Sari la conținut

Animalele noastre


Postări Recomandate

  • Răspunsuri 4,2k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Vizitator ala cu F-ul

Salutare motociclisti! Vreo 3-4 luni in urma cineva a parasit acest catel in zona mea (aproape de Radauti). Nu vrea nimeni sa ii fie stapan? Eu ii mai dau cate o portie din mancarea lui Pops, dar nu imi permit mult acest lucru. Dupa cum se vede si din poze, nu este bolnav, este simpatic foc, nu cred ca este mai batran de 1-2 ani si este foarte inteligent. Ieri a mers cu mine 3 km, ma asteptat la iesire 30-40 min, iar apoi a venit singur inapoi, eu plecand cu o ocazie. Daca este cineva interesat, poate posta aici date de contact si il voi suna eu.

 

Edit: contul liviu86 l-am "dezactivat", urmand sa postez doar pe asta. Imi cer scuze ca am sters toate pozele vechi.

 

Edit: Inca cateva poze facute astazi cu Pops. L-am cantarit astazi, are 22,3 kg. La doar 4 luni si 10 zile. Sunt curios cat o sa mai creasca in greutate pana la maturitate.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

L-am cantarit astazi, are 22,3 kg. La doar 4 luni si 10 zile. Sunt curios cat o sa mai creasca in greutate pana la maturitate.

"Husky-ul siberian adult este un caine ce are o greutate corporala de 20-27 kg la mascul si de 16-22,5 kg la femela si o inaltime la nivelul greabanului de 53-60 cm la mascul si de 51-56 cm la femela."

 

Ori ai cantarit un bivol ori ti-e dus cantarul, Amstaff-ul meu are 34 kg la 18 luni.

Editat de xsebi
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator ala cu F-ul

@ravenita Ce frumos poate fi piticul tau! Sa iti traiasca si sa te bucuri de el.

 

@xsebi Nu as avea de ce sa mint. De exe, eu am 87 kg, cum zici tu ar trebui sa am 120 kg.

Nici eu nu imi explic de ce poate fi asa greu.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Multumesc mult, la fel si tie sanatate lui Pops.

Ciudat rau, unde l-ai cantarit?

 

Avand in vedere ca Samoyede-ul meu este tot din clasa nordicilor ca si Husky-ul tau. Ca talie sunt asemanatori, inaltime, s.a.m.d. La maturitate al meu ajunge ca baiat la 30-35 kg. Maturitatea insemnand 1 an jumatate.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Unii caini cresc mai repede decat altii. Chiar si fratii se dezvolta diferit.

E foarte important pentru dezvoltarea lor sa faca miscare multa. Ajuta si la intarirea oaselor. Un caine de apartament n-o sa sara si sa alerge ca unul crescut in curte.

Cainii cu crestere rapida au nevoie de suplimente de calciu vitamine si minerale. Eu le-am dat la ai mei petphos grand chien. Labradorii cresc destul de repede. La 4 luni au 15kg, la 6 20kg, acum au ambii 30kg fara sa fie grasi, femela are 14 luni si masculul 10. Probabil masculul o sa ajunga la 34-35 la maturitate.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator ala cu F-ul

Va dati seama ca nu ma trezeam de nebun, sa vorbeasca gura fara mine. Cat despre hranit, l-am hranit cu pedigree junior, iar de vreo luna jumate cu pedigree adult si carne de vita (nevastamea lucreaza la un abator). Seara trecuta am observat ca ii plac portocalele. :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pfff stiu ca pedigree este la un pret bun...dar nu ii mai da. Este un caine ce are nevoie de hrana de calitate, iar pedigree este cel mai low. Incearca macar Brit care este la un pret rezonabil si aproape de o calitate superioara, precum Royal.

Este al doilea caine la mine, si pana acum din experienta mea si recomandarile medicilor veterinari, toti suntem de aceeasi parere: pedigree nu e tocmai ok.
In plus hrana junior se da pana la 1 an jumatate, abia atunci devine adult. Pana atunci are nevoie de mineralele si vitaminele in proportii mai mari regasite in hrana pt juniori decat cea pentru adulti.
Sper sa nu crezi cine stie ce, este doar un sfat...din experienta mea si din recomandarile oamenilor de incredere din jurul meu. Este alegerea ta ce faci cu cainele tau.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

E discutabila calitatea hranii uscate. De fapt nu avem idee ce contine si probabil toate vin din aceeasi sursa, doar ambalajul difera. Vedem doar punga frumos colorata. Realitatea e ca mancarea de animale e facuta din resturi din industria alimentara. Ce nu e adecvat pentru uz uman e tocat uscat, pulverizat cu uleiuri pentru a avea aroma placuta pentru animale si ambalat frumos. Evident ca e plin de conservanti sa tina un an si are putina carne. Toate au acelasi miros oribil.

Eu le dau in principal hrana gatita. La cateva zile le face mama o oala mare de mancare. Spinari si gaturi de pui, orez cartof morcov, ardei. Cat au fost pui le-am dat cate un pahar de boabe pe zi pentru diverse vitamine pe care nu le gasesc in mancarea gatita si petphos. In afara de mancarea lor nu fac mofturi la resturi de mancare sau paine, cate un os. Le plac ardeii, morcovii si merele crude.

Niciodata n-au mancat boabe cu mare placere. Le mananca de foame, dar mancarea gatita le place mult mai mult.

Pe regimul asta arata foarte bine, au crescut frumos, au blana lucioasa si foarte multa energie.

Celalalt a trait 11 ani fara nicio boala hranit asa. S-a imbolnavit de cancer la batranete.

 

Nu dau sfaturi nimanui. E doar experienta mea. Stiu ca unele rase sunt mai pretentioase si bolnavicioase si probabil nu le face bine tipul asta de mancare. Eu intotdeauna le-am dar oase desi peste tot aud ce periculoase sunt. Le rod ca pe grisine cu cea mai mare placere.

Editat de cristidb
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

E discutabila calitatea hranii uscate. De fapt nu avem idee ce contine si probabil toate vin din aceeasi sursa, doar ambalajul difera. Vedem doar punga frumos colorata. Realitatea e ca mancarea de animale e facuta din resturi din industria alimentara. Ce nu e adecvat pentru uz uman e tocat uscat, pulverizat cu uleiuri pentru a avea aroma placuta pentru animale si ambalat frumos. Evident ca e plin de conservanti sa tina un an si are putina carne. Toate au acelasi miros oribil.

Eu le dau in principal hrana gatita. La cateva zile le face mama o oala mare de mancare. Spinari si gaturi de pui, orez cartof morcov, ardei. Cat au fost pui le-am dat cate un pahar de boabe pe zi pentru diverse vitamine pe care nu le gasesc in mancarea gatita si petphos. In afara de mancarea lor nu fac mofturi la resturi de mancare sau paine, cate un os. Le plac ardeii, morcovii si merele crude.

Niciodata n-au mancat boabe cu mare placere. Le mananca de foame, dar mancarea gatita le place mult mai mult.

Pe regimul asta arata foarte bine, au crescut frumos, au blana lucioasa si foarte multa energie.

Celalalt a trait 11 ani fara nicio boala hranit asa. S-a imbolnavit de cancer la batranete.

 

Nu dau sfaturi nimanui. E doar experienta mea. Stiu ca unele rase sunt mai pretentioase si bolnavicioase si probabil nu le face bine tipul asta de mancare. Eu intotdeauna le-am dar oase desi peste tot aud ce periculoase sunt. Le rod ca pe grisine cu cea mai mare placere.

Fiecare face cum crede. Eu una sunt total impotriva mancarii de casa, exceptie 1 data pe saptamana un orez, un morcov sau ardei gras. La celalalt caine, numai eu stiu cat am tras cu probleme de sanatate cauzate de mancarea de casa. ;)

Cred ca nu degeaba exista mancarea de caine, si nu degeaba toti veterinarii o recomanda. ;)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...
Vizitator ala cu F-ul

Eu mai am inca un ciobanesc de 8 ani pe langa Pops, pe ala niciodata nu l-am hranit cu mancare cumparata. Astuia ii dau pedigree, pentru ca asa mi-a recomandat veterinarul. Dar asta este ultimul sac, carnita de vita ii place mai tare. Carnita o tai marunt si i-o dau cruda. Chestia cu mancarea cumparata si fofolirea cainelui atat, este doar la noi. Eu am avut acazia sa merg si prin alte parti prin lume, iar acolo cainilor le dadea aripi de pui si tarate oparite. Si sa fi vazut ce caini aveau... uriasi si sanatosi.

 

Edit: In poza asta se vede mai bine cat de mare este. In pozele facute deasupra lui, pare mai mititel. :)

 

Astazi am facut niste foto pentru un prieten care a vrut sa il vada. Postez si aici ce a iesit.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

sincer ... eu nu prea sunt deacord cu mancarea uscata pentru animale. Zic ei ca e tot ceea ce le trebuie dar cand ai mei au hranit animala mea numai cu asa ceva rontaia tot ce prindea prin gradina(de la boabe de porumb pana la varza si salata verde). De un an asa ii fac mancare cu orez carne si pe ici pe colo legume. Ii mai dau si boabe dar maxim odata pe zi. Parca arata mai bine acuma si nu mai rontaie asa de des(uneori nu se atinge de nimic cate o luna).

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Boabele sunt facute in totalitate din cereale si stropite cu aroma la final. Nu exista nici macar 0.00000000(perioada 0)1% carne in ele.

Sunt ok, rau nu au de ce sa le faca, dar daca mananca alternativ si altceva... orez cu legume si carne, in general. Ca si noi, au nevoie si de altceva, nu doar cereale... carne, legume, fructe...

Al meu mananca boabele de nevoie, e mort dupa mancarea gatita... indiferent ce e. Mananca orice leguma, preferatele sunt rosiile si vinetele, dar nu refuza nici ceapa coapta (de la gratar) sau calita, fasole verde, mazare, morcovi, telina...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Da, ocazional roade si la degetele mele... uneori pline de vaselina si negreala de la masina sau motor :))

Am uitat ca-i place si pepenele, caisele, in general fructele dulci... cu portocalele nu se intelege si nici bananele nu-l incanta. Cartofii cruzi sau prajiti iar ii plac.

Si carnea :)) De orice fel, dar nu cruda... decat daca mananc eu, atunci nu conteaza ce si cum e, vrea si el. Mancam ceapa la masa si i-am dat si disperatului... a mancat-o, dar cu alta ocazie cand gateam, nici nu s-a atins de ea.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...