Sari la conținut

Orizont 10apr2008bucuresti


ser79ban
 Share

Postări Recomandate

Azi pe la ora 7jumatate, in fata complexului Orizont (defapt la prima intersectie dupa ce se termina complexul) o Honda portocalie B69AAH cazuta pe jos. Motociclistul este la Municipal. Din auzite se plinge de durere de mina si spate (deja era in Ambulanta si ambulanta pleca). Nu stiu daca a avut pasager, banuiesc ca nu. Tot din ce am auzit de ici si de colo, soferul (din Fordul rosu B87WXW) era in scuarul dintre sensurile de mers, stopul era rosul la intersectia Dr.Taberei cu Baiceni (actuala Ruxandra Marcu), in fata soferului era un Logan, Loganul a trecut peste sensul de mers al motocicletei, Fordul a vrut sa faca aceeasi manevra insa, zice el, nu a vazut motocicleta din cauza "gardului verde" dintre sensurile de mers.

poze aici

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

dammit!!

 

aceeasi situatie ca si la mine, numai ca la el s-a terminat un pic mai grav. mai mult ca sigur o sa-i dea dauna totala la motocicleta, singura sansa e sa stoarca ceva bani de la soferul vinovat (daune morale & shit). mare grija la intersectiile cu scuar si cu boscheti pe mijloc. eu m-am dus la locul accidentului si chiar exista posibilitatea ca o motocicleta sa nu fie vazuta din cauza pomisorilor.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

eu m-am dus la locul accidentului si chiar exista posibilitatea ca o motocicleta sa nu fie vazuta din cauza pomisorilor.

daca a facut cum am inteles eu, nu vedea nici monster-truck-ul. Eu am inteles ca s-a bazat pe faptul ca era stopul rosu la intersectia dinainte si s-a tinut de coada aluia din fata, chestie ce este clar specificat in Codul Rutier ca nu se face cind tre sa dai prioritate.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Din cate vad eu in poze, masina e oprita pe banda 1. Ma indoiesc ca nu vedea de boscheti. Si in plus, putea sa scoata botul masinii in banda 3 si sa vada daca mai vine cineva. Oricum ar fi, bulevardul asta nu se dezminte. Cele mai multe accidente de care stiu eu in zona aia, inclusiv al meu, au fost produse din cauza asta- iesire din scuar cu ochii in alta parte. Se pare ca a avut si ceva viteza de s-a rupt motorul in halul ala...

Insanatosire urgenta!!!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Probabil ca mergea repede pentru ca sensul ala e aproape gol dimineata, spre deosebire de sensul opus care e full.

Si eu era sa mi-o iau de vreo doua ori exact in locul ala si acum am obiceiul sa iau mana din gaz chiar daca semaforul e verde.

Editat de ITS
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Probabil ca mergea repede pentru ca sensul ala e aproape gol dimineata, spre deosebire de sensul opus care e full.

Si eu era sa mi-o iau de vreo doua ori exact in locul ala si acum am obiceiul sa iau mana din gaz chiar daca semaforul e verde.

 

 

Am trecut si eu pe langa accident dimineata. La ora 7.50 motorul si masina erau inca in aceeiasi pozitie.

Prin scuarul ala trec foarte multi, mai ales dimineata, deoarece ocolesc aglomeratia formata pe sensul spre Razoare, ocolind prin spatele complexului Orizont, chiar pe acea straduta la intrarea careia s-a intamplat accidentul.

 

Insanatosire grabnica motociclistului.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Probabil ca mergea repede pentru ca sensul ala e aproape gol dimineata, spre deosebire de sensul opus care e full.

Si eu era sa mi-o iau de vreo doua ori exact in locul ala si acum am obiceiul sa iau mana din gaz chiar daca semaforul e verde.

 

Stiu zona cu ochii inchisi, e clar boul cu masina i-a taiat fata, fiind unul dintre multii masinisti care o iau pe stradute sa ocoleasca bulevardul care e bara la bara !

 

Oricum la ora asta e haos total in Bucuresti, zeci de accidente auto si moto in fiecare zi, fiecare face ce vrea si nu stiu unde o sa se ajunga !

 

:angryfire:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Daca era rosu la semafor, de unde venea motorul cu viteza aia?

 

Treaba cu "bagatul dupa ala din fata" e clasica in Bucuresti, sunt soferi care nu se mai uita deloc pe drumul unde trebuie sa dea prioritate ci doar la masina din fata. O mizerie de tara, o mizerie de examen auto, toti dereglatii isi pot lua permis.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

nu a zis nimeni ca chiar era rosu la semaforul ala, ca era in momentul in care s-a bagat cel cu Loganul(masina din fata celui cu Ford rosu) peste sensul de mers al motocicletei si oricum de la semafor la locul respectiv sunt vreo 50m iar motocicleta putea veni de pe strada ce intersecteaza bulevardul, acolo fiind verde daca pe bulevard era rosu cum zice soferul.

Sunt multe variante posibile, sa vedem care-i aia adevarata.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cunosc zona f. bine:

1. Tipul cu FORD-ul are interzis la stanga (nu ai voie sa faci squarul acolo);

2. Gardul (de fier+vegetatia) nu impiedica deloc observarea (inclusiv a celor care vin pe banda 3).

 

Cele bune!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cunosc zona asta foarte bine ca eu fac drumul asta de cel putin 10 ori pe zi de la Pt.Moghioros spre Razoare si inapoi,nu este adevarat ce zice sex oral-n poponeata ala de sofer,ca nu la vazut din cauza garduletului si boschetilor ca sunt mici si in al 2-lea rand el s-a luat de pe ala cu Loganul si nu s-a mai asigurat,desi legea spune clar,indiferent ce masina ai in fata sau langa tine,la schimbarea directiei de mers trebuie sa te asiguri si sa dai PRIORITATE, si cu asta basta, restul e apa de ploaie, ca vezi Doamne ca ala avea viteza, ca nu la vazut din cauza etc.etc. sunt foarte multi imbecili pe sosele, nu este ptr.nimeni nici o scuza ca din cauza traficului foarte aglomerat din Buc. unii zic ca se enerveaza si nu mai se uita, altii ca nustiu ce ,si nustiu ce, bla, bla, bla, trebuie sa respecti legea si basta, majoritatea soferilor si amatori si profesionisti nu sant atenti (Scuze nu generalizez si asta nu inseamna ca toti sant lafel sa nu mi-o luati in nume de rau)si nu cunosc fenomenul MOTOCICLISM, nu sant constienti ca un motor pe care il vede la o distanta apreciabila, se deplaseaza mai repede ca o masina tot la aceeasi distanta si crede ca are timp GRESIT. sanatate colegului nostru si sper sa nu fie grav si recuperare rapida.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

ce va pot spune este k nu avea permis...... si este de ajuns

 

sper sa ai acuzatiile fondate altfel ma spurc la gura f grav. baiatul conducea motociclete de cel putin 2 ani si chiar daca nu are permis stie sa mearga mai bine decat multi care au

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Sa nu punem botul la primul post belicos al unuia.

Pana nu apare ceva oficial sau daca nu macar dintre cunoscuti sa clarifice, nu m-as arunca in opinii categorice.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Sa nu punem botul la primul post belicos al unuia.

Pana nu apare ceva oficial sau daca nu macar dintre cunoscuti sa clarifice, nu m-as arunca in opinii categorice.

 

 

Va rog , opriti va ,

Nu e post cu RIP asa ca deja avem motive de liniste, nu a plecat inca unl dintre noi

 

daca vreti "pagina 5" exista siteu www.libertatea .ro

 

este un om care a avut un accident, oarecum tipic scenariul cu conservarul, un om care este cat de cat ok dpdv fizic si un motor distrus

 

nu mai e nimic de spus.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

credeam ca rostul topicului e ca astia care am mai ramas sa invatam ceva din ce-au patit altii. daca tu crezi ca nu mai e nimic de spus, probabil te referi sa gustam pe pielea noastra ce s-a intamplat, nu?

 

mersi.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...