Sari la conținut

Iuliu Maniu La Intrarea In Bucuresti - 30.03.2008


Just_John
 Share

Postări Recomandate

Chestia aia prinsa cu capsa de RCA este (foarte posibil) Anexa 2, in care sunt specificate daunele tale.. Si daca ai Anexa 2, esti nevinovat, la naiba...... :ok:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 81
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

cel mai bine vorbeste cu un avocat. din cite stiu eu poate fi pus oricine ca martor, in afara de rudele de gradul 1. poate sa fie imbrobodeala a politistilor, mai ales ca te-au scos pe tine ca vinovat

 

100% au voie sa fie martori motociclistii... Ce aberatie frate :D Iar pulitistii din romanica! Astia merita batuti in gura :ok:

 

 

--- Mesaj completat în 01 Apr 2008 03:32 -------------

2. Eu inca consider ca nu merita toata alergatura implicata pentru asta, insa e decizia DKWului, pentru ca e buba lui.. Eu nu vreau sa fac tam-tam, vreau sa termin cat mai repede, sa trec cat mai usor peste acest prim incident.. nu ma afecteaza cele doua puncte de penalizare, insa nu-mi place sa fiu calcat in picioare..

3. Asta spun prea multi ca sa nu fie ceva putred la mijloc.. :huh:

4. Corect, ceva de genul asta a spus.. si mi-am inchipuit si eu ca poate sa se prelungeasca al dracu' de mult.. o sa fac contestatie, si o sa vin cu martori, iar daca tot nu se solutioneaza corect cazul, o sa apelez si la astfel de masuratori.. :crack:

 

N-am primit nici pe dracu', pulitzaii aia n-aveau stampila, n-aveau xerox, n-aveau de nici unele..

 

 

Eu am intrat de pe banda 2 pe banda 1 cu mai bine de 100 de m inainte de semafor (semnul de intrare in bucuresti e cam la 50- 70 de metri inainte de semafor). Sunt doar doua benzi pe sens, plus banda de urgenta, care se termina chiar la vreo 20-30 m dupa intrarea in buc (acolo era masina de politie, iar echipajul in SPATELE masinii - sigur n-au vazut nimic, accidentul s-a petrecut diametral opus fata de ei, cu masina de politie intre noi si ei). Circulam pe banda intai, deja incetinit pana la vreo 40 km/h, cand omu' a intrat pe banda mea, fara semnal si (presupun, fara asigurare), si a franat, ca urma semaforul pe rosu..

Am franat si eu usor, ca sa nu blochez rotile, in timp ce trageam de ghidon dreapta, ca sa-l si evit. POC!

 

For the record, faptul ca am depasit LEGAL atatea masini pe drumul de venire e irelevant, cum au spus si pulitzaii.. ca a fost el stresat de prezenta noastra, e partea a doua a povestii..

 

Cum mama dracului sa nu merite sa te agiti?? Il lasi pe retardatul ala sa dea intentionat peste tine si sa scape?? Sa mai dea si peste altii? Jizas merita tot ce-i mai rau nenorocitul dracului.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

1.Cum si unde si in ce perioada pot face contestatie?in termen de 15 zile de cand ai luat la cunostinta de continutul procesului verbal(deci de la intocmire).

2. Daca pasagerul da declaratie prin care nu doreste sa depuna plangere (indiferent de cum se va solutiona dosarul), acesta ramane penal? NU,cu conditia (conform legislatiei actuale) ca numarul de zile de ingrijiri medicale necesare pentru vindecare sa nu fie mai mare de 60, altfel, actiunea penala se pune in miscare din oficiu.

- Cum se procedeaza cu asigurarea? Pur si simplu ma duc cu foile respective la service (direct la Bavaria, sau recomandati sa ma duc la un service mai mic?), sau mai trebuie/implica ceva? Nu inteleg cum ai putea sa-ti repari mobra ,, pe asigurarea " automobilistului daca s-a constatat ca tu esti vionovat...

- Pulitzaiu' a spus ca exista, contra cost, persoane care sa investigheze mai amanuntit evenimentul.. Nush ce inseamna asta, cat ar costa o astfel de investigatie, si daca are vreun rost.. Cred ca s-a referit la faptul ca poti solicita efectuarea unei expertize tehnice care sa stabiliesca modul de producere al accidentului si persoanele care nu au respectat(in opinia expertului) legislatia rutiera actuala.bafta.

 

ps .in cauzele penale pot fi audiate ca si martori orice persoane(bineinteles ca declaratiile rudelor vor fi privite cu subiectivism , in principiu ca fiind pro cauza).

Editat de euinsumi
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 3 weeks later...

eu zic sa consulti un avocat, eu cand am avut o problema de alta natura, m-am dus de 2 ori la un avocat , am dat in total 100 ron si mi-a spus cum sa procedez si a fost bine...daca te iei dupa toti care scriu pe forum (unul te indruma bine , altul nu, dar avocatul stie cel mai bine)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 month later...

Salve, bre!!

 

Revin cu o nedumerire: Azi victima a fost la politie, unde a dat declaratie ca nu doreste sa depuna plangere. Am vb cu un avocat, si mi-a spus ca acum se va inchide dosarul, si ca voi primi o rezolutie NUP. Si ca, dupa asta, voi putea sa-mi ridic permisul (scap de chinul cu dovada), fara alte batai de cap.

 

Chestie care poate fi corecta, si am incredere in om, dar care nu pica bine dpdv al logicii mele: eu gandesc ca nu se va deschide dosar penal, dar se va "transforma" in dosar "standard" pentru contraventie - accident.. Deci, dupa mintea mea cea slaba, ei vor considera in continuare ca eu am fost vinovat, si voi putea sa-mi ridic permisul, DAR cu amenda + 3 pct penalizare (parca asa se "pedepsea" art. 51)..

 

Poate cineva sa-mi explice mai "ca pentru prosti", ce se va intampla in continuare? :lol:

 

Ideea e ca nu ma intereseaza atat de mult daca e pedepsit legal moshu', ci sa nu ma trezesc eu cu puncte pe permis si cu amenda.

Pliz advaiz, macar daca ati fost in aceasta situatie, spuneti-mi cum au decurs lucrurile in cazul vostru.

:crack:

John

 

Ce de multi!! :lol: :D

Editat de Just_John
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salve, bre!!

 

Revin cu o nedumerire: Azi victima a fost la politie, unde a dat declaratie ca nu doreste sa depuna plangere. Am vb cu un avocat, si mi-a spus ca acum se va inchide dosarul, si ca voi primi o rezolutie NUP. Si ca, dupa asta, voi putea sa-mi ridic permisul (scap de chinul cu dovada), fara alte batai de cap.

 

Chestie care poate fi corecta, si am incredere in om, dar care nu pica bine dpdv al logicii mele: eu gandesc ca nu se va deschide dosar penal, dar se va "transforma" in dosar "standard" pentru contraventie - accident.. Deci, dupa mintea mea cea slaba, ei vor considera in continuare ca eu am fost vinovat, si voi putea sa-mi ridic permisul, DAR cu amenda + 3 pct penalizare (parca asa se "pedepsea" art. 51)..

 

Poate cineva sa-mi explice mai "ca pentru prosti", ce se va intampla in continuare? :lol:

 

Ideea e ca nu ma intereseaza atat de mult daca e pedepsit legal moshu', ci sa nu ma trezesc eu cu puncte pe permis si cu amenda.

Pliz advaiz, macar daca ati fost in aceasta situatie, spuneti-mi cum au decurs lucrurile in cazul vostru.

:crack:

John

 

Ce de multi!! :lol: :D

 

Draga JJ,

 

accidentul matale este identic cu ce am patit eu cu Aurica (B-29-RIC) pe 25 martie in spatele Pietei Obor. Aurica insa nu a vrut sa imi dea asigurarea si a declarat ca nici nu m-a atins. Exact de asta dupa ce m-a tavalit, a coborat sa vada daca are urme, a dat cu mana sa vada daca e zgarietura sau doar o stersatura, s-a urcat inapoi masina si a taiat-o cand eu eram inca sub mobra. N-am facut contestatie chiar daca la preliminare mi s-a spus ca se pare ca tot eu sunt vinovat. Mobra s-a julit doar pe crash si pe oglinda din dreapta de la cazatura. Nu am avut decat 6 zile de ingrijire pentru juliturile din cot si genunchi deci nu aveam de ce sa depun plangere penala ca tot NUP lua. Asa ca am dat si eu inainte de Paste declaratia aia.

 

Azi am fost la Udriste pentru ca m-au sunat ca s-a finalizat dosarul la procuratura. Ala a luat NUP, maine ma duc cu copie dupa dovada si copie dupa buletin la procuratura si fac acolo o cerere sa imi returneze permisul. Si acum lovitura de gratie: politistul care a investigat locul accidentului si a facut pozele la masina lui Aurica (care a aparut miraculos la Udriste la vreo 6 ore dupa accident) mi-a spus acelasi lucru, din cercetarile preliminare ies eu vinovat. Iacata azi decizia de la Parchet, Aurica e vinovat pentru neasigurare la schimbarea directiei de mers, permisul lui mai sta 3 luni la Udriste iar eu sunt curat ca lacrima.

 

Ce ai de facut de acum incolo: sa iti reinnoiesti dovada, sa astepti sa te sune de la Procuratura (atentie, dureaza cel putin o luna) sau sa te duci tu peste 2 saptamani la Udriste tot acolo unde a dat pasagerul declaratie (ultimul etaj camera 18 parca) sa vezi daca a venit NUP-ul de la Parchet, sa ti-l treaca pe dovada, apoi copie dupa dovada cu NUP pe ea, copie dupa buletin, cerere catre comandant sa iti elibereze permisul. Te duci cu ele in mana fie la ghiseul 26 din cladirea veche, fie la camera 2 la politistul care a facut ancheta si iti iei de acolo decizia si permisul.

 

Bafta!

Editat de sukhoi
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...