Sari la conținut

Suzuki DR 600/650/ Big 750/800


Postări Recomandate

...corect... nu e de la ulei, e de la arcuri, insa cu cat le tensionezi mai tare cu atat vor fi mai rigide. Eu am vreo 98kg , insa am optat pe o suspensie mai "barcuta" . E mai placut sa treci peste gropi fara sa simti socuri in spate...pe coloana.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 5,7k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

multumesc pentru sfaturi, duc motorul in service, nu cred ca ma descurc acasa in garaj. si incep sa caut arcuri noi.

» Post actualizat in 10 Apr 2016 20:03

multumesc pwwentru sfaturi, duc motorul in service, nu cred ca ma descurc acasa in garaj. si incep sa caut arcuri noi.

am gasit arcurile astea

http://www.motonetro.ro/catalog/arcuri-liniare-amortizor-k-tech-10009/?good_detail=arc-amortizor-spate-95-n-4e34065361efc257c8dc4af292eea989pn

zice 95 N ma gandesc ca e vb despre Newton. deci 95N ar 9.5 kg-forta. sunt si alte valori. ce valori sa caut? nu am nici o referinta. poate stie cineva.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

...corect... nu e de la ulei, e de la arcuri, insa cu cat le tensionezi mai tare cu atat vor fi mai rigide. Eu am vreo 98kg , insa am optat pe o suspensie mai "barcuta" . E mai placut sa treci peste gropi fara sa simti socuri in spate...pe coloana.

de asta recomandam o ajustare de preload, ca sa verifici daca sunt arcurile problema sau nu....

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut. vand un scut de motor Suzuki dr 600 . Nu este cel din poza dar e asemanator .

Stiu ca e undeva prin curte , nu stiu sigur unde sper sa il mai gasesc , dar decat sa il pierd sau sa mi-l fure careva mai bine il dau ca oricum imi strang bani de motocicleta

Pret : 250 lei

0732871078

https://www.dropbox.com/sh/jii2qozpg3kyu3q/AABNNemgyM1h-ycxI86-BnGTa?dl=0

Numai Bine

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vand piele de urs. E undeva in padurea mea. N-as vrea sa-mi braconeze cineva ursul si nici ca acesta sa se mute in alta padure, asa ca mi-am zis ca mai bine o vand acum. Strang bani pt o motocicleta.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vand piele de urs. E undeva in padurea mea. N-as vrea sa-mi braconeze cineva ursul si nici ca acesta sa se mute in alta padure, asa ca mi-am zis ca mai bine o vand acum. Strang bani pt o motocicleta.

Livrezi prin curier sau cumparatorul preia personal.... :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

:nono: Nu o vand ca sa ma inbogatesc , nu ma ocup cu dezmembrari . Stiu ca o am sigur pe undeva si am zis ca poate cineva chiar are nevoie de el si il foloseste . Daca pretul pare mare nu-i bai , nu il mai vand :peace: EU il am de 5 ani si n-am facut nimic cu el . Daca vreti sa stiti toate detaliile intrebati . In curte aveam aproximativ 100 tone de fier sub diverse forme ( piese , scule , utilaje , depozit , masini , rable , tevi , table ) pe care le-am triat , le-am mutat si reorganizat . 30 tone le-am dus vara trecuta la fier vechi si din pacate am mai aruncat in container lucruri fara sa imi dau seama. Sper totusi ca nu am aruncat scutul pentru ca probabil cand n-ai nevoie sunt o groaza si cand ai nevoie nu gasesti . Daca va deranjaza postul cu vanzarea se poate sterge .

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

:nono: Nu o vand ca sa ma inbogatesc , nu ma ocup cu dezmembrari . Stiu ca o am sigur pe undeva si am zis ca poate cineva chiar are nevoie de el si il foloseste . Daca pretul pare mare nu-i bai , nu il mai vand :peace: EU il am de 5 ani si n-am facut nimic cu el . Daca vreti sa stiti toate detaliile intrebati . In curte aveam aproximativ 100 tone de fier sub diverse forme ( piese , scule , utilaje , depozit , masini , rable , tevi , table ) pe care le-am triat , le-am mutat si reorganizat . 30 tone le-am dus vara trecuta la fier vechi si din pacate am mai aruncat in container lucruri fara sa imi dau seama. Sper totusi ca nu am aruncat scutul pentru ca probabil cand n-ai nevoie sunt o groaza si cand ai nevoie nu gasesti . Daca va deranjaza postul cu vanzarea se poate sterge .

100 de tone!!!!!!!!!

 

100000kg x 40bani/kg de "fer"= 40000 lei adica vreo 9000 de para....

 

Si cu bogatia asta in curte, stai in nadejdea unui scut din aluminiu pentru 250 lei ca sa iti iei motor? Daca il gasesti desigur...

 

Cred ca stai in curte cu pusca sa te pazesti de tigani...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am garduri de beton de 3 m si mare parte din ele sunt in garaj . Deasemenea nu sunt ale mele ci ale tatalui meu . si am fost nevoiet sa renunt la cateva :D pentru ca am construit o casa si bani desigur au intrat in casa . Atunci era 90 bani kg :)) . Fiarele erau inprastiate ful pe o suprafata de 500 mp cu 2 alei de cate 1 m printre el si cam atat .

Daca sunteti asa curiosi aveti si 2 poze mostra https://www.dropbox.com/sh/o20t1w0wdkjpk4m/AADptUQqTbSeRxNvFz6YkelVa?dl=0

Si gata ma retrag din telenovela Ivanica . Numai Bine

 

A am si un frumos ciobanesc mioritic combinat cu bucovina

 

PS: Chiar am pus de buna credinta vanzare , daca am gresit imi cer scuze si gata cu atata off-topic

Editat de Ivanica
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vand piele de urs. E undeva in padurea mea. N-as vrea sa-mi braconeze cineva ursul si nici ca acesta sa se mute in alta padure, asa ca mi-am zis ca mai bine o vand acum. Strang bani pt o motocicleta.

 

"Tanara blonda, ochi albastrii, 1.80m, aspect placut, sociabila, buna gospodina......vand tractor....., (daca il gasesc in curtea vecinului )" :)

Editat de irinel2006
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am garduri de beton de 3 m si mare parte din ele sunt in garaj . Deasemenea nu sunt ale mele ci ale tatalui meu . si am fost nevoiet sa renunt la cateva :D pentru ca am construit o casa si bani desigur au intrat in casa . Atunci era 90 bani kg :)) . Fiarele erau inprastiate ful pe o suprafata de 500 mp cu 2 alei de cate 1 m printre el si cam atat .

Daca sunteti asa curiosi aveti si 2 poze mostra https://www.dropbox.com/sh/o20t1w0wdkjpk4m/AADptUQqTbSeRxNvFz6YkelVa?dl=0

Si gata ma retrag din telenovela Ivanica . Numai Bine

 

A am si un frumos ciobanesc mioritic combinat cu bucovina

 

PS: Chiar am pus de buna credinta vanzare , daca am gresit imi cer scuze si gata cu atata off-topic

 

nu ne putem baza pe pozele puse.... ce arati tu acolo cu greu ajunge la 1 tona....

 

ca sa avem etalon, o locomotiva d'aia adevarata, pe abur, este intre 100-200 tone....

 

P1180757.jpg

 

Imi cer scuze pentru offtopic - astea au 2-3 cilindrii ....

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Si cum ai procedat pana la urma cu suspensiile , @roma1198 ?

Inca nu am procedat, o duc maine in service sa verifice telescopul si arcurile. probabil le vom tensiona putin. si o sa incep sa caut arcuri noi. sunt cam scumpe arcurile in general.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Inca nu am procedat, o duc maine in service sa verifice telescopul si arcurile. probabil le vom tensiona putin. si o sa incep sa caut arcuri noi. sunt cam scumpe arcurile in general.

daca te orientezi spre achizitie arcuri sa iei in calcul direct un set de arcuri progresive.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

cumpara de la orice magazin de piese auto , 2 fise cu cablu , le inlocuiesti pe cele vechi si ai terminat balciul. Atentie cum ti-ai reglat jocul la supape, deobicei ele se regleaza pe compresie. Daca nu sunt reglate corect poti sa ii tragi la pedale de sa iti vina raul..... Testeaza cu o alta bobina, poate o ai in scurt pe asta......

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

cumpara de la orice magazin de piese auto , 2 fise cu cablu , le inlocuiesti pe cele vechi si ai terminat balciul. Atentie cum ti-ai reglat jocul la supape, deobicei ele se regleaza pe compresie. Daca nu sunt reglate corect poti sa ii tragi la pedale de sa iti vina raul..... Testeaza cu o alta bobina, poate o ai in scurt pe asta......

Mai precis: supapele trebuie sa fie inchise si pistonul la PMS (poti verifica prin aliniere semn volanta/distributie in fereastra de vizitare sau prin ferestrele de relglaj tacheti/colbutori, respectiv camele axului sa fie neatacate/in jos)

 

Sunt 2 bujii pe cilindru, Suzuki zice ca pentru a asigura apriderea optima a amestecului, dar in realitate este doar un sistem redundant, mostenit de prin competitiile de anduranta - pe scurt, motorul ar trebui sa mearga bine (insesizabil) si numai intr-o bujie.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mai precis: supapele trebuie sa fie inchise si pistonul la PMS (poti verifica prin aliniere semn volanta/distributie in fereastra de vizitare sau prin ferestrele de relglaj tacheti/colbutori, respectiv camele axului sa fie neatacate/in jos)

 

Supapele pot fi reglate indiferent de pozitia pistonului, atata timp cat supapele sunt pe pozitia inchis. Esti cel mai sigur ca ai toate supapele pe pozitia inchis atunci cand pistonul se afla la PMS, intre compresie si detenta. De aici recomandarea din manuale....

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Supapele pot fi reglate indiferent de pozitia pistonului, atata timp cat supapele sunt pe pozitia inchis. Esti cel mai sigur ca ai toate supapele pe pozitia inchis atunci cand pistonul se afla la PMS, intre compresie si detenta. De aici recomandarea din manuale....

camele sunt "ne-atacate" doar cateva grade (rotatie) stanga dreapta PMS-ului.

 

marcajul de sincronizare distributie pe volanta corespunde unei rotatii de 180 grade a axei cu came, practic pistonul ajunge in PMS de 2 ori intr-o singura cursa a axei cu came si de asta este bine sa casti ochii in ce pozitie faci reglajul.

 

relatia este: 1 rotatie arbore + 1 scanteie pe bujii + jumatate rotatie axa came ----> 2 rotatii + 2 scateie bujii + 1 rotatie axa came

Editat de florinelu07
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

camele sunt "ne-atacate" doar cateva grade (rotatie) stanga dreapta PMS-ului.

Asta pt PMS-ul dintre miscarea de evacuare si miscarea de admisie. La PMS-ul dintre miscarea de compresie si miscarea de detenta, supapele raman inchise multe grade stanga-dreapta, peste 180 de grade.

 

Camele nu sunt atacate de nimic. Supapele sunt atacate. De came. Prin intermediul culbutorilor. Iar supapele sunt atacate un nr de grade mult mai mic decat nr de grade cand nu sunt atacate. Deasemenea, poti regla linistit supapele de admisie atunci cand supapele de evacuare sunt complet deschise/atacate. Si invers.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Kristian K changed the title to Suzuki DR 600/650/ Big 750/800
  • Kristian K pinned this topic

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...