Sari la conținut

Accident Grav Maramures


Purghy
 Share

Postări Recomandate

stau sa ma intreb ,oare de partea cui sa trag ..am fost si fara permis 2 ani ,acum si cu permis de 1an...multe aventuri la varstra lor ,la care multi nici nu s-ar gandi vreodata ca ar fi posibil savarsirea unor asemenea fapte. oare cati dintre noi la 18 ani sa ai pe mana un motor nu ai fi iesit cu el la plimbare ? haideti sa fim realisti

insanatosire grabnica copii.

 

--- Mesaj completat în 22 Jan 2008 01:43 -------------
iarasi despre cei cu selectie naturala ..mi-ar face mare placere sa va cunosc personal si sa ma conving ce sunteti intradevar ? fete sau baieti....

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 112
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

sa vedeti si voi asta cu selectie naturala cum gandeste /index.php?showtopic=166998

si imi permit sa citez "VITEZA DE CROAZIERA 130 CU RESPECTAREA LEGII PRIN ZONELE CU AMENZI MARI"

si de la mine ii doresc super motociclistului ca selectia naturala sa se aplice si la el atunci cand o merge cu 130 in zonele unde nu sunt amenzi mari dar legea de tampita nu permite mai mult de 130

Inca odata sanatate la baieti si sper sa nu ajunga niciodata MOTOCICLISTI sa fie nevoiti sa cunoasca astfel de rahati

presupun ca va cunoasteti bine daca iti permiti asa aprecieri la adresa lui in public... :blink:

 

--- Mesaj completat în 22 Jan 2008 01:54 -------------

<small>--- Mesaj completat în 22 Jan 2008 01:43 -------------</small><br/>iarasi despre cei cu selectie naturala ..mi-ar face mare placere sa va cunosc personal si sa ma conving ce sunteti intradevar ? fete sau baieti....

 

reciteste topicul... profilurile de utilizator... si vei afla.

si daca apoi tot nu te-ai lamurit, cred ca nimeni n-ar avea ceva impotriva unei discutii (pasnice!) live despre selectia naturala sau orice altceva :laugh:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

stau sa ma intreb ,oare de partea cui sa trag ..am fost si fara permis 2 ani ,acum si cu permis de 1an...multe aventuri la varstra lor ,la care multi nici nu s-ar gandi vreodata ca ar fi posibil savarsirea unor asemenea fapte. oare cati dintre noi la 18 ani sa ai pe mana un motor nu ai fi iesit cu el la plimbare ? haideti sa fim realisti

insanatosire grabnica copii.

 

<small>--- Mesaj completat în 22 Jan 2008 01:43 -------------</small><br/>iarasi despre cei cu selectie naturala ..mi-ar face mare placere sa va cunosc personal si sa ma conving ce sunteti intradevar ? fete sau baieti....

 

Mda..Laudabil exemplu... "2 ani fara permis"...Bravo!!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

de ce-ti place sa faci comentarii fara prisos ?classic dvl? ma cunosti ,imi

sti situatia ?sau primesti vre-un premiu ptr bagarea in seama fara nici un folos...poate cine stie ce castigi :laugh: :o :blink:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

de ce-ti place sa faci comentarii fara prisos ?classic dvl? ma cunosti ,imi

sti situatia ?sau primesti vre-un premiu ptr bagarea in seama fara nici un folos...poate cine stie ce castigi :laugh: :o :blink:

 

 

Corect in romaneste este: "de prisos". Si nu comentez, ci doar CITEZ ce ai spus.

Dar deja suntem off topic..amandoi.

 

Iar scopul final al acestor topicuri este EDUCATIV. De aici si precizarea mea cu "exemplul"

Editat de classic_vld
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

hmm..da ai dreptate ,se vede ca astia ca tine cu, carte au invatat mult si de aceea nu stiu ce inseamna unele momente in viata ..pe cand cei ca mine am fost supusi la diferite incercari ale vietii...dar normal nu e vina ta si a nimanui..selectia ,bato norocul sa o bata

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

 

Orice dileme ar avea cei care au postat pana acum (si ma includ si pe mine aici), cei doi accidentati traiesc totusi o drama in momentele astea.

Trecand peste "schimbul asta de mingi" absolut offtopic, cred in continuare ca trebuie analizat cazul la rece, putand fi dat drept exemplu negativ celor care acum se apropie de aceasta pasiune. Din punctul acesta de vedere, cred ca ai postat exclusiv din bravada faptul ca ai mers doi ani fara carnet, lucru pe care ar fi fost mai bine, in conditiile discutiilor de aici, sa il fi pastrat pentru tine.

 

Pentru a nu face o revenire la ce am spus si mai devreme, avand in vedere ca in primul post al meu pe topicul asta chiar mi-am exprimat opinia de a inchide topicul, ii raspund aici si la PM-ul pe care mi l-a dat dl. NEO:

1. nu cred ca arunca si nici ca a aruncat cineva cu noroi in cei doi copii. Eu am incercat doar sa subliniez latura negativa a intamplarii, pe langa drama pe care o traiesc cei doi baieti;

2. daca sunt baieti destepti vor invata din intamplarea asta si nu vor fi niste "animale fara scrupule" asa cum atat de plastic te-ai exprimat in mesajul pe care mi l-ai dat;

3. anii mei, asa cum ii numesti tu "pierduti", m-au facut sa gandesc si sa analizez corect ceea ce se intampla in jurul meu si, daca pot, sa ii educ pe cei care nu stiu incotro sa se indrepte, in loc sa postez de dragul prezentei pe forum.

Asa cum si din alte accidente postate pe forum s-a extras latura educativa a intamplarilor respective, am considerat ca si evenimentul de fata poate fi analizat din acest punct de vedere. Felicitari membrilor AMR care fac si actiuni in sensul acesta.

 

Cred ca cel mai bine ar fi sa incercam toti sa ne abtinem sa postam inutil, in afara de prietenul celor doi baieti care sa revina cu date despre starea de sanatate a accidentatilor. Cine vrea sa ia aminte macar la o parte din ce am spus, este liber sa o faca. Cine vrea sa braveze in continuare cu tot felul de "aventuri", o face destul de mult pe sosele si asta o vedem toti. Greseala noastra este ca nu ne oprim intotdeauna sa incercam sa ii aducem pe drumul cel bun.

 

Scuze pentru offtopic si pentru postarile lungi. Asa cum voi incerca eu sa ma abtin sa postez offtopic in continuare, cred ca ar fi indicat sa procedeze la fel si cei care vor sa imi raspunda la ce am spus mai sus.

Editat de alex73
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

da, au gresit, recunosc asta. nu trebuiau sa se urce pe motor, mai ales pe vremea aia. eu nu am scris pe forumul asta ca sa va fie mila. vor fi si pedepsiti pentru asta (dpdv legal), mai mult ca sigur. eu tot ce am vrut sa scriu aici ca baietii sunt pe calea cea buna, fizic. sunt sansele foarte mari sa ramana cu ambele picioare. imaginativa un picior care e pur si simplu desfacut de la genunchi in sus pe o distanta de 10 -15 cm. osul din piciorul respectiv e intr-un borcan in frigider, peste toate astea mai ai si tibia iesita prin piele din celalalt picior. imi pare rau ca spun asta dar acum ganditiva ca stati langa unul dintre cei mai buni prieteni ai vostri. fratilor eu trec prin asta acum. si sincer nu prea ma intereseaza de dosare penale si faze de genul acesta. tot ce e important este ca sa se faca bine. scuze daca am deranjat cumva sau am deraiat de la topic dar asta e. si daca sunteti din zona si aveti grupa de sange B3 NEGATIV, si nu aveti capul prea adanc bagat in fund il puteti ajuta si voi. pana la urma oameni suntem cu totii, nu animale. PS: baietii au fost orbiti de o masina care venea din contrasens.

Daca ii/le esti prieten trebuia sa te intereseze dinainte ca se poate ajunge la o astfel de tragedie. Daca in accident implica si pe cineva drag tie, total nevinovat, tot asa in brate ii tineai sau ii blestemai ca n-aveau ce cauta in conditiile de mai sus pe strazi?

Nu inteleg cum in spiritul unei asa-zise prietenii puteti sa ii sustineti in fapte penale pe prieteni. Ok, a-i intelege ca au gresit si a-i ajuta sa se indrepte, sa iasa din spitale, etc. da, e normal. Dar sa-i sustii si sa-i tii in brate cand o comit... tocmai de asta se si intampla, ca nu exista nimeni sa le zica/bata la cap "frate, nu te sui, c-o patesti".

 

PAREREA MEA

din ce am citit pana acum sunt ceva forumisti cu carnet,motocicleta si toate cele asta le da dreptul sa se autointituleze motociclisti DAR din cele scrise nu se pot numi oameni

Toti judecam dam verdicte ne punem in pielea personajului dar eu totusi cred ca pretul platit de baieti (nu motociclisti nu forumisti nu detinatori de carnet....) este foaaarte mare

In privinta celor care cred ca asta este SELECTIE NATURALA le doresc sa se intalneasca cu un leu,pantera,urs ceva lupi si sa vada acolo selectie naturala (lucru bun de altfel mai scapam de frustrati)

Concluzia : de astazi sunt hotarat sa nu mai salut nici un motociclist sa nu mai merg la nici o intrunire DE TEAMA SA NU MA INTALNESC CU VREUNUL DIN ANIMALELE CARE AU POSTAT MAI SUS si sa ma contaminez de la ei de nesimtirea si nepasarea si atot cunoasterea si de usurinta cu care uni arunca cu noroi

Toate cele bune si insanatosire grabnica celor doi

Pe sfarsit nu ar stica sa spun ca cei doi ar avea nevoie de sange si poate cu ocazia asta doneaza si motociclisti cei mai buni tari cunoscatori cu milioane de km asa poate au si copii astia o sansa din sangele lor sa devina si ei motociclisti

VA SALUTA UN OM FOST MOTOCICLIST

 

Pretul platit este pe masura faptelor lor. La fel si tie iti pun intrebarea: daca in accident luau un nevinovat drag tie (ruda apropiata, etc) tot asa de "dulce" si ingaduitor priveai situatia? Da, discutia cu selectia naturala a fost si este valabila in astfel de cazuri. Si-au facut-o cu mana lor, nu i-a obligat nimeni, au ars-o aiurea cand nu aveau ce cauta pe strazi. Daca astfel de "motociclisti" trebuie sustinuti, gresesti din cauza subiectivismului.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Citez: '' au fost orbiti de o masina''....... Baaaaaa daca intrau in masina si ii omorau pe aia din ea si acolo era si copilul tau cum puneai problema???? asta daca te duce mintea pina acolo....

Nu va mai laudati ca ati mers fara permis caci e o mare tampenie si infractiune.

Sunt unii Motociclisti responsabili care nici la 18 ani nu au mers fara permis chiar daca aveau cu ce. Chestie de EDUCATIE(stiti voi , cultura, responsabilitate, inteligenta etc)

Cred ca cel mai bine e sa se mute topicul la rubrica de intamplari educative.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

sa vedeti si voi asta cu selectie naturala cum gandeste /index.php?showtopic=166998

si imi permit sa citez "VITEZA DE CROAZIERA 130 CU RESPECTAREA LEGII PRIN ZONELE CU AMENZI MARI"

si de la mine ii doresc super motociclistului ca selectia naturala sa se aplice si la el atunci cand o merge cu 130 in zonele unde nu sunt amenzi mari dar legea de tampita nu permite mai mult de 130

Inca odata sanatate la baieti si sper sa nu ajunga niciodata MOTOCICLISTI sa fie nevoiti sa cunoasca astfel de oameni

 

sal

eu sunt ASTA cu SELECTIA NATURALA

 

CAND URCAM PE MUNTE M.AM INTALNIT SI CU LUPUL SI CU URSUL SI CU AVALANSA SI CU VISCOLUL

DE CAND MA DAU CU MOTO AM AVUT 2 ACCIDENTE MINORE SI UNUL GRAV

 

SI INCA SUNT IN VIATA

 

DECI SELECTIE NATURALA

 

CAND O SA AI DE PARCURS 10000 DE KM SI O SA MERGI CU 60 KM/H O SA VEZI CUM E

 

IAR DACA AI FOST SAU VEI MERGE AFARA VEI INTELEGE CE INSEMANA VITEZA DE CROAZIERA 130

 

SI SA NU UIT

DACA PRINTRE MOTOCICLISTI PE CARE I.AM VAZUT OPRITI SI I.AM AJUTAT (UNII DINTRE EI SUNT SI PE ACEST FORUM) TE VEI AFLA SI TU NU O SA.MI PARA RAU CA AM FACUT.O INSA NICIODATA NU VOI AVEA MILA/COMPASIUNE FATA DE CEI IMPLICATI IN ACCIDENTE CA ACESTA

 

IMI PARE RAU DE MOTOCICLISTII IMPLICATI IN ACCIDENTE NU DE SMECHERI PE MOTOCICLETA

Editat de ianachim
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

De acord... Si mi se par foarte dure cuvintele "Selectie naturala"...

 

In urma cu niste ani, am avut accident auto. Era sa dau coltul pe Calea Victoriei. Un autobuz care venea dinspre Ateneu din partea stanga, nu a respectat lumina intermitenta... si cu toate ca avea "cedeaza trecerea" si eu "prioritate", mi-a luat fata. Unghiul era mai mult decat mort, deoarece Hotelul Athene Palace (sau cum se mai numeste acum) "sta" fix pe coltul intersectiei...

 

Cu toata frana pe care am pus-o, am intrat in partea din spate a lui... ca "doar" p-aia am apucat "s-o prind"... Cand a venit salvarea, auzeam voci cum ca RATB-ul are prioritate in mers si ca eu sunt inconstient... Da, asa este, dar nu la 4 dimineata pe Victoriei, unde semafoarele nu functionau, iar in "exercitiu" se aflau doar luminile galbene, puse repet, pe intermitent... Plus ca si pe timpul zilei cu semafoarele oprite, cei care vin dinspre Romana, tre' sa ii astepte sa treaca pe cei care vin din drepta de pe Victoriei... In fine...

 

Tot asa am auzit si atunci... "Selectie naturala"... si asta fara sa intrebe careva cine a fost de vina.. Tot asta am auzit si mult timp dupa accident cand incepeam sa-mi revin (coaste dislocate, mana rupta, picior luxat, capul spart in 2 locuri si plin de cioburi de la parbriz... care cap a necesitat in total vreo 12 copci, etc)...

 

Repet, e prea mult spus "sectie naturala"...

Mergea mai bine "inconstienta" sau "teribilism"... Suntem oameni, ce dreaq...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

 

Cu toata frana pe care am pus-o, am intrat in partea din spate a lui... ca "doar" p-aia am apucat "s-o prind"... Cand a venit salvarea, auzeam voci cum ca RATB-ul are prioritate in mers si ca eu sunt inconstient... Da, asa este, dar nu la 4 dimineata pe Victoriei, unde semafoarele nu functionau, iar in "exercitiu" se aflau doar luminile galbene, puse repet, pe intermitent... Plus ca si pe timpul zilei cu semafoarele oprite, cei care vin dinspre Romana, tre' sa ii astepte sa treaca pe cei care vin din drepta de pe Victoriei... In fine...

 

Da, RATB-ul are prioritate in mers daca e tramvai si doar in anumite cazuri. In plus, singura prioritate de care mai beneficiaza e fata de aia de pe banda I care trec pe langa alveola din care tocmai iese 'RATB'-ul. In orice alt caz, 'RATB'-ul are doar prioritate de tonaj si de tabla, dpdv legal e la fel ca un scuter / motor / automobil.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Numa' motociclisti paici.....

Nu-i mai dati inainte cu motociclistii model ca nu credeti nici voi!

Majoritatea ati fost loviti se microb de maxim 2 ani incoace cand a devenit la moda,nu aveti treij' de mii de km da va dati cu parerea!

Daca tu(x) esti pe mijlocul strazii cu copilu' in brate,ma vezi/auzi ca vin da totusi treci strada prin loc nepermis si io dau peste tine cine e dobitocu'?Io sau tu?Daca esti pe sosea/drum national si treci strada si dau peste tine cine e bou?Io sau tu?

Cu farurile care te orbesc nu va doresc sa aveti treaba....

In rest rupeti tastatura!

Sanatate celor doi!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Daca tu(x) esti pe mijlocul strazii cu copilu' in brate,ma vezi/auzi ca vin da totusi treci strada prin loc nepermis si io dau peste tine cine e dobitocu'?Io sau tu?Daca esti pe sosea/drum national si treci strada si dau peste tine cine e bou?Io sau tu?

 

Pur teoretic, si parerea mea (laitmotiv deja), amandoi.

Oricat de idiot ar fi unu care-ti iese in fata, nu inseamna ca dai peste el. Te pazesti si pe tine si pe(de) altii pe sosea. Mers preventiv & alea alea.

Dar nu incerc sa dau lectii, ca n-am dreptul, si-s offtopic. O parere.

 

 

Sanatate celor doi, si la mai multa minte data viitoare.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Daca ii/le esti prieten trebuia sa te intereseze dinainte ca se poate ajunge la o astfel de tragedie. Daca in accident implica si pe cineva drag tie, total nevinovat, tot asa in brate ii tineai sau ii blestemai ca n-aveau ce cauta in conditiile de mai sus pe strazi?

Nu inteleg cum in spiritul unei asa-zise prietenii puteti sa ii sustineti in fapte penale pe prieteni. Ok, a-i intelege ca au gresit si a-i ajuta sa se indrepte, sa iasa din spitale, etc. da, e normal. Dar sa-i sustii si sa-i tii in brate cand o comit... tocmai de asta se si intampla, ca nu exista nimeni sa le zica/bata la cap "frate, nu te sui, c-o patesti".

 

Pretul platit este pe masura faptelor lor. La fel si tie iti pun intrebarea: daca in accident luau un nevinovat drag tie (ruda apropiata, etc) tot asa de "dulce" si ingaduitor priveai situatia? Da, discutia cu selectia naturala a fost si este valabila in astfel de cazuri. Si-au facut-o cu mana lor, nu i-a obligat nimeni, au ars-o aiurea cand nu aveau ce cauta pe strazi. Daca astfel de "motociclisti" trebuie sustinuti, gresesti din cauza subiectivismului.

 

 

De acord. Eu am un prieten care nu avea permis de A si de cand m-a vazut pe motor nu s-a mai putut abtine si s-a rugat de mine si de altii sa il lase si pe el sa faca o tura. Eu nu l-am lasat, fiindca ii sunt prieten, si l-am sfatuit sa NU mearga pana cand nu termina scoala. Altii i-au dat motoarele si a mers, fiindca avea "microbul" in sange. Din fericire acum si-a luat permisul, vrea sa isi ia si motor.

on topic: daca ar fi cazut, tot prietenul lui ramaneam, si ii eram aproape, desi ar fi fost vinovat. La fel incearca sa faca si exum9, asa vad eu lucrurile.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ia-ti bicicleta si mergi preventiv cu 30km/h!

Daca-mi sare unu in fata,indiferent unde,si dau peste el il nenorocesc in bataie!Ce mama dracu cauti ma pe mijlocu' strazii?

In rest mergeti preventiv(cu bicicleta ca si ea tot doua roti are).

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Dealer, ce-are a face saritul in fata a unui pieton cu mersul cu motor neinmatriculat si fara permis pe strazi, in cazul de fata ?

 

P.S. Ma apropii de vreo 95.000 km pe motoare,am voie sa comentez, in opinia ta ?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salutare tuturor! se pare ca nici nu s-a deschis sezonul si ne lovim de un val de accidente, multi din noi nu facem nimic altceva decat sa spunem ca altii sunt de vina de producerea unor accidente si pe buna dreptate asa este, insa de cele mai multe ori trebuie sa privim lucrurile asa cum sunt , si noi motociclistii gresim de multe ori si uneori foarte grav si asta ne costa de fiecare data, nimeni nu te iarta pt ca viata e cruda . Eu cunosc o vorba care spune asa:" IN VIATA PRIMESTI CEACE MERITI NU CEA CE ITI DORESTI" consider ca e un adevar si uneori primim cea ce nu meritam asta datorita altora, in cazul accidentului asta consider ca ,"pustiul", pilotul e raspunzator . Sincer imi pare rau sa aud vesti din astea insa sunt inevitabile :blink: , Sa auzim de bine!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ai explicam lui Oryon...citeste mai sus!

Motor neinmatriculat?Fara permis?De asta se ocupa Politia din cate stiu....

P.S.Ma refeream la acea categorie(tare pe taste,fara permis,fara motor,sau cu ambele dar degeaba) care da sfaturi!

Iti doresc cat mai multi km&fara incidente!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Intre unul care a mers 1950 de km fara permis (pt ca a avut norocul sa nu fie prins), cu oarecare experienta pe 2 roti si bashca cu puternice cunostinte ale Codului Rutier (pt ca are B-ul) si unul care se suie pe motor imediat dupa ce termina scoala si dupa 200-300 km face un accident grav... care este diferenta ? Ca ala a produs accidentul cu permisul in buzunar. Stiam eu...

 

Acum chiar nu mai trebuie sa scrie nimeni pe forumuri care are mai putin de 2000 km ? :blink:

Mie imi suna a altceva treaba asta. No offence !

 

Stiu pe cineva pe acest forum care conduce motoare de ani de zile.

Acum are 16 ani si un motor bunicel... dar nu are permis. Cunoaste fff bine regulamentul. A fost si la mare si la munte cu mobra... A batut tara-n lung si-n lat... exact... Tipul are mai multa experienta decat au multi de pe forum si asta pot confirma si destui useri www.motociclism.ro ! Dar asta e partea a doua...

 

Sanatate celor doi !

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Selectie naturala !

stau sa ma intreb ,oare de partea cui sa trag ..am fost si fara permis 2 ani ,acum si cu permis de 1an...multe aventuri la varstra lor ,la care multi nici nu s-ar gandi vreodata ca ar fi posibil savarsirea unor asemenea fapte. oare cati dintre noi la 18 ani sa ai pe mana un motor nu ai fi iesit cu el la plimbare ? haideti sa fim realisti

insanatosire grabnica copii.

 

<small>--- Mesaj completat în 22 Jan 2008 01:43 -------------</small><br/>iarasi despre cei cu selectie naturala ..mi-ar face mare placere sa va cunosc personal si sa ma conving ce sunteti intradevar ? fete sau baieti....

 

esti un exemplu negativ pe acest forum ! oare dece cei care au mers fara carnet pe motocicleta vin aici sa dea teorii de mers regulamentar ? nu raspunde ca nu ma intereseaza !

toti facem parte din aceasta selectie naturala, mai mult sau mai putin din vina noastra; inconstienta pt un individ este o selectie naturala proprie ! daca esti constient de un pericol sigur tiai luat masuri sa scapi de el sau sa te feresti de el. toate actiunile pe care le faci si duc la vatamarea ta corporala este un mod de arata la ceilalti ca nu te intereseaza viata si integritatea ta, iar altu mai tare te poate omora. daca esti constient ai merge cu motocicleta atunci cand conditiile atmosferice ar fii prielnice, iti faci o ruta inainte sa pleci de acasa, ocolesti zonele periculoase, si trebuie sa fii foarte constient ca drumurile din romania nuti permit sa mergi supersonic pe asfalt, doar prin aer !

noi ne plangem ca au fost 4-5 ( nu am stat sa le numar) accidente in romania, pai in germania au fost mai multe si cu multi decedati ! ca si la noi, la ei se circula tot fara carnet, dar diferenta este ca ei sunt mai constienti decat noi atunci cand se urca pe motocicleta sau merg cu masina !

 

DE CE NU SE FACE LEGISLATIE RUTIERA IN SCOLI GENERALE, LICEE ? facem campani peste campani, eu zic ca sunt frectie la piciorul de lemn, mintea este deja modelata, cand sunt copiii atunci trebuie sa le bagam in cap de pericole si sa le modelam minte sa nu mai mearga ca nebuni !

HAI PRIMAVARA !!!

Editat de valisorin
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

in germania au fost mai multe si cu multi decedati ! ca si la noi, la ei se circula tot fara carnet, dar diferenta este ca ei sunt mai constienti decat noi atunci cand se urca pe motocicleta sau merg cu masina !

 

Cu alte cuvinte... sa incercam sa acceptam timid si pe cei care conduc fara carnet ? Sau sugerezi ca cei care se suie la volan sau pe moto fara permis trebuie sa circule mai prudent, eventual pe banda a doua ca sa nu aibe loc Garcea sa se bage sa le "faca semn cu mana", sa nu claxoneze ca sa nu atraga privirile, sa nu mearga cu viteza ca sa nu fie oprit de vreun radar mobil, etc... ? Nu de alta... dar mai sus ai spus ceva foarte interesant si destul de "periculos" in acelasi timp.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

salut. Tamas a trecut astazi de prima operatie. I-au pus osul la loc, totul a decurs fara probleme. Exista risc de infectie dar sa speram ca nu va fi cazul. Ati va fi operat maine, introducere de tija. el a avut mai mult noroc (pasager). Lipsa de experienta, conditiile meteo si multe alte lucruri daca nu erau ... Dar asta e. sincer ma bucur ca sunt asa si nu mai rau, si credeti-ma se putea mai rau. Clar vor invata din asta. credeti ca daca cineva stia ce se va intampla nu facea ceva? cunosteau riscurile. dar nici odata nu crezi ca asa ceva se poate intampla chiar cu tine, asta e. sincer ma bucur ca lucrurile merg intr-o directie buna. oricum va multumesc pentru mesajele voastre, gandurile voastre. daca mai stiu ceva va anunt. Diseara o sa va dau mai multe detalii, imediat plec iar la spital. Va salut si mersi inca odata. :blink:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

hai k nici draq nu mai e asa negru..speram toti, sunt sigur chiar si cei care au o parere negativa, k cei doi o sa isi revina complet.noi nu suntem in masura sa judecam despre ce greseli au facut cei 2, cat de inconstienti au fost sau..etc.asta o sa raspunda in fatza legii, dar repet nu trebuie sa ii judecam pt k lor li s-a intamplat accidentul.oricare dintre noi putea fi in locul lor.trebuie sa invatam din greseala lor!! ink o data insanatosire grabnica celor 2!!

asfalt uscat si bulan exagerat !!!! :blink:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

am fost la spital. tamas s-a trezit, medicul a spus ca totul e ok, e spre bine, ba mai mult si-a miscat degetele de la picior. Un semn foarte bun. Nu are tensiune, hemoragie, febra. I-au pus o proteza externa pe picior, sta frumos cu picoarele intinse, circulatia sangelui e ok. chiar ca toate merg intr-o directie buna. :friends: va tin la curent. pa

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...