Sari la conținut

Detinatori de Yamaha R1


kima
 Share

Postări Recomandate

  • Răspunsuri 5,7k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

portingu' la romani. degetu' si smirghelu'. macar daca lustruiai si tu evacuarile alea cum trebuie... sa nu mai spun ca portingu' nu se face cu supapele la locul lor. acum probabil o sa spui ca ai vrut doar sa le cureti. chiar si numai la curatare se dau jos supapele ca sa poti curata toata zona. si tot se polisheaza chiar daca nu ai schimbat mai nimic la forma lor. pe admisie e alta treaba, se prefera o suprafata relativ rugoasa pentru a se pastra (sau in unele cazuri extreme pentru a ajuta) atomizarea benzinei in amestec.

 

 

 

n-are treaba tigara cu ce facea el acolo...

 

 

 

stai sa inteleg... ai facut un "kinda-sorta" slipper-clutch din soft? adica sa scada intr-un anumit interval de turatii mai greu acceleratia? abnuiesc ca atunci cand tps-ul citeste clapeta ca inchisa, nu? daca da, fain! mi-ai dat o idee! :)

 

nu doar din TPS

e soft de race, e gandit sa nu-ti smulga aderenta pe frana de motor si d-aia mai "scuipa" niste benzina pe admisie cand lasi gazul in jos.

interesant proiect faci tu acolo cu v2-ul tau insa cred ca sunt bani bagati pentru..."incercarea moarte-n-are". Un v2 turbo se comporta cam ciudat.

 

pe partea cu portingul si cu slefuirea galeriilor ai dreptate insa. pe admisie se cere mai rugoasa suprafata la motoarele aspirate.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

nu doar din TPS

e soft de race, e gandit sa nu-ti smulga aderenta pe frana de motor si d-aia mai "scuipa" niste benzina pe admisie cand lasi gazul in jos.

interesant proiect faci tu acolo cu v2-ul tau insa cred ca sunt bani bagati pentru..."incercarea moarte-n-are". Un v2 turbo se comporta cam ciudat.

 

pe partea cu portingul si cu slefuirea galeriilor ai dreptate insa. pe admisie se cere mai rugoasa suprafata la motoarele aspirate.

 

ai inteles(sau m-am exprimat eu) gresit. am vrut sa spun ca atunci cand TPS-ul citeste acceleratia inchisa atunci scuipa benzina in loc inchida injectia ca in mod normal. chip-ul meu facut la comanda este de asmenea programabil si ma bate un gand. l-am facut la comanda numai pentru a scuti timp, altfel trebuia s-o iau oarecum de la 0 :).

 

cat despre v2... am un cadru excelent, nu mai vorbesc de suspensii. manevrabilitatea este peste r1 <2004 cu siguranta. mai noi n-am condus decat un 2007 dar ala l-am condus vreo 7-8 km, adica nu indeajuns ca sa-mi fac o opinie despre ciclistica lui. in schimb pot spune cu mana pe inima ca este superior rr-ului 2008. l-am condus vreo 250 de km si da, chiar "am idee" despre setarile suspnsiilor. iar de v2 turbo sa se comporte ciudat... la 4-8 psi cat vreau eu sa-l folosesc sunt sigur ca nu va fi nimic ciudat. m-am si dat pe un monster 900 turbo (6psi) acum 3 ani in state si era foarte... "zen" ca sa spun asa. putere cat cuprinde dar livrata controlabil. nu chiar liniar dar controlabil. plus ca eu am traction control pe el.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Aveau 16k km, probabil mai mergeau cateva mii. N-am apucat sa ies dupa ce le-am montat, mai am de schimbat uleiul si filtrul de ulei, lichidul de frana, placutele si cauciucurile. Filtrul de aer arata infect dar n-am altul si nici timp sa-mi vina pana in Slovakiaring, a trebuit sa-l curat.

Diferenta ... da, am facut experienta :D

Editat de Zircon
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ce ?doar 16 k ?ce bujii sunt aleaa ?nu stiu de ce am avut impresia ca bujiile "duc" cel putin 30 mii? :scratch:

Editat de serious sam
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Aveau 16k km, probabil mai mergeau cateva mii. N-am apucat sa ies dupa ce le-am montat, mai am de schimbat uleiul si filtrul de ulei, lichidul de frana, placutele si cauciucurile. Filtrul de aer arata infect dar n-am altul si nici timp sa-mi vina pana in Slovakiaring, a trebuit sa-l curat.

Diferenta ... da, am facut experienta :D

 

 

Slovakia, tu acolo?

 

Stai relax cu lichidul, da-i o aerisire. Placutze, daca meri la Slova, ia-ti ceva race, dual carbon SBS.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

A picat Slovacia. Ma *** pe incompetentii de la MyMoto. Deoarece nu am vrut GP Racer, am comandat un set de Dunlop Sportsmart, urmand, eventual, sa pun un GP Racer medium pe fata. Anyway, chiar aveam nevoie de spate. Ei bine, aia au reusit performanta sa me informeze azi ca vor livra pe 4 iulie, ziua in care motorul trebuia sa plece din tara. In conditiile in care, in momentul in care le-am dat avansul, acum doua saptamani, le-am spus cand am nevoie de motor functional.

 

Mai bine comandam direct din Germania, chiar daca imi plimbau gumele doua saptamani (cum au facut cu cele de masina) si tot ajungeau in timp util.

 

Ramane pentru Hungaroring, in august.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

A picat Slovacia. Ma *** pe incompetentii de la MyMoto. Deoarece nu am vrut GP Racer, am comandat un set de Dunlop Sportsmart, urmand, eventual, sa pun un GP Racer medium pe fata. Anyway, chiar aveam nevoie de spate. Ei bine, aia au reusit performanta sa me informeze azi ca vor livra pe 4 iulie, ziua in care motorul trebuia sa plece din tara. In conditiile in care, in momentul in care le-am dat avansul, acum doua saptamani, le-am spus cand am nevoie de motor functional.

 

Mai bine comandam direct din Germania, chiar daca imi plimbau gumele doua saptamani (cum au facut cu cele de masina) si tot ajungeau in timp util.

 

Ramane pentru Hungaroring, in august.

 

te ajut eu cu sportsmart sau cu GP racer. Le poti avea in cel mai scurt timp.

Recomand Gp racer pt pista daca nu vrei sa dai banii pt GP sau slick-uri. Sportsmartu e mai mult de strada, nu-i facut sa functioneze foarte incins si pe slovakia se incing foarte tare gumele. In consecinta se va toci mult mai repede decat te astepti.

Editat de Cesar
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

cmd, pretul de pe site-ul lor.

 

Cesar, thx dar e tardiv. Am dat 700 RON avans. Anyway, intre timp mi-au dat mail ca a fost o confuzie si maine dupa 14:00 le au in magazin. Sper sa fie asa, partea proasta e ca intre timp am vb. cu Mistode si i-am zis ca nu pot sa vin :(

 

Btw, problema cu Sportsmart-ul comandat era ca in RO nu exista stoc pe 190/55, doar 190/50.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

te ajut eu cu sportsmart sau cu GP racer. Le poti avea in cel mai scurt timp.

Recomand Gp racer pt pista daca nu vrei sa dai banii pt GP sau slick-uri. Sportsmartu e mai mult de strada, nu-i facut sa functioneze foarte incins si pe slovakia se incing foarte tare gumele. In consecinta se va toci mult mai repede decat te astepti.

 

 

Stai relax, de 2 ani etapa de etapa are motive tehnice sa nu vina, nu cauciucul e problema. Stie el destule date tehnice despre cauciucuri. Problema mare e ca fiind prima iesire pe pista, Slovakia ar trebui eliminata din start, vitezele sint fantastice, e un shoc emotional sa te duci de pe Amckart direct la Slova.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Stai relax, de 2 ani etapa de etapa are motive tehnice sa nu vina, nu cauciucul e problema. Stie el destule date tehnice despre cauciucuri. Problema mare e ca fiind prima iesire pe pista, Slovakia ar trebui eliminata din start, vitezele sint fantastice, e un shoc emotional sa te duci de pe Amckart direct la Slova.

 

Ba pardon, anul trecut nici macar n-am incercat sa ajung pe pista. Femeile sunt de vina :D

In rest ai dreptate, o sa-mi misc posteriorul la urmatorul Hungaroring. Realitatea e ca pe Amckart nu am mai intrat de ~2 ani iar anul trecut am facut 1000km cu R1.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Fastest recorded motorcycle lap of the Nurburgring : 7.10.89

Motocicleta? R1 .Care model o fi? : http://www.motorcyclenews.com/MCN/News/newsresults/General-news/2012/June/jun2012-new-nurburgring-lap-record/

 

What's your bike and why is it so fast?

 

"It's only fast because I don't slow down. It's not a highly modified cheque-book special, it's not an ex-factory race bike. It's just a carefully developed 2005 Yamaha YZF-R1. Bought crash damaged for £4000 back in 2007, because the faithful, mercilessly thrashed ZX-6R was just too slow."

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ba pardon, anul trecut nici macar n-am incercat sa ajung pe pista. Femeile sunt de vina :D

In rest ai dreptate, o sa-mi misc posteriorul la urmatorul Hungaroring. Realitatea e ca pe Amckart nu am mai intrat de ~2 ani iar anul trecut am facut 1000km cu R1.

 

Cind o vinzi, a mea e.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Jagi au sosit sitele race :cheers: ...le montez in weekend sper...asa ar trebui sa arate produsul finit

 

 

stock suna ca un motor electric :laugh:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am luat si eu site de la A&R, sunt absolut fantastice, daca scoti si catalizatorul, lucru care il recomand, chiar daca n-o sa iti mai stea bine la relanti, se aude mult mai tare si parca se liniarizeaza un pic motoreta, oricum nota 10 pt baietii de la A&R.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Da?Vi se par ok?Se aud frumos?Pt ca si eu ma gandeam la asa ceva.Stock nu se aude nimic,ceea ce e de-a dreptul periculos,iar fara site se aude urat rau,deranjant.Ma uitam pe la Yoshimura,dar au niste scoruri de te doare capul,chiar daca sunt doar slip-on.

 

@ Shobo :

La ce pret au fost A&R? Am gasit la 75$ + vreo 40$ transportul...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Jagi au sosit sitele race :cheers: ...le montez in weekend sper...asa ar trebui sa arate produsul finit

 

 

stock suna ca un motor electric :laugh:

Ba esti nebun ce bine se aud !!

Asteptam sunetul tau :cheers:

 

Cind o vinzi, a mea e.

Iar tu imi dai pm cu pretul pe mobra ta :crack:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Deci se aud superb, sunet foarte gros, dar sa stii ca la drum lung devin foarte enervante, mai ales ca pe la 4-5000 incep sa urle rau de tot, bubuituri in frana de motor sunt o gramada, dar poate fi de la lipsa catalizatorului, daca vrei poti veni pe la mine si auzi si urechile tale tobele(da-mi un telefon si rezolvam cumva 0720546237), pretul a fost de 550 ron pentru tobe, au fost aduse de un baiat aici de pe forum intr-o saptamana lucratoare.

 

P.S. Vezi ca sunt doua tipuri de site pt 04 race si track, eu le am pe alea mai galacioase adica track

 

Numai bine!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Daca vreti sa va luati site, eu vi le pot aduce cu 35$ transportul, nu exista taxe vamale, TVA. Daca vi le aduceti singuri, riscati sa platiti 24% TVA la val totala a facturii, care include si pretul transportului. Ca sunet, aceste site dau cel mai bun rezultat, tobele stock sint din Ti si e o prostie sa dati sute de euro pe aftermarketuri care nu sint cu nimic mai bune ca cele stock race. A mea are 163 cai la roata, fara ram air, cu tobe OEM race , Y Akrapovic si ECU resoftat, in toate treptele de viteza. Cu computerul stock, full Akrapovic exhaust, harta pt Akra, au fost 162cai numai in treptele 5 si 6, in treapta a 3-a au fost cu 10 cai mai putin dar si cuplul era destul de prost, turometrul urca greu in ture.

 

Limitarea in treptele 1-4 e facuta din hartile de ignition, R1 are 4 harti de aprindere: Neutral, 1-2, 3-4, 5-6. La modelul americann mai e o limitare importanta, la 12 000ture, clapetele de acceleratie sint inchise de computer la 86%, practic, intre 12-13750tr, trebuie schimbata treapta de viteza.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Stai relax, de 2 ani etapa de etapa are motive tehnice sa nu vina, nu cauciucul e problema. Stie el destule date tehnice despre cauciucuri. Problema mare e ca fiind prima iesire pe pista, Slovakia ar trebui eliminata din start, vitezele sint fantastice, e un shoc emotional sa te duci de pe Amckart direct la Slova.

 

Hai Bogdane, nu fi rau :D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@ Shobo2020 :

 

Mersi de lamuriri,nush pe care sa-l iau,race sau track,totusi nu cred sa fie mare diferenta intre ele...

As veni eu cu mare placere s-o ascult,problema e ca tu stai in Teleorman si eu in Hunedoara :D

Daca suna ceva in genul asta,i'm sold :

Editat de Method
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am un discount consistent pentru placutele de frana de R1 pana in 2006 si R6 toti anii, pentru cei care merg la etapa la ROSBK sau la orice fel de track days pe circuit. Detalii pe PM

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...