Sari la conținut

Accident 11-02-2008 Doamna Ghica, Bucuresti


Fludor
 Share

Postări Recomandate

Astazi ma indreptam spre Fundeni pe soseaua Colentina. Am prins rosu la semaforul de la intersectia Doamna Ghica. S-a pus verde, am plecat usor, am trecut de intersectie si de ultima trecere de pietoni, mergeam cam cu 40-45 km/h iar la 25 m de trecere o femeie mai in varsta alerga sa traverseze strada, am pus frana, roata din fata trepida si mi-a rupt aderenta, in tot timpul asta eram cu ochii pe femeia care nici o secunda nu a intors capul, din cate am putut sa imi dau seama femeia ori era cu provirea in jos ori in dreapta ca nu se vedea chipul de nici un fel, de auzit nici nu se mai pune vorba cu toate ca am toba sparta. am lovit-o usor doarece dupa impact la 1 m maxim 1 m jumatate s-a oprit moticicleta. Era intinsa pe jos, am chemat salvarea, a dus-o la urgenta, am facut toate demersurile la politie si maine sper sa aflu starea ei. Din cate am vorbit cu sotul ei mi-a spus ca e vorba de o tumoare dar din cate stiu eu nu prea au legatua una cu alta. In alta ordinde de ideei pot spune ca unele persoane in urma unui accident pot provoca probleme mari, la locul accidentului erau 4 tigani cu chef de scandal, noroc cu politia ca era posibil sa imi iau bataie.

Ce sa zic, pana mea cel mai bine e sa nu mergi cu motorul ca oricat evit un lucru nu poti sa fugi de el, momentan inca sunt speriat, am fost in momentul respeciv panicat rau de tot si chiar nu stiam ce sa mai fac, acum sper femeia sa fie bine iar motorul vad eu cum il repar...

Grija mare la pietoni asta pentru siguranta voastra!!!

 

Multumesc mult lui noro, zanu si psycho care au venit in ajutor imediat.

post-11261-1202768514_thumb.jpg

post-11261-1202768526_thumb.jpg

post-11261-1202768537_thumb.jpg

post-11261-1202768544_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 64
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

ale dracu babe nu vor sa moara acasa deloc :what:

 

bafta man

 

ps

anul trecut daca nu ma insel a mai murit un motociclist care a acrosat o baba care trecea aiurea strada

daca dupa masuratori rezulta ca ai avut viteza ok si ea a traversat prin loc nepermis ca sa stai linistit zii ca.i dai in judecata

 

un coleg a lovit cu masina o babaciune nevinovat si dupa familia babei ii cere bani

asa ca mare atentie

Editat de ianachim
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

daca te panichezi nu mai ai control in primul rand si poti transforma toata siguranta in dezastru

parerea mea e ca tre sa fii un pic artist sa poti avea control de sine extraordinar de bun

eu mi-am blocat spatele si la 20 la ora si era sa o patesc urat iar cand o fac voit ma duc taras, drept si fara nici un fel de problema, ba chiar imi place insa panica intoarce situatia

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Dupa cum spunea AK Raptor,cred ca ai suspensia varza.Daca blochezi fata si suspensia este buna, ''fuge'' de sub tine dar nu trepideaza. Sanatate babei si sa-ti repari cat mai repede motorul :what:

Editat de Reaper
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

femeie proasta .... ma nu ii inteleg pe astia ...dupa ce ca trec printr`un loc nepermis nici macar nu se uita sa vada "ma vine ceva sau nu " si cum ai zis aveai si toba sparta... deci din cauza unora patim "noi" altele .. si dupa aia tot noi suntem de vina ... rockeri satanisti si violatori de babe .... reparatie usoara si recuperare gravnica gospodinei

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

ai scapat usor. .da zi pe bune. .aveai 45 la ora? Ca la viteza aia de cacao daca pui frana mai tare nu trepideaza roata. .doar daca nu ai suspensiile praf sau ai franat prea brutal din neatentie sau panica.

 

nu am avut viteza mare, abia plecasem de la semafor, eram in viteza a 2-a usor turat, undeva intre 3000- 4000 de ture, cauciucul a rupt aderenta pt ca poate am pus frana prea tare, dar oricum aderenta a oprito in max 2 m de franare. oricum sincer sa fiu sa zic ca in 15 m maxim s-a intamplat tot... eu franam si ma uitam cum alearga in continuare si nici cel mai mic gest de a intoarce capu sau de a auzi ca se aproprie ceva spre ea nu a schitat.

 

--- Mesaj completat în 12 Feb 2008 09:19 -------------

ale dracu babe nu vor sa moara acasa deloc :what:

 

bafta man

 

ps

anul trecut daca nu ma insel a mai murit un motociclist care a acrosat o baba care trecea aiurea strada

daca dupa masuratori rezulta ca ai avut viteza ok si ea a traversat prin loc nepermis ca sa stai linistit zii ca.i dai in judecata

 

un coleg a lovit cu masina o babaciune nevinovat si dupa familia babei ii cere bani

asa ca mare atentie

 

Am vorbit cu un avocat si i-am dat toate datele problemei si mi-a spus clar ca nu se pune vorba sa aiba un drept sa ceara bani. In alta ordine de ideei toate demersurile la politie s-au facut si in procesul verbal scrie clar ca femeia traversa fara sa se asigure si intr-un loc nepermis...iar eu in 30 de zile trebue sa fac motorul...

 

--- Mesaj completat în 12 Feb 2008 09:23 -------------
si ca o mica paranteza pot sa spun ca politia rutiera e chiar comica, dupa ce ca au sunat familia doamnei de pe numarul meu si m-au lasat la obor sa astept criminalistii sa faca poze, dupa 3 ore dupa accident primesc un beep, sun sa vad cine e, chici cine? nenea garcea....

 

 

--- Mesaj completat în 12 Feb 2008 09:45 -------------

daca te panichezi nu mai ai control in primul rand si poti transforma toata siguranta in dezastru

parerea mea e ca tre sa fii un pic artist sa poti avea control de sine extraordinar de bun

eu mi-am blocat spatele si la 20 la ora si era sa o patesc urat iar cand o fac voit ma duc taras, drept si fara nici un fel de problema, ba chiar imi place insa panica intoarce situatia

sincer nu stiu cat de panicat am fost sau nu iar cat priveste franatul cu spatele mereu ma joc cu el si nu am avut probleme, cat despre cum puteam sa fac sa evit sincer nu stiu ca accidentul a avut loc pe banda a 3-a, daca incercam sa ocolesc prin dreapta sau prin stanga nu stiu daca reuseam fara sa pierd controlul iar cat despre a accelera era o sansa mica sincer sa fiu...ma jur ca am ramas surprins cat de repede alerga si totusi nu schita nici un semn de atentie sau ceva. Impactul cat de tare a fost nu stiu dar oricum nu puternic tinand cont ca m-am oprit dupa 1 m, iar problema sa fie cand a cazut ca totusi s-a catarat pe botul motorului si a cazut...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Bine ca nu a fost ceva mai grav. Din cate am vazut si sparta carena fata, suportul de far si indoit semicadrul de la carena ca e prea aplecat parbrizul ala. Da' adevarul e ca arata mai "racing" cu parbrizul ala asa :wink:

 

Il astept pe zanul sa posteze pozele de la udriste :kiss:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Bine ca nu a fost ceva mai grav. Din cate am vazut si sparta carena fata, suportul de far si indoit semicadrul de la carena ca e prea aplecat parbrizul ala. Da' adevarul e ca arata mai "racing" cu parbrizul ala asa :wink:

 

Il astept pe zanul sa posteze pozele de la udriste :kiss:

 

aripa crapata si aia...bine ca am lipti eu carena sambata :) ca ma deranja la vibratii sunetul care il scotea...acum e de 3 ori mai enervant

intrebare de baraj: cum fac sa imi faca si mie cineva de la politie o constatare a pagubelor calumea ca "criminalistii" erau prea ocupati aseara sa vina sa faca poze cu toate ca in dosar scria ca au facut

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ok, si in cazul asta, cand nu esti tu vinovat, cine plateste reparatiile la mobra?

Banuiesc raspunsul, insa ar fi totusi interesant daca s-ar putea rezolva mai corect cu banii de reparatie, adica daca exista un cadru legal sa iti recuperezi banii.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Astazi ma indreptam spre Fundeni pe soseaua Colentina. Am prins rosu la semaforul de la intersectia Doamna Ghica. S-a pus verde, am plecat usor, am trecut de intersectie si de ultima trecere de pietoni, mergeam cam cu 40-45 km/h iar la 25 m de trecere o femeie mai in varsta alerga sa traverseze strada, am pus frana, roata din fata trepida si mi-a rupt aderenta, in tot timpul asta eram cu ochii pe femeia care nici o secunda nu a intors capul, din cate am putut sa imi dau seama femeia ori era cu provirea in jos ori in dreapta ca nu se vedea chipul de nici un fel, de auzit nici nu se mai pune vorba cu toate ca am toba sparta. am lovit-o usor doarece dupa impact la 1 m maxim 1 m jumatate s-a oprit moticicleta. Era intinsa pe jos, am chemat salvarea, a dus-o la urgenta, am facut toate demersurile la politie si maine sper sa aflu starea ei. Din cate am vorbit cu sotul ei mi-a spus ca e vorba de o tumoare dar din cate stiu eu nu prea au legatua una cu alta. In alta ordinde de ideei pot spune ca unele persoane in urma unui accident pot provoca probleme mari, la locul accidentului erau 4 tigani cu chef de scandal, noroc cu politia ca era posibil sa imi iau bataie.

Ce sa zic, pana mea cel mai bine e sa nu mergi cu motorul ca oricat evit un lucru nu poti sa fugi de el, momentan inca sunt speriat, am fost in momentul respeciv panicat rau de tot si chiar nu stiam ce sa mai fac, acum sper femeia sa fie bine iar motorul vad eu cum il repar...

Grija mare la pietoni asta pentru siguranta voastra!!!

 

Multumesc mult lui noro, zanu si psycho care au venit in ajutor imediat.

 

 

 

Baba ar trebui sa plateasca! Si, nu vreau sa par macabru, dar ai avut mare noroc ca ai lovit baba!!!! Daca tu cadeai si nu o loveai, ea nu era vinovata cu nimic! Sanatate motorului tau! Cat despre baba :wink:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Teoretic daca nu are casco ar trebui sa dea in judecata baba sau daka baba da coltu(doamne fereste) ar trebui sa se judece cu familia acesteia... Parerea mea e ca ar trebui sa duci motorul asa cum e acum(lovit) la un servis moto sa iti faca o constatare si un deviz, cat costa piesele si monatajul, si baga pe devizu ala orice zgarietura ca sa fie suma cat mai mare ca sa poti sa scazi din ea la o eventuala negociere cu femeia si/sau familia ei. Devizul iti foloseste la tribunal. Ori o pui sa dea bani care ies din deviz ori ii pui motoru si cheile in brate sa il repare.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Baba ar trebui sa plateasca! Si, nu vreau sa par macabru, dar ai avut mare noroc ca ai lovit baba!!!! Daca tu cadeai si nu o loveai, ea nu era vinovata cu nimic! Sanatate motorului tau! Cat despre baba :wink:

 

am patit asa odata cand era ud pe jos si o alta retardata alerga cu sacosile dupa tramvai aiurea pe strada si sincer nici nu a venit la mine sa ma intrebe daca am ceva asa ca daca in cazul asta cadeam pe langa faptul ca eram in adidasi si nu prea eram pregatit pentru o intalnire cu asfaltul deoarece unde trebuia sa ajung nu puteam sa ma duc in echipamentul moto ea probabil asa cu nu m-a auzit nici nu ma observa daca ma taram prin fata ei pe sosea...

sper sa dau de sotul ei sa ma intalnesc si sa discut cu el omeneste daca se poate, daca nu o sa ne revedem in tribunal. momentan trebuie sa astept pana joi cand trebuie sa ma duc la domnu politist care mi-a facut constatarea sa ii faca o constatare completa si amanuntita nu cum e pe dovada "carena sparta, suport far dislocat" ca pe langa faptu ca tot suportul de bord e stram am si spatele la far spart, carena dreapta stramba si aripa din fata crapata

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Sanatate maxima frate...si bafta cu reparatiile...O problema mare(cei care stau in berceni stiu) sunt bulevardele BRANCOVEANU...OBREGIA SI RACOVITA...Eu vad aproape in fiecare garda cate un sau o senila daramata pe unul din cele 3 :kiss: De fiecare data cel care o darama...atinge...etc...are de pierdut ore bune in camera de garda...pana i se fac babei toate investigatiile...pana vine politia...pana...pana...pana...Noroc ca unii dintre nenea gaborii de la accidente rutiere sunt cu obraz subtire :wink: Pe scurt...daca nu poate sa se uite in stanga sau dreapta... :) stai acasa!

P.S: Si eu am un amic care a tras ceva timp cu o baba care a trecut pe rosu(ea0...si cu martori cu tot (el0 ea tot vroia un 300 de mil..."doar" atat

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

aici e avantajos sa ai CASCO. firma de CASCO iti repara mobra, iar ea se judeca cu persoana vinovata pt a recupera prejudiciul. daca nu ai, varianta este ori sa te intelegi cu sotul femeii, ori sa o actionezi in judecata. aceasta a doua procedura este greoaie, poate dupa chiar un an, poate doi.

bine ca esti tu ok.

Ionut.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

aici e avantajos sa ai CASCO. firma de CASCO iti repara mobra, iar ea se judeca cu persoana vinovata pt a recupera prejudiciul. daca nu ai, varianta este ori sa te intelegi cu sotul femeii, ori sa o actionezi in judecata. aceasta a doua procedura este greoaie, poate dupa chiar un an, poate doi.

bine ca esti tu ok.

Ionut.

 

nu stiu cat pot sa ma inteleg cu ei ca din cate am discutat cu familia ei, au impresia ca femeia aia poate traversa pe unde vrea strada si ca eu sunt vinovat ca am lovit-o de parca am facut-o intentionat :wink:

in alta ordine de ideei cum pot incepe demersurile pentru actionarea in judecata??

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

nu stiu cat pot sa ma inteleg cu ei ca din cate am discutat cu familia ei, au impresia ca femeia aia poate traversa pe unde vrea strada si ca eu sunt vinovat ca am lovit-o de parca am facut-o intentionat :kiss:

in alta ordine de ideei cum pot incepe demersurile pentru actionarea in judecata??

Avocat...el te descurca cu toate!

 

Dar daca ai lovituri in urma incidentului, zgarieturi... atunci baga un certificat medico-legal... :wink:

 

Bafta,

Numai bine,

Raul :)

Editat de raulciurus
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

daca politia a zis ca baba e de vina poti s-o dai in judecata pt daune, sa-ti plateasca reparatia motorului. faza nasoala e ca dai bani pe taxa de timbru, eventual si avocat, si mai dureaza si ceva timp prin instanta.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

In cazul "fericit" in care ai deschis procesul si vei obtine o sentinta definitiva (va dura mult oricum) in situatia in care persoana dovedeste ca are un venit de XXX lei (a se citi cateva sute de lei pensie) vei obtine o esalonare lunara pe mai multi ani a platii pagubelor. :wink:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

daca politia a zis ca baba e de vina poti s-o dai in judecata pt daune, sa-ti plateasca reparatia motorului. faza nasoala e ca dai bani pe taxa de timbru, eventual si avocat, si mai dureaza si ceva timp prin instanta.

 

si cat e taxa de timbru? ca sincer eu ma gandesc cat mai mult la asta tinand cont de comportamentul familiei. ii inteleg dar pe mine cine ma intelege?? sau mai nou regula consta in prostu plateste?

 

--- Mesaj completat în 12 Feb 2008 14:02 -------------

Azi imi spunea Olga ca a avut loc un accident. Imi pare sincer rau, sper sa treci cu bine prin toate astea.

Sa speram ca femeia e ok.

Motorul sa face, tu sa fii sanatos!

 

eu sunt ok pe langa multi nervi din cauza uneie persoane neatente sincer nu pot sa inteleg cum frate sa nu iti pese deloc de viata ta, chiar atat de neglijent si neatent sa fi fata de tine? daca da atunci sa stea draq acasa si sa nu ne mai complice vietile, cat despre femeie nu prea am reusit sa aflu multe in conversatia cu familia, greu sa te intelegi cu 2 persoane care stiu ei mai bine ce s-a intamplat cu toate ca nu au fost acolo. ma duc azi la spital sa vad care e situatia exacta.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...