Sari la conținut

Animalele noastre


Postări Recomandate

  • Răspunsuri 4,2k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

  • 2 weeks later...
rjym.jpg

vqd2.jpg

w5ov.jpg

3rf8.jpg


3 maidaneji mici, abandonati in frig. talie mica spre mijlocie zic eu, 1.5 luni-chiar 2. Sunt frumusei. Daca vreti vreunul imi ziceti si e posibil sa mai am colegi care au drum in tara - bucuresti, pitesti, slobozia etc. (poate in zonele alea un gasiti maidaneji).

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator ala cu F-ul

@cap0ne Ce față poate avea! Să îți trăiască!

 

Până astăzi nu i-am dat drumu afară (de când a nins), cum a ieșit nu o puteam strange din zăpadă.

 

P.S. Îi o cățelușă ciobănesc de Bucovina, are 4,2 luni.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Saptamana trecutami-am schimbat puiutul de husky pe un ciobanesc romanesc de Bucovina. Are 2 luni si este jucausa foc. Cine mai are ciobanesc de Bucovina? Sunt sensibili, ce le dati de mancare?

 

Le ai tu pe ale tale, dar sa renunti la un puiut de animal, pt. altul care ti se pare mai interesant, mi se pare tare ciudat... sa imi dea si un chow chow (ca imi plac) pe maidanezul care l-am crescut si nu l-as da...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator ala cu F-ul

 

Le ai tu pe ale tale, dar sa renunti la un puiut de animal, pt. altul care ti se pare mai interesant, mi se pare tare ciudat... sa imi dea si un chow chow (ca imi plac) pe maidanezul care l-am crescut si nu l-as da...

Recunosc că îmi pare rău că l-am dat, dar unde stau eu nu am unde să tin 2 câini. Iar cu husky-ul rămâneam fără nimic prin curte din cauza cioroilor cu "nevoi personale".

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Deasta am si zis ca ai avut tu motivele tale. Depinde cum a fost instruit asta micu' o fi fost mai molatec, insa stiu pe cineva cu husky care e rautacios tare, nu are lumea curaj sa intre in curte. Pana si maidanezu meu care nu prea stie el sa muste (desi tot incerc sa il invat), latra la orice misca, dar asta e nebunel oricum :)

 

E pacat ca se ataseaza si animalutele astea de stapan... Al meu cel putin e nebun dupa mine (si eu dupa el).

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator ala cu F-ul

Păi asta m-am gândit și eu când l-am luat. La un vecin nu miscă nimic în curte, al meu era prieten cu toată lumea. Tind să cred că de mic husky-ul lui a crescut cu un ciobănesc și poate ia transmis temperamentul.

Iar pe lângă asta un lucru îl mai facea și mă enerva tare de tot, dacă eșea în stradă (mai sărea peste gard) îmi trebuia o oră să îl readuc în curte.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

dacă eșea în stradă (mai sărea peste gard) îmi trebuia o oră să îl readuc în curte.

Asta e generala treaba :) L-a scapat mama si pe maidanez si daca nu l-am alergat... Mai ales ca a si nins, e si el curios, l-am alergat juma de strada.

Editat de DaSchmutz
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator ala cu F-ul

Asta e generala treaba :) L-a scapat mama si pe maidanez si daca nu l-am alergat... Mai ales ca a si nins, e si el curios, l-am alergat juma de strada.

Ciobănescu care l-am avut înainte și a murit iarna asta, niciodata nu fugea mai mult de 3-4 m de mine, la fel văd că este și asta mică. În general ciobănești sunt foarte apropiați de stăpân, odată dacă ai fluerat este lângă tine. Dar mai văd pe la prieteni (ex: husky-ul vecinului sau ciobănescu german a unei prietene) nu te poți înțelege deloc cu ei, îi readuci înapoi doar cu alergatu...

 

Și minunăția nevestemi, o siameză de 2 anișori.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 3 weeks later...

Cica sa gasesti cainele cand se pierde. Vrajeala. E doar prima etapa. Apoi ti se va cere dovada ca ai sterilizat cainele. Despre asta e vorba. Avantaj veterinari din 3 motive: adaos comercial la pretul cipului, operatii de sterilizare pe banda rulanta pentru toti cainii sub 6 luni cu mici exceptii, apoi inapoi cu cainele la veterinar pentru a trata problemele cauzate de sterilizarea prea devreme.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am vazut ca se tot speculeaza diverse date de intrare in vigoare a legii afacerii. Initial era de la 1.ian, apoi inceputul lui 2015, acum 1.martie etc...

Nu cred ca imi voi cipui cainii. Exista anumite riscuri despe care nu se vorbeste, cauzate de neacceptarea cipului de catre organismul cainelui, aparitia de tumori in jurul lui etc

http://www.chipmenot.org/

Voi da x lei medicului sa imi puna stampila si aia e. Si abia astept primul militian comunitar care va incerca sa verifice cainele :D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am vazut ca se tot speculeaza diverse date de intrare in vigoare a legii afacerii. Initial era de la 1.ian, apoi inceputul lui 2015, acum 1.martie etc...

Nu cred ca imi voi cipui cainii. Exista anumite riscuri despe care nu se vorbeste, cauzate de neacceptarea cipului de catre organismul cainelui, aparitia de tumori in jurul lui etc

http://www.chipmenot.org/

Voi da x lei medicului sa imi puna stampila si aia e. Si abia astept primul militian comunitar care va incerca sa verifice cainele :D

:agree: In plus, nu o sa umble comunitarul (militianul) cu scannerul dupa el. Totusi in lege tin minte ca scria altceva, cel putin pt cei din Bucuresti: obligatoriu cu cip, inregistrati si cu 2 optiuni... ori castrati (cu exceptia celor la care nu e posibil), ori platesti 150 lei/caine/an ca sa-si pastreze Oo-le. Eu refuz sa-l castrez, nici mie nu mi-ar conveni sa-mi taie Oo-le cineva, doar pt ca asa i se scoala lui nea caisa... trebuie discutat cu veterinarul.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...