Sari la conținut

"bubuirea" Rateurile Motoarelor Pe Carburatie ....


smok3
 Share

Postări Recomandate

Am 2 prieteni cam ratatzi de felul lor :P de fiecare data cand ies cu iei isi paracane motoarele prin pasaje si prin tot felul de locuri publice de raman cracanat de ras cat de tare bubuie si ce speriata este lumea pe langa ei nestiind ce se intampla :hug: Deci la turarea motorului undeva peste 6000 rpm se taie alimentare lui din buton se accelereaza progresiv de 2-3 ori in timpul asta apoi se pune contact si urmeaza "explozia" sun super rateu :( mentionez aici ca numai la motoretele cu carburatie

Intrebare ce se poate intampla motorului in sine ?sau ce se poate farama altceva poate cu ocazia asta le bag minitile in cap si ii potelesc daca le spun ce se poate intampla daca nu ii poteolesc ghinion :burnout:

Multumesc Asfalt uscat :cheers:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

:cheers: :hug: :( :what: vai cati cunosc care au "pasiunea" asta...am zis ca daca se apropie de motorul meu, sa incerce sa faca si cu al meu, ii capacesc :P :burnout:

Balteneeeee!!! Pacanele, tata!! :hug:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

N-are nici o treaba ce arati tu cu ce sa scris p-aici..

 

Omul se referea la rateuri provocate, ceea ce arati tu e motorul turat blana

 

Hai sa nu fim rai :cheers: in fine stie cineva ce se poate intampla ? ? ?? vre`un mecanicos ceva care e mai documentat ?!? :burnout:

Editat de smok3
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Hai sa nu fim rai :hug: in fine stie cineva ce se poate intampla ? ? ?? vre`un mecanicos ceva care e mai documentat ?!? :burnout:

 

A mai fost aceasta discutie!

Pe scurt:explozia se realizeaza in sist.de evacuare, deci, ea se propaga in toate directiile, atit spre exterior,cit si spre interior,asa ca la interior intinleste supapele si pistoanele.Prin acumulari mari de combustibil nears se poate produce o explozie care depaseste raportul de compresie al motorului,asa ca fiecare trage concluzii ce se poate intimpla.......

PS. Presiunea care loveste supapele, este in sens invers si de fiecare data le gaseste deschise, nu asa cum sunt ele prevazute sa functioneze! :cheers:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

pai cum au mai zis si altii - distrugi diverse - supape, semeringuri supape, te poti trezi ca iti loveste supapa in piston si il sparge ---- daca explozia e puternica si o deschide la pistoanele care nu se afla in evacuare intr-un moment nepotrivit -- clantz si marca banu

 

 

 

si sa nu uitam - daca faci asta sau ce e prin filmele lui raven la ore nepotrivite si pe langa cortuurile unor oameni mai somnorosi poti lua o mare bataie :burnout:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

smok3, eu cred ca poti sa-i "linistesti" pe amicii tai ... tin la motoarele lor? :burnout:

 

Nu de alta, dar supapele sunt chinuite inutil cu asa ceva.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pai, de exemplu, ar putea sa isi cumpere niste petarde de alea adevarate si sa si le bubuie unul altuia in casca... ce amuzant ar fi, nu? Pfoai, ce ne distram! Am fost aseara, tati, pe la terease, moama ce mecle facea toti cand bubuiam io cu mobra mea, pfoai, sunt cel putin cel mai tare!

:burnout:

Sa crap daca v-as vinde motociclete...

Da', nah, fiecare cu trotineta lui...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

smok3, eu cred ca poti sa-i "linistesti" pe amicii tai ... tin la motoarele lor? :cheers:

 

Nu de alta, dar supapele sunt chinuite inutil cu asa ceva.

 

Bai nu stiu daca tin sau nu dar problema mea e ca fostul meu GPZ sufera adik tot o data si eu pt ca ala a fost prima mea motreta ,noul proiprietar se pare ca e cam ratat si nu intelege ca asta o sa il farame ...dar..de fiecare cu pasaricile lui cat despre celalat nebun crede`ma ca chiar nu am ce va spune OMU E RATAT ! CLAR :burnout:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Hai sa nu fim rai :hug: in fine stie cineva ce se poate intampla ? ? ?? vre`un mecanicos ceva care e mai documentat ?!? :burnout:

nu sunt rautacios, dar cum ar fi sa pun si eu un film da-n boulea cand dau frana de motor si imi da 2-3 rateuri :cheers:

 

 

ceea ce a zis TNG e perfect adevarat :(

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator gabrielradulescu

:hug: voi astia care a-ti postat pana acum si mai ales CEL CARE A DESCHIS TOPICUL , GRESITI MULT cand va ganditi VOI la cei care fac treaba asta cu rateurile :hug:

 

SA VA EXPLIC "UN PIC" : daca un individ isi permite un motor de turatie de genul "4 in linie" si cu putine kg , IN MOD SIGUR ISI VA PERMITE SI UN ALT MOTOR DUPA CE IL FACE PRAF PE ACTUALUL :burnout:

 

de ce va mai chinuiti sa-i "luminati"?! :(

 

 

mai era o vorba printre romani : "fiecare cu ce are" :cheers:

 

 

bafta si datii tare cu rateurile!(ca am si eu un amic care mai obisnuieste...ce-i drept , are VFR X-( si nu da rateuri decat la 13000 de ture) :what:

 

 

bafta! :P

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

:hug: voi astia care a-ti postat pana acum si mai ales CEL CARE A DESCHIS TOPICUL , GRESITI MULT cand va ganditi VOI la cei care fac treaba asta cu rateurile :hug:

 

SA VA EXPLIC "UN PIC" : daca un individ isi permite un motor de turatie de genul "4 in linie" si cu putine kg , IN MOD SIGUR ISI VA PERMITE SI UN ALT MOTOR DUPA CE IL FACE PRAF PE ACTUALUL :burnout:

 

de ce va mai chinuiti sa-i "luminati"?! :(

mai era o vorba printre romani : "fiecare cu ce are" :cheers:

bafta si datii tare cu rateurile!(ca am si eu un amic care mai obisnuieste...ce-i drept , are VFR :haha: si nu da rateuri decat la 13000 de ture) X-(

bafta! :P

 

Bai nu cumva are VTR :what: si e din snagov poate vorbim de aceias persoana :cheers

Editat de smok3
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

eu de revelion am dat <pacanele> cateva ore si nu a patit nimik.

mentionez k eu chiar am vrut s-o stric pre k nu am acte si alte chestii pe la ea, din fericire nu a patit nimik motorul, dar peste 2 luni mi s-a stricat cutia de viteze :burnout:) . stiu k nu din cauza rateurilor....

 

--- Mesaj completat în 09 Apr 2008 08:50 -------------

eu de revelion am dat <pacanele> cateva ore si nu a patit nimik.

mentionez k eu chiar am vrut s-o stric pre k nu am acte si alte chestii pe la ea, din fericire nu a patit nimik motorul, dar peste 2 luni mi s-a stricat cutia de viteze :cheers:) . stiu k nu din cauza rateurilor....

 

 

 

 

 

am uitat sa spun k era vorba de un gsx 600 f din 94

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...