Sari la conținut

Turul Romaniei


mishumishu20
 Share

Postări Recomandate

Clubul Bercenarii organizeaza turul Romaniei, editia I, intitulata ''REDESCOPERITI ROMANIA PE 2 ROTI''.

Traseul in lungime totala de 2300 km conform hartii atasate.

Plecare in 28 iunie, sosire in 6 iulie.

Costul unic care include pensiune completa, acces la obiectivele turistice, transport bagaje, medic, mecanic, etc. se va anunta in aproximativ 1 luna. Preturile vor fi "de grup". Cazare la hoteluri si pensiuni 2, 3 stele.

Alte informatii:

- inscriere pe baza de buletin de inscriere

- participare pe baza unui buletin de inscriere, semnat pe proprie raspundere, dupa acceptarea regulamentului de participare.

- se parcurg aproximativ 250-300 km /zi medie.

- traseu este bine stabilit cu puncte de interes turistic pentru fiecare zi, locuri de odihna si alimentare cu carburant.

- inscrierile se trimit pe info@bercenarii.ro . Sunt 25 locuri (motoare), din care 10 s-au ocupat deja..

Organizatorii isi rezerva dreptul de a selectiona participantii.

 

Va multumim si va asteptam.

ORGANIZATORII

post-18757-1205955025_thumb.jpg

Editat de mishumishu20
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

am atasat poza astfel incat sa se vada bine traseul

Ar trebui sa va informati un pic mai mult asupra traseului(drumuri,obiective turistice)-mi se pare mie sau

sunte-ti interesati doar de nr de km ???!!! :crack:

P.S. Daca aveti nevoie de ceva sugestii va sta la dispozitie un om care a facut de 5 ori 'tururi ale tarii',id laura_tazy :rusinica: :crack:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Care sunt cele 10 motoare inscrise pana acum?

Cum v-ati gandit sa faceti grupurile(de cati) si pe ce baza(experienta,capacitate,etc)?

Cazarea o rezervati inainte?

Care sunt punctele de interes turistic la care v-ati gandit? (ex. - am vazut Suceava dar daca nu se merge la Putna este pacat)

 

p.s

stie cineva cand se termina Euro 2008? ca parca undeva in iunie-iulie :rusinica:

Editat de FLASH-TUNING
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut,

 

Cele 10 motoare deja inscrise fac parte din club.

 

Grupurile si numarul de motoare:

 

-5 grupuri a cate 5-6 motociclete fiecare grup in functie de puterea motocicletei (va imaginati ca cineva cu un R1 sau CBR600 RR nu poate merge numai cu 100 de km\h )

- fiecare grup va avea un leader.

- toti leaderii vor avea un itercom pentru o organizare cat mai buna (in caz de o defectiune al unui motor, doamne fereste: accident, depasiri, popasuri, etc )

 

 

- cazarea bineinteles va fi rezervata in fiecare oras. Tindem catre o cazare ok de 2-3 stele (sa putem sa facem si noi un dus zilnic :crack: ). Datorita numarul mare de persoane, tragem sa obtinem ceva reduceri in privinta mesei.

 

- in caz de un obiectiv turistic mai important, categoric vom face un ocol ca sa ajungem si acolo

 

@laura_tazy: Nu suntem interesati numai de numarul de kilometri ca doar nu mergem atatia numai ca sa punem km pe motoare. Deocamdata obiectivele turistice se stiu in mare, dar vrem sa fim siguri inainte sa anuntam pe forum. In caz de un impediment sau o nevoie de alte pareri, fii sigura ca apelam si la altii cu experienta :rusinica:

 

In diferite orase o sa ne intalnim si cu alte cluburi de motocilisti.

 

Deocamdata inca lucram la organizare si speram ca in scurt timp sa avem o situatie exacta. Regulamentul va fi foarte strict din cauza numarului mare de motociclete.

 

Vom reveni cu detalii despre traseul exact, pret, regulament, etc.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Traseul turului.

27 iunie: Bucuresti - Craiova (pranz) 248 Km - Drobeta Turnu Severin 118 Km- total 366 Km

28 iunie: Drobeta Turnu Severin - Timisoara (pranz) 242 Km - Arad 52 Km - total 294 Km

29 iunie: Arad - Baile Felix - total 123 Km

30 iunie: Baile Felix (relaxare) - 0 Km

1 iulie: Baile Felix - Bistrita - 271 Km

2 iulie: Bistrita - Vatra Dornei (pranz) 81 Km - Suceava 133 Km - total 214 Km

3 iulie: Suceava - Bacau (pranz)146 Km - Focsani 105 Km - total 251 Km

4 iulie: Focsani - Tulcea (pranz) 185 Km - Constanta (urmeaza sa ne decidem asupra unei statiuni) 124 - total 309 Km

5 iulie: Constanta (relaxare)

6 iulie: Constanta - Bucuresti 232 Km

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Parerea mea: acest traseu este prea lung pt a fi facut relaxat in 8 zile; veti fi tot timpul pe fuga, nu veti avea timp de vizitat mai nimic.

Ca sa nu mai zic ca sunt multe alte locuri care merita vazute dar nici macar nu sunt incluse in traseul vostru. Mai bine v-ati gandi sa vizitati o anumita zona, anul urmator alta, pt ca, altfel, nu veti ramane cu mare lucru, in afara de oboseala.

 

Dupa cum e facut, pare mai mult un traseu de adunat kilometri si in nici un caz de redescoperit Romania.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Parerea mea: acest traseu este prea lung pt a fi facut relaxat in 8 zile; veti fi tot timpul pe fuga, nu veti avea timp de vizitat mai nimic.

Ca sa nu mai zic ca sunt multe alte locuri care merita vazute dar nici macar nu sunt incluse in traseul vostru. Mai bine v-ati gandi sa vizitati o anumita zona, anul urmator alta, pt ca, altfel, nu veti ramane cu mare lucru, in afara de oboseala.

 

Dupa cum e facut, pare mai mult un traseu de adunat kilometri si in nici un caz de redescoperit Romania.

 

De fapt sunt 10 zile...conform traseului de mai sus...la o medie de 220 km / zi nu cred ca o sa ne oboseasca prea tare drumul, mai ales ca ne dam cu motoarele din placere, nu? In program sunt incluse si zile intregi de relaxare in care putem vizita multe..., la Arad vom prinde o intalnire nationala a motociclistilor, si nu in ultimul rand v-om petrece in fiecare seara...asa ca eu unul nu vad nici o osteneala la mijloc ci doar distractie.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Avem o tara extraordinar de frumoasa. Eu unul refuz sa merg inca in alte tari, pentru a le vizita, pina nu ma dumiresc bine cum stam la noi acasa. In acest an, ne-am propus sa facem un tur al tarii, vom vizita ce se poate vizita, in mare. Sunt prea multe de vazut si chiar nu vom avea timp pentru a vedea totul. Dar in anii urmatori ne vom concentra pe cite o zona geografica si o vom lua la puricat. Sunt multe de descoperit.

Editat de fast_arrow
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

sfat...din cluj, nu mergeti prin bistrita-pasul tihuta-vatra dornei, ci prin toplita - borsec - coada lacului...altfel va veti blestema zilele...varianta spre care v'ati orientat e proasta rau...gropi, drumuri in lucru, zone accidentate...

 

 

Clubul Bercenarii organizeaza turul Romaniei, editia I, intitulata ''REDESCOPERITI ROMANIA PE 2 ROTI''.

Traseul in lungime totala de 2300 km conform hartii atasate.

Plecare in 28 iunie, sosire in 6 iulie.

Costul unic care include pensiune completa, acces la obiectivele turistice, transport bagaje, medic, mecanic, etc. se va anunta in aproximativ 1 luna. Preturile vor fi "de grup". Cazare la hoteluri si pensiuni 2, 3 stele.

Alte informatii:

- inscriere pe baza de buletin de inscriere

- participare pe baza unui buletin de inscriere, semnat pe proprie raspundere, dupa acceptarea regulamentului de participare.

- se parcurg aproximativ 250-300 km /zi medie.

- traseu este bine stabilit cu puncte de interes turistic pentru fiecare zi, locuri de odihna si alimentare cu carburant.

- inscrierile se trimit pe info@bercenarii.ro . Sunt 25 locuri (motoare), din care 10 s-au ocupat deja..

Organizatorii isi rezerva dreptul de a selectiona participantii.

 

Va multumim si va asteptam.

ORGANIZATORII

post-18757-1205955025_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Multumim mult pentru aprecieri si sfaturi...toate sunt binevenite. Va prezentam in continuare si regulamentul; in functie de inscrieri va vom transmite si pretul integral; in scurt timp o sa avem si date exacte despre locurile de cazare si locurile unde vom lua masa.

 

REGULAMENT DE PARTICIPARE LA EXPEDITIA “BERCENARILOR”

“REDESCOPERITI ROMANIA PE 2 ROTI”

 

ARTICOLUL 1: EXPEDITIA “BERCENARILOR” “REDESCOPERITI ROMANIA PE 2 ROTI”

se va desfasura in perioada 27 iunie – 6 iulie 2008

ARTICOLUL 2: CONDITIILE DE INSCRIERE

a) Raidul este deschis conducatorilor , titulari de permis de conducere cu minim un an vechime , care au achitat taxa de inscriere pentru expeditie.

;) Raidul este rezervat pentru 25 de motociclete , in buna stare ,inmatriculate

si asigurate. Lipsa oricarui act necesar circulatiei pe drumurile publice implica interzicerea participarii.

c) Inceperea inscrierilor este fixata la data de 01. 04. 2008. Inchiderea inscrierilor se face dupa 25 motociclete inscrise sau la data de 13.06.2008 ultimul termen .

d) Pentru a fi luate in considerare , inscrierile vor fi scrise pe foile pretiparite de conducerea expeditiei disponibile si pe situl www.bercenarii.ro

e) Renuntarea justificata la expeditie va fi adresata conducerii inainte de 01.06.2008,

fara de care nici o rambursare ( 80% din suma platita) nu poate fi revendicata. Nerespectarea clauzelor

prezentului regulament poate duce la eliminarea pilotului , fara nici o rambursare.

 

ARTICOLUL 3: PARTICIPARE LA CHELTUIELI

a) Participarea la cheltuieli se ridica la suma de (se va anunta ulterior) de persoana , in pensiune completa.

:bow: In caz de anulare a expeditiei , suma depusa va fi integral rambursata in maximum 10 de zile.

ARTICOLUL 4: DESCRIEREA EXPEDITIEI

a) Expeditia, in lungime aproximativa de 2300 km. se va desfasura in totalitate pe teritoriul Romaniei .

:bow: Expeditia va urma un traseu descris intr-un carnet de drum detaliat ( road-book).Este interzisa indepartarea de la traseu,cu exceptia cazurilor de forta majora sau a instructiunilor particulare ale organizatorilori. Carnetele de drum vor fi distribuite in fiecare dimineata in cursul unui "briefing" zilnic (prezenta obligatorie).

d)Aceasta expeditie nu este un concurs , nici un clasament nu va fi facut pe baza vitezei sau a orcaror alte criterii. Participantii sant obligati sa respecte codul rutier, legile Romaniei si prezentul regulament in orice situatie.

 

ARTICOLUL 5: SECURITATE

a) Pentru masuri de siguranta , pontajul la controalele de pasaj ( CP) este obligatoriu.Daca in caz de forta majora pilotul nu s-a putut prezenta , trebuie sa anunte cat mai repede organizatorii, la telefoanele predate in avans

:bow: Un medic si un mecanic vor insotii participantii.

c) In caz de accident , martorii trebuie sa anunte organizatorii , indicand natura accidentului si pozitia sa geografica pe road-book, precizand numarul paginii si cazul.

d) Participantii nu trebuie sa circule niciodata singuri, nici noaptea ( cu exceptia instructiunilor organizatorilor).

e) Sunt obligatorii :

* Echipament de protectie adaptat

* Pastrarea pozitie in grup, stabilita initial de organizatori

* Portul castii de protectie cand se circula cu motocicleta. A circula fara casca implica excluderea imediata..

* Se va circula obligatoriu cu faza scurta a farului aprinsa.

* Portul materialelor publicitare ale organizatiei sau a firmelor sponsore evenimentului

f) se asigura o msina de transport de marfa , cate un bagaj de mana , maxim 15 kg

 

ARTICOLUL 6: RESPECTUL NATURII SI AL LOCUITORILOR

 

Din respect pentru natura, itinerariul va urma numai drumuri deschise circulatiei publice. Esapamentele trebuie sa fie conforme cu legislatia Europeana.

In apropierea turmelor sau carutelor viteza maxima autorizata este de 20 km/h.Viteza limitata la 50km/h in localitati.

Orice comportament considerat periculos sau nerespectuos pentru natura, locuitori , pentru ceilalti participanti sau pentru membrii organizatiei poate duce la excluderea fara drept de apel si fara rambursare.

 

 

 

ARTICOLUL 7: PRESTATII

a) Organizatorii vor furniza autocolantele expeditiei , road-book-urile , organziarea cazarii ,organziarea meselor , participarea si accesul la vizitele de pe traseu , dar si cateva surprize traditionale

:bow: Organizatorii se vor ocupa de controalele de pasaj , cu asistenta mecanica si medicala , cu cazarea si masa.

c) Organizatorii asigura petrecere in fiecare seara.

 

ARTICOLUL 8: RESPONSABILITATI

Se considera ca participantii au luat cunostinta de acest regulament si inscrierea lor implica adeziunea fara rezerve la prezentul regulament. Acest document trebuie semnat de fiecare participant

 

Regulamentul complet va fi inmanat tuturor participantilor (Piloti, pasageri, colaboratori)

1. TOTI PARTICIPANTII VOR RESPECTA SI APLICA ORICE .INSTRUCTIUNE PRIMITA DE LA MEMBRII ORGANIZATORI (CU BANDEROLA) NIMENI IN AFARA DE ACESTIA NU AU DREPTUL SA-SI SCHIMBE POZITIA IN COLOANA.

2. CINE NU ASCULTA VA FI PENALIZAT LA PRIMA ABATERE CU CATE O BERE LA FIECAREPARTICIPANT . LA A DOUA ABATERE CU 2 BERI, IAR LA A 3-A VA FI EXCLUS DIN GRUP.

3. NU SE MERGE PE O ROATA, FARA MAINI, IN PICIOARE, FARA CASCA SAU ORICE ALTA MODALITATE CARE DEMONSTREAZA O GANDIRE INFANTILA

Editat de mishumishu20
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

;) nu . pe 5 Iulie plec in Croatia cu moto, initial era vorba sa plec pe 26 iulie dar s-a schimbat schimbarea(adica nu gasesc cazare atunci unde vreau eu).daca reusim sa mutam spre sfarsitul lunii din nou anunt.
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mai aveati putin si mergeati pe granita.Probabil l-ati fi numit "Redescoperiti granitzele patriei". Ideea cu zonele e mai corecta.O sa va rupeti poponetzele daca mergetzi zilnic 230 km.Pauze de o zi erau mai indicate.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mai aveati putin si mergeati pe granita.Probabil l-ati fi numit "Redescoperiti granitzele patriei". Ideea cu zonele e mai corecta.O sa va rupeti poponetzele daca mergetzi zilnic 230 km.Pauze de o zi erau mai indicate.

Sunt si 2 zile de pauza in program...si mie unul imi place calare ;) voua nu? Banuiesc ca vom merge maxim 5 ore pe zi pe motoare, tinand cont ca vom pleca pe traseu pe la un 10 in fiecare zi asta inseamna ca la ora 15, hai maxim 16 suntem la destinatia propusa, deci dupa cazare si un dus maxim la ora 18 incepe dezmatul...injcercam ca in fiecare seara sa avem in program cate o petrecere.

 

--- Mesaj completat în 27 Mar 2008 16:03 -------------
Pentru mai multe relatii puteti suna si la 0724296529 - Mishu - organizator.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

a-ti vazut regulamentul si va-ti speriat? :(

Nu , pur si simplu mi se pare atat de restrictiv incat il vad mai degraba un RallyRaid organizat de FRM :ok:

 

No offense , am facut si eu turul tarii (doar o data pana acum) . Cand am plecat din Bucuresti mi-am marcat niste puncte pe harta unde mi-ar placea sa ajung.

Ma trezeam dimineata si ne gandeam pe unde o putem lua pentru a ajunge la punctul X.Ce variante avem, cu cat mai serpuit drumu cu atat mai bine, ce obiective putem vedea , lunch , benzina etc....cam astea erau reperele noastre.2 motociclete , 2 piloti si 2 pasagere.

 

Felicitari Bercenarilor pentru organizarea ireprosabila , mie unu imi plac lucrurile perfectibile si spontane:D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Felicitari organizatorilor! Eu sunt convins ca astfel de excursie, cu 25 de motoare trebuie organizat cu "legi stricte" , astfel seda peste cap toata. Initiativa este foarte buna, avem aici unde sa ne plimbam si sa vedem peisaje si oameni minunati, nu trebuie neaparat sa parasim granita. Din pacate sunt ocupat atunci (expozitie), astfel m-as fi inscris si eu (cu acceptul organizatorilor).

 

Va doresc multa rabdare si pedagogie pentru organizare! Bafta!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

2 motociclete , 2 piloti si 2 pasagere.

ai dreptate, e super asa, dar ei vorbeau de 5 grupuri a cate 4-5-6 motoare. La un grup asa mare nu se pot hotara lucrurile cu o simpla aruncare de ban...

...oricum restrictiile exista (altfel nu se poate) si asta face sa nu fie una din turele preferate de mine.

Tot respectul pt. organizatori si le urez sa iasa asa cum isi doresc !

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...