Sari la conținut

Animalele noastre


Postări Recomandate

Si mopsi.La romani asa se poarta ce-i la moda,inclusiv cand este vorba de niste suflete.Bulldogul daca-i luat de unde trebuie, nu de la orice gigi care face consangvinizari si monteaza cu oricine si oricand catele bolnave ori cu probleme,n-ar trebui sa horcaie.Chit ca-i englez ori francez.Daca-i vorba de canicula se schimba datele problemei.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 4,2k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

S-au umplut parcurile de [...] din aia mici albi pufosi(cum le zice?) ca de e la moda, cainii nu sunt genti sau pantofi.

Pe mine ma "amuza" maxim cainii mici pe care stapanii nu ii controleaza in nici un fel....

Ies cu vaca la aer, ea paste linistita si isi vede de treaba si se gaseste mereu cate un putzache din asta care incepe sa faca ca toti dracii la ea. Vaca mea il ignora. Ala prinde curaj si se apropie. Asta a mea nimic, se face ca nu-l vede.

Stapanul rade in loc sa il cheme, ca ce caine viteaz are, cum latra el la ditamai dihania. Ala micu prinde si mai mult curaj si ajunge la 2 palme de asta a mea. Si atunci incepe distractia. :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Fiecare rasa are probleme specifice. Le are pentru ca nu se pot rezolva, sau nu se stie inca ce le determina, sau nu ar fi o solutie sa excluzi de la reproducere toti potentialii purtatori ai unor gene. Daca tot ne amuzam, pe mine ma amuza aia care se bat cu pumnul in piept ca-s mari crescatori si fac toate testele la caini, sa iasa perfecti genetic.

La oameni, acum in 2013, nu pe vremea noastra nisi ecografii nu se faceau, se fac vreo 9 ecografii in sarcina, teste genetice pentru cateva boli, Down, Eduards, doar cu rol statistic, pentru ca nu au valoare de diagnostic, analize de sange, 2-3 morfologii unde se masoara fiecare organ, os, fluxul de sange, puls, valvele inimii, dezvoltarea creierului, si dupa toate astea, vreo 60 de milioane pentru una bucata copil, doctorii nu-ti pot GARANTA un copil sanatos. Va dati seama cam cat de absurd e sa spui ca produci catei sanatosi pentru ca le-ai facut parintilor o analiza de sange, un control la ochi si niste radiografii la sold?

Acum revenind la caini, unii chiar au fost facuti cu un scop si e acceptabil sa aiba niste sensibilitati, pentru ca le compensaeza cu niste calitati. Dar monstuletii astia facuti doar pentru a se asorta cu poseta chiar nu ar trebui sa existe.Mai mult, cei care ii inmultesc se bat cu pumnul in piept de campioni au ei, cum le dau blanita cu cosmetice si cum ii imbraca cu hainute de firma :))

 

Health
Further information: Brachycephalic syndrome

As a result of the compacted airway of the French bulldog, they may develop an inability to effectively regulate temperature. While a regular canine may suffer to some degree from the heat, to a Frenchie it may be lethal. It is imperative that they be protected from temperature extremes at all times, and that they always have access to fresh water and shade. As they are a brachycephalic breed (see Brachycephalic syndrome), French Bulldogs are banned by several commercial airlines due to the numbers that have died while in the air.[13] This is because dogs with snub noses find it difficult to breathe when they are hot and stressed out; the cargo space in an aircraft can rise as high as 30 °C (86 °F) when waiting on the runway.[14]

French bulldogs can also suffer from an assortment of back and spinal diseases, most of which are probably related to the fact that they were selectively chosen from the dwarf examples of the bulldog breed. This condition is also referred to as chondrodysplasia. Some breeders feel that only dogs that have been x-rayed and checked for spinal anomalies should be bred.

Patellar luxation is the dislocation (slipping) of the patella (kneecap). In dogs, the patella is a small bone that shields the front of the stifle joint. This bone is held in place by ligaments. As the knee joint is moved, the patella slides in a grove in the femur. The kneecap may dislocate toward the inside (medial) or outside (lateral) of the leg. This condition may be the result of injury or congenital deformities (present at birth). Patellar luxation can affect either or both legs. Testing is available to predict the presence of patellar luxation in a dog.[15]

Eyes

French bulldogs have a tendency towards eye issues. Cherry eye, or an everted third eyelid, has been known to occur, although it is more common in English Bulldogs and Pugs. Glaucoma, retinal fold dysplasia, corneal ulcers and juvenile cataracts are also conditions which have been known to afflict French bulldogs. Screening of prospective breeding candidates through the Canine Eye Registration Foundation (CERF) can help eliminate instances of these diseases in offpsring. The skin folds under the eyes of the French bulldog should be cleaned regularly and kept dry. Tear stains are common on lighter-colored dogs.

Birth and reproduction

French bulldogs frequently require caesarean section to give birth, with over 80% of litters delivered this way.[16][17] As well, many French bulldog stud dogs are incapable of naturally breeding. This is because French Bulldogs have very slim hips, making the male unable to mount the female to reproduce naturally. Typically, breeders must undertake artificial insemination of female dogs. Female French bulldogs can also suffer from erratic or 'silent' heats, which may be a side effect of thyroid disease or impaired thyroid function.

 

http://en.wikipedia.org/wiki/French_Bulldog



Copii mei:

 

1486578_1490125311211974_420507508_n.jpg1467277_1490125554545283_1893537494_n.jp1464770_1490125624545276_511803431_n.jpg996059_1490125667878605_1263554630_n.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Foarte frumosi, sa-ti traiasca :)

 

Apropos de greutate, am tot vazut in ultima vreme caini foarte grasi, probabil alimentatie aiurea plus sedentarism (incusiv niste beagle-i, ca tot se vorbea de ei mai sus).

Chestie care duce in timp la tot felul de probleme de sanatate din pacate.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mersi :)

Mancare comerciala = fast food pentru caini, dar principala vina o au stapanii ca nu le dau cat trebuie. Unui caine ii dai portia in functie de regimul lui de viata, cat sa-l mentii la o greutate normala. Majoritatea ar manca mai mult decat trebuie.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ciocolatiul e fetita. E mai speciala si foarte desteapta, oricum toti sunt la fel de iubiti. Cea cu zgarda rosie tot fetita si e puiul lor si are 7 luni si jumatate. Deja e cat ei de mare, dar probabil cam atat o sa ramana.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

6 catei au fost evacuati de la o vila in constructie. Mamica le-a disparut, au ramas pe strada. Stau ingramaditi unii in altii sa se incalzeasca si mai primesc ceva mancare din cand in cand. Au cam 3 luni si un pic. Sunt frumusei, 2 cu urechile ascutite, restul 'clasici'. Daca stiti pe cineva sa vrea vreun catel, mai am colegi care au drumuri in tara (buc/pitesti) si e posibil sa ii poata lua.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

cainii mananca orice. dupa cum s-a vazut recent, ar baga si oameni in stomac.

reteta clasica e orez cu garf, poti sa pui si niste legume la fiert in orezul ala... nu cred ca le plac legumele in mod deosebit. ideea e ca asta nu-i o dieta echilibrata. sa ai grija de un caine poate fi chiar costisitor. bine, poate ajunge si doar "sa il intretii", caz in care, dupa cum am spus, trebuie sa fii constient ca mananca aproape orice.

sunt convins ca a auzit toata lumea macar odata povesti de genul: sunt disperat, daca nu ii dau salam (de nus stiu care) sta flamand trei zile. pai cine l-a invatat asa? lasa-l 5 zile nemancat. un caine fericit (mi-a zis a mea :P ) nu e unul obez (nu ca tu ai fi spus asta); ci unul care alearga, de preferinta cu stapanul, cu care te joci, unul care sapa (daca asta e una dintre caracteristicile rasei), unul cu care vorbesti (nu ca ai fi nebun, el simte afectivitatea din ton), sub nici o forma flamand, care e invatat sa fie sociabil cu oamenii si alte animale (daca nu sta cu un bolovan intre dinti si sa dai cu ranga in el, nu inseamna ca e prost), etc.

toate alimentele au avantajele lor dpdv nutritional. daca vrei sa-l duci la expozitie, dai royal canin. daca nu, adu-ti aminte ce manca ala al bunica-tii cu care te tavaleai prin praf demult. nu parea fericit? daca ai bani de orez si garf, pluseaza inca ceva pe langa suma respectiva si mai ia-i cate o conserva (nu aceeasi) cand poti.

 

:)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Sunt interzise ceapa, usturoi, condimente, dulciuri si mai ales ciocolata. Trebuie evitate semintele de struguri si mar, legume care baloneaza, ca varza, mazarea, fasolea. Cartofii cruzi si cojile de cartofi nu sunt bune. Fierti sunt buni. In principiu alte legume sunt bune, dar regula e sa fie macar 30% carne/piele/os, ca-i animal carnivor.

Din experienta iti spun ca nu patesc absolut nimic daca mai rod ocazional cate o boaba de strugure, un mar sau alte cruditati. Mai rod cate un mar cazut din pom, boabe de strugure cazute din vie, corcoduse... e inevitabil. Uneori mai mananca iarba. Am vazut ca le plac morcovii si ardeii in mod special, dar daca-i mananca cruzi nu-i digera, asa ca le dau morcov si ardei fierti in mancarea lor.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator MosRahao

latomeru si cristidb au perfecta dreptate. adaug doar; mancarea prefabricata (popular numita "bobite") a dat cele mai bune rezultate. pare scumpa, dar daca tragi line, comparand cu orezul fiert cu garf si legume, timpul prepararii, gazele consumate pentru preparare, apoi incalzirea mancarii (ca nu poti sa-i dai rece din frigider) cam tot aia e ca bani...

 

in trecut, m-am chinuit si eu cu preparate diverse. de cand am trecut pe bobite, atat cainele cat si pisica sunt super, atat ca tonus cat si ca stare generala, blana lucioasa, etc.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu cred ca-i mai sanatos sa-i dai cainelui mancare gatita. Dupa cum se vede la ai mei, rezultatele sunt bune, sunt sanatosi si arata bine. Dezavantajul e ca trebuie sa le fierbi mancare la 2 zile. La mine 2 zile tine o oala de 10l la 3 caini de 30kg. Ca si cost, ajunge la pretul unei mancari ieftine care clar nu are atata carne, iar cerealele din ea sunt de calitate mai proasta, porumb, nu orez, plus ca nu mai bagi atati conservanti coloranti si alte dracii in animal.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator MosRahao

Eu cred ca-i mai sanatos sa-i dai cainelui mancare gatita.

 

Nu tin neaaparat sa te contrazic. Decat bobite ieftine, intr-adevar mancarea gatita e de preferat. Eu le dau alor mei purina, respectiv whiskas si amandoi se prezinta grozav.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

sunt de acord cu Cristi, mi se pare mai sanatos sa manace gatit.

al meu mananca aproape orice, ii plac mult unele legume, gen rosii, dovlecei, cartofi (nu cruzi)... mananca si boabe (o perioada ii luam Pedigree, doctorul mi-a spus sa nu-i mai iau si sa le schimb cu Purina sau Royal Canin), problema nu e de bani pt ca e mic si consuma cam 1,5kg de mancare pe saptamana, ci de calitatea mancarii si sanatatea lui. prefer sa muncesc la gatit sau sa dau mai mult pe boabe mai bune, dar sa stiu ca ii e mai bine lui. doar ca mancand mereu boabe, mi se pare ca nu e de ajuns... de asta intrebam de mancare gatita, ca in afara de orez cu carne de pui si morcov, nu prea stiu ce sa-i fac. ii mai dam de la noi putina ciorba, sau putina mancare gatita (mai usoara, nimic sa-i pice greu), dar vroiam sa stiu ce legume sa evit si ce sa-i mai gatesc.

de ceapa, dulciuri, ciocolata si condimente stiam... nu stiam de restul, merci :)

p.s: boabele sunt exclusiv cereale (sunt amestecuri, nu doar porumb) stropite cu ulei cu arome. nu au nici un strop de carne in ele.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

sunt de acord cu Cristi, mi se pare mai sanatos sa manace gatit.

al meu mananca aproape orice, ii plac mult unele legume, gen rosii, dovlecei, cartofi (nu cruzi)... mananca si boabe (o perioada ii luam Pedigree, doctorul mi-a spus sa nu-i mai iau si sa le schimb cu Purina sau Royal Canin), problema nu e de bani pt ca e mic si consuma cam 1,5kg de mancare pe saptamana, ci de calitatea mancarii si sanatatea lui. prefer sa muncesc la gatit sau sa dau mai mult pe boabe mai bune, dar sa stiu ca ii e mai bine lui. doar ca mancand mereu boabe, mi se pare ca nu e de ajuns... de asta intrebam de mancare gatita, ca in afara de orez cu carne de pui si morcov, nu prea stiu ce sa-i fac. ii mai dam de la noi putina ciorba, sau putina mancare gatita (mai usoara, nimic sa-i pice greu), dar vroiam sa stiu ce legume sa evit si ce sa-i mai gatesc.

de ceapa, dulciuri, ciocolata si condimente stiam... nu stiam de restul, merci :)

p.s: boabele sunt exclusiv cereale (sunt amestecuri, nu doar porumb) stropite cu ulei cu arome. nu au nici un strop de carne in ele.

 

atunci documenteaza-te fix cu privire la ce rasa ai. exista diferente chiar si intre indivizii care apartin aceleiasi rase... ce sfaturi vrei sa primesti daca nu stie omu' nice ce caine ai? poate ai scris in alta pagina si n-am vazut eu. sa stii ca sunt unii la care banii sunt o problema: al tau mananca 1,5 kile pe saptamana, unii au niste exemplare care pot manca atat intr-o zi.

 

LE: la ce zici tu ca ii dai de mancare, as trece si eu pe la el cand e ziua lui, sa bag botu' in farfurie :)))

Editat de latomeru
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

e o corcitura de Corgi, am postat acum vreun an... arata aproape ca unul "original", doar ca are coada de vulpe. are cam 7-7,5kg... din ce am cautat despre rasa lui, nu am gasit ca are o dieta speciala, intrebasem ca sa stiu ce le mai dau de mancare si alti stapani cainilor lor, ce interdictii au (pt toti e interzis la ciocolata sau ceapa, indiferent de rasa)...

ca asa, stiu ce prefera: ciorba, rosii la conserva si carne, multa carne (mai putin aia de miel, dar compenseaza cu peste si fructe de mare). sau orice ar fii, atata timp cat mancam noi...

post-69984-0-15471500-1386538753_thumb.jpg

Editat de Geo_ZGA
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Al meu detesta orezu' asa ca-i adaug paste.Fiertura din carne,falcuta de vita,ficat de vita,inima de vita sau porc,spinari pui,cu ardei,morcovi,telina si la final adaug o mana de paste.Cand gatesc mai primeste si carne cruda.Pestele ii place doar prajit.Mult timp,dupa ce am incercat la boabe de nu le mai stiu numaru' si d-alea superpremium,a halit Artemis.Pana cand i-am facut analize pt ca io-i fac anual sa stiu cum sta cu sanatatea.Fosforul era de 5 ori peste limita asa ca mi-am bagat picioarele in boabe.Dupa o luna juma' repetat analize si au iesit normale.Este mai greu sa-i gatesc zilnic,unde mai pui ca le gatesc si celor 2 catele de la munca,dar pt sanatatea lui merita.Noi cumparam bucatile de carne din hala Obor le fierbem,portionam pt cate o masa si le bagam la congelator.Si cateva zile are carne pt cateva mese.Cainele meu facea alergii de la multe feluri de boabe.Si acum vad destui caini cu alergii insa stapanii nu cred daca le spui.Mai bine zis nu vor sa auda.Cea mai simpla detectare a unei alergii alimentare este pavilionul urechii la interior.Daca-i inrosit nu-i de bine.Plus mancarimi,matreata,blana mata..

 

Frumusel urechila..

Editat de iulia_boris
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Da' lenea este..Multi nu-si gatesc pt sine si halesc fast food-uri de-i ia boala si tu zici ca nu-i cine stie ce..Ba este,pt ca trebuie spalate vase,aragazu',chestii d-astea..De care fug femeile ca dracu de tamaie d-apai multi barbati..



A,daca te refereai la mine sa stii ca nu mi-e lene si nici f greu sa gatesc pt caine.

Editat de iulia_boris
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu m-am referit la tine. Multi oameni n-au timp sau chef sa faca mancare pentru caine, asa ca boabele sunt solutia mai simpla. Comanzi sacul pe net sau il iei de la supermarket, si ii dai portia. Cu mancarea gatita iti ocupa congelatorul carnea si frigiderul oala cu mancare, pierzi ceva timp sa le faci si sa incalzesti mancarea. Eu personal doar le cumpar ingredientele, mama se ocupa sa le fiarba si sa le dea mancarea. Oricum, nu-i ceva complicat, nu trebuie prea multa atentie, e doar o fiertura.

 

Acum multi caini o duc bine cu boabe de diverse calitati, altii traiesc mult si sanatos doar cu paine si resturi, depinde si de caine si cat e de sensibil. Ai mei mananca orice, le-am mai luat din cand in cand si boabe cand n-am avut timp sa le facem mancare, dar doar ocazional. In general un caine sanatos are blana lucioasa, dar n-as asogia neaparat blana lucioasa de la mancarea comerciala cu sanatatea.

 

Mancarea ieftina, 60-80 RON sacul, contine in pricipal porumb, iar carne are doar 4%. Aia 4% de fapt sunt gheare, piele, capatani de pasare, intestine, evident ca nu piept de pui si muschi de vita. In principiu contine cereale stropite cu ulei, niste vitamine, faina de oase, coloranti si arome. De aceeasi bani poti da cainelui spinari si gaturi de pui la 5 lei/kg in proportie de 30-50%, spartura de orez la 2,5 lei/kg, morcov si cartof la 1leu/kg, diverse alte legume de sezon. La mine asta e mancarea principala.

 

Mancarea de calitate medie e cam 150 ron/sac. Nici asta nu are cine stie ce carne, dar are cereale mai de calitate. De 15ron/kg renteaza sa-i dai carne buna, pui intreg, organe de vita si porc. Le-am dat genul asta de mancare cat au fost pui, pana la cateva luni.

 

De la 250 ron/ sac in sus cat sunt mancarurile "premium" mi se pare un pret aberant pentru o mizerie de mancare. De banii astia numai carne de calitate ii poti da, nu ca e neaparat necesar sa manance cainele doar carne de calitatea 1.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 4 weeks later...

S-a facut ditamai grasunul. E sanatos, fericit si iubit de toata lumea zic eu. In continuare are parte de cele mai bune tratamente si doarme in casa. E jucaus, l-am mai calmat un pic din a musca tot timpul mainile, desi inca nu i-a trecut complet; se bucura de fiecare data cand ma joc cu el si se pare ca a fost exact 'piesa' lipsa din viata noastra, ii tine de urat bunicii in timpul zilei. Deci o situatie 'win-win' atat pt. catel cat si pt. noi :) O sa incerc sa revin cu poze mai clare si mai haioase.

 

Ii multumesc lui Cristi si Iuliei pt. sfaturile date cand era potaita mica si incapea intr-o palma, iar pt. restul am numai multumiri pt. incurajarile primite.

 

Un an nou placut va doresc, dragi iubitori de animalute pufoase si nu numai!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ma bucur tare mult cand un caine salvat 'din drum' reuseste,cum toti cainii o fac,sa schimbe vietile oamenilor.Desigur reciproca-i valabila.S-a facut o mandrete de catel..Bravos!

 

Multumim de urari! Si tie,familiei tale asemenea!

Editat de iulia_boris
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...