Sari la conținut

01-03-2008 Amckart


stilgar
 Share

Postări Recomandate

E bine ca sa te iei dupa aia din fatza, sa-i ajungi si sa-i depasesti, cand esti la acelasi nivel cu ei. .orice tentativa de alta natura, e foarte riscanta.. .mai ales pe Amckart, unde nu ai cum sa faci greseli. .pentru ca nu ai alternative.

 

Ai grija de tine.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 74
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Multa sanatate!

 

Vreau sa deschid si un sub topic pe aceasta intamplare... daca s-a mai discutat treceti peste.

 

Intr-o astfel de situatie, un rider are de ales intre doua alernative:

- frana si iesit drept in camp

- franat cat mai se poate si intrat in viraj cu riscul low-side-ului

 

Personal am dat cu fundul de asfalt pe la inceputuri intr- situatie similara.

Pe fond de oboseala m-am trezit prea tarziu in curba.

 

Insa decizia mea a fost mai usoara: in curba era un sant si apoi un perete de piatra.

 

Rezultatul a fost cativa metri de alunecare (care cu ceva experienta in plus putea fi chiar evitata).

 

Eu m-am ales doar o vanataie pe sold iar motocicleta frecata bine si furca stramba (45 de grade). Totusi consider ca am scapat foarte ieftin, am reusit chiar sa mai parcurg inca 300km pana acasa.

 

Intrebarea este: in astfel de cazuri, cum este mai bine sa reactionezi? Decizia trebuie sa fie iute si poate este bine sa fim pregatiti mental sa ne intindem pe jos pentru a evita posibile accidentari mai grave.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...

ziceam ca revin cu ceva detalii...

nici nu stiu de unde sa incep....

de exemplu pansamentul mi se skimba pe holul spitalului.... in vazul lumii....ba chiar mai si trece cate unul pe langa tine...

mentionez ca asta se face din lipsa unui spatiu organizat si nu din prostie(adica doctorii si asistentele se tot scuzau)...but still....ar trebui sa fie un mediu cat mai bine controlat (locul in care se panseaza o plaga) iar pe hol se plimba toata lumea....

de luni sunt wireless...... adica mi-au scos firele(tot pe hol evident) si astept ca peste 2 sapt sa fac poza ce va spune viitorul, daca e ok trec la recuperare :rusinica: , daca nu ...............

asa ca pana atunci depun calciu :crack:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

E drept, o fi vina ta, dar tot ai reusit sa ma impresionezi.Imi pare foarte rau de ce ai patit si de suferintele indurate.Nu ar trebui sa treca nimeni prin asa ceva,asemenea incercari.Multa sanatate!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pacat ca s-a intamplat nefericitul accident.Dar bine k nu a fost mai rau .:crack: Insanatosire grabnica.recuperare totala,si sa ne vedem cu bine ..sper ca intr-o sapt sa imi vina si mie numerele la moto :crack: pana una alta drive safe si numai bine tuturor :rusinica: :crack:

Editat de iancu_ionut
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

salut

se mai intampla accidente...sunt sigur ca o sa treci peste....

eu trecusem pe la amkart cu o sapt. dupa data de 3 sa mai filmez , mai sunt niste supermoto care se dau frumos si tre' sa recunosc ca am inceput sa ma scotocesc de banuti si pentru un SM.

in rest? umarul e bine?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

umarul isi va decide soarta maine la radiografie

are toate sansele sa fie ok dar am ceva emotii.... :ok:

bai stilgare . . .eu m-am dat ieri(30.03.2008) ..odata cu doamna cu husabergul tau ...ca imi zicea despre tine . ..si in aceeasi linie dreapta am pierdut si eu controlul (m-am dat cu un NX 250 care avea gume enduro)

ma ustura poponeata(ca s-au topit pantalonii de cordura cica) si am usoare julituri pe la coate si genunchi de la protectii ..dar asta e viata . cadem ne sculam si o iau de la capat :huh:) hea hea hea ..recuperare rapida

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cumva tu erai tipul din poza ?

 

LOL

În poza aia este Dave (Englezul), care a avut parte de o ieÂşire spectaculoasă la viteză mare (în acelaÂşi loc) ... a făcut un soi de high-side Âşi n-a pățit nimic ... după ce s-a adunat de pe jos a mai ieÂşit în decor :D :D :lol:

 

baftă ... Âşi eu mi-am rupt piciorul anul trecut, tot cu un Husaberg ... :ok: ... tot pe Amckart, dar am căzut ca un bou, la viteză mică :huh:

 

pozele sînt bestiale ... au fost trase cadru cu cadru chiar în timp ce zbura ... poate că nu Âşi-a rupt clavicula fiindcă purta rahatul ăla la gît ... (mie mi s-a părut foarte scump, dar se pare că merita în astfel de situații)

 

<small>--- Mesaj completat în 31 Mar 2008 20:33 -------------</small><br/>încă una :lol:

 

<small>--- Mesaj completat în 31 Mar 2008 20:42 -------------</small><br/>probleme cu serverul :crack:

post-4023-1206984635_thumb.jpg

post-4023-1206986499_thumb.jpg

Editat de bibi
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

salut bibi

ne-am cunoscut in atelier la mototech io eram cu motoru la prima revizie iar tu mestereai la bascula de honda

 

umarul meu e ok..... adica aproape.....sa depus calciu dar nu chiar suficient asa incat doctorul recomanda ptr mai multa siguranta inca doua saptamani de stat imobilizat :huh: :ok:

nu-s cum sa pun poza cu radiografia mai incerc

am vazut pataniile de duminica.... si am inteles ca ar mai fi fost una dupa ce am plecat....

viata e plina de riscuri :crack:

post-10190-1207029185_thumb.jpg

Editat de stilgar
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

si iata.....

multumesc lui dan3 ptr poza si lui silenti ptr post

e ciudat cand ma uit la radiografie si imi dau seama ca suruburile ale sunt in mine

si acum ma uit la poza si EU sunt ala intins pe spate

Editat de stilgar
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...

deorece primavara a sosit si se intorc pasarile din tarile calde....

am inceput si io sa dau din aripa

am facut progrese neasteptat de mari

asa ca so far so good

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...