Sari la conținut

Duminica 02.03.08 Pe Cheia


Petru Moldovan
 Share

Postări Recomandate

Traseu pentru motociclisti incepatori/lenti, viteza de croaziera in localitate de 55-75km/h sau mai putin in functie de catei si alte chestii, si in afara localitatii de maximum 120km/h.

 

Plecare de la Aeroportul Baneasa pe la 9:30 dimineata, pauza in padure la Romanaseti, pauza in Valenii de Munte, inca o pauza undeva in jur de cabana Cheia, pauza sau probabil masa de pranz in Sacele, pauza sau probabil masa de pranz in Busteni, pauza in Comarnic sa ne luam covrigi/paine si pauza undeva pe la Campina/Cornu, poate inca o pauza la Romanesti si apoi acasa. Nu exclud si o intrare in Brasov pentru o cafea buna, mai ales daca mancam inainte in Sacele...

 

Oricum pregatiti-va psihologic ca o sa faceti de la Busteni pana la Otopeni o ora si un pic si de la Otopeni pana acasa inca o ora cu nebunia aia de la sfarsit de saptamana pe DN1...

 

Nu am pretentii de leader si nimic nu e batut in cuie, asta e doar o propunere alternativa la a merge cu capra (pe care nu o am) in Muntii Vrancei, ca nu ma simt in stare sa fac un asemenea traseu intr-o singura zi.

Editat de pmoldovan
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ma bag. Propun masa la cabana Muntele Rosu. De la Cheia putin mai sus.

Sau la Ceasu Rau in Brasov

 

:P la muntele Rosu ''nu se poate ajunge'' este zapada de la drumul principal pana la cabana si ..... , am fost eu acum 2 saptamani si cu siguranta nu s-a topit, dar e bine de incercat (eram cu masina si nu am putut sa urc - nu era echipata pt zapada).

 

Drum bun si fara evenimente. :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ma bag. Propun masa la cabana Muntele Rosu. De la Cheia putin mai sus.

Sau la Ceasu Rau in Brasov

 

 

precum a zis si vulturul"

nu va bagati spre cabana muntele rosu

drumul si fara zapada e destul de nasol pt o moto de strada

mai ales ca sunteti si incepatori

in rest cheia merita

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Asa zic si eu....why wait?Si sambata se anunta vreme mai buna decat duminica, ca sa nu vorbesc ca nu vom mai avea cine stie ce trafic la iesire din buc, toata lumea va fi la munte deja, ...cred!

Idee de idee, mey!! Aveti cate o bere de la mine! :burnout:

 

Haideti sa stabilim, va convine intalnire la Arc la 9:00 sambata dimineata? Plecare la si juma?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

precum a zis si vulturul"

nu va bagati spre cabana muntele rosu

drumul si fara zapada e destul de nasol pt o moto de strada

mai ales ca sunteti si incepatori

in rest cheia merita

 

Stiu ca e destul de prost ca din 2003 nu l-a mai facut nimeni dar nu e chiar asa de rau incat sa necesite un enduro. Cat despre zapada acu 2 sapt nu era

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

1. Usor cu viteza pe curbe. . .pe traseu e asfalt bun, dar cu granulatie extrem de mica. .adica, luceste, de la distanta :burnout:

 

2. Puneti benzina la Petrom Valeni, ca pana la Brasov nu mai e nici o benzinarie. (adica vreo 60 km)

 

3. Atentie la pietrisul aruncat pe carosabil de Tiruri. .de la Maneciu spre Cheia.

 

4. Nu va ambalati in ture pe serpentine in viteza. ..mai ales daca aveti gume touring, mai tari. Sambata sunt inca destule Tiruri pe DN1A.

 

5. Atentie la acele de par de dupa Cheia (la vreo 5 km). .mai exact inainte de intrarea in jud. Brasov. .sunt paraiashe care se rasfrang direct pe sosea. . la acele de par inainte de pasul Bratocea. . .plus pietris pe sosea.

 

6. Forget Muntele Rosu. .Drumul e praf. .era, si cred ca e si acum. Gauri multe, multe ace de par. .mancare de cacao la cabana.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vazind atitea pauze , m-am gindit ca se lasa la multe din ele cu dormit . Breaking news : se anunta vreme rea la munte , cantitati mari de precipitatii , vint puternic . Verifficati prognoza meteo din mai multe surse .

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vazind atitea pauze , m-am gindit ca se lasa la multe din ele cu dormit . Breaking news : se anunta vreme rea la munte , cantitati mari de precipitatii , vint puternic . Verifficati prognoza meteo din mai multe surse .

 

Las' ca mai taiem din ele! De plecat se pleaca, poate nu o fi pan' la Brasov, daca e cum spui tu.

 

Am anulat anul trecut o iesire in baza prognozei (ploaie, vant, naspa) si a fost super soare toata ziua si in Bucuresti, si la munte. :burnout:

 

Deci oricum se circula :wave:

Editat de Ioana Suzuki
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vazind atitea pauze , m-am gindit ca se lasa la multe din ele cu dormit . Breaking news : se anunta vreme rea la munte , cantitati mari de precipitatii , vint puternic . Verifficati prognoza meteo din mai multe surse .

 

 

Initial si eu am crezut ca se face iesirea in special pentru pauze, dar se pare ca oamenii sunt seriosi.

Din Baneasa pina la Rominesti ar trebui sa faceti max 30min cu tot cu oprire de 3 tigari.Daca va ia mai mult clar nu ajungeti in aceeasi zi la destinatia aleasa ... iar o iesire pina la Ploiesti nu merita pregatirea asta.

Drum bun si fara incidente!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Initial si eu am crezut ca se face iesirea in special pentru pauze, dar se pare ca oamenii sunt seriosi.

Din Baneasa pina la Rominesti ar trebui sa faceti max 30min cu tot cu oprire de 3 tigari.Daca va ia mai mult clar nu ajungeti in aceeasi zi la destinatia aleasa ... iar o iesire pina la Ploiesti nu merita pregatirea asta.

Drum bun si fara incidente!

Eu am mai facut drumul asta, si la pauze am inclus si micile pauze de regrupare/o tigara. Dupa Romanesti nu imi amintesc sa fi vazut alt loc decent de oprit pana in Valenii de Munte. Dupa Valeni nu cred sa mai existe benzinarii pana la iesirea din Sacele spre Brasov (si oricum aia e o porcarie Partener Rompetrol la botul calului, fara buda, fara carciuma, fara bon fiscal, fara POS), iar drumul din Valeni pana in Sacele e cam lung si necesita si el macar o pauza de o tigara (si cabana Cheia e cam intre urcare si coborare, un pic inainte de culme inca in Muntenia). Dupa Sacele, ai de urcat innapoi muntii, si curbele in ac de par din Timisul de Sus mie mi se par mai nasoale decat alea de pe Cheia, asa ca o pauza undeva intre Predeal si Sinaia mi se pare mai mult decat necesara. Dupa Sinaia prinzi niste serpentine mai usurele (Posada) care se termina in Comarnic, si eu m-am obisnuit sa ma opresc in Comarnic sa-mi iau covrigi si/sau paine pe vatra, chit ca nu e obligatoriu sa faci halta acolo; oricum daca opresc in Comarnic pe mine pana in Bucuresti incepe sa ma doara fundul, asa ca as mai opri macar odata la o tigara.

Ma rog, chestia asta ar presupune ca faci pauza cam ca la scoala/armata 10 minute la fiecare ora, dar si saptamana trecuta pe drumul de Constanta s-a procedat cam la fel (doua pauze de regrupare pe autostrada plus una de realimentare la Cernavoda), si pe drumul ala se poate merge mult mai tare, asa ca in fond nu distanta conteaza, ci timpul.

 

Daca nu ploua eu maine dimineata oricum plec

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...