Sari la conținut

7 Zile In Macedonia Centrala Si Cea De Est


bubucaty
 Share

Postări Recomandate

Pentru ca din diverse motive, nu ma pot alatura celorlalte grupuri decat intr-o prima etapa ( Thassos ) , am sa pun mai jos itinerariul la care m-am gandit eu, impreuna cu explicatiile necesare si ceva harti:

Ziua 1 : Bucuresti - Panagia,Thassos 717 km .

Drumul a mai fost facut si de catre alti motociclisti cu care am discutat, se poate face dintr-o bucata , in conditiile in care se pleaca devreme, se opreste strict la benzinarii pt alimentari, pipi, fumat, dezmortiri, luat un sandwich,ceva de baut...etc. Prefer sa prind noaptea pe insula, pt a profita la max de ziua 2.

Ziua 2 : Cunoasterea insulei, plaja, plimbarici moto, fiecare isi administreaza timpul asa cum doreste :laugh:

Ziua 3 : Panagia – Kavala – Stavros – KryopigĂ­, bratul Kassandra 300 km ( daca cineva a mai fost in zona celor 3 peninsule si ne poate recomanda un loc bun , rog sa scrie )

In Kavala vom face o scurta escala ( cine doreste, poate merge intins pana la destinatia din aceasta zi ).

Cu tot cu vizita in Kavala, probabil ca se va ajunge seara in peninsule.

Ziua 4 : Cunoastere peninsule, plaja, vizita muntele Athos ( cine doreste ), etc ..

Ziua 5 : KryopigĂ­, bratul Kassandra – Salonic 95 km

Vizita celui de al 2-lea oras al Greciei , seara incercat frumoasa faleza, cine doreste poate face si in aceasta zi plaja sau baie ( daca apa va permite ).

Ziua 6 : Salonic – Serres ( oprire pt oras si circuit) – Blagoevgrad ( Bulgaria ) 227 km

Toata ziua e rezervata drumului si opririi in Serres, urmand ca pe seara sa ajungem pt odihna intr-un oras bulgaresc ( m-am interesat despre el , e ok, si cazarea convenabila ).

Ziua 7 : Blagoevgrad – BucureÂşti 505km

 

Am estimat si un buget aproximativ pentru 1 motor/1pers:

Cazare: 6 x 15 euro = 90 euro ( cu conditia sa stam cate 2, 3 in camera )

Benzina (2500 km, cu tot cu plimbarile moto din afara itinerariului ) = 175 euro

Mancare,bautura 7 zile x 30 euro = 210 euro

Ferry 12 euro

Total: 487 euro

Se poate scoate si mai ieftin zic eu , daca scoatem cazari mai ieftine ca si grup.

 

post-7245-1200819747_thumb.jpgpost-7245-1200819760_thumb.jpg

post-7245-1200819772_thumb.jpgpost-7245-1200819784_thumb.jpg

 

Acest itinerariu este facut pentru a cunoaste o parte din Grecia de N-E , de a sta mai mult la malul marii si de a nu depasi un anume buget. Sezonul e lung si daca va fi timp si banuti , cu siguranta voi/vom ataca si alte ,,parti ,, ale Greciei.

 

Rog pe cei care pot ajuta cu cazari ieftine in punctele de oprire , sa nu ezite sa o faca.

 

Sper sa gasesc cativa colegi de drum in aceasta excursie, oameni care au mai iesit in grup moto pe distante ceva mai mari, cu spirit de echipa si cu dorinta de a petrece clipe frumoase pe un taram frumos.:blink:

 

P.S. - Mentionez ca doresc sa plec in grup de max 5, 6 motoare din Bucuresti, daca ne vom strange mai multi, ne vom ,, sparge,, in grupulete, functie de nr de participanti, motoarele prezente, experienta, dispozitia fiecaruia pentru mai multe sau mai putine opriri, etc....

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 253
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Eu ma inscriu din start.Sunt foarte incantat de itinerar,crokiul bine executat,organizatoarea de gasca. Sper doar sa nu intervina ceva.As fi onorat sa va insotesc :(

Ma bucur ca-ti e pe plac traseul. Poate gasim si masa de ping pong, sa vad ce stii :o

 

Doamne ce adevarat poate fi.Mi-a aratat reaper poze si mi s-a ridicat paru.daca toate-s bune si nu intervine nimic , ma'nscriu.Primitz cu Busa?

:blink:

Daca vine si sotul meu , o sa faceti gasca de buse. :laugh:

Primim , cum nu ? :D

 

Pentru cei care vor sa-si faca o idee cat de cat despre insula Thassos, pun cateva poze:

post-7245-1200840901_thumb.jpgpost-7245-1200840938_thumb.jpgpost-7245-1200840950_thumb.jpg

post-7245-1200840961_thumb.jpgpost-7245-1200840970_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Doamne ce adevarat poate fi.Mi-a aratat reaper poze si mi s-a ridicat paru.daca toate-s bune si nu intervine nimic , ma'nscriu.Primitz cu Busa?

:blink:

Cu bratele deschise! :o :laugh:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ma bucur ca-ti e pe plac traseul. Poate gasim si masa de ping pong, sa vad ce stii :D

Daca vine si sotul meu , o sa faceti gasca de buse. :blink:

Primim , cum nu ? :D

 

Pentru cei care vor sa-si faca o idee cat de cat despre insula Thassos, pun cateva poze:

post-7245-1200840901_thumb.jpgpost-7245-1200840938_thumb.jpgpost-7245-1200840950_thumb.jpg

post-7245-1200840961_thumb.jpgpost-7245-1200840970_thumb.jpg

 

Exista si varianta sa nu vina sotul :laugh: :D :o Nu ne suparam asa tare daca nu vine :( Glumesc, desigur.Traseul e super tare iar Thassosu in mai este belea.Subscriu la Reaper

 

 

--- Mesaj completat în 22 Jan 2008 21:55 -------------
post-26113-1201031669_thumb.jpg

Exista si varianta sa nu vina sotul :D :ok: :D Nu ne suparam asa tare daca nu vine :D Glumesc, desigur.Traseul e super tare iar Thassosu in mai este belea.Subscriu la Reaper

 

Si ca sa vedeti ca microbul nu dispare nici pe meleaguri straine dupa 2 zile de conserva a trebuit musai sa inchiriez fie si un scooter ca sa nu mor de ciuda ca nu aveam bani de Transalp in insula

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Promachonas (Kulata) e in partea cealalta ( cand mergi prin Sofia) iar Cpt.Andreev parca e doar cu Turcia.

De ce intreb- mi se pare o varianta mai interesanta de ajuns in Grecia evitand Sofia si centura respectiva cat si zecile de radare dupa ce treci de Sofia spre Kulata/Promachonas.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Exista si varianta sa nu vina sotul :friends: :wink: :friends: Nu ne suparam asa tare daca nu vine :rock: Glumesc, desigur.Traseul e super tare iar Thassosu in mai este belea.Subscriu la Reaper

 

Ba da,ne suparam daca nu vine(desi stiu ca nu depinde de el) ptr ca-i un tip de nota 10 :blbl: si ne strica clubul de buse :P

Editat de Reaper
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

as avea si eu o intrebare: trecerea in ziua 1 spre Grecia se face direct din Bulgaria ( cum se numeste punctul de frontiera?) sau trebuie intrat in Turcia

Granita se va trece din Bulgaria direct in Grecia, pe la vama Ormenio

savubv:Daca nu ma insel cred ca intram in Grecia pe la Promachonas sau pe la Capitan Andreev?

 

Traseul Bucuresti - granita Grecia va fi urmatorul : :friends:

 

Russe - Bjala - Veliko Tarnovo - Drajanovo- Gabrovo - Kazanlak -Stara Zagora - Haskovo - Harmanli -Ljubimek - Vama Ormenio

Editat de bubucaty
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Traseul Bucuresti - granita Grecia va fi urmatorul : :friends:

 

Russe - Bjala - Veliko Tarnovo - Drajanovo- Gabrovo - Kazanlak -Stara Zagora - Haskovo - Harmanli -Ljubimek - Vama Ormenio

logic, e E85 :friends:

 

"autostrada" spre turcia :rock:

mai e vreunul bun?:P

 

 

scuza ma caty daca te am suparat si pentru off topic

acest drum este singurul drum "european" si cel "classic" de turicia - grecia

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pentru ca din diverse motive, nu ma pot alatura celorlalte grupuri decat intr-o prima etapa ( Thassos ) , am sa pun mai jos itinerariul la care m-am gandit eu, impreuna cu explicatiile necesare si ceva harti:

Ziua 1 : Bucuresti - Panagia,Thassos 717 km .

 

 

Ziua 4 : Cunoastere peninsule, plaja, vizita muntele Athos ( cine doreste ), etc ..

 

Ia in considerare ca in I-la Thassos treci cu bacul si acesta nu merge noaptea, iar Muntele Athos nu se poate vizita (pe insula nu ai acces decat cu nu stiu ce delegatie/aprobare) de la Patriarhie. Femeile nu au voie, la fel cu nu au voie nici o parte femeiasca din orice specie (nici pisici, nici oi....). Poti face croaziera cu un vaporas pe tarmul vestic al insulei (aproximativ 35 euro/pers)., daca mai ai noroc sa gasesti locuri (se fac rezervari cu cateva zile inainte) si daca nu e vant puternic.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am incercat sa te citez Honda Spirit , da mi-a aparut un mesaj de eroare, asa ca am s-o fac acum.

Stiu ca ultimul ferry de la Keramoti este undeva in jur de ora 19.30 dar mai stiu ca avem si o varianta de rezerva, ferry-ul din Kavala, care functioneaza pana mai tarziu.

 

N-am inteles prea bine ce ai vrut sa spui cu muntele Athos.

Propun sa discutam pe PM aceste detalii, ca sa nu marim inutil topicul si sa devina obositor.

Multumesc

Editat de bubucaty
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

N-am inteles prea bine ce ai vrut sa spui cu muntele Athos.

Propun sa discutam pe PM aceste detalii, ca sa nu marim inutil topicul si sa devina obositor.

Multumesc

 

pai nu cred ca nu de interes public ce s-a spus despre Athos de Honda Spirit.

este vorba despre o lege data prin 1060 parca in care se interzice accesul pe insula "la toate vietatile de sex femeiesc mai evouate decat puiul de gaina" prin urmare femeile nu au voie acolo.

legea se pare ca s-a dat din pricina "legaturilor" dintre calugari si ciobanitele de pe munte.

pentru barbati pentru a avea acces pe insula trebuie obtinuta o invitatie de la patriarhie de la noi

pe de alta parte dupa alte spuse nici nu prea ai ce vedea mare lucru pe munte...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

487! Cati CMC avea Suzi.. :rock:

Bravo, frumos organizata excursia!

 

 

Nostalgia, nostalgia :P

 

Merci frumos Adi ! :friends:

 

<small>--- Mesaj completat în 23 Jan 2008 14:41 -------------</small><br/>

pai nu cred ca nu de interes public ce s-a spus despre Athos de Honda Spirit.

este vorba despre o lege data prin 1060 parca in care se interzice accesul pe insula "la toate vietatile de sex femeiesc mai evouate decat puiul de gaina" prin urmare femeile nu au voie acolo.

legea se pare ca s-a dat din pricina "legaturilor" dintre calugari si ciobanitele de pe munte.

pentru barbati pentru a avea acces pe insula trebuie obtinuta o invitatie de la patriarhie de la noi

pe de alta parte dupa alte spuse nici nu prea ai ce vedea mare lucru pe munte...

 

Restrictiile partii feminine pe acel munte le stiam , de-asta am si scris in primul meu post ,, cine doreste,, ( oricum, majoritatea colegilor de drum probabil ca vor fi barbati ), nu asta voiam sa discut cu Spirit Honda in privat.

 

Am incercat pe cat posibil ca primul post sa fie cat mai elocvent, pe parcurs am mai pus si adaugiri la diverse nelamuriri.

 

Apropos de Muntele Athos, ceva mai multe detalii pot fi gasite aici :

http://www.muntele-athos.ro/index.php/Main_Page

Enjoy ! :friends:

Editat de bubucaty
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am incercat sa te citez Honda Spirit , da mi-a aparut un mesaj de eroare, asa ca am s-o fac acum.

Stiu ca ultimul ferry de la Keramoti este undeva in jur de ora 19.30 dar mai stiu ca avem si o varianta de rezerva, ferry-ul din Kavala, care functioneaza pana mai tarziu.

 

N-am inteles prea bine ce ai vrut sa spui cu muntele Athos.

Propun sa discutam pe PM aceste detalii, ca sa nu marim inutil topicul si sa devina obositor.

Multumesc

 

Ultimul ferry de la keramoti este la ora 21.00.cu siguranta sa i va dau scanat si programul de la Flying Dolphins sa Thassos Ferry.Sigur Sigur

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...