Sari la conținut

Honda NX650 Dominator


Postări Recomandate

presiune negativa (ca sa poata aspira mizeria) nu o sa prea gasesti pe "gaurile din motor". de gazele de carter trebuie sa scapi pentru ca ele contin multi acizi/apa rezultati in camera de ardere si scapati pe langa segmenti (blow by). evident ca nu le lasi neastupate, tragi un furtun de cauciuc si le lasi sa iasa sub motor, daca chiar vrei sa renunti la epurator. sau poti sa montezi un filtru conic cu sita metalica - am vazut cateva in vitan.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 8,5k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

, tragi un furtun de cauciuc si le lasi sa iasa sub motor, daca chiar vrei sa renunti la epurator. sau poti sa montezi un filtru conic cu sita metalica - am vazut cateva in vitan.

 

Dar nu mai treci prin apa.

Ar trebui o supapa, sa lasa sa iasa gazele dar sa nu patrunda apa si mizeriile.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

presiune negativa (ca sa poata aspira mizeria) nu o sa prea gasesti pe "gaurile din motor". de gazele de carter trebuie sa scapi pentru ca ele contin multi acizi/apa rezultati in camera de ardere si scapati pe langa segmenti (blow by). evident ca nu le lasi neastupate, tragi un furtun de cauciuc si le lasi sa iasa sub motor, daca chiar vrei sa renunti la epurator. sau poti sa montezi un filtru conic cu sita metalica - am vazut cateva in vitan.

Omule, gaurile alea se ASTUPA, nu se duc sub motor. Daca nu ma crezi, uita-te la un domi fara epurator. Vezi vreo gaura? Nu. De ce? Pentru ca nu exista! Dovada ca motoru' functioneaza absolut normal si fara prostia aia. Sistem de evacuare ai (stii, le zice TOBE!), sistem regulare a presiunii carterului ai deja (vezi direct sub carbuartor). Ce iti mai trebe? Ventilarea carburatorului prin 5 gauri de 3mm paralele cu axa cu came?

Mesaj completat

O intrebare: oare telescopul de transalp 600 din 95 potriveste la dominator? sau daca stie careva vreun telescop bun ...

Nu merge din cate stiu -- e mai scurt cu vreo 2cm deci coboara spatele cu aproape 8cm.

Editat de switch
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu merge din cate stiu -- e mai scurt cu vreo 2cm deci coboara spatele cu aproape 8cm.

nu conteaza daca e mai scurt, la gauri sa potriveasca

Ba conteaza. 8 cm e enorm, omule. S-ar putea sa-l poti pune pe motor, dar va sta ca o dacie veche cu 8 insi si 7 saci de cartofi in ea si la gropi va lovi roata in subcadru.
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

nu conteaza daca e mai scurt, la gauri sa potriveasca

Ba conteaza. 8 cm e enorm, omule. S-ar putea sa-l poti pune pe motor, dar va sta ca o dacie veche cu 8 insi si 7 saci de cartofi in ea si la gropi va lovi roata in subcadru.

se poate face un adaptor foarte simplu care sa il ridice cat vreau, la asta m-am gandit cand am zic ca nu conteaza, oricum nu mai e cazul ca omul l-a vandut deja

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

se poate face un adaptor foarte simplu care sa il ridice cat vreau, la asta m-am gandit cand am zic ca nu conteaza, oricum nu mai e cazul ca omul l-a vandut deja

Ma gandeam eu ca te referi la bricolat ceva adaptoare, dar asa merge cam orice fel de amortizor, nu? ;)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pentru cei care nu stiu cum a decurs intalnirea (oficiala a posesorilor Honda Dominator, Muntii Apuseni, august 2010) in versiunea lunga, iata un mic sumar video (sau cum se spala lantul in rau):

 

 

 

Sa-mi fie iertata interventia, dar nu ma pot abtine. Atitudinea unui "endurist" ar trebui sa fie mult mai "enviromently friendly", mai responsabila si mai in echilibru cu natura, mai ales cate noxe aruncam in aer prin paduri si cat stres provocam faunei. Nu cred ca exemplul filmat ar trebui macar montat intr-un film, daramite sa fie dat exemplu pe youtube de cum sa-ti speli lantul. Rusine.

 

Sa nu mai vb de exemplul echipamentului purtat si "abilitatile deosebite" de offroad ale "pilotului".

 

Parerea mea..

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Io n-am inteles la ce se referea producatorul cand a scris la sfarsit sa nu incercam asta cu alte marci,printre care si BMW F650.Probabil s-a gandit ca ar fi prea plictisitor? Prea putin solicitant? Adrenalina zero? ;)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

O intrebare: oare telescopul de transalp 600 din 95 potriveste la dominator? sau daca stie careva vreun telescop bun ...

eu am montat la mine un telescop de XL 600 R , e putin mai lung dar daca te chinui putin intra bine si functioneaza perfect, va inalta putin garda la sol , are deja mai bine de jumatate de an de cand e montat.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

mei jupani, gasit asta pe net si am zis ca tre sa va arat si voua, ca prea ii faina:

 

http://www.bikeexif.com/honda-nx650-dominator

 

mai multe poze

 

http://nx650elsinore.blogspot.com/2010/07/...ct-complete.html

 

si un mic teaser...

 

honda-nx650-2.jpg

Editat de scabron
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

nu conteaza daca e mai scurt, la gauri sa potriveasca

Ba conteaza. 8 cm e enorm, omule. S-ar putea sa-l poti pune pe motor, dar va sta ca o dacie veche cu 8 insi si 7 saci de cartofi in ea si la gropi va lovi roata in subcadru.

 

o sa fie cel putin caraghios , dar si putin manevrabil cumn era pe timpuri bicicletele alea cu roata cat casa pe fata si pe spate una de caricior de piata :)

Mesaj completat

scuzati greselile de ortografie. am inspectat cateva beri. :D

Mesaj completat

scuzati greselile de ortografie. am inspectat cateva beri. :P

Mesaj completat

Sa-mi fie iertata interventia, dar nu ma pot abtine. Atitudinea unui "endurist" ar trebui sa fie mult mai "enviromently friendly", mai responsabila si mai in echilibru cu natura, mai ales cate noxe aruncam in aer prin paduri si cat stres provocam faunei. Nu cred ca exemplul filmat ar trebui macar montat intr-un film, daramite sa fie dat exemplu pe youtube de cum sa-ti speli lantul. Rusine.

 

Sa nu mai vb de exemplul echipamentului purtat si "abilitatile deosebite" de offroad ale "pilotului".

 

Parerea mea..

 

 

lasa batrane ca nu prin asta se polueaza planeta. aia care dau bere la ursi la gradina zoologica, polueaza sau le fac bine?

;)

cred ca iii polueaza pe ursi la minte de nu mai vor apa de izvor...

 

sursele de poluare sunt altele, nu ca trece unu cu motoru prin rau, o data la doi ani.

numa bine.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

sub galerii am 2 tuburi de inox care se unesc si o iau in partea stanga a motorului , la vechiul Domi nu aveam asa ceva asa ca nu stiu unde vine tubul acela . Pare ceva de ungere cu ulei . Sorry nu am poza . poate sa=mi spuna cineva unde merge tubul ?

 

 

PS : are cineva de vanzare o fisa de bujie de la Domi ? sau stie cineva daca pot adapta o fisa de la cbr . Mersi

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

sub galerii am 2 tuburi de inox care se unesc si o iau in partea stanga a motorului , la vechiul Domi nu aveam asa ceva asa ca nu stiu unde vine tubul acela . Pare ceva de ungere cu ulei . Sorry nu am poza . poate sa=mi spuna cineva unde merge tubul ?

 

 

PS : are cineva de vanzare o fisa de bujie de la Domi ? sau stie cineva daca pot adapta o fisa de la cbr . Mersi

eu am cumparat o pipa cu fisa, pe care am scurtat-o la dimensiunea potrivita,,,,,,

si merge la fel ca cea originala

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@Robyb: vezi ca ti s-a mai raspuns odata.

 

Cum bine zicea cineva inaintea mea, este vorba de epuratorul de gaze. Nu are niciun scop functional, fiind menit doar sa reduca emisiile in vedere indeplinirii unor norme stricte antipoluare. Din ce am citit, nu sunt mari diferente (pe dyno practic e tot una) intre varianta cu epurator, acelasi model cu epuratorul scos si modelul fara epurator.

 

Poate fi inlaturat, daca astupi cumva gaurile din motor/carcasa filtru aer/colector de depozite la care e conectat.

Editat de switch
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Melc, melc, codobelc... sau... am si eu o problema :lol:

 

De la o vreme, motocicleta mea nu mai prinde viteza! Adica, chiar daca prinde, nu mai indica nimic vitezometrul. In ultimile cateva mii de kilometri, acul avea o "bataie" serioasa intre 30-60km/h pana cand ajungeam la o indicatie de 60-70km/h dupa care indica frumos (adica fara sa mai bata), continuu.

 

Cand am intorceam de la Dominatoriada, aproape de Targoviste, indicatia si-a dat "obstescul sfarsit".

 

Am fost mai mult decat convins ca de vina cablul de vitezometru. Am cumparat cablu nou, dar cand sa-l schimb... alta problema: surubul care fixeaza camasa cablului in melc s-a blocat, adica nu mai pot sa-l desurubez sub nicio forma.

 

Astazi am dat mecul jos (cu tot cu cablu, evident). N-am reusit sa desfac surubul, insa am constatat ca am cablul absolut ok. Si melcul la fel (am fost astazi si am comparat cu un melc nou). Insa cand montez melcul la locul lui, dupa ce strang axul, atunci cand invart roata, uneori invarte (doar pe anumite unghiuri de rotatie) cablul de vitezometru, alteori nici macar atat. Ca in filmarea de mai jos:

 

P.S. Tin degetul mare in dreptul capatului de cablu ca sa fie mai contrastant, insa, evident, nu franez capatul de cablu cu degetul (asa cum ar putea parea din inregistrarea video)

 

Sa fie oare de la saiba care antreneaza piesa de plastic? E posibil ca "urechile" de pe saiba metalica sa aplatizeze (in anumite conditii, poate) in timp?

Mesaj completat

Melc, melc, codobelc... sau... am si eu o problema :drink:

 

De la o vreme, motocicleta mea nu mai prinde viteza! Adica, chiar daca prinde, nu mai indica nimic vitezometrul. In ultimile cateva mii de kilometri, acul avea o "bataie" serioasa intre 30-60km/h pana cand ajungeam la o indicatie de 60-70km/h dupa care indica frumos (adica fara sa mai bata), continuu.

 

Cand am intorceam de la Dominatoriada, aproape de Targoviste, indicatia si-a dat "obstescul sfarsit".

 

Am fost mai mult decat convins ca de vina cablul de vitezometru. Am cumparat cablu nou, dar cand sa-l schimb... alta problema: surubul care fixeaza camasa cablului in melc s-a blocat, adica nu mai pot sa-l desurubez sub nicio forma.

 

Astazi am dat mecul jos (cu tot cu cablu, evident). N-am reusit sa desfac surubul, insa am constatat ca am cablul absolut ok. Si melcul la fel (am fost astazi si am comparat cu un melc nou). Insa cand montez melcul la locul lui, dupa ce strang axul, atunci cand invart roata, uneori invarte (doar pe anumite unghiuri de rotatie) cablul de vitezometru, alteori nici macar atat. Ca in filmarea de mai jos:

 

P.S. Tin degetul mare in dreptul capatului de cablu ca sa fie mai contrastant, insa, evident, nu franez capatul de cablu cu degetul (asa cum ar putea parea din inregistrarea video)

 

Sa fie oare de la saiba care antreneaza piesa de plastic? E posibil ca "urechile" de pe saiba metalica sa aplatizeze (in anumite conditii, poate) in timp?

 

Observatie ulterioara. Am desfacut din nou melcul si am mai indoit suplimentar urechile de pe saiba montata pe roata. Acum pare sa indice mai mult decat inainte (la proba pe stand, cu fata ridicata, invartind roata cu mana, acul de la vitezometru dansa frumusel in jurul valorii de 20km/h - deh, a ramas cu "parkinsonu" asta, se pare)...

Mesaj completat

Melc, melc, codobelc... sau... am si eu o problema :moto:

 

De la o vreme, motocicleta mea nu mai prinde viteza! Adica, chiar daca prinde, nu mai indica nimic vitezometrul. In ultimile cateva mii de kilometri, acul avea o "bataie" serioasa intre 30-60km/h pana cand ajungeam la o indicatie de 60-70km/h dupa care indica frumos (adica fara sa mai bata), continuu.

 

Cand am intorceam de la Dominatoriada, aproape de Targoviste, indicatia si-a dat "obstescul sfarsit".

 

Am fost mai mult decat convins ca de vina cablul de vitezometru. Am cumparat cablu nou, dar cand sa-l schimb... alta problema: surubul care fixeaza camasa cablului in melc s-a blocat, adica nu mai pot sa-l desurubez sub nicio forma.

 

Astazi am dat mecul jos (cu tot cu cablu, evident). N-am reusit sa desfac surubul, insa am constatat ca am cablul absolut ok. Si melcul la fel (am fost astazi si am comparat cu un melc nou). Insa cand montez melcul la locul lui, dupa ce strang axul, atunci cand invart roata, uneori invarte (doar pe anumite unghiuri de rotatie) cablul de vitezometru, alteori nici macar atat. Ca in filmarea de mai jos:

 

P.S. Tin degetul mare in dreptul capatului de cablu ca sa fie mai contrastant, insa, evident, nu franez capatul de cablu cu degetul (asa cum ar putea parea din inregistrarea video)

 

Sa fie oare de la saiba care antreneaza piesa de plastic? E posibil ca "urechile" de pe saiba metalica sa aplatizeze (in anumite conditii, poate) in timp?

Mesaj completat

 

 

Observatie ulterioara. Am desfacut din nou melcul si am mai indoit suplimentar urechile de pe saiba montata pe roata. Acum pare sa indice mai mult decat inainte (la proba pe stand, cu fata ridicata, invartind roata cu mana, acul de la vitezometru dansa frumusel in jurul valorii de 20km/h - deh, a ramas cu "parkinsonu" asta, se pare)...

.
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vorbeam cu dilly mai demult despre melci (de domi, nu d'aia de n-au picioare si lasa dare). Spunea ca saiba aia daca-i pusa prost strica tot jocu si nu mai angreneaza cum trebe melcul, stricandu-l in timp. N-am verificat ca eu am scapat de melc.

 

Eu as verifica sa nu cumva sa fie prea larg pus axul (jambe cracanate destul cat sa prinda melcul joc lateral) si sa functioneze ok saiba aia (adica sa fie angrenata corect de roata) -- monteaza roata odata fara melc si vezi daca in miscarea normala a rotii, saiba aia merge ok; incearca sa opresti saiba cu ceva surubelnita sau lemn - poate acolo o fi buba.

 

Si inca ceva: corpul melcului e ok? invarte liber?

Editat de switch
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vorbeam cu dilly mai demult despre melci (de domi, nu d'aia de n-au picioare si lasa dare). Spunea ca saiba aia daca-i pusa prost strica tot jocu si nu mai angreneaza cum trebe melcul, stricandu-l in timp. N-am verificat ca eu am scapat de melc.

 

Eu as verifica sa nu cumva sa fie prea larg pus axul (jambe cracanate destul cat sa prinda melcul joc lateral) si sa functioneze ok saiba aia (adica sa fie angrenata corect de roata) -- monteaza roata odata fara melc si vezi daca in miscarea normala a rotii, saiba aia merge ok; incearca sa opresti saiba cu ceva surubelnita sau lemn - poate acolo o fi buba.

 

Si inca ceva: corpul melcului e ok? invarte liber?

Saiba e relativ fixa pe roata, am verificat aseara. Iar melcul este presat pe roata; in momentul cand axul este strans la maxim, melcul (carcasa/exteriorul) nu mai misca.

Melcul si el se invate ok in... cochilie.

 

Cred ca o sa-i mai acord atentie in curand, cand voi schimba rulmentii din fata.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cand am schimbat melcul, cel vechi era tocit si bucati din el erau bagate pe melcul vertical. Am scos toata vasilina si am spalat bine cochilia. Vreo jumatate de ora tot mai apareau diverse fragmente de plastic.

Sub melc mai sunt doua saibe subtiri de metal. Daca merge intrerupt este clar de la saiba cu urechi (nu mai actioneaza asupra melcului).. caci melcul, daca se blocheaza ar trebui sa se rupa. Vezi si cablul sa fie infipt bine prin manta .. sa nu aibe joc...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cand am schimbat melcul, cel vechi era tocit si bucati din el erau bagate pe melcul vertical. Am scos toata vasilina si am spalat bine cochilia. Vreo jumatate de ora tot mai apareau diverse fragmente de plastic.

Sub melc mai sunt doua saibe subtiri de metal. Daca merge intrerupt este clar de la saiba cu urechi (nu mai actioneaza asupra melcului).. caci melcul, daca se blocheaza ar trebui sa se rupa. Vezi si cablul sa fie infipt bine prin manta .. sa nu aibe joc...

Merci de info.

 

Se pare ca saiba cu urechi era cauza principala. Noaptea trecuta am scos putin mai mult in relief urechile de pe saiba si astazi am constatat ca indica frumos, fara "tremurici" la ac. N-am avut timp sa verific la viteza mica (in jur de 20km/h) dar poate vad maine (azi)... Totul e sa merg atat de incet mai mult de 0.5 secunde :lol:

 

Apropos de saibe subtiri de metal... ma gandeam ca ar fi o solutie sa pun sub melc ceva saibe de genul asta, insa nu stiam daca va mai actiona asupra danturii de pe cablu (apropos, cablul e ok). Oricum, la mine aceste saibe nu exista, cu exceptia unui soi de... siguranta (care nu e plata, ci are sectiune cilindrica, un soi de sarma otelita foarte subtire). Unde as putea gasi oare astfel de saibe, de care spunei tu?

Editat de Dominator72
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut,

 

Nu stiu de unde ai putea face rost de astfel de saibe. Poti intreba la Dilly. Saibele pe care le am eu acolo sunt doua. Una este plana iar cea de-a doua este putin concava. (un arc de cerc ... in sectiune)Concavitatea vine pe buza melcului. Chestiile aste umplute cu vasilina cred ca reduc foarte mult frecarea intre melc si caracsa.

 

Saibele sunt foarte foarte subtiri. Nu cred ca e o idee buna sa pui unele mai groase pt ca ridica melcul si nu va mai calca bine pe cel vertical.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...