Sari la conținut

Pana!?!


hoinarici
 Share

Postări Recomandate

Buna,

va avizez discutia aceasta poate parea puerila pentru batranii motociclisti dar eu chiar am unele dubii

astfel, am facut o pana , pt prima data , in drum spre iernat, ieri am vazut, un mic holsurub

cauciucul e destul de dus, oricum ma gandeam sa-l schimb, dar pana il schimb, e ok sa fac pana?il duc la vulcanizare . pune putina guma si e ok, mergem inainte?

 

:friends:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Da, e ok. Singura problema, daca vrei sa pui petec pe interior (adica nu "snur"), e ca s-ar putea sa nu intre roata pe masina de dejantat cu ghearele de prindere pt auto - sunt mai scurte, cele pt moto sunt mai lungi, ca sa incapa discul de frana. Daca esti in situatia asta, vezi la Autozone de exemplu, au adaptoarele pt moto.

Pe de alta parte, vezi totusi daca chiar merita efortul/banii (~35 ron vara trecuta), poate e mai simplu sa pui direct cauciucul nou.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

am si eu o problema de genul: umflu cauciucul , si nu ma tine umflat decat 3-4 zile dupa care deja e moale si trebuie umflat iarasi. OARE SA FIE PANA SAU PORI? sa incerc cu spray de reparat pana sau sa ma duc la vulcanizare sa-l peticesca? e un pireli diablo si nou nout si chiar nu as vrea sa-l vad peticit :friends:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

am si eu o problema de genul: umflu cauciucul , si nu ma tine umflat decat 3-4 zile dupa care deja e moale si trebuie umflat iarasi. OARE SA FIE PANA SAU PORI? sa incerc cu spray de reparat pana sau sa ma duc la vulcanizare sa-l peticesca? e un pireli diablo si nou nout si chiar nu as vrea sa-l vad peticit :friends:

 

Sunt pori. Il dai jos si-l pui la loc, bineinteles, la un service si te uiti sa-i dea cu smac cum trebe. :friends:

 

L.E.: Hoinarici, nu exista motociclisti batrani

Editat de strut
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

si eu am gasit un ciob infipt in guma. l-am scos, si i-am bagat la vulcanizare un "snur". am cateva sute de km facuti asa, si nu am probleme. io zic sa bagi "snur", caci nu se intampla nimic. in cel mai rau caz o sa ti se dezumfle in timp. incearca intai asa. daca nu, bagi petec. stiu o gramada care merg si acum cu "snur" in gaura...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Daca roata pierde putin cate putin verificati si valvele.Au prostul obicei sa imbatraneasca si sa inceapa sa piarda aer. Cand faci presiunea mai tragi stanga dreapta si astfel incepe sa piardaNu stiu din ce material sunt valvele de moto dar la masina crapa si cer sa fie schimbate cam la un an, un an jumate.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 3 weeks later...

Am si eu o problema, roata fata (cu camera) se desumfla dupa 3-4 zile de stat pana pe la 1.5atm. Daca o las mai mult nu se lasa pe janta. Am dus roata la vulc, a zis ca-i ventilu, l-a schimbat, face exact la fel. :cheers: . I-am schimbat si eu ventilul, la fel. Mentionez ca era din piata ventilul, e posibil sa fi fost de o cal indoielnica?? De unde sa iau cateva mai de Doamne'ajuta? O fi altceva?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Daca cauciucul este imbatranit, pierde prin toti porii, indiferent ce ii faci.

Poate sa piarda aer si pe la talon. Snurul e o solutie, dar daca cauciucul e ros, mai bine renunti si iti iei altul.

Daca ajungi la peticit pe interior din cauza unei taieturi care nu a suportat snur, mai bine arunci cauciucul.

Pentru siguranta ta, gandeste-te in totdeauna ca daca ai in mers si la viteza vreo problema cu una dintre roti, pe o singura roata ramasa buna sunt putine sanse sa reusesti sa te opresti in siguranta.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...