Sari la conținut

Castigati O Motocicleta Cu Univers Moto!


demostene
 Share

Postări Recomandate

@ demostene:

 

Salut!

 

Nu stiu cine esti, probabil unul dintre redactorii "Univers Moto"?

 

Desi pt o perioada nu mai locuiesc in Romania, fac ce fac si intru mereu la timp in posesia ultimului numar Univers Moto si AM&S. Deci, sunt cititor fidel...

 

Apropos de acest topic, premiile mi se par putin prea banale. Adica, dupa parerea mea, un motociclist adevarat care are deja o motocicleta decenta si un echipament de calitate, cum ar fi stimulat sa va trimita un talon completat serios? Nu cumva va adresati prin aceste premii pustanilor de 17-20 ani care spera macar la un 125cmc? Ce valoare are votul lor, ce cunostinte moto au? Nu mai zic de premiul 3 care in total valoreaza maxim 5 euro probabil. (la Louis o cagula era 1 euro s plasa 3-4 euro parca).

 

Stiu ca o sa spuneti ca "noi nu avem bani ca altii din afara" dar aici sunt 2 aspecte:

1. Cu un premiu de valoare mai mica decat acea Aprilia, de exemplu un echipament complet de calitate f buna, cred ca foarte multi ar fi fost stimulati, ar fi ceva util in primul rand pt orice motociclist adevarat.

2. Cand vinzi o data la 2 luni cate o fituica de cateva pagini, ce pretentii poti avea sa te dezvolti?

 

Avand in vedere ca faceti parte dintr-un grup media mare si ca de exemplu revista "Motorrad" are atatea subiecte interesante pe care probabil le puteti doar traduce si adapta (despre trasee, touring, piese si accesorii, echipament, teste si tot ce inseamna moto in general), poate ca ati putea oferi mai mult decat atat.

Si nu neaparat traduse, luati initiativa...

 

Lumea moto din Romania este in plina dezvoltare si avida de informatii, exista deja "motociclisti adevarati" bine dotati si experimentati (o dovada clara este si acest forum). Nu prea mai exista scuze...

 

Nu mi-o luati in nume de rau ca nu asta a fost ideea!

 

Va salut!

 

Vlad

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@ demostene:

 

Salut!

 

Nu stiu cine esti, probabil unul dintre redactorii "Univers Moto"?

 

Desi pt o perioada nu mai locuiesc in Romania, fac ce fac si intru mereu la timp in posesia ultimului numar Univers Moto si AM&S. Deci, sunt cititor fidel...

 

Apropos de acest topic, premiile mi se par putin prea banale. Adica, dupa parerea mea, un motociclist adevarat care are deja o motocicleta decenta si un echipament de calitate, cum ar fi stimulat sa va trimita un talon completat serios? Nu cumva va adresati prin aceste premii pustanilor de 17-20 ani care spera macar la un 125cmc? Ce valoare are votul lor, ce cunostinte moto au? Nu mai zic de premiul 3 care in total valoreaza maxim 5 euro probabil. (la Louis o cagula era 1 euro s plasa 3-4 euro parca).

 

Stiu ca o sa spuneti ca "noi nu avem bani ca altii din afara" dar aici sunt 2 aspecte:

1. Cu un premiu de valoare mai mica decat acea Aprilia, de exemplu un echipament complet de calitate f buna, cred ca foarte multi ar fi fost stimulati, ar fi ceva util in primul rand pt orice motociclist adevarat.

2. Cand vinzi o data la 2 luni cate o fituica de cateva pagini, ce pretentii poti avea sa te dezvolti?

 

Avand in vedere ca faceti parte dintr-un grup media mare si ca de exemplu revista "Motorrad" are atatea subiecte interesante pe care probabil le puteti doar traduce si adapta (despre trasee, touring, piese si accesorii, echipament, teste si tot ce inseamna moto in general), poate ca ati putea oferi mai mult decat atat.

Si nu neaparat traduse, luati initiativa...

 

Lumea moto din Romania este in plina dezvoltare si avida de informatii, exista deja "motociclisti adevarati" bine dotati si experimentati (o dovada clara este si acest forum). Nu prea mai exista scuze...

 

Nu mi-o luati in nume de rau ca nu asta a fost ideea!

 

Va salut!

 

Vlad

 

Salut, Vlad!

:makeout: Uite ca-ti raspund eu (Florin Nae - tot redactor la UM, dar si pe la "ams"), fiindca postarea ta-i clar directionata pe redactia UM - desi, sincer iti spun, e mult mai utila managementului Motor Presse - caruia o sa i-o si bag sub nas :wink: cu prima ocazie -, si nu celor care scriu revista, in limitele stricte ce le sint permise.

 

Sfaturile si opiniile tale sint clar de bun simt, si chiar astept critici si mai masive :P de la oricare cititor, ca sa-i pisam la creieri mai eficient pe cei care dicteaza scopul... dar mai ales mijloacele unei "fituici de citeva pagini" :makeout: (minus decisiv "de volum" care afecteaza si complexitatea subiectelor pe moment, ca apropo de stilul scriiturii nu cred sa ai obiectii majore - ai avea atunci si la adresa "ams" - partea mea cel putin).

 

Stiu ca "arguing with the readers is not good for the business" si-i departe de mine oricum gindul asta. Pe de alta parte, as fi ipocrit daca n-as recunoaste ca ma calca uneori pe bombeuri stilul paternalist in care ni se dau sfaturi, ca unor mucosi nu doar incompetenti, dar si un pic tembeli :makeout: . Asta nu inseamna insa ca, repet, multe opinii n-ar fi chiar justificate!

 

Chiar credeti ca nu stim pe ce lume traim ? De la bune intentii insa (hai sa depasim MOTORRAD !!! - cu ce, taica, cu 2 oameni, fara fotograf, motoare de testat, echipamente, bani, deplasari, diurne, nocturne :makeout: si alte alea ?) si pina la rezultate vizibile e drum lung, pe care inca mai sper ca UM sa-l parcurga in cursul anului asta. Am avut pina nu demult si 100 de pagini, si benzi desenate proprii, si o tematica mai diversa, prezentari de echipamente si multe altele pe care evident ca dorim nu doar sa le reintroducem, ci sa le si dezvoltam (prin suplimente, postere etc). Doar sa avem unde... si cu ce!

Fiindca altfel fac pasi si eu de-aici, dupa 4 ani de rabdare greu incercata. :makeout:

 

Respect maxim tie si tuturor cititorilor! :makeout:

 

P.S. N-am inteles totusi sugestia cu echipamentul complet - doar premiul II chiar asta e, un echipament moto complet !!!

Editat de Bunicul
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Sustin intrebarea lui Max Friz's R 32! Cand se dau rezultatele? In numarul 3? In rest numai salutari de bine redactiei. Sustinatorii sau fanii oricarei reviste am fi eu spun ca nu ar trebui sa ne bucure declinul altei reviste pentru ca pana la urma asta reprezinta un declin al fenomenului moto din Romania. Asa ca UM merita sprijinul nostru, al tuturor. :blink:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

:blink:

Exact asta voiam sa intreb si eu.

Am completat (in pix+pasta) talonul, dar nu-l mai gasesc. Codul totusi il stiu. Talonul nr. 2 a ajuns la u prieten si o sa si-l completeze si trimita prim posta. Dar as vrea sa completez pe net formularu (ca nu cred ca o sa-mi puna la posta talonul cine mi l-o gasi).

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu am reusit sa completez talonul online. Acum, astept premiile! :blink:

Aveti nevoie de Acrobat Reader instalat.

Si... un pic de rabdare, ca merge cam greu, mai ales la sfarsit, cand trebuie sa asteptati sa se genereze imaginea cu codul de confirmare. Dar se incarca pana la urma!

 

@radu_ : probabil nu apare pe Google pentru ca e o aplicatie "interna", probabil temporara, care nu are nevoie se fie indexata de Google.

Eu am intrat direct pe adresa din talon si mi-a mers!

Bafta!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salutare. La cererea lui Lt. Navarro, pun aici linkul la adresa unde am pus talonul. E cea de pe talon, www.best-bikes.eu/universmoto. Cum am spus, eu am reusit sa intru, dar a mers mai greu, mai ales la trimiterea formularului.

Va mai trebuie codul de pe talonul din revista, care cred ca e unic pentru fiecare copie.

Bafta.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Codul il am, se repeta de doua ori am observat - pe aceleasi taloane din aceeasi revista. Talonul nr doi, dupa cum am zis, a ajuns la altcineva, dar pe-al meu acum, nu-l mai gasesc , dar am retinut codul. Asadar ar trebui sa-mi mearga.

 

@ Maniakz: Multumesc foarte frumos de raspuns! :blink: Daca ma recunosti pe la vreo intrunire, sau ne gasim prin tara la vreun mo(nu)ment dat, dau un cico/bere :o .

 

--- Mesaj completat în 23 Jan 2008 12:04 -------------
S-a rezolvat, am trimis pe net. Am gasit si talonul intre timp, si acum revin cu o intrebare imbecila pentru redactie/cei resposabili cu preluarea datelor/organizarea extragerii: Daca am completat online, nu mai e nevoie sa pun si la posta talonul, nu?

 

Alta intrebare- Acum cativa ani, extragerea a avut loc intr-un club, intr-o seara de miercuri, tot in stilul "la tv" se face si extragerea asta? Talone luate din urna. (Nu "dadeati" , intreb si eu din curiozitate/plictiseala).

 

:laugh: Multumesc, si la mai mare (buget, tiraj, articole, etc ).

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Alta intrebare- Acum cativa ani, extragerea a avut loc intr-un club, intr-o seara de miercuri, tot in stilul "la tv" se face si extragerea asta? Talone luate din urna. (Nu "dadeati" , intreb si eu din curiozitate/plictiseala).

 

:friends: Multumesc, si la mai mare (buget, tiraj, articole, etc ).

Daca nu ma insel, anul trecut tragerea a avut loc la SMAEB. Probabil se va anunta si anul asta unde se face extragerea.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am apăsat pe link, am tastat codul Âşi pauză... :friends: i-am lăsat destul timp-mai mult de 15 min.-am acrobat reader, compul e nou, merge bine, degeaba!

...Âşi nici nu-mi deschide căsuța cu smilies-vreau să-l pun pe ăla de se dă cu capul de tastatură :friends:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mai insista putin! Am patit si eu la fel de cateva ori - nu stiu de ce. E eroare p-acolo.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 5 weeks later...

Totusi cand se afiseaza lista cu castigatorii? :P stie cineva ?

 

Cam de o luna ne aburesc! Si nu intra nici un redactor al revistei sa ne anunte si pe noi!

 

Am vazut ca deja a aparut numarul 2 al revistei la tarabe! O sa o cumpar maine sa vad daca spune ceva de concurs! :)

 

Bafta! :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Deocamdata am trimis taloanele in Germania pentru a procesa toate datele :) Cel mai probabil extragerea va avea loc in aprilie sau in mai :) Hai ca nu mai e mult! :P

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Deocamdata am trimis taloanele in Germania pentru a procesa toate datele :crack: Cel mai probabil extragerea va avea loc in aprilie sau in mai :burnout: Hai ca nu mai e mult! :wave:

Cata precizie si acuratete in acest raspuns! Cat respect pt cititori! Of, of...

Si chiar acum 5min am rugat pe cineva sa-mi aduca ultimul numar din tara...

 

(atata timp cat platesc lunar, o sa va si critic! :crack: )

de fapt, in ultimul timp nu prea am avut ocazia sa platesc lunar, din pacate...

Iar daca as compara ce pot cumpara aici (in Austria) cu aproximativ aceeasi suma, ar insemna sa renunt! Si voi la fel!

Dar inca sper la mai bine ca stiu ca se poate!

Editat de khk
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Deocamdata am trimis taloanele in Germania pentru a procesa toate datele :crack: Cel mai probabil extragerea va avea loc in aprilie sau in mai :burnout: Hai ca nu mai e mult! :wave:

 

Iar rezultatele se vor publica in iunie sau in iulie

 

Hai ca nu mai e mult ! :crack:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@Navarro, Cracky si celor care spera si asteapta :D : va recomand Zaraza, si pungile de chipsuri cu tombola, sau cozile interminabile de la loto :D ce-i moca-i bun ca dracu :lol: deja va vedeti castigatori?hai ca merita asteptarea pt un RS sau un echipament :D

Editat de Mr_ORL
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

M-ai vazut pe mine ca stau sa astept dupa astea, OReLica?! :D . Am intrebat doar de completat talonu ala, sezi bland! Daca se dadea vreo Dyna-Glide, sau -hai- macar vreun FeJeReu, d-ala de 13sute (cc) mai ziceam! Atunci chiar m-as fi "agitat" mai ceva ca iaurtu inainte de consumatie . :D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...