Sari la conținut

Honda NX650 Dominator


Postări Recomandate

Da, ai ceva de munca pentru a construi pozitivul. Din ce il faci? Din lut?

am incercat sa "umplu" masca standard, intai cu "papier mache" dar din lipsa de aracet am pus faina, apoi am incercat cu spuma poliuretanica dar dupa ce s-a uscat coaja si nu a mai avut unde sa se intinda, s-a umflat spre masca. ultima varianta a fost cu chit insa nu am mai ajuns la garaj sa o finisez/completez si sa o torn in ipsos (pe care apoi sa-l mai festonez nitel ca nu cred ca scot un pozitiv direct din chit. Probabil ca la un moment dat o sa ajung si la lut. La asta macar mai pun niste nisip si niste cacao si am sanse sa iasa un militian ( ca in bancul ala vechi).

Incerc sambata sa ajung pe la garaj si sa termin suportul de bagaje si poate apuc sa-l si vopsesc. Ma gindeam sa-l scot de la hibernat da' o sa-l mai las ca nu cere de mincare acolo si oricum e vremea inca ciudata.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 8,5k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

heiii. dupa ce faceti mulahul din ipsos, partea pe care incepeti sa o aranjati cu fibra trebuie sa fie acoperita cu(cand eram mic si iL ajutam pe tata sa faca proteze invelea matrita de ghips cu un balon si apoi incepea cu ciorapul si fibra de sticla), deci zic eu ca e bine sa fie unsa cu putin ulei sau pudra si cred ca merge pus folie transparenta pt alimente, apoi puneti fibra de sticla si amestecul de A+B al solutiei. nu uitati e bine sa faceti piesa din 2 straturi cu timp de intarire intre ele. AYENTIE!CAND INCEPE PROCESUL DE INTARIRE , produsul se incalzeste f tare. preferabil sa lucrati cu manusi si masca de zubravi cand intrebuintati fibra de sticla. spor la treab. si sebastianeeee, daca nu reusesti nici cu mulajul nici cu fibra vb dupa ce reusesc sa fac mutarea la mama-adica in jur de 10 martie sunt mutat si avem timp ca sa te ajut cu modelajul. vb

scz de greseli dar e noapte, eu-obosit si tastatura face figuri-bateriile, mama ei

Editat de dsorinmihail
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

heiii. dupa ce faceti mulahul din ipsos, partea pe care incepeti sa o aranjati cu fibra trebuie sa fie acoperita cu(cand eram mic si iL ajutam pe tata sa faca proteze invelea matrita de ghips cu un balon si apoi incepea cu ciorapul si fibra de sticla), deci zic eu ca e bine sa fie unsa cu putin ulei sau pudra si cred ca merge pus folie transparenta pt alimente, apoi puneti fibra de sticla si amestecul de A+B al solutiei. nu uitati e bine sa faceti piesa din 2 straturi cu timp de intarire intre ele. AYENTIE!CAND INCEPE PROCESUL DE INTARIRE , produsul se incalzeste f tare. preferabil sa lucrati cu manusi si masca de zubravi cand intrebuintati fibra de sticla. spor la treab. si sebastianeeee, daca nu reusesti nici cu mulajul nici cu fibra vb dupa ce reusesc sa fac mutarea la mama-adica in jur de 10 martie sunt mutat si avem timp ca sa te ajut cu modelajul. vb

scz de greseli dar e noapte, eu-obosit si tastatura face figuri-bateriile, mama ei

 

Da, e foarte adevat ceea ce spui despre fibra. In ultimii ani au aparut materiale speciale pentru demulare (pentru separat obiectul finit de matrita).

 

Serbane, daca ajungi in faza in care sa torni (bati) fibra si nu ai demulant, arunci o vorba si-ti dau eu.

 

In alta ordine de idei, nu stiu (inca) cum mi-a iesit mulajul de test pe care l-am facut din fibra la o bucatica din masca de la Domi, insa stiu sigur ca lipitura carenei din dreapta fata mi-a iesit aproape bine ("aproape", deoarece nu am fixat perfect pe linia rupturii cele doua piese si va trebui sa o prelucrez la fata cand va fi gata). Mai am inca un strat, doua de fibra de dat si... am deja o carenaaa :burnout:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

1st up: La multi ani Schumy ;)

 

2nd thing: care te dadeai azi pe Baba Novac cu un Dominator 93-95 roshu? :agree:

 

3rd issue:

 

Se face ca azi mi-am schimbat kitu de lant. Sau am incercat, pentru ca... am stat 30 min sa dau jos lantul. Am stat juma de ora sa desfac suruburile de la foaie.Am bagat de trei ori pinionu pana sa ma prind cum trebe pus. Am umblat sambata la pranz dupa o vilcanizare care sa schimbe roti cu camera de motor. Am stat apoi o ora sa incerc sa pun piulita la axul rotii din spate la loc. N-a mers. Nu stiu din ce motiv, dar piulita aia nu vrea sa intre calumea - intra doar stramb si dupa trei ture doar cu pneumatica o mai misti. A mai patit cineva asa tampenie? Are cineva idee cum s-ar putea rezolva? ...ma gandesc cu groaza ca lantul inca nu l-am pus... si nici presa de lant nu am ca sa-l strang. :burnout:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

3rd issue:

 

Se face ca azi mi-am schimbat kitu de lant. Sau am incercat, pentru ca... am stat 30 min sa dau jos lantul. Am stat juma de ora sa desfac suruburile de la foaie.Am bagat de trei ori pinionu pana sa ma prind cum trebe pus. Am umblat sambata la pranz dupa o vilcanizare care sa schimbe roti cu camera de motor. Am stat apoi o ora sa incerc sa pun piulita la axul rotii din spate la loc. N-a mers. Nu stiu din ce motiv, dar piulita aia nu vrea sa intre calumea - intra doar stramb si dupa trei ture doar cu pneumatica o mai misti. A mai patit cineva asa tampenie? Are cineva idee cum s-ar putea rezolva? ...ma gandesc cu groaza ca lantul inca nu l-am pus... si nici presa de lant nu am ca sa-l strang. :burnout:

 

Se pare ca ai pus-o! Hai, cu piulitza treaca-mearga, da' cu presa de lantz... e groasa! La faza asta chiar ar fi meritat sa schimbi lantul (numai lantul) la un atelier, unde sa aiba presa de lant!

 

Eu am stat trei saptamani cu lantzu-n buzunar din cauza asta. Cu greu am gasit pe cineva care a venit acasa si mi l-a nituit. In rest, toti ma asteptau cu motoreta la ei la atelier...

 

Din pacate, nu mai am cum sa dau de tipul care mi-a nituit lantul si nici nu cred ca ar fi venit pana in Titan ;)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

1st up: La multi ani Schumy :huh:

 

2nd thing: care te dadeai azi pe Baba Novac cu un Dominator 93-95 roshu? :hug:

 

3rd issue:

 

Se face ca azi mi-am schimbat kitu de lant. Sau am incercat, pentru ca... am stat 30 min sa dau jos lantul. Am stat juma de ora sa desfac suruburile de la foaie.Am bagat de trei ori pinionu pana sa ma prind cum trebe pus. Am umblat sambata la pranz dupa o vilcanizare care sa schimbe roti cu camera de motor. Am stat apoi o ora sa incerc sa pun piulita la axul rotii din spate la loc. N-a mers. Nu stiu din ce motiv, dar piulita aia nu vrea sa intre calumea - intra doar stramb si dupa trei ture doar cu pneumatica o mai misti. A mai patit cineva asa tampenie? Are cineva idee cum s-ar putea rezolva? ...ma gandesc cu groaza ca lantul inca nu l-am pus... si nici presa de lant nu am ca sa-l strang. ;)

 

tztztz... nu te-a intrebat dilly daca ai presa? ca de obicei mai vorbeste cu omu', nu ii arunca marfa direct in brate si ii ia banii :agree:

 

ai incaltzat vacutza cu K60-uri? daca da, unde? si cu cat? :burnout:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Momentan stau degeaba pentru ca nu pot pune (fixa) axul din spate, mama ei de treaba. De piulita/filetu ala mi-e mie tarsa... Stiti careva vreun baiat care sa lucreze cu un strung si care ar fi dispus sa rectifice un filet?

 

Pentru presa, am vazut cum se face si voi face si eu la fel. Nu-i mare scofala daca stii 1-2 chestii.

Editat de switch
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

dominatoare rosii au AdyBoby(care-l are de la Irascibi, care-l are de la Ninja-Skija care-l are de la Axa) si Diaconestii(a fost al lui NewProfiler care chiar statea prin zona dar acuma el e in Germania si s-ar putea sa-l fi luat tatal lui la "purtat" ca nu cred ca l-a luat fratele lui ca stiu ca a avut mai demult accident si se cam fereste). Nu este insa exclus sa mai fie citeva.

Doriane, cu lantul ala ai cam pus-o. Eu am stat un an cu lantul cumparat si nepus, am mai mers un sezon cu lant uzat pentru ca al meu era deja inchis si mi-a fost sila sa il rup si apoi sa-l reinchid. Intai ca nu poate reface nimeni inchiderea cum e de la mama ei si in al doilea rind pentru ca nu gaseam presa. Nici scosul basculei nu a fost funny dar is multumit.

@Dominator72: pina oi ajunge eu sa torn masc aia cred ca mai trece un sezon. Am abandonat pregatitul de vopsit si am facut carenele "souvage" pentru ca mi-am distrus mainile tot frecind la carene asa ca nu prea ma mai trage ata la modelat/smirgeluit ghitul ca sa fac pozitivul si apoi sa-l torn in matritza dupa care sa o mai frec si pe aia pina o fac frumoasa si buna sa torn fibra in ea. Si pe tipul cu fibra (rasina, plasa si acetona) l-am aminat; n-as vrea sa o cumpar si dup-aia sa-i duc grija.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Frate:)) scuze ca ma bag dar voi sunteti reali?...greu de crezut

Boltul lantului se poate scoate/ introduce cu dornul si ciocanul, putina indemanare...si sa stiti ca presa nu elimina nevoia unui ciocan...va las sa aflati voi de ce. Norocul vostru e ca aveti Honde

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator _Raul_
Frate:)) scuze ca ma bag dar voi sunteti reali?...greu de crezut

Boltul lantului se poate scoate/ introduce cu dornul si ciocanul, putina indemanare...si sa stiti ca presa nu elimina nevoia unui ciocan...va las sa aflati voi de ce. Norocul vostru e ca aveti Honde

 

In timpul in care ai scris replica de mai sus ai fi putut explica procesul pas cu pas.

Probabil ai fi reusit sa incarci si suportul de imagini necesar mai bunei intelegeri a afirmatiilor tale.

Sau ai fi putut cauta un tutorial si ai fi pus link aici.

Data viitoare nu vei mai fi avertizat.

 

Stiu ca nu este cel mai usor de inteles dar poate va va ajuta acest tutorial de schimbare a lantului, de la LOUIS:

http://www.louis.de/_203e785ddc772048020a9...ad/10-kette.pdf

Editat de Popescu_ MihailRaul
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Bai fratilor, eu propun o enciclopedie de schimbat lantul.

Pe vremuri avea lumea atatea prese si alte SDV-uri si sa stea sa le si foloseasca pe deasupra?

Nu tata, dornul + ciocanul + un suport bun + o piulitza zdravana si bunavointa rezolva problema. Sa va zic cum? Pai iaca hai ca va zic:

Se elibereaza roata spate, se scoate axul si se da jos de pe bascula (atentie la etrier si placute), se da lantul jos de pe pinionul spate, se scoate aparatoarea pinionului fatza, se da lantul jos si de pe pinionul fatza. Buuun, se ia lantul nou care poate sa vina in doua variante - cu sigurantza si fara sigurantza. Prima varianta e simpla: se pune roata spate la loc fara a se strange inca pe pozitie si cat mai apropiat de motor (ca sa fim siguri ca ajunge lantul, ba chiar ca e si in plus :burnout: ), se aseaza lantul pe pinion-foaie (atentie sa treaca si prin chain-guide daca nu l-ati dat jos) si undeva la mijloc se aseaza "zona desfacuta". Se infige zaua de legatura, se pune siguranta si gata. A doua varianta - fara siguranta - e ceva mai "cotoioasa" dar e varianta clasica ("batraneasca"). In cazul asta se aseaza lantul pe pinionul de atac doar; se ia un suport bun de fier sau chiar si lemn solid (eu am o bucata de sina de cale ferata, dar merge si o buturuga mai zdravana), se aseaza pe suport o piulitza iar lantul, mai precis zaua de legatura se aseaza cu gaura unde va intra boltzul in dreptul gaurii piulitei (ca sa poata iesi putin din el pe partea cealalta a lantului); este batut apoi boltul zalei de legatura cu dornul si ciocanul pana intra aproape complet (se lasa aprox 0.5 mm) afara de-o parte si de alta a lantului, ulterior batand usor cu ciocanul boltul pe marginile sale pentru a-l "inflori" ca sa nu mai iasa. Poze cu prima ocazie cand schimb lantul.

 

P.S.: la Dominator, kitul de lant a fost schimbat in aprox. 30 de minute (fara complicatii, e adevarat) userului KoL.

 

P.S.2: in legatura cu axul si piulita buclucasa (@switch): a fost bautut in ax? dar chiar si asa, ala are un "varf" special facut pentru asta (filetul nu incepe direct); incearca sa cureti cu WD40 filetul piulitei vagaboande si cel al axului deopotriva. Inainte de WD 40 da-i bine cu peria de sarma. Daca a iesit usor cand ai desfacut-o, trebuie sa intre la fel de usor. Daca nu, a fost bagata stramb inainte. Daca vrei strungar bun iti dau eu un nr. de telefon.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@Lupu:

1-se pot face dar tre sa ai macar o idee cit de mica de proces. Nu cred ca tuturor le iese din prima.

2-eu l-am avut inchis direct. Probabil ca acuma stiind exact ce tre sa scot, avind si cheie tzapana pentru piulita aia de la ax) si cum se misca fiecare piesa (sa nu caut bucsa din interiorul basculei, care nu exista da' era singura explicatie pentru care nu iesea) nu-mi mai trebuie asa de mult timp.

3-se merita sa desfaci treaba facuta de fabrica si apoi sa o faci tu (eventual si prima data in viatza) cu ciocanul, o buturuga si dornul ?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

3-se merita sa desfaci treaba facuta de fabrica si apoi sa o faci tu (eventual si prima data in viatza) cu ciocanul, o buturuga si dornul ?

 

Pai cand nu ai incotro ce sa faci? Cel mai bine e sa te apuci singur si sa nu depinzi de altii, cel putin mie asa imi place. Nici eu nu stiam, mi-am dat peste degete, de stricat nu prea am stricat si pana la urma am mai deprins una-alta. Si ziceau niste cunostinte nu de putine ori ca treaba nu tine... ba sa vezi ce tine si la urcat dealul in forja, si la wheelie :burnout:

Acum fiecare cum vrea, nu zic, poate nu are fiecare incredere in "lucrul pe genunchi" cum s-ar zice si apeleaza la profesionisti. Nu zic ca e o idee rea, eu am vorbit din prisma personala.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Dragii mei, revin cu vesti bune!

 

Una la mana: un strungar priceput mi-a aranjat surubu. Acu se pupa linistit cu piulita aia. Sper sa nu mai am probleme de stilu asta :crack:

 

Doi la mana: am gasit o vulcanizare langa Dilly, fix la capatu' Bd. Expozitiei, unde e un mustacios care lucreaza cauciuce d'ale noastre cu camera si jenti spitzate. Te duci cu rotile in punga, dar ti le face la niste scoruri mai mult decat decente. Nu stiu daca a ciupit sau nu camera (inca) dar voi afla.

 

In curand urmeaza montarea lantului... sa vedem ce iese.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...