Sari la conținut

BMW R1200/1250 GS/GSA/RS/RT/R LC - 2013->


Postări Recomandate

Spatele cu siguranta nu se potriveste din cauza FD-ului diferit si a prinderii cu 4 prezoane in loc de 6.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 12,5k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Interesant. Dar si mai interesant mi se pare faptul ca primul GS s-a vandut in vreo 15.000 exemplare (R 80 G/S), urmatorul stiu ca n-a trecut de 25.000 (R 100 GS), R 1100 GS s-a vandut in 42.000 + 2500 R 850 GS. Deci 1150u' si 1200-le au vandut impreuna ~400.000 exemplare. 50.000 pe an. Wow! Mai mult decat R 1100-le in 6 ani...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

La atatea motoare vandute (mai ales 1200-le) .. e jenant faptul ca inca mai ies din fabrica cu defecte de fabricatie si ajungi cu ele in service destul de repede. Controlul calitatii nu prea e unde ar trebui sa fe.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

La atatea motoare vandute (mai ales 1200-le) .. e jenant faptul ca inca mai ies din fabrica cu defecte de fabricatie si ajungi cu ele in service destul de repede. Controlul calitatii nu prea e unde ar trebui sa fe.

 

 

 

stai linistit ca tu ai

deci ai scapat de astea cu defect :P

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

...

 

pentru 100000 km cu o singura motocicleta

 

revizii 10000 km 10 x 200 euro 2000 euro

anvelope la 12000 km 8 per x 260 2000 euro

gaz la un consum mediu de 7 % si 1 euro pe litru 7000 euro

 

deci la un motor de 14000 euro fara tva

la 100000 km bagi 11000 euro

 

atentie

fara piese de schimb, acesorii, etc

 

UAU

 

 

 

 

There are some things money can't buy

For everything else, there's Master Card.

adica un fel de :

 

Bucuria "copilului" tau ....NEPRETUITA !!!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

La atatea motoare vandute (mai ales 1200-le) .. e jenant faptul ca inca mai ies din fabrica cu defecte de fabricatie si ajungi cu ele in service destul de repede. Controlul calitatii nu prea e unde ar trebui sa fe.

 

 

pleaca ma' nene d'aici cu junghiu tau !

:P

 

acu' pe serioaselea, nu e nimic jenant, e o afacere ! :laugh:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

It's alive! It's ALIVE! Me bike is back!

 

Magnetii statorului mucificati. 3.5 mil stator nou (de Opel), 1 mil manopera. Me happy!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ai mare grija ce-ti doresti ca s-ar putea sa ti se-ntample... . :P

Te documentezi,... foarte bine, foarte bine... :D

 

nu de documentare duc lipsa......khk sa traiasca pt link

 

ci de concediu si finante

cam undeva la 5 zile sa te bucuri de 700 de alpi francezi ar fi nevoie

dar de........ 2 trebuie sa fie doar

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut...o intrebare ptr cei cu r1200gs\adv...ati avut probleme cu modulul electronic de la pompa de benzina ?

 

Acum o luna l-am schimbat. M-a costat 470 lei la AB fara manopera. Vad ca asta nou este diferit de ce aveam eu... pare mult mai bine etansat.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut...o intrebare ptr cei cu r1200gs\adv...ati avut probleme cu modulul electronic de la pompa de benzina ?

 

Patrunde apa la el daca mergi mult prin ploie sau nu esti atent la spalatorie si se da cu jetul, unde nu trebuie... .

Pe mine m-a lasat pe A 2 in Austria intre Viena si Graz. Aveam 150 km /h si eram pe banda 3, iar motocicleta ( R 1200 RT), mi s-a oprit pur si simplu in mers , fara nici o simptoma; nu vreau sa va descriu ce am patit sa ajung pe banda de urgenta. Am primit o mare mana de ajutor de la Werner Wolf de la AB care a facut intr-o dupa-amiaza de duminica teleconferinta cu mine si cu fabrica BMW din Germania. Mi s-a trimis echipa de service mobil care mi-a rezolvat problema in 30 min ( modulatorul vechi se scurtcircuitase de la apa si a fost inlocuit cu unul nou). Costuri zero. garantie. Multumesc si pe aceasta cale unui om care si-a facut datoria, ba chiar mai mullt decat atat a fost in timpul sau liber, la dispozitia unui client, rezolvindu-i o problema.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Patrunde apa la el daca mergi mult prin ploie sau nu esti atent la spalatorie si se da cu jetul, unde nu trebuie... .

Pe mine m-a lasat pe A 2 in Austria intre Viena si Graz. Aveam 150 km /h si eram pe banda 3, iar motocicleta ( R 1200 RT), mi s-a oprit pur si simplu in mers , fara nici o simptoma; nu vreau sa va descriu ce am patit sa ajung pe banda de urgenta. Am primit o mare mana de ajutor de la Werner Wolf de la AB care a facut intr-o dupa-amiaza de duminica teleconferinta cu mine si cu fabrica BMW din Germania. Mi s-a trimis echipa de service mobil care mi-a rezolvat problema in 30 min ( modulatorul vechi se scurtcircuitase de la apa si a fost inlocuit cu unul nou). Costuri zero. garantie. Multumesc si pe aceasta cale unui om care si-a facut datoria, ba chiar mai mullt decat atat a fost in timpul sau liber, la dispozitia unui client, rezolvindu-i o problema.

 

Stiu sentimentul...pe mine ma lasat la Minimiundus langa Klagenfurt. Am stricat o zi de vacanta a 8 bikeri,dar pana la urma sa rezolvat,tot in garantie,si asta datorita retelei de dealeri BMW raspanditi peste tot. Problema este cam de cacao,si acu ma intreb ce rezolvare sa ai gasesc. A da,am vb cu Tibi si mi-a zis ca tre sa umblu cu inca un "modul in trasita" ori nu mi se pare corect ca o mobra de calibrul asta sa aibe asa probleme. de fapt cei de la Ab mi-au spus ca acu au rezolvat BMW problema si am observat ca noul modul are cite ceva schimbat si mai ales are alta garnitura care se pare ca etanseaza bine,cealalta era un oring penal. eu oricum o sa iau inca un modul in plus dar la Ab este cam 470 ron pe cind in Austria este cam 40 euro dak tin bine minte.

 

ride safe...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ar cam trebui sa schimb placutele de frana la balaur... Daca nu vreau sa dau 100 eur la Bavaria, ce alta varianta BUNA de placute am?

vorbim de placute fata sau spate? nu de alta dar vara trecuta am dat 650 ron pe-un set de placute fata. 100 eur mi se pare cam ieftin...

 

cat despre placutele spate - SBS cu incredere. atentie insa, placuta din interior trebuie nitel manarita...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Stiu sentimentul...pe mine ma lasat la Minimiundus langa Klagenfurt. Am stricat o zi de vacanta a 8 bikeri,dar pana la urma sa rezolvat,tot in garantie,si asta datorita retelei de dealeri BMW raspanditi peste tot. Problema este cam de cacao,si acu ma intreb ce rezolvare sa ai gasesc. A da,am vb cu Tibi si mi-a zis ca tre sa umblu cu inca un "modul in trasita" ori nu mi se pare corect ca o mobra de calibrul asta sa aibe asa probleme. de fapt cei de la Ab mi-au spus ca acu au rezolvat BMW problema si am observat ca noul modul are cite ceva schimbat si mai ales are alta garnitura care se pare ca etanseaza bine,cealalta era un oring penal. eu oricum o sa iau inca un modul in plus dar la Ab este cam 470 ron pe cind in Austria este cam 40 euro dak tin bine minte.

La rugamintea lui Raul, am fost la BMW si am intrebat... releul costa 122euro, nu 40. (cu toate ca cel de la service stia tot in jur de 40 initial dar la piese am vazut clar poza in calculator, codul de la Raul si pretul 122)

De la service mi-au spus ca noile relee nu se mai strica, problema a fost remediata, deci inteleg ca nu ar fi chiar necesar sa mai ai unul de rezerva.

In plus, cel vechi trebuia schimbat gratuit la service BMW. (asa am inteles)

 

p.s. macar ti-a placut la Minimundus? :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

La rugamintea lui Raul, am fost la BMW si am intrebat... releul costa 122euro, nu 40. (cu toate ca cel de la service stia tot in jur de 40 initial dar la piese am vazut clar poza in calculator, codul de la Raul si pretul 122)

De la service mi-au spus ca noile relee nu se mai strica, problema a fost remediata, deci inteleg ca nu ar fi chiar necesar sa mai ai unul de rezerva.

In plus, cel vechi trebuia schimbat gratuit la service BMW. (asa am inteles)

 

p.s. macar ti-a placut la Minimundus? :D

 

 

Salut @khk scuze de deranj si merci ptr interes...ma repet si spun ca pretul de 40 euro il stiam de la mecanicul de la Klagenfurt care a facut schimbarea modulului in garantie. Acum am schimbat a doua oara modulul si cel de acum arata diferit fata de celelalte,este posibil sa se fi rezolvat problema insa eu ca si patit o sa merg iar la AB si am sa mai iau inca unul de rezerva.

 

P.S... in iulie vreau sa merg la BMW Days poate ne vedem pe acolo...sunt dator de cinste... :)

 

ps2..no coment Minimundus...tre sa vezi sa te convingi...DEOSEBIT...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

:) MARE RUGAMINTE!!! Am nevoie(imprumut si daca este ok o si cumpar) de o sa de adventure fiind cea mai la indemana metoda de a vedea daca pozitia pasagerului se schimba ..s-a va explic: vreau ca pasagerul sa stea la acelasi nivel cu mine, diferenta de nivel de la saua standard de la GS este suparatoare in cazul meu nevasta-mea este inalta si la drum se tine de mine nu de manerele din spate dar eu fiind pozitionat prea jos o oblig sa se incline spre fata si la drum apar dureri de spate!! mai am varianta unei sei dintr-o bucata de la touratech sau wunderlich dar cea mai rapida si al indemana solutie ar fii asta cu saua de adventure mai ales ca am citit pe topic ca o parte ati renuntat la ea in favoarea uneia aftermarket deci sper ca cineva v-a avea buna vointa s-a ma ajute!!!multumesc anticipat Raul!!

 

 

am de vanzare saua de adventure rosu negru 300 eu

 

0744600472 0722143552

 

:D MARE RUGAMINTE!!! Am nevoie(imprumut si daca este ok o si cumpar) de o sa de adventure fiind cea mai la indemana metoda de a vedea daca pozitia pasagerului se schimba ..s-a va explic: vreau ca pasagerul sa stea la acelasi nivel cu mine, diferenta de nivel de la saua standard de la GS este suparatoare in cazul meu nevasta-mea este inalta si la drum se tine de mine nu de manerele din spate dar eu fiind pozitionat prea jos o oblig sa se incline spre fata si la drum apar dureri de spate!! mai am varianta unei sei dintr-o bucata de la touratech sau wunderlich dar cea mai rapida si al indemana solutie ar fii asta cu saua de adventure mai ales ca am citit pe topic ca o parte ati renuntat la ea in favoarea uneia aftermarket deci sper ca cineva v-a avea buna vointa s-a ma ajute!!!multumesc anticipat Raul!!

 

 

am de vanzare saua de adventure rosu negru 300 eu

 

0744600472 0722143552

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...
  • Kristian K changed the title to BMW R1200/1250 GS/GSA/RS/RT/R LC - 2013->

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...