Sari la conținut

Detinatori de GPZ.


Ablenick
 Share

Postări Recomandate

  • 2 weeks later...
  • Răspunsuri 2,4k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Am trecut de la Simson la GPZ 500 este din 90 adusa din Germania de 2 saptamani este in stare buna sunt multumit.

10wnxjo.jpg

15qycmd.jpg

Am citit multe despre GPZ ul de 500 as ruga pe cei care au patit-o cu desprinderea magnetilor de la alternator sa-mi spuna cam in ce conditii turatii mari stand pe loc, gropi in asfalt ( socuri puternice) bataie la ambielaj etc. Eventual daca stie careva din ce sunt magnetii ? se pot gauri si fixa suplimentar cu suruburi s-au nituri?.

Numai bine

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Magneti desprinsi la plecarea de pe loc (in curte). Frig afara, 7-8 grade (luna martie), incalzit motorul 3-4minute, nebruscata, neturata.

Parerea mea e ca nu se poate face nimic (acasa) pentru fixarea suplimentara a magnetilor, mai ales ca oala respectiva trebuie sa fie foarte bine echilibrata. Mai nou magnetii sunt inveliti intr-un fel de rasina epoxilica (cred) care le confera o prindere mai sigura (se poate achizitiona oala prin comanda de pe internet, dar e destul de scumpa)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Magneti desprinsi la plecarea de pe loc (in curte). Frig afara, 7-8 grade (luna martie), incalzit motorul 3-4minute, nebruscata, neturata.

Parerea mea e ca nu se poate face nimic (acasa) pentru fixarea suplimentara a magnetilor, mai ales ca oala respectiva trebuie sa fie foarte bine echilibrata. Mai nou magnetii sunt inveliti intr-un fel de rasina epoxilica (cred) care le confera o prindere mai sigura (se poate achizitiona oala prin comanda de pe internet, dar e destul de scumpa)

Multumesc de raspuns cu descentratul nu ar fi problema ca oala nu are turatie prea mare are o reductie serioasa

Numai bine

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Multumesc de raspuns cu descentratul nu ar fi problema ca oala nu are turatie prea mare are o reductie serioasa

Numai bine

 

Din cate stiu eu oala cu magneti este solidara cu arborele motorului, deci are exact turatia pe care ti-o arata "manosul" din bord. Daca gresesc ma scuzati.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Din cate stiu eu oala cu magneti este solidara cu arborele motorului, deci are exact turatia pe care ti-o arata "manosul" din bord. Daca gresesc ma scuzati.

In cazul asra este foarte grav s-a stricat si statorul?

Numai bine

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

In cazul asra este foarte grav s-a stricat si statorul?

Numai bine

 

La mine nu s-a stricat statorul datorita faptului ca desprinderea s-a facut chiar la plecarea de pe loc. Dar daca desprinderea are loc in timpul rulajului sau la turatii mari de obicei se deterioreaza si statorul.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

problema asta stiu ca e la modelul pana in 1994 . solutia , cumparati-va piesa de la modelul de dupa 94. ( cred ca se potriveste)

 

Adevarul e ca tine si de noroc. stiu gpz din 1990 cu 70.000km si inca e OK .

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cine poate sa-mi spuna care este aproximativ cursa la telescopul din fata. Avea ulei putin in telescop si cursa cam 12 cm la impingere cu mana pe ghidon frana trasa. Am completet uleiul 300 ml si am joc cam 3 cm in acelerasi conditii si este f. dura suspensia cum este normal

Cu multumiri

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut, recomandati un gpz 500s unui incepator? ~ 1,86-1,90 inaltime 75 kg...permis de cateva zile. Este un motor fiabil? ma tine cel putin un an sau doi fara sa bag bani in el prea multi?

E numa` bun pentru un incepator!!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut, recomandati un gpz 500s unui incepator? ~ 1,86-1,90 inaltime 75 kg...permis de cateva zile. Este un motor fiabil? ma tine cel putin un an sau doi fara sa bag bani in el prea multi?

 

 

ii numai bun... si eu cu el am inceput si nu ma dezamagit deloc...

 

ia aici unu :) detalii in semnatura :)

Editat de MariusD911
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cine poate sa-mi spuna care este aproximativ cursa la telescopul din fata. Avea ulei putin in telescop si cursa cam 12 cm la impingere cu mana pe ghidon frana trasa. Am completet uleiul 300 ml si am joc cam 3 cm in acelerasi conditii si este f. dura suspensia cum este normal

Cu multumiri

 

Masuratoarea ta prin apasare pe ghidon cu frana trasa nu e prea concludenta (nu avem toti aceiasi forta si greutate).

Cum ai ajuns la concluzia ca nivelul uleiului era prea scazut?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Avand in vedere compatibilitatile dintre KLE 500 si GPZ 500 va invit sa ne vizitati forumul. Am vrea sa-l transformam intr-un loc de schimb de informatii al tuturor posesorilor de Kawa echipate cu acest motor excelent. (KLE, GPZ, ER5, EN500, etc, etc)

Asadar click la mine pe semnatura si ne vedem acolo.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Masuratoarea ta prin apasare pe ghidon cu frana trasa nu e prea concludenta (nu avem toti aceiasi forta si greutate).

Cum ai ajuns la concluzia ca nivelul uleiului era prea scazut?

Se auzea cum "bulbuceste" si am scos cam 100 de ml. Am rezolvat la 300 ml ulei avea cursa scurta si f. rigida la 250 ml este bine

Numai bine

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Se auzea cum "bulbuceste" si am scos cam 100 de ml. Am rezolvat la 300 ml ulei avea cursa scurta si f. rigida la 250 ml este bine

Numai bine

Vezi in manual ce zice, ca nu se pune dupa ureche ... de cele mai multe ori iti spune si nivelul de ulei cu arcul si distantierul scos si bratele comprimate la maxim(ca sa faci asta nu trebuie decat sa desfaci capacele de sus si sa lasi greutatea motorului in amortizoare) ... de obicei e undeva in jur de 10-12 cm.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Tunderbyte

Nu-s facute dupa ureche sunt 2 tipuri in care intra 250 ml si altele cu 300 ml am incercat la 300 era foarte rigida asa este Ok. Am schimbat semeringuri aparatorile de praf si am montat burdufuri sunt curias cat vor tine semeringurile.

Numai bine

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...
  • 4 weeks later...
piese gpz 500s.detalii pe: tamas_09@yahoo.com

Mesaj completat

 

 

Adaug ceva poze cu ce a mai ramas din el:se vinde pe piese sau tot cu 350e.

 

zi-mi si mie pe PM in ce stare este cauciucul spate si din ce an este(codul ala ma intereseaza), si lantul cam cum arata ... in procente ma intereseaza cat apreciezi tu uzura!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 4 weeks later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...