Sari la conținut

Accident La Iesirea Din Bucuresti Spre Targoviste 4.02.2008


ady_viteza
 Share

Postări Recomandate

Ieri pe la ora 17 la iesirea din Bucuresti spre Targoviste pe podul care trece peste calea ferata (e noul brat cu 2 benzi dat in folosinta) chiar in fata mea erau 3 enduristi din care ultimul dintre ei nu a mai luat virajul de pe pod care are aproape 90 de grade si s-a izbit de parapet.Am prins din urma pe cei doi tovarasi de drum care-l insoteau si le-am spus ce s-a intamplat.In spatele meu mai era un chopper care cred ca s-a oprit sa ajute.Din pacate eu ma grabeam destul de tare sa-mi prind grupul din urma(eram cam 10 motoare)si nu m-am mai intors.Stie cineva daca baiatul e in regula?A cazut destul de tare motorul s-a dus taras destul de mult si eram destul de incordat pentru ca ma asteptam sa-mi sara in fata dar s-a oprit langa parapet.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Aproape toti initiatorii de topicuri de la accidente au avut cate o treaba care i-a impiedicat sa se opreasca. Pe mine, ca utilizator la acestui forum, ma intereseaza dc s-a produs un accident si cum anume, nu vreau sa citesc ce treaba au trecatorii. Eu inteleg ca se simte nevoia unei justificari a initzierii topicului (justificarea este chiar intrebarea: "stie cineva ce s-a intamplat?"), dar consider ca accidentul este el insusi o justificare suficienta pt a creea un topic.

Pe scurt: fitzi mai barbatzi si incetati cu scuzele de genul "trebuia sa ajung devreme acasa k sa nu ma bata mamika si nu m-am putut opri".

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

in fata mea erau 3 enduristi din care ultimul dintre ei nu a mai luat virajul de pe pod care are aproape 90 de grade si s-a izbit de parapet.Am prins din urma pe cei doi tovarasi de drum care-l insoteau si le-am spus ce s-a intamplat.

 

Daca nu-i prideai din urma aia doi s-ar fi intors oricum din drum dupa 1 km! :kiss:

In spatele meu mai era un chopper care cred ca s-a oprit sa ajute.

Sa speram ca nu era la fel de grabit ca tine :hug:

Din pacate eu ma grabeam destul de tare sa-mi prind grupul din urma(eram cam 10 motoare)si nu m-am mai intors.

Pai cred si eu ca trebuia neaparat sa-i prinzi, ca altfel nu mai gaseai drumul spre casa :D

 

P.S. sa-mi aduci aminte sa nu merg niciodata cu tine (tocmai citeam ceva de serres si ma gindeam sa merg cu cineva de la mine din judet) :D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu trebuie sa ma justific in fata nimanui de ce nu am oprit.Fiecare are motivele lui.Am spus doar ce s-a intamplat.Daca cineva stie mai multe despre baiat sa spuna ceva concret.Daca nu vedeti-va de treaba.

Sunt motociclist de mult timp....poate de cand unii dintre cei care se baga in seama acum nici nu stiau ce e aia o motoreta....asa ca daca mai aveti ceva de comentat aveti pm la dispozitie sau ...fata in fata daca va e mai usor :D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

eu arunc cu piatra!! cum dracu sa-l vezi ca intra in parapet si tu alergi sa le spui prietenilor?! daca ramaneai in urma care era faza?

eu chiar cred in solidaritatea motociclistilor... dar din ce in ce mai mult cred ca se manifesta doar pe forum... de fapt nici aici...

 

"A cazut destul de tare motorul s-a dus taras destul de mult si eram destul de incordat pentru ca ma asteptam sa-mi sara in fata dar s-a oprit langa parapet"

 

cum dracu??? chiar si daca nu erai motociclist trebuia sa opresti!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

ala care nu are nici un pacat sa arunce primul cu piatra ! nu mai comentati ca nic voi nu sunteti usa de biserica. problema omului daca nu a stat, aici se discuta accidentele, nu oamenii...

Incredibil, nu credeam ca o sa-mi strice unu ziua mai tare decit mi-o stricase deja adyviteza :D

Nu sint usa de biserica la multe capitole, da' cind vad un motorist oprit pe marginea soselei opresc fara sa stau pe ginduri, indiferent ce problema are!

Daca tu erai in locul celui cazut, la fel ai fi scris aici pe forum? :kiss:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu veneam cu masina in spatele grupului de biker-i targovisteni..... nu a patit nimic grav, avea o zgarietura pe fata si poate ceva lovituri la corp.........l-am intrebat daca are nevoie de ajutor, dar a zis ca e ok. Apropo erau cu el si cei doi tovarasi pe care Ady viteza i-a intors din drum.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu trebuie sa ma justific in fata nimanui de ce nu am oprit.Fiecare are motivele lui.Am spus doar ce s-a intamplat.Daca cineva stie mai multe despre baiat sa spuna ceva concret.Daca nu vedeti-va de treaba.

Sunt motociclist de mult timp....poate de cand unii dintre cei care se baga in seama acum nici nu stiau ce e aia o motoreta....asa ca daca mai aveti ceva de comentat aveti pm la dispozitie sau ...fata in fata daca va e mai usor :D

ai PM

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Legea te obliga sa opresti si sa acorzi primul ajutor. Aici ai gresit insa sunt sigur ca in momentul acela ai gasit ca prioritate sa-i opresti pe prietenii lui care i-ar fi putut da ajutor mai mult decat tine. Ai reactionat diferit.

 

Omul a gresit, insa nu trebuie sa aruncati cu noroi, nu a trecut indiferent, insa a ales un mod diferit de a trata problema. Poate nu cea mai buna varianta insa nu e cazul sa dam cu PM-uri .

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Bai da penibili sunteti. V-ati gandit ca poate omu' are acasa copil mic?? Poate e bolnav?? Poate ii naste nevasta?? Poate i-a luat casa foc??? Ganditi inainte, ca de-aia aveti capete pe umeri, nu ca sa nu va ploua-n gat!

Editat de pantera
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Hai sa mai incercam odata.Cine stie curba de pe acel pod stie si despre ce vorbesc.Are 90 de grade si e foarte larga....facuta pentru speedere.De la baza podului baietii erau pe-o roata ....sus cei doi din fata au luat curba in stil supermoto iar cel din urma s-a dus in parapet...ori avea viteza prea mare pentru experienta lui ori .....altceva.....

I-am prins pe cei doi le-am explicat ca prietenul lor a cazut iar eu m-am oprit langa grupul meu la 3 km mai sus in padurea Vlasia.Am vrut sa ne intoarcem dar dupa noi tot apareau motoare si pe cei care ii intrebam toti ne spuneau ca baietii sunt ok.Chiar si masinile care ne vedeau opreau sa ne spuna ca baiatul e in picioare doar motorul e busit si inca pe jos.

Asa ca am convenit toti sa ne vedem de drum pentru ca nu mai era nevoie de noi.

Nu am deschis topicul asta ca sa explic eu deciziile mele ci despre ce s-a intamplat acolo.Astept ca unul din cei trei baieti sa spuna mai bine despre ce s-a intamplat.

Numai bine.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Hai sa terminam cu scandalu'! Am vorbit cu ady la telefon si mi-a lamurit circumstantele incidentului! Daca facea asta de la inceputul topicului nu se mai inflamau spiritele!

Ii rog pe toti cei care deschid un topic sa dea toate detaliile de la inceput, ca sa nu fie nevoie sa explice fiecaruia in parte la telefon.

Sper ca toata lumea sa inteleaga si de acum incolo sa puna aici numai posturi legate de starea de sanatate a baiatului care a cazut! Sper ca vestile sa fie bune.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

In general cred ca e bine sa opresti...un minut in plus poate insemna diferenta dintre a trai sau nu ( in caz de stop cardiorespirator de exemplu)- e adevarat daca sti cum si ce sa faci

Eu am avut sansa sa particip la asa ceva ( e adevarat acum vreo 18 ani la schi)...

Editat de savubv
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

eu ma pun in situatia lui...

merg in spatele unui motociclist care intra in parapet...

mi se pare obligatoriu sa opresc sa vad ce a patit imediat, ca se poate sa isi inghita limba de la soc si pana se intorc prietenii lui moare de 10 ori, diin cauza asta sau din o suta alte cauze...

ce a facut ady viteza e total gresit. TOTAL. mi se face scarba el doar a avut grija sa nu il calce pe cap si sa accelereza mai departe...

si nu te mai minti singur ady viteza ca motivul ar fi fost sa ii anunti pe prietenii lui. adevaratul motiv a fost sa nu iti complici tu putin existenta.

mi-e sila

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu va mai certati frati motociclisti . Nu are rost .

 

Care frati? De muuult timp nu mai e o comunitate in adevaratul sens al cuvantului... si nu vorbesc sa ma aflu in treaba... parerea mea este ca mai bine nu o spun... la fel de bine cum a plecat mai departe trebuia sa si opreasca... stie masurile de prim-ajutor? Putea sa ofere masurile de prim ajutor profesioniste? Daca baiatul cu enduro avea vreo problema la coloana si il misca catusi de putin, poate il nenorocea pe viata... eu vreau sa aflu ce s-a intamplat cu acel rider, nu impresiile sau parerile altora spuse pe forum...

 

Deci ce s-a intamplat ulterior cu riderul?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Care frati? De muuult timp nu mai e o comunitate in adevaratul sens al cuvantului... si nu vorbesc sa ma aflu in treaba... parerea mea este ca mai bine nu o spun...

 

Nu cred ca este bine nici sa gandesti extrema cealalta.Sunt destui care opresc si daca te-ai dat jos de pe motor sa-i dai gagicii un telefon de pe marginea drumului.

 

Oamenii reactioneaza intr-o mie de feluri , mai ales in conditii nasoale.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

E usor sa stai in fotoliu, sa dai sfaturi si sa arunci cu noroi in altii. Eu mi-am furat-o rau anul trecut in Poiana Brasov cand ma dadeam ca "Rossi" pe curbele pline de noroi si frunze. Cati motociclisti credeti ca au oprit sa se intereseze de mine? Nici unul!!! Cu toate ca erau o gramada de motociclisti la plimbare pana sus in Poiana. Eu nu condamn pe nimeni. Mai bine ca nu au oprit sa se uite ca la spectacol si sa comenteze. Cel mai bun lucru a fost ca un rider mi-a anuntat gasca de prieteni care era inaintea mea. Fratilor asta este selectia naturala! Omul a vrut sa faca tumbe pe-o roata pe pod sa-i fie de bine. Sa-i multumeasca lui Dumnezeu ca a scapat si sa se invete minte. Spuneti ca vreti sa invatati din accidentele altora, dar nu va intereseaza ce s-a intamplat, care sunt cauzele care au dus la producerea accidentelor. Pe voi va doare ca de ce nu a oprit Ady viteza... cu ce-l mai ajuta Ady viteza daca in loc sa sara peste parapet ramanea pe strada si dadea un tir peste el? eventual se oprea sa faca cateva poze ca sa ramaneti voi cu gura cascata in fata monitoarelor. Ady viteza a procedat cum trebuie pentru ca numai prietenii rideru-lui putea sa dea informatii in legatura cu acesta in caz de ceva mai rau.

Cel mai bine este ca victima cand se insanatoseste sa ne explice cum a reusit sa sara parapetul? Ca sa stim si noi sa nu facem ca el.

Ii urez insanatosire grabnica raider-ului

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

."Spuneti ca vreti sa invatati din accidentele altora, dar nu va intereseaza ce s-a intamplat, care sunt cauzele care au dus la producerea accidentelor. Pe voi va doare ca de ce nu a oprit Ady viteza... cu ce-l mai ajuta Ady viteza daca in loc sa sara peste parapet ramanea pe strada si dadea un tir peste el? eventual se oprea sa faca cateva poze ca sa ramaneti voi cu gura cascata in fata monitoarelor. "- asta e citat de mai sus

 

 

Primul ajutor facut in timp util poate insemna salvarea unei vieti -daca o faci la timp si stii sa o faci- asta cred ca ar putea fi de invatat. Mai ales ca un motociclist e unul din putinii care ar trebui sa stie cum se scoate o casca fara sa provoace leziuni in cazul afectarii coloanei, cum se face respiratie artificiala, cum se opreste o hemoragie...

Cred ca asta ar trebui invatat din cazul in speta.

 

Apropo...ma surpinde ca exista pareri divergente pe tema opritului la locul accidentului- mai ales cand esti acolo cand se intampla- credeam ca acest lucru e de la sine inteles

Editat de savubv
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

eu ma pun in situatia lui...

merg in spatele unui motociclist care intra in parapet...

mi se pare obligatoriu sa opresc sa vad ce a patit imediat, ca se poate sa isi inghita limba de la soc si pana se intorc prietenii lui moare de 10 ori, diin cauza asta sau din o suta alte cauze...

ce a facut ady viteza e total gresit. TOTAL. mi se face scarba el doar a avut grija sa nu il calce pe cap si sa accelereza mai departe...

si nu te mai minti singur ady viteza ca motivul ar fi fost sa ii anunti pe prietenii lui. adevaratul motiv a fost sa nu iti complici tu putin existenta.

mi-e sila

Bai cumetre..du-te mah si culca-te ca esti cam obosit...la cap! :what:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...