Sari la conținut

Iuliu Maniu La Intrarea In Bucuresti - 30.03.2008


Just_John
 Share

Postări Recomandate

Treaba asta se intampla in apropierea unui semafor? Pentru ca manevra de schimbare a benzii e interzisa 50m inainte de semafor, stop...etc e linie continua intre benzi! :ok:

Abia acum mi-a picat fisa, si cred ca am facut o greseala cand am semnat procesul verbal.. Acum mi-e clar ca pe procesul verbal scria ca e linie discontinua, desi e linie continua.. Da, Radule, la 26 de m de primul semafor se intampla asta.. Dar "primele lor cercetari" implica faptul ca nenea era deja pe banda 1..

 

--- Mesaj completat în 31 Mar 2008 12:16 -------------

fa contestatie. din moment ce si tu si el sunteti loviti in lateral, nici nu se pune problema de nerespectat distanta. pur si simplu s-a urcat pe tine. iar despre faptul ca ti-a dat RCA-ul lui sa-ti faci motorul imi intareste convingerea ca e ceva gresit. daca iei si doi martori cu tine (nu conteaza ca erati grup si mergeati impreuna) sa-ti confirme declaratiile, atunci il arzi pe fraier. ce a patit pasagerul la picior? bazati-va pe asta, si da-ti-l in judecata pe oligofren. daca n-are timp de pierdut cu declaratii la fata locului, atunci poate are timp de perdut prin tribunale!

Asta le-am spus si eu.. stii ce au spus capetele de creta?? Ca daca se intampla cum am zis eu, sa-mi fi taiat fata, as fi avut semne pe roata.. Bai nenea, daca eram in spatele lui, si nu as fi respectat distanta, roata ar fi lovit prima masina, nu crezi??

 

oricine te cunoaste poate fi acceptat ca martor, deoarece el depune un juramant acolo ca va spune adevarul. Faptul ca te cunoaste nu este relevant si nu poate modifica marturia, iar dc politistul gandeste in felul asta, ca o pers oate declara stramb in virtutea unei relatii de prietenie, atunci cred ca are o judecata fundamental gresita despre ce rol are el prin meseria pe care o exercita pe lumea asta; mai mult ar trebui reclamat acel politist.

Asa cum am citit si mai sus, cred ca este ceva eronat : dc tu esti vinovat nu ai cum sa iti repari moto pe asigurarea celuilalt, numai pe eventualul CASCO al tau.

Atunci cand lovesti din spate, impactul nu este catusi de putin pe lateral. In mod cert iti tb un avocat, cat mai repede.

Si mie mi s-a parut dubioasa chestia cu asigurarile, dar, fiind in necunostinta de cauza, am acceptat-o ca pe un fapt normal..

 

Dezu era exact in spate, si cred ca si Gixxu' a vazut ce s-a intamplat.. cel putin un martor non-pasager tot am..

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 81
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

1. Ti-au dat dovada de reparatii PLUS RCA-ul aluia? Daca esti vinovat nu au cum sa-ti dea si RCA-ul, ci doar autorizatie de reparatii in conditiile in care tu iti repari mobra pe CASCO (propriu si personal).

2. Oricine era acolo poate fi citat ca martor, atata timp cat nu este ruda cu tine (pana la gradul 2).

3. Daca din primele lor "cercetari" ala era la 26 m de trecere si tu esti lovit doar in lateral (si el la fel probabil) atunci e clar ca omul a schimbat banda unde nu trebuia. Plus declaratiile martorilor referitor la schimbarea directiei de mers fara a semnaliza il vor acuza direct.

 

In concluzie, fa o mare contestatie!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Intreb si je ca o blonda care ma aflu: ala ce declaratie a dat, bai frate, de s-au gandit ei astia de la pulitie ca erai tu prea aproape? adica de unde pana unde tu zici ceva si ei se gasesc sa conteste chestia asta? Mai ales ca daca i-a prins piciorul pasagerului, este evident ca lovitura e laterala...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

1- JJ aseara ti-am spus de faza cu schimbarea benzii de circulatie! Probabil na, la ce haos era... In plus nu uita o chestie: pe banda 1, era trasa pe dreapta masina politiei si un motociclist, la 50 m inainte de stop cred. Tu ai ocolit masina politiei si ai intrat pe prima banda, loc in care dobitocul de pe banda 2 a tras de volan peste tine!

2- Politistii care au venit sa iti faca poze la motocicleta, la Municipal, erau tare nervosi, la un momentdat au ridicat tonul la noi "mutati naibi odata motocicleta aia sa ii facem poze, mai repede" probabil ii deranjasem de la o berica :huh: Motocicleta care era asezata intre alte 2 langa masinile de salvare. Foarte irascibil idiotii, nu stiu cum m-am stapanit sa nu le zic sa ne trateze ca pe niste oameni... :ok:

3- apoi daca pentru un accident nu e important 1 m atunci...bag ceva in politia romana

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

In legatura cu piciorul, Decaveu' stie cel mai bine ce i-au spus cei de la spital

Am scapat destul de ieftin, ceva intre o entorsa de genunchi si ligamente intinse, Dar trebuie sa ma duc la un control peste o saptamana dupa ce mai scade simptomatica, sa vedem daca nu mai sant si alte leziuni. In linii mari sant ok!

 

pacat ca nu se accepta declaratia mea, intamplator am vazut toata manevra conservarului, noi fiind incadrati pe mijlocul benzii. respectivul cand a franat s-a oprit cam intre benzi. nu am vazut urma de semnal! i-a zis politistul sa puna macar avaria daca tot s-a oprit!!!!

Editat de DKWraith
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Orice martor e acceptat. Am fost implicat intr-un accident cu pieton si au fost acceptate, chiar luate declaratiile tuturor celor din masina, indiferent daca au fost rude, prieteni, etc.

La tribunal se declara sub stare de juramant, deci miniciuna se pedepseste cu inchisoare, nu conteaza daca sunt rude, prieteni sau altceva.

E vrajeala ce a zis politia referitor la martori, sau sunt dobitoci. Oricum sunt multe discrepante intre ce s-a intamplat si ce s-a constatat. Totusi dosarul nu este inchis, astea sunt cercetari preliminare, dosarul este inchis in momentul in care se comunica de politie numarul de NUP (neinceperea urmaririi penale) - accidentul este incadrat la accidente usoare - sau cand exista decizia definitiva de la judecatorie.

 

Oricum daca mergi la asigurare vor observa inspectorii problemele si pot refuza sa iti accepte reparatia. Asa ca nu conteaza daca ti-a dat asigurarea sau nu daca esti vinovat conform procesului verbal.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Oricum daca mergi la asigurare vor observa inspectorii problemele si pot refuza sa iti accepte reparatia. Asa ca nu conteaza daca ti-a dat asigurarea sau nu daca esti vinovat conform procesului verbal.

Te-as ruga sa detaliezi putin despre procedurile legate de asigurare si reparatii! :ok:

 

Ravenitzo, am trecut pe banda intai exact inainte sa intram in capitala, pentru ca acolo ne opream intotdeauna pentru a ne intregi grupul si a ne lua gudbai.. cand am vazut politia acolo, am preferat sa merg mai departe, incetinind, pentru ca vazusem semaforul.. Deci eu eram pe banda intai cu mult inainte de cei 50 de m pana la semafor..

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

e cam ciudat ca te-au scos vinovat, dar ti-au dat asigurarea aluia din masina. asta s-ar fi facut daca cel cu masina era vinovat. deci asta e un motiv mai mult decat suficient sa contesti procesul verbal. a, si inca ceva pasagerul e un martor f bun, aia ti-au spus-o ca sa-ti inchida gura. daca se ajunge la proces, cu un avocat ok nu ai cum sa pierzi.

Editat de xander
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@ Catalin: asta de bine ce sambata seara l-am dus pe Sasha cam across town, si-mi zicea ca nu-i vine sa creada cat de calm merg, si cum semnalizez toate intentiile, si nu ma grabesc, si astea.. si mai ziceau cativa ca merg batraneste.. :ok:

 

@ Serban: merci frumos de pont, am pus si acolo niste intrebari.. cam duc lipsa de originalitate, si sunt sigur ca pot fi mai multe, dar sper sa primesc raspunsuri avizate..

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

dkwraith, normal ca se poate lua in considerare declaratia ta.

 

martor e orice persoana care are cunostinta despre vreo imprejurare legata de fapta. cu alte cuvinte poti fi martor si daca esti prieten cu partile implicate sau chiar si sot sau ruda (acestia din urma au dreptul sa refuze sa depuna marturie, dar daca vor sa o faca sint martori). pe langa fapătul ca ce am spus eu e posibil, chiar se face in practica, sint pline dosarele de declaratii de la prieteni, soti, copii, catei, purcei :ok:

 

in ce priveste intrebarea cu ce se intampla daca pasagerul spune la politie ca nu intelege sa depuna plangere (sau sa si-o retraga, daca a formulat-o deja), raspunsul e ca inceteaya procesul penal pentru infractiunea de vatamare din culpa, oricine ar fi vinovatul.

 

si in al treilea rand: cum adica ti-au spus politistii ca exista persoane care, contra cost, pot face investigatii? da ei pentru ce mama naibii or fi platiti?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum, intrebarile mele:

- Cum si unde si in ce perioada pot face contestatie?

- Daca pasagerul da declaratie prin care nu doreste sa depuna plangere (indiferent de cum se va solutiona dosarul), acesta ramane penal? Ce ar insemna asta, dpdv al pedepselor aplicate?

- Cum se procedeaza cu asigurarea? Pur si simplu ma duc cu foile respective la service (direct la Bavaria, sau recomandati sa ma duc la un service mai mic?), sau mai trebuie/implica ceva?

- Pulitzaiu' a spus ca exista, contra cost, persoane care sa investigheze mai amanuntit evenimentul.. Nush ce inseamna asta, cat ar costa o astfel de investigatie, si daca are vreun rost..

 

Voi reveni pe masura ce apar alte intrebari..

 

Multumesc anticipat,

John

 

PS: Vreau sa le multumesc tuturor celor care au venit cu mine la spital, si au ramas acolo cat a fost nevoie, si in special celor care au venit si mai ales au stat cu mine la Udristei, pana am terminat cu declaratiile si toate rahaturile specifice!! Va stiti, va pup, va raman dator!! sper doar sa nu-mi platesc datoria in circumstante asemanatoare! :ok:

 

In primul rand ai avut noroc sa dai peste cea mai "misto" tura la accidente :huh: (glumesc! partial...). In al doilea rand sa le luam pe indelete:

1. Contestatia se face in 15 zile la judecatoria pe raza careia s-a intocmit infractiunea (in cazul tau Sectorul 6)

2. Daca pasagerul are pana la 10 zile nevoie de ingrijiri medicale e floare la ureche. Intre 11 si 30 de zile cadrul penal se auto-sesizeaza dar dispare la impacarea partilor. Peste 31 de zile nu se mai poate merge pe impacarea partilor (vatamare corporala grava).

3. Nu stiu nu ma bag chestia cu RCA-ul este un rahat... de ce ti-a dat el RCA-ul daca tu esti vinovat?!?!? E aiurea...

4. Politzaiul a zis bine ceea ce a zis numa` ca tu ai inteles prost. Politzaiul ti-a zis ca exista contra-cost posibilitatea efectuarii unei expertize, cu reconstituire, masuratori profesioniste, fotografii la scara + plansa etc. Asta poti sa soliciti dar dureaza p`orma dosaru` pana la vreo 2 ani (din auzite) pana se solutioneaza.

 

Acuma io stiu ca tu esti nervos dar sincer pasagerul tau care probabil are o contuzie la genunchiul stang si va avea nevoie de maxim 2 zile de ingrijiri medicale nu necesita chiar asa o zbatere din partea ta (parerea mea). Cat despre cele 2 puncte penalizare care ti le-a dat... noi sa fim sanatosi. Nu zic ca nu are rost sa faci ceea ce ti-am zis mai sus dar sincer consider pierdere de vreme mai ales in Bucuresti...

 

P.S.: Vezi ca ai primit un fluturas cu accidente (ar fii trebuit sa-l primesti). Cum il cheama pe cel care iti instrumneteaza cazul??

Editat de Nightwolf
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

eu stiam alta varianta :ok:

dupa ce moshulica a facut racing prin haita de motoristi i s-a pus pata pe tine si a tras de volan dreapta spre tine la intimidare...

nu fi prostut john ...

manevra de intimidare? F.M.M.!!! mare noroc a avut cu echipajul de politie, ca vroiam sa-i fac cadou o casca!!!

 

de la spital mi-a dat 2 saptamani repaos total, cum se incadreaza chestia asta?

Editat de DKWraith
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

:huh: Aia erau aseara chititi pe noi...Cu toate ca pe unii ii vad zilnic la munca si pareau mai...oameni :crack: Bulangiu ala care a "solutionat" problema era de un sictir grav...Pur si simplu a dat un verdict ca sa scape de noi...sa ne dea peste bot...Din moment ce ala a facut urat cu mult ianinte si dup' aia a ajuns sa dubleze inca o data o banda...pe mine m-a inghesuit pe banda a doua...deci :D pooola mea...D-asta dau peste noi cu tupeu...pt ca inca exista MILITIENI in pulitie :ok:
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

dkwraith, normal ca se poate lua in considerare declaratia ta.

 

martor e orice persoana care are cunostinta despre vreo imprejurare legata de fapta. cu alte cuvinte poti fi martor si daca esti prieten cu partile implicate sau chiar si sot sau ruda (acestia din urma au dreptul sa refuze sa depuna marturie, dar daca vor sa o faca sint martori). pe langa fapătul ca ce am spus eu e posibil, chiar se face in practica, sint pline dosarele de declaratii de la prieteni, soti, copii, catei, purcei :huh:

 

in ce priveste intrebarea cu ce se intampla daca pasagerul spune la politie ca nu intelege sa depuna plangere (sau sa si-o retraga, daca a formulat-o deja), raspunsul e ca inceteaya procesul penal pentru infractiunea de vatamare din culpa, oricine ar fi vinovatul.

 

si in al treilea rand: cum adica ti-au spus politistii ca exista persoane care, contra cost, pot face investigatii? da ei pentru ce mama naibii or fi platiti?

"Bow wow, Woof, grrr, woof, bow wow!"

 

Sowwy, couldn't help it.. :ok: :crack:

 

Da, nu a folosit aceste cuvinte exact, dar chiar nu-mi aduc aminte exact cum a spus.. ceva gen "contra cost se poate reanaliza whatever nush ce marsh acasa ca tre' sa ajung la balabusta mea grasa sa incerc iar fara reusita s-o satisfac"..

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

JJ, mai explica-mi si mie o data te rog dinamica lucrurilor. Tu cum ai ajuns pe banda 1, ai venit de pe 2 sau de pe banda de urgenta ? De ce zici ca ai ocolit o masina a politiei... unde era asta oprita/parcata ? Cu cat timp inainte (metri) de coliziune ai ajuns pe centrul benzii 1 ?

Ma intreb daca nu cumva va incadrati la situatia - exista 3 benzi - si doua vehicule in paralel, unul pe 3, altul pe 1 - ambele vor sa treaca pe 2 - eee - prioritatea o are cel care retrogradeaza banda, adica cel de pe 3.

In orice caz, asta e un aspect secundar, mult mai important este cum au localizat politistii accidentul in schita facuta acolo, daca manevra facuta de masina a fost pe banda continua, atunci e vinovat clar.

 

Si... p.s. - cred ca era mult mai bine daca spuneati de la inceput care a fost toata povestea, cum v-ati "harjonit" pe tot drumul cu respectivul. Sa te bagi in fata omului cu motorul si sa-l tii la 100km/h nu mi se pare deloc ok, daca vrei respect trebuie sa arati respect. Eu zic ca ar mai putea sa povesteasca si altcineva care a fost la plimbare cam care a fost totusi imaginea de ansamblu a evenimentelor... cum a decurs de fapt relatia voastra cu respectivul sofer. Strada nu e totusi un loc de aratat muschii si de stimulat nervii unii altora.. si cu atat mai putin cand esti pe doua roti.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

TRAIM IN ROMANIA ! CE NU E CLAR ?

 

daca gaboru n-are chef ....pur si simplu poti sa te duci draq cu

problema ta cu tot...

cand m-am dus cu masina plina de ciment la sectia 7, avenit

gaboru, s-a uitat la ea , si mi-a zis :

 

haidi bah ! fii fericit, ca-ti fac aia cartier rezidential acolo,

si-ti creste pretul zonei ! hai pa, ca tb sa plec !

 

JJ cred ca ai 48 de ore sa depui contestatie.

asta tb facuta la udriste. sfatul meu e sa depui si plangere acolo

la mister comandant de neuroni

 

revin, dupa ce vb cu niscaiva gabori care-i cunosc, cu mai multe amanunte.

 

ma bucur ca sunteti oki.

 

DKW-ule , sa fie razbunarea ofiterului ?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

manevra de intimidare? F.M.M.!!! mare noroc a avut cu echipajul de politie, ca vroiam sa-i fac cadou o casca!!!

 

de la spital mi-a dat 2 saptamani repaos total, cum se incadreaza chestia asta?

 

poate sa-ti dea si 20 de ani repaos total... conteaza zilele necesare ingrijirilor medicale, care zile ti le elibereaza doar INML-ul dupa consult ... adicatelea tu cu beletu diagnostic de la medicu de garda te duci la INML in termen de nush cate zile max, te consulta si iti da o adeverinta cu nr. de zile de ingrijiri medicale. IN BAZA LOR SE FACE INCADRAREA :ok:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Termenul legal pentru contestatie este de 15 zile.

Se poate cere expertiza cu expert angajat dar asta numai in cadrul procesului.

Foarte importante sunt pozele in aceasta situatie.

Cand sunteti martori asistenti la masuratori aveti grija sa se masoare corect si sa fie luat in calcul fiecare amanunt.

Aveti grija la ce deseneaza militianul ca nu toti au talent la desen, acel desen ajunge in instanta si este luat de baza.

Ai o sansa cand semnezi la politie declaratia ca martor sa corectezi ce ai uitat la locul accidentului.

Cand aveti prieteni ori camarazi (motociclisti) implicati in ac. ramaneti la masuratori sunt foarte importante.

Masina implicata daca are doar pe lateral avarii se poate demonstra relativ usor ca a venit peste tine.

Pasagerul poate depune marturie (nu erati cu autocarul si pasagerul era pe locurile din spate) era la "geam".

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

DKW-ule , sa fie razbunarea ofiterului ?

Nu cred, bre! Ca doar i-mi sant dragi BMW-urile!

In alta ordine de idei, nu cred ca e o idee tocmai geniala sa te razbuni ca nu te-a lasat unu' sa treci prea tare si te-a "obstructionat" cateva secunde!!!

Cu gixx-u' cea avut?

Nu vreau sa sune a incendiu, dar in pana mea, daca venea un pic mai din scurt ne integra in peisaj fara prea mare efort. Am facut si io scoala pt cat B si mai stiu si io cate ceva. Normal, se acorda prioritate de banda retrograd, dar semnalul unde mortii masii l-a dat? Dupa cum am mai spus, politaiul i-a spus idiotului sa puna si el un semnal, macar avaria, daca tot s-a oprit!

Editat de DKWraith
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

In primul rand ai avut noroc sa dai peste cea mai "misto" tura la accidente :crack: (glumesc! partial...). In al doilea rand sa le luam pe indelete:

1. Contestatia se face in 15 zile la judecatoria pe raza careia s-a intocmit infractiunea (in cazul tau Sectorul 6)

2. Daca pasagerul are pana la 10 zile nevoie de ingrijiri medicale e floare la ureche. Intre 11 si 30 de zile cadrul penal se auto-sesizeaza dar dispare la impacarea partilor. Peste 31 de zile nu se mai poate merge pe impacarea partilor (vatamare corporala grava).

3. Nu stiu nu ma bag chestia cu RCA-ul este un rahat... de ce ti-a dat el RCA-ul daca tu esti vinovat?!?!? E aiurea...

4. Politzaiul a zis bine ceea ce a zis numa` ca tu ai inteles prost. Politzaiul ti-a zis ca exista contra-cost posibilitatea efectuarii unei expertize, cu reconstituire, masuratori profesioniste, fotografii la scara + plansa etc. Asta poti sa soliciti dar dureaza p`orma dosaru` pana la vreo 2 ani (din auzite) pana se solutioneaza.

 

Acuma io stiu ca tu esti nervos dar sincer pasagerul tau care probabil are o contuzie la genunchiul stang si va avea nevoie de maxim 2 zile de ingrijiri medicale nu necesita chiar asa o zbatere din partea ta (parerea mea). Cat despre cele 2 puncte penalizare care ti le-a dat... noi sa fim sanatosi. Nu zic ca nu are rost sa faci ceea ce ti-am zis mai sus dar sincer consider pierdere de vreme mai ales in Bucuresti...

 

P.S.: Vezi ca ai primit un fluturas cu accidente (ar fii trebuit sa-l primesti). Cum il cheama pe cel care iti instrumneteaza cazul??

2. Eu inca consider ca nu merita toata alergatura implicata pentru asta, insa e decizia DKWului, pentru ca e buba lui.. Eu nu vreau sa fac tam-tam, vreau sa termin cat mai repede, sa trec cat mai usor peste acest prim incident.. nu ma afecteaza cele doua puncte de penalizare, insa nu-mi place sa fiu calcat in picioare..

3. Asta spun prea multi ca sa nu fie ceva putred la mijloc.. :ok:

4. Corect, ceva de genul asta a spus.. si mi-am inchipuit si eu ca poate sa se prelungeasca al dracu' de mult.. o sa fac contestatie, si o sa vin cu martori, iar daca tot nu se solutioneaza corect cazul, o sa apelez si la astfel de masuratori.. :huh:

 

N-am primit nici pe dracu', pulitzaii aia n-aveau stampila, n-aveau xerox, n-aveau de nici unele..

 

JJ, mai explica-mi si mie o data te rog dinamica lucrurilor. Tu cum ai ajuns pe banda 1, ai venit de pe 2 sau de pe banda de urgenta ? De ce zici ca ai ocolit o masina a politiei... unde era asta oprita/parcata ? Cu cat timp inainte (metri) de coliziune ai ajuns pe centrul benzii 1 ?

Ma intreb daca nu cumva va incadrati la situatia - exista 3 benzi - si doua vehicule in paralel, unul pe 3, altul pe 1 - ambele vor sa treaca pe 2 - eee - prioritatea o are cel care retrogradeaza banda, adica cel de pe 3.

In orice caz, asta e un aspect secundar, mult mai important este cum au localizat politistii accidentul in schita facuta acolo, daca manevra facuta de masina a fost pe banda continua, atunci e vinovat clar.

 

Si... p.s. - cred ca era mult mai bine daca spuneati de la inceput care a fost toata povestea, cum v-ati "harjonit" pe tot drumul cu respectivul. Sa te bagi in fata omului cu motorul si sa-l tii la 100km/h nu mi se pare deloc ok, daca vrei respect trebuie sa arati respect. Eu zic ca ar mai putea sa povesteasca si altcineva care a fost la plimbare cam care a fost totusi imaginea de ansamblu a evenimentelor... cum a decurs de fapt relatia voastra cu respectivul sofer. Strada nu e totusi un loc de aratat muschii si de stimulat nervii unii altora.. si cu atat mai putin cand esti pe doua roti.

Eu am intrat de pe banda 2 pe banda 1 cu mai bine de 100 de m inainte de semafor (semnul de intrare in bucuresti e cam la 50- 70 de metri inainte de semafor). Sunt doar doua benzi pe sens, plus banda de urgenta, care se termina chiar la vreo 20-30 m dupa intrarea in buc (acolo era masina de politie, iar echipajul in SPATELE masinii - sigur n-au vazut nimic, accidentul s-a petrecut diametral opus fata de ei, cu masina de politie intre noi si ei). Circulam pe banda intai, deja incetinit pana la vreo 40 km/h, cand omu' a intrat pe banda mea, fara semnal si (presupun, fara asigurare), si a franat, ca urma semaforul pe rosu..

Am franat si eu usor, ca sa nu blochez rotile, in timp ce trageam de ghidon dreapta, ca sa-l si evit. POC!

 

For the record, faptul ca am depasit LEGAL atatea masini pe drumul de venire e irelevant, cum au spus si pulitzaii.. ca a fost el stresat de prezenta noastra, e partea a doua a povestii..

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

pe mine ma afecteaza prea putin ca sant cu genunchiul busit, se putea intampla si la munca vreun accident. Ideea este ca de ce trebuie sa fim calcati in picioare de conservarii astia idioti? Daca ai masina i-ti da si sosea la ea? eu ce vreau este o expertiza corecta a evenimentului, in care sa se demonstreze clar ca noi santem nevinovati in cadrul evenimentului. mi se falfaie de restul atata timp cat stiu ca am circulat prea regulamentar! In pana mea, nu-i iau apararea lui J J, dar chiar circula civilizat, usor defensiv! sau in tzara asta becurile de semnal sant prea scumpe? Eventual un claxon ceva, sa-si faca observata intentia! Dar el a intrat peste noi pur si simplu!

Si cica sa mai fi civilizt in trafic!!!

 

Si multumiri celor ce ati fost langa JJ aseara, va stiti voi!

Editat de DKWraith
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

2. Eu inca consider ca nu merita toata alergatura implicata pentru asta, insa e decizia DKWului, pentru ca e buba lui.. Eu nu vreau sa fac tam-tam, vreau sa termin cat mai repede, sa trec cat mai usor peste acest prim incident.. nu ma afecteaza cele doua puncte de penalizare, insa nu-mi place sa fiu calcat in picioare..

 

 

Daca se va hotari ca soferul masinii este vinovat - inseamna ca el i-a facut buba DKW-ului, daca, insa, se va hotari ca tu esti vinovat - va rezulta ca tu i-ai facut buba.

Contestatia o poti depune in 15 zile. Sanse de castig ai destul de mari - dar tot ce poti castiga este nevinovatia ta si implicit repararea pagubelor pe asigurarea lui. Tot procesul dureaza destul de mult caci, dupa prima sentinta, mai exista recurs si multe altele. Deci, daca una dintre parti nu este de acord cu sentinta, poate sa lungeasca procesul pana la 1 an. Depinde de tine si de pagube daca esti dispus sa pornesti pe acest drum. Indiferent de hotararea ta - mult succes.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...