Sari la conținut

Iuliu Maniu La Intrarea In Bucuresti - 30.03.2008


Just_John
 Share

Postări Recomandate

Salut,

 

In primul rand deschid acest topic pentru a primi niste sfaturi in legatura cu procedurile ce vor urma, dar voi incepe cu descrierea accidentului. Rog ca oricine poate da un sfat, sau a fost intr-o situatie asemanatoare, sa-mi spuna ce trebuie sa fac in continuare!

 

La intrarea in Bucuresti, exact inainte de primul semafor, un nene cu un Citroen Xsara alb, nr inmatriculare B-69-PNL intra de pe banda a doua pe banda 1, exact in fata mea, fara semnal, fara asigurare, si pune si frana, ca sa opreasca la semafor.. Aproape am reusit sa-l evit.. aproape.. M-a acrosat cu aripa spate, dar am reusit sa redresez.. Problema e alta: in manevra de evitare, pasagerul meu, s-a lovit cu genunchiul de masina uomului, ceea ce a schimbat situatia din accident usor, in accident grav (victima) - dosar penal.

 

Dupa toate drumurile pe la spital, inapoi la locul accidentului, pentru masuratori, apoi fuga la Udriste, nenea pulitzaii ne iau declaratiile (mie si soferului), intocmesc procesul verbal, si se dau in stamba cu importanta proprie si personala pa persoana fizica.. Apoi ma scot pe mine vinovat (din primele cercetari = lenea de a investiga mai amanuntit), cum ca am incalcat art. 51 din OUG 195/ 2002 modificat (Art. 51: Conducatorul unui vehicul care circula in spatele altuia are obligatia de a pastra o distanta suficienta fata de acesta, pentru evitarea coliziunii).

 

Okay, au dedus ei cu materia cenusie proprie, cum ca circulam pe aceeasi banda, ca altfel ar fi fost un semn si pe roata mea de fatza, ca as fi intrat cu roata direct in masina.. Plauzibil, dar fals..

 

Am primit asigurarea lu' nenea, sa-mi repar carena (e doar zgariata, putina vopsea dupa ceva smirghel si e ca noua) si sa-mi schimb plasticul de la semnal, pentru ca e spart.. Am primit dovada, cu care am drept de circulatie pana se solutioneaza marea dilema..

 

Acum, intrebarile mele:

- Cum si unde si in ce perioada pot face contestatie?

- Daca pasagerul da declaratie prin care nu doreste sa depuna plangere (indiferent de cum se va solutiona dosarul), acesta ramane penal? Ce ar insemna asta, dpdv al pedepselor aplicate?

- Cum se procedeaza cu asigurarea? Pur si simplu ma duc cu foile respective la service (direct la Bavaria, sau recomandati sa ma duc la un service mai mic?), sau mai trebuie/implica ceva?

- Pulitzaiu' a spus ca exista, contra cost, persoane care sa investigheze mai amanuntit evenimentul.. Nush ce inseamna asta, cat ar costa o astfel de investigatie, si daca are vreun rost..

 

Voi reveni pe masura ce apar alte intrebari..

 

Multumesc anticipat,

John

 

PS: Vreau sa le multumesc tuturor celor care au venit cu mine la spital, si au ramas acolo cat a fost nevoie, si in special celor care au venit si mai ales au stat cu mine la Udristei, pana am terminat cu declaratiile si toate rahaturile specifice!! Va stiti, va pup, va raman dator!! sper doar sa nu-mi platesc datoria in circumstante asemanatoare! :ok:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 81
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

bai copile, noi ajunseseram deja acasa, am aflat de la sergiu, am incercat sa sun pe unul altul, cu greu am dsat de gixx, voi erati deja la spital cred, bine ca sunteti ok.

 

si din cate stiu eu aveti si martori care pot confirma ca boul a schimbat banda inainte sa franeze, deci n-ai de ce sa-i lasi sa te scoata vinovat. iar ala este un imbecil!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

bai copile, noi ajunseseram deja acasa, am aflat de la sergiu, am incercat sa sun pe unul altul, cu greu am dsat de gixx, voi erati deja la spital cred, bine ca sunteti ok.

 

si din cate stiu eu aveti si martori care pot confirma ca boul a schimbat banda inainte sa franeze, deci n-ai de ce sa-i lasi sa te scoata vinovat. iar ala este un imbecil!

Nici unul dintre motociclistii prezenti nu va putea da declaratie in legatura cu ce s-a intamplat, decat daca spune ca nu ma cunoaste, ca nu era cu mine, ci pur si simplu veneam din aceeasi directie.. foarte greu de crezut, pentru ca eram grup mare.. :ok:

 

Asa ca martori.. ciocu'..

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

JJ tu nu ai luat numarul de telefon al politistului care era de fata?! :ok:

 

Stiu ca acum 1 an, un amic de-al meu a patit ceva asemanator, insa situatia a fost in felul urmator: pasagerul nu a depus plangere, pana a fost judecat cazul el a mers pe dovada lunara, si in final i s-a dat permisul inapoi....Mai mult nu stiu...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nici unul dintre motociclistii prezenti nu va putea da declaratie in legatura cu ce s-a intamplat, decat daca spune ca nu ma cunoaste, ca nu era cu mine, ci pur si simplu veneam din aceeasi directie.. foarte greu de crezut, pentru ca eram grup mare.. :ok:

 

Asa ca martori.. ciocu'..

nu conteaza daca te cunoaste sau nu. doar rudele nu au voie sa depuna marturie. restul sint martori valabili.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

JJ tu nu ai luat numarul de telefon al politistului care era de fata?! :ok:

 

Stiu ca acum 1 an, un amic de-al meu a patit ceva asemanator, insa situatia a fost in felul urmator: pasagerul nu a depus plangere, pana a fost judecat cazul el a mers pe dovada lunara, si in final i s-a dat permisul inapoi....Mai mult nu stiu...

Politistul nu a vazut nimic, si nici politista, sunt sigur.. insa ea zicea ca l-a vazut pe om deja oprit.. Doh!! ala s-a bagat pe banda incepand deja sa franeze, si urme de franare n-au fost pentru ca a fost prea aproape, nu pentru ca ar fi franat brusc..

 

nu conteaza daca te cunoaste sau nu. doar rudele nu au voie sa depuna marturie. restul sint martori valabili.

Nu stiu, toti politistii (si aia "prezenti" si astia de la circulatie) spuneau ca nu pot fi acceptati ca martori, pentru ca suntem impreuna, si niciodata nu o sa spuna in declaratie ca eu as fi fost de vina..

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Politistul nu a vazut nimic, si nici politista, sunt sigur.. insa ea zicea ca l-a vazut pe om deja oprit.. Doh!! ala s-a bagat pe banda incepand deja sa franeze, si urme de franare n-au fost pentru ca a fost prea aproape, nu pentru ca ar fi franat brusc..

Nu stiu, toti politistii (si aia "prezenti" si astia de la circulatie) spuneau ca nu pot fi acceptati ca martori, pentru ca suntem impreuna, si niciodata nu o sa spuna in declaratie ca eu as fi fost de vina..

cel mai bine vorbeste cu un avocat. din cite stiu eu poate fi pus oricine ca martor, in afara de rudele de gradul 1. poate sa fie imbrobodeala a politistilor, mai ales ca te-au scos pe tine ca vinovat

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

mi se pare absurd, eu stiam la fel, ca rudele nu au relevanta. ei nu au cum sa demonstreze ca ati venit toti impreuna, ei cum pot demonstra asta?? pe bune, cineva trebuie sa stie mai bine, vorbeste cu Zuzu eventual. si calm down, nu se poate sa iasa asa...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nici unul dintre motociclistii prezenti nu va putea da declaratie in legatura cu ce s-a intamplat, decat daca spune ca nu ma cunoaste, ca nu era cu mine, ci pur si simplu veneam din aceeasi directie.. foarte greu de crezut, pentru ca eram grup mare.. :ok:

 

Asa ca martori.. ciocu'..

 

Din cate stiu eu treaba e valabila decat la rudele de pana la gradul II, nu are nicio treaba cu prietenii.

Alta "buba", la cum vad eu lucrurile, simplul fapt ca nu ai nicio urma pe roata din fata si ai zgarieturi doar pe lateral, arata ca ala a venit din lateral. Daca erai in spatele lui pe aceeasi banda si el punea frana, nu il luai cu tot cu roata?

In fine, bine ca nu are JJmobilul mare lucru. Pe cine aveai pasager?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Din cate stiu eu treaba e valabila decat la rudele de pana la gradul II, nu are nicio treaba cu prietenii.

Alta "buba", la cum vad eu lucrurile, simplul fapt ca nu ai nicio urma pe roata din fata si ai zgarieturi doar pe lateral, arata ca ala a venit din lateral. Daca erai in spatele lui pe aceeasi banda si el punea frana, nu il luai cu tot cu roata?

In fine, bine ca nu are JJmobilul mare lucru. Pe cine aveai pasager?

Pai asta le-am explicat si eu cand mi-au dat procesul verbal, dar mi-au dat cu flit repede.. cred ca era schimb de tura.. :ok:

 

Decaveu' era in spate, si de asta mi-e cel mai ciuda, ca a facut bubitza si la jenunchele alalalt.. :huh:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cat de grava a fost lovitura la genunchi ? Ligamente rupte, rotula dizlocata... ? Strict on-topic, nu am cu ce sa te ajut, jj, eu am reusit sa ma tin mereu departe de treburile astea murdare cu politia, asigurarile si procesele, dar ma gandeam sa te intreb daca nu crezi ca pentru o simpla contuzie nu ar fi fost mai bine sa treceti peste incident cu totul, pentru un plastic de semnalizare si o zgarietura eu unul cred ca nu merita consumul nervos ulterior.

 

On-topic. Din cate stiu eu, accidentul nu poate fi incadrat si la "usor" si la "vatamari corporale" in acelasi timp. Un prieten a stat cu motorul facut praf - nu a putut beneficia de RCA-ul vinovatei, pentru ca politistii nu au mai avut competenta de a elibera proces verbal de constatare - pe procedura "accidente usoare, fara victime" si a ramas sa ajunga in caz penal (el a fost si lovit rau). Pe cand tu - daca zici ca deja ai primit RCA-ul vinovatului, inseamna ca exista deja un astfel de p.v. - deci nu are cum sa plece inca un proces, ala penal. Poate intre timp s-a schimbat ceva, dar altfel, daca victima nu a declarat in scris nicaieri ca este lovita, atunci partea penala cred ca se stinge de la sine. Daca face plangere in speranta ca la proces va iesi vinovat soferul si nu tu, pentru a lua bani de la ala, mi se pare cam riscant si putin imoral. Din cum ai descris, vinovatia este undeva la mijloc. Daca ala a apucat sa faca manevra, sa intre pe banda, legea zice ca e curat..... Singura chestie ar fi daca nu cumva acolo era banda continua.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

eu cred ca te-au usuit repede ca-i durea efectiv in dos! depuneti contestatie si veniti cu martori, este inadmisibil ca acel imbecil sa scape asa usor!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

JIGODIA aia nu are cum sa scape nepedepsit...Da-l in PM de bou..ti-a taiat fata si dura a franat,nasina era orientata oblic ia r loc pana la bordura era berechet din moment ce am trecut eu lejer pe langa JJ pe interior(si eu am coarnele late)...CONTESTATIE...asta treb facut,nu au cum sa declare bulangii aia TU ESTI VINOVAT...NU NE INTERESEAZA MARTORII...in cond in care eram destui care am vazut ce a facut boul ala si mai ales ce comportament a avut...Scanteia prostului s-a aprins aproape de intrarea in Buc...unde pe limitare de 100 m-am bagat pe banda 2...in fata lui(normal si fara sa "tai" nimic) si l-am tinut un pic in spate ca sa-i asigur lu' Elena un culoar pt ca ea avea un tir in fata(in timpul asta flash-uri & co de la el) :ok: ...Ma depasit...de fapt mai bine zis m-a inghesuit pe banda,a deschis geamul si a injurat cat a putut jigodia...i-am intors favorul :huh: ,s-a dus mai inainte si cand i-l zaresc din nou la vreo 100 m mai in fata ce crede-ti ca facea boul...tocmai se bagase in fata lu' JJ la intimidare,pt ca alt motiv eu nu gasesc pt care frustratul asta a tras dreapta peste JJ si a franat :crack:

 

Am oprit langa JJ...si am incercat sa fiu ok pana a inceput ala sa urle ca "d-asta murim cu totii"(motociclistii)...ca l-am stresat toata autostrada cu 200 la ora...moment in care ma aprind incep sa-i bag p.o.ole pe gat si sai explic "politicos' ca motorul meu nu mere mai mult de 150 cu pasager si ca "toata autostrada" s-a mers lejer sub 120kmh...Desigur ca jigodia schimba placa...AAAAAAAAAA...ati mers cu 100 in fata mea pe autostrada...cand limita e 120...si n-am putut sa trec si a trebuit sa ies pe acostament...bla bla bla...La care nevasta-sa "uite draga cum imi pierd eu seara din cauza unor nenorocicti"

MUIIIIIIIIIEEEEEEEEEEEEEEEEEEEE FA...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

A spus ca i-a intrat in fata la semafor deja franand ca era semaforul acolo, si la semafoare e linie continua mereu, asa ca ala e vinovat. Dar daca spui ca politia a spus ca tu esti vinovat cum de ti-a dat ala RCA-ul? RCA-ul il da cel care se face vinovat de accident partii vatamate, iar vinovatul isi face singur masina/motorul.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Exact eu nu inteleg cum naiba ti-a dat asigurarea mosului, daca tu esti vinovat! normal tu trebuia sa dai asigurarea sa isi faca ala vopseaua pe masina....nu?!

 

Asta nu inteleg nici eu. Sigur te-au scos vinovat? :ok:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

JJ, am vorbit cu un prieten, motorist cu experienta, singurul lucru care-i permitea conservarului dreptul la manevra respectiva este schimbarea benzii spre o banda de viteza mai mica, dar cu semnal dat si FARA SA PRESEZE INTRAREA IN BANDA RESPECTIVA!!!!!

Declaratia pasagerului nu prea se ia in calcul, deoarece se presupune ca nu ar fi putut sa observe ce s-a intamplat in momentul impactului(interpretabil)!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

JJ, am vorbit cu un prieten, motorist cu experienta, singurul lucru care-i permitea conservarului dreptul la manevra respectiva este schimbarea benzii spre o banda de viteza mai mica, dar cu semnal dat si FARA SA PRESEZE INTRAREA IN BANDA RESPECTIVA!!!!!

Declaratia pasagerului nu prea se ia in calcul, deoarece se presupune ca nu ar fi putut sa observe ce s-a intamplat in momentul impactului(interpretabil)!

declaratia pasagerului. dar declaratiile celorlalti din grup se iau in considerare

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Treaba asta se intampla in apropierea unui semafor? Pentru ca manevra de schimbare a benzii e interzisa 50m inainte de semafor, stop...etc e linie continua intre benzi! :ok:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am mai vorbit cu niste uameni, si am niste completari/descifrari (mi-e sila sa caut alti termeni).. In legatura cu piciorul, Decaveu' stie cel mai bine ce i-au spus cei de la spital, in timpul asta eu eram la "masuratori" - masuratori la care ni se spunea de catre politisti "domne, nu conteaza daca era cu un metru mai asa sau mai asa" - e FOARTE clar ca baietii abia asteptau sa scape de noi.. asa ca au gasit calea cea mai usoara..

 

Deci: DIN PRIMELE CERCETARI reiese ca as fi eu vinovat, cum am spus, cum ca nu am pastrat distanta suficienta fata de masina omului - asta implicand ca el ar fi mers pe banda 1. A tinut pulitistul sa specifice faptul ca DIN PRIMELE CERCETARI..

Cat despre asigurari, ne-au intrebat daca suntem de acord sa ne reparam vehiculele pe RCA-ul celuilalt, amandoi am fost de acord, ni s-a dat autorizatie de reparatii. Mi s-a retinut permisul, dar mi-au dat dovada cu drept de circulatie pana se va solutiona dosarul. Ei o tineau sus si tare ca motociclistii nu pot da declaratie, pentru ca eram impreuna.. pana acum toti cei cu care am vorbit au spus cam acelasi lucru - daca pasagerul nu are, intr-adevar, dreptul de a fi martor (desi Zuzu zice ca poate - e inca un ? aici), Dezu, care era exact in spate, sigur poate fi considerat martor, chiar daca ne cunoastem.

 

Deci, ramane o intrebare: pentru a depune contestatie trebuie sa astept o hotarare, ceva? sau pot deja sa fac cerere de contestatie in baza a.. nush ce.. ? :ok:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

fa contestatie. din moment ce si tu si el sunteti loviti in lateral, nici nu se pune problema de nerespectat distanta. pur si simplu s-a urcat pe tine. iar despre faptul ca ti-a dat RCA-ul lui sa-ti faci motorul imi intareste convingerea ca e ceva gresit. daca iei si doi martori cu tine (nu conteaza ca erati grup si mergeati impreuna) sa-ti confirme declaratiile, atunci il arzi pe fraier. ce a patit pasagerul la picior? bazati-va pe asta, si da-ti-l in judecata pe oligofren. daca n-are timp de pierdut cu declaratii la fata locului, atunci poate are timp de perdut prin tribunale!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

oricine te cunoaste poate fi acceptat ca martor, deoarece el depune un juramant acolo ca va spune adevarul. Faptul ca te cunoaste nu este relevant si nu poate modifica marturia, iar dc politistul gandeste in felul asta, ca o pers oate declara stramb in virtutea unei relatii de prietenie, atunci cred ca are o judecata fundamental gresita despre ce rol are el prin meseria pe care o exercita pe lumea asta; mai mult ar trebui reclamat acel politist.

Asa cum am citit si mai sus, cred ca este ceva eronat : dc tu esti vinovat nu ai cum sa iti repari moto pe asigurarea celuilalt, numai pe eventualul CASCO al tau.

Atunci cand lovesti din spate, impactul nu este catusi de putin pe lateral. In mod cert iti tb un avocat, cat mai repede.

Editat de maryus
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...