Sari la conținut

BMW R1200/1250 GS/GSA/RS/RT/R LC - 2013->


Postări Recomandate

draga shamok da suna-ma frate si rezolva problema, practic, sau iti place sa postezi?

0744672942

 

Adica vrei sa zici ca @shamok este prietenul tau, stie ca ai GS si nu a venit la un drive-test ?

Ciudat ... ce sa zic !? :friends:

 

 

vezi sa nu te apuci sa compari ktm 990 cu bmw 1200 gs adv

 

Pai nu asta e scopul discutiei, ci ,,handicapul" de a avea picioare scurte !

Mi-am expus punctul de vedere pentru ca ma gasesc in aceiasi ...... statura .

:bounce:

... dar daca, KTM-isti nu au voie aici nu mai scriu ! :crack:

Editat de petrica
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 12,5k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Salut tuturor!

Desi scriu prima data pe forum urmaresc de ceva vreme topicurile. De cateva zile am reusit in sfarsit sa intru in posesia monstruletului :cheers: R1200 GS 2006, 9600 km.Recunosc ca este cea mai echilibrata motocicleta (raportat la experienta mea).Eu am 1,75 si vreo 84 kg si ma impac bine cu ea. Am reglat saua pe pozitia cea mai de jos,desi era ok si sus. E mai comod jos, in special in oras...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut tuturor!

Desi scriu prima data pe forum urmaresc de ceva vreme topicurile. De cateva zile am reusit in sfarsit sa intru in posesia monstruletului :cheers: R1200 GS 2006, 9600 km.Recunosc ca este cea mai echilibrata motocicleta (raportat la experienta mea).Eu am 1,75 si vreo 84 kg si ma impac bine cu ea. Am reglat saua pe pozitia cea mai de jos,desi era ok si sus. E mai comod jos, in special in oras...

 

... vedeti ca se poate ! :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

in ideea de a imbunatati putin protectia la motor si evacuarea centrala

am cumparata de la toruratech o prelungire a scutului

am montat.o insa la strangerea unui surub din spate la scutul central am fortat putin piulita

pozitia 2

 

si am reusit sa rup surubul din tampon

deci un tampon nou e necesar

 

asa ca atentie le zona asta

Editat de ianachim
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

in ideea de a imbunatati putin protectia la motor si evacuarea centrala

am cumparata de la toruratech o prelungire a scutului

am montat.o insa la strangerea unui surub din spate la scutul central am fortat putin piulita

pozitia 2

 

si am reusit sa rup surubul din tampon

deci un tampon nou e necesar

 

asa ca atentie le zona asta

 

presupun ca nu era reglata bine cheia dinamometrica :crack:

just kidding

e bine sa nu stringeti mai nimic la mina, e foarte inselelatoare :crack:...va dati seama da asta abia dupa ce folositi o cheie dinamometrica

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

:crack:

presupun ca nu era reglata bine cheia dinamometrica :crack:

just kidding

e bine sa nu stringeti mai nimic la mina, e foarte inselelatoare :crack:...va dati seama da asta abia dupa ce folositi o cheie dinamometrica

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...

De unde ai luat acesoriile aftermarker pt cosit, treierat si balotat.La AB am intrebat si nu aduc decat la comanda si intre timp trece vremea recoltatului. Cat ai scos la hectar? Am un var la tara interesat de subiect. Da si tu mai multe amanunte. :angryfire:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

EHE PAI CE CREZI CA E AICI

PUNE MANA SI CAUTA SA VEZI COSTURI LA HECTAR

ORICUM CU CE AM SCOS DE PE TOT TERENUL

UITE DE CE MI.A IESIT.....................

O TURA IN SANTORINI

 

 

ASA CA BAGA SI TU ANUMALUL LA MUNCA SA O DAI PANA LA NORDUL EUROPEI

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

ce vrei???????????????

 

 

Salut Ian!

 

Pai ... parbrizul mare: ProgressSystem-Tourenscheibensystem - Best.Nr.: 8110139.

Ma ajuti?

 

Multumesc,

 

Aurelian

 

Salut Ian!

 

Pai ... parbrizul mare: ProgressSystem-Tourenscheibensystem - Best.Nr.: 8110139.

Ma ajuti?

 

Multumesc,

 

Aurelian

 

 

si o prelata (mai adevarata): Abdeckplane Outdoor - Art.-Nr. 1088010

 

 

Multumesc!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

revizie de 30000

 

ulei

filtru ulei

manopera

550 ron

 

daca mai se uita si la bujii

si la filtru de aer mai am de cotizat

 

placutele spate deja am mancat 2 seturi si sunt pe al treilea

fata inca este ok

 

mai am un an de tras cu service la bavaria cat mai e scula in garantie

Editat de ianachim
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cand citesc despre bavaria ma apuca dracii.

Am vazut ca aici e liniste si nimeni nu comenteaza acest subiect si m-am gandit ca poate sunt eu deplasat.

 

Am facut programare la ei ca sa constate jocul la tacheti si sa imi sincronizeze cilindri.

Ia omu mobra de afara si o baga in service evident cu ushile inchise. Dupa 5 min vine si ma invita inauntru. Acolo mi se spune ca mobra nu are nimik.

Eu le dau dreptate ref la tacheti pe care nici eu nu ii auzeam, dar ref la sincronizare nu. Am pus acasa ceasurile pe el si am vazut o diferenta destul de mare in ture.

Ca sa-mi faca voia tureaza mobra la 3000 si acolo iata apare diferenta. Incurcati imi zic in final ca asa trebuie sa fie ca la cate mobre a reglat Tibi asa trebuie sa fie...

Pana la urma nu am primit nici o cifra ref la abarerea care o avea nici un sfat. Toate erau ok. Suspectez ca aveau alte mobre la reparat pe acolo si mi-au dat cu flit.

Ma rog, imi bau cafeaua oferita de ei si pt ca imi place imi iau o shapca si comand o piesa din pastic care s-a spart. Era mai ieftina la ei decat la nea gigi strungarul. Mi se da un puhoi de avize, comenzi si facturi la semnat. Semnez tot si platesc cat mi se cere. Aici e vina mea...trebuia sa ma uit atent si sa fac scandalu' atunci.

 

Ajuns acasa constat ca pe fact de service scrie SINCRONIZARE CILINDRII, desi ei doar au facut constatare, NU AU VRUT sa regleze nimik.

M-am ofticat rau si am luat manualul de service si m-am uitat la diferenta acceptabila. Parerea mea de la mine e depasita bine.

Acum astept sa imi vina piesele si o sa incerc sa ma duc la ei sa ii conving sa faca sincronizarea aia.

In mod civilizat trebuia sa scoata o hartie din aparatul ala si sa-mi explice in scris ca mobra e in parametri. Sa platesc o constatare, indiferent daca era la aceeasi bani.

Nu stiu sa imi sincronizez cilindri cum o faceam la Transalp caci o rezolvam eu si nu mai aveam nevoie de ei.

 

In alta ordine de idei, mi-am schimbat zeama aia care bmw o numeste ulei si mi-am pus un Motul similar, sintetic. Acum nu stiu daca e bine sau nu dar pot sa zic ca nu mi-a mancat un gram. de obicei era mia si suta de grame.

 

Pe cat de faine sunt produsele BMW pe atat de prost sunt vandute si servisate in Ro. Pacat.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

si eu am cerut foaia de test de la revizie si nu am primit nimic pe motiv ca nu merge imprimata..............

 

e budapesta asta asa peste mana........................ si tot trebuie sa.ti iei 2 zile de concediu

da zau ca merita

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Kristian K changed the title to BMW R1200/1250 GS/GSA/RS/RT/R LC - 2013->

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...