

nu s un "viteaz" insa in Grecia pe autostrada..chiar e de vis

nu cred ca sub 150 o sa "stam"

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Era o poza cu un GPS din excursia de anul trecut, si acolo scria ceva de genul VMAX:157Km/h, VMIN:37km/h, VMED: 75km/h (cifrele sunt fictive, ca nu am stat sa caut imaginea aia acum); oricum ca idee mi-e greu sa cred ca daca am un motor de 250cc (chiar daca e destul de nervos pentru cilindreea asta) pot tine pasul cu un motor de viteza de >=1000cc, macar pentru ca daca eu merg pe maxim ajung la consum maxim si un asmenea motor ca sa mearga incetisor e nevoit sa mearga in viteza 2-3 ca sa nu se inece sau sa ma piarda in oglinzi...

No offence, nu am nimic cu vitezanele si cu pilotii lor, eu doar vreau sa merga sa ma plimb mai incetisor...

Si motocicleta mea mai are o problema: are o sa larga si comoda pentru pilot si o sa meschin de ingusta pentru pasager, asa ca dupa 2-3 ore de mers nevasta-mea incepe sa ma bodogane ca o doare fundul...

Suferi de un mic complex de inferioritate.Remediu?E clar ,un motor mai puternic,mai mare si cu o sa care sa nu deranjeze consoarta.Apropo de deranj.Sa stii ca nu exista sa care sa nu deranjeze delicatele posterioare ale doamnelor.Si aici ar fi un remediu.Sa le lasi acasa.Nuuuuu ,nu merge nici asta.Dac ai sa te uiti la componenta de azi a echipei noastre vei vedea ca nu am scapat de sotii.Asa ca....... fii curajos.Sal. :laugh: Si ca si completare,nu avem vitezane printre noi.Motoare ?Da. :blink:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Suferi de un mic complex de inferioritate.Remediu?E clar ,un motor mai puternic,mai mare si cu o sa care sa nu deranjeze consoarta.Apropo de deranj.Sa stii ca nu exista sa care sa nu deranjeze delicatele posterioare ale doamnelor.Si aici ar fi un remediu.Sa le lasi acasa.Nuuuuu ,nu merge nici asta.Dac ai sa te uiti la componenta de azi a echipei noastre vei vedea ca nu am scapat de sotii.Asa ca....... fii curajos.Sal. :laugh: Si ca si completare,nu avem vitezane printre noi.Motoare ?Da. :blink:

Nu cred sa sufar de nimic. am mers de cateva ori cu 130km/h pe DN1 pe vreme buna (si mi-am zgariat casca de a pietrele aruncate de masinile de pe contra-sens), si la talia mea simt ca o motocicleta mai grea nu se potriveste (am cam 55kg si regulile spun sa-ti iei o motocicleta maximum dublu cat cantaresti, si motocicleta asta are deja cam 159kg la plin fara dotari auxiliare). Sincer nu am nevoie de motor mai nervos (ca la 46 de ani nu cred nici sa cresc serios in masa musculara nici sa mi se imbunatateasca reflexele), am nevoie doar de un grup care sa vrea sa mearga maximum 350km pe zi si sa nu tina neaparat sa mearga mai tare de 110-120km/h in afara localitatii si maximum mai mult de 5km/h in plus fata de viteza permisa in localitati prin locul pe unde treci... Mi se pare un fel de chin sa mergi 700km pe zi, si chiar daca cred ca inca i-as putea face fata nu mi se pare deloc distractie, ci mai degraba proba de enduranta... Ori eu nu vreau probe de enduranta, ci pur si simplu o excursie de distractie...

 

[OnTopic] Eu stiu ca exista pe Internet 4 tipuri de rezervare:

1.Tare (Cehia si mai in vest) - platesti pe Internet si daca nu te prezinti e treaba ta (non-refundable full front-payment);

2. Intermendiara (de exemplu prin unele tarile nordice) - platesti circa 1/3 din pret pe Internet si daca nu te prezinti acest avans nu se ramburseaza (non-refundable partial front-payment);

3. Slaba - de exemplu in Slovacia - adica nu platesti nimic ca ei nu au sistem de plata electronic dar daca iti faci o rezervare ei in principiu ti-o tin pana la 4PM sau asa ceva, dupa care sigur dupa 8PM o vor da drept disponibila.

4. Nula. Desi tipii aia au un sit si o adresa de email, pur si simplu ii doare in basca de prostiile astea de pe Internet. Eu personal nu am patit, dar am auzit de amarasteni care au colindat cu Taxi-ul o statiune de la un hotel la altul ca in final sa fie cu greu cazati pe undeva (eventual cu 1-2 stele minus) pentru ca pe cei de la hotelul unde "rezervasera" ii durea fix in ..x..

 

Eu nu am fost pana acum nici o data nici in Bulgaria nici in Grecia, asa ca mi-as dori sa stiu pe ce ne bazam acolo dupa ce facem rezervarile alea (adica plata in avans, plata partiala in avans, fara plata in avans dar cu cazare garantata sau un email orientativ care nu inseamna mai nimic), si daca ne hotaram sa mergem dupa opinia mea ar trebui sa facem aceste rezervari cat mai din timp.

Editat de pmoldovan
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...