Sari la conținut

Detinatori de GPZ.


Ablenick
 Share

Postări Recomandate

  • Răspunsuri 2,4k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

la feruginol m-am gandit,dar mi-e teama sa nu fie prea "tare",sa ma trezesc cu gauri prin rezervor.

cat priveste coca-cola,mi se pare o gluma.chiar a incercat cineva?

am vazut ceva documentare cu efectele coca -cola asupra diverselor obiecte,dar de rugina nu pomenea nimic.

 

acum am alta problema.....nu se aprinde becul la ulei. am verificat bec-bun,cablul "sunat",nu este intrerupt.

singura varianta ar fi sonda. are cineva una buna?se poate adapta alt tip,gen auto?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

la feruginol m-am gandit,dar mi-e teama sa nu fie prea "tare",sa ma trezesc cu gauri prin rezervor.

cat priveste coca-cola,mi se pare o gluma.chiar a incercat cineva?

am vazut ceva documentare cu efectele coca -cola asupra diverselor obiecte,dar de rugina nu pomenea nimic.

 

acum am alta problema.....nu se aprinde becul la ulei. am verificat bec-bun,cablul "sunat",nu este intrerupt.

singura varianta ar fi sonda. are cineva una buna?se poate adapta alt tip,gen auto?

 

 

cu 4-5lei sau cat o fi o cola...merita incercat.macar aflii ce bei :bounce:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu am curatat rezervorul cu 2 litri de Feruginol si nu iti lasa nici o gaura! Tabla de pe rezervor e destul de groasa cred ca e undeva la 2mm in carNe! Am aflat mai nou ca CDI-u mi-a murit! Maine ii fac slujba :)) si deabia pe luni il inmormantez :))

Tot CDI-ul (mortaciunea) era si vinovatul pt acel comportament explicat anterior! Deci daca nu mai primiti scanteie sigur este CDI-ul si va face cum mi-a facut mie! Aceleasi probleme intalnite la mine le-au avut si niste colegi moto de pe ex500 forum din USA... poate vreti sa dati un ochi si pe acolo! Sunt o gramada de chestii interesante!

Editat de cs_05_hho
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu am curatat rezervorul cu 2 litri de Feruginol si nu iti lasa nici o gaura! Tabla de pe rezervor e destul de groasa cred ca e undeva la 2mm in carNe! Am aflat mai nou ca CDI-u mi-a murit! Maine ii fac slujba :)) si deabia pe luni il inmormantez :))

Tot CDI-ul (mortaciunea) era si vinovatul pt acel comportament explicat anterior! Deci daca nu mai primiti scanteie sigur este CDI-ul si va face cum mi-a facut mie! Aceleasi probleme intalnite la mine le-au avut si niste colegi moto de pe ex500 forum din USA... poate vreti sa dati un ochi si pe acolo! Sunt o gramada de chestii interesante!

 

 

fiuuuu sper sa nu fie si al meu pe duca !!!!!!!!!!dar la o babuta din '91 ma pot astepta la orice :( .

se poate repara sau trebuie altul?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

da cutia se poate desface dar in interior are o solutie semidura (silicon cu rasina epoxi) - am vorbit cu cineva care repara CDI-uri pe acest forum si a zis ca nu se poate repara - am dat-o unui prieten electronist si n-a putut cu diluant sa dizolve acel compozit!

Tama_09 are un CDI de vanzare daca va intereseaza!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

da cutia se poate desface dar in interior are o solutie semidura (silicon cu rasina epoxi) - am vorbit cu cineva care repara CDI-uri pe acest forum si a zis ca nu se poate repara - am dat-o unui prieten electronist si n-a putut cu diluant sa dizolve acel compozit!

Tama_09 are un CDI de vanzare daca va intereseaza!

 

nu rezolvi cu diluant,trebuie raschetat,cu atentie,dar se poate.am auzit baieti care si le-au reparat. aveau cablajele intrerupte,cositorul topit din cauza caldurii!

incearca,nu ai nimic de pierdut!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

azi a venit CDI-ul n-am apucat sa fac vreun drum mai semnificativ dar m-am carat vreo 2 km in juru blocului! merge ok motocicleta! am sa incerc sa-l repar! cupi daca poti te rog sa iei legatura cu cineva care si-a reparat cdi-u sa imi dai de stire

 

M-am carat azi o gramada! Motocicleta merge foarte bine! Devina a fost CDI-ul!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

da cutia se poate desface dar in interior are o solutie semidura (silicon cu rasina epoxi) - am vorbit cu cineva care repara CDI-uri pe acest forum si a zis ca nu se poate repara - am dat-o unui prieten electronist si n-a putut cu diluant sa dizolve acel compozit!

Tama_09 are un CDI de vanzare daca va intereseaza!

 

 

da,are tamas_09 CDI de Kawa.Ms

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

cine stie ce diametru au carburatoarele unde se monteaza garniturile de la filtru de aer? vreau sa ii montez filtre de aer individuale sa ma scap de airbox-ul acela mare si urat

Fara sa ai in vedere schimbat de jicloare si reglaj de carburatie, mai bine ramai cu cutie aia mare si urata.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Fara sa ai in vedere schimbat de jicloare si reglaj de carburatie, mai bine ramai cu cutie aia mare si urata.

 

Alea se fac stiu ca e necesar sa le fac doar ca vreau sa stiu care e diametrul la carburatoare nu mai vreau sa ma pun sa desfac poate are cineva desfacute si stie :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Daca caut pe ebay, imi da urmatoarele filtre pentru GPZ500s:

http://www.knfilters.com/search/product.aspx?Prod=RC-0981

http://www.knfilters.com/search/product.aspx?Prod=RC-0982

 

La specificatiile scrie ca ar fi 54mm, flansa. Acuma.. ar fi bine sa confirme cineva lucru asta.

Editat de Falkenberg
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Daca caut pe ebay, imi da urmatoarele filtre pentru GPZ500s:

http://www.knfilters...px?Prod=RC-0981

http://www.knfilters...px?Prod=RC-0982

 

La specificatiile scrie ca ar fi 54mm, flansa. Acuma.. ar fi bine sa confirme cineva lucru asta.

 

54 mm trebe sa fie - multumesc mult de tot Falkenberg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Daca baterie e in stare buna, problemele tale nu sunt din cauza o baterie prea mica. Mai bine spui ce figuri face.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mi-am luat si eu un GPZ model '96 :banana: acum vreo 2 luni si pot sa zic ca e un motor excelent (mai ales pentru incepatori).

 

 

 

 

Am o nelamurire insa, legata de frana fata: trag de maneta de frana pana aproape de degete ca sa franeze (bine, cat de mult se apropie e in functie de cat de tare franez, dar totusi mi se pare destul de ciudat), la voi cum e? Mentionez ca am schimbat lichidul de frana si implicit am facut si o aerisire.

 

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...