Sari la conținut

Animalele noastre


Postări Recomandate

  • Răspunsuri 4,2k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

  • 2 weeks later...

Cata catelu' la 1 an! :) Frumos foc!

 

Un pic pe langa subiect, eu stau si ma mir de indiferenta si nesimtirea unor oameni: am fost la niste cunoscuti zilele astea, care au 2 catei de rasa mari. fata si baiat, rase diferite. Crescuti in curte, in custi. Pana mai acum erau legati, insa le-au imprejmuit frumos si sunt liberi. Eh, ajunsi la o varsta, fetita a facut pui pe gerul ala. Din 5 pui, au murit 3, iar astia 2 ramasi erau cam apatici, inca sunt tinuti in curte, in cusca. Nu le-au amenajat nimic, nu i-au protejat deloc... Si mai stau si toata ziua acasa degeaba...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Al meu detesta orezu' asa ca-i adaug paste.Fiertura din carne,falcuta de vita,ficat de vita,inima de vita sau porc,spinari pui,cu ardei,morcovi,telina si la final adaug o mana de paste.Cand gatesc mai primeste si carne cruda.Pestele ii place doar prajit.Mult timp,dupa ce am incercat la boabe de nu le mai stiu numaru' si d-alea superpremium,a halit Artemis.Pana cand i-am facut analize pt ca io-i fac anual sa stiu cum sta cu sanatatea.Fosforul era de 5 ori peste limita asa ca mi-am bagat picioarele in boabe.Dupa o luna juma' repetat analize si au iesit normale.Este mai greu sa-i gatesc zilnic,unde mai pui ca le gatesc si celor 2 catele de la munca,dar pt sanatatea lui merita.Noi cumparam bucatile de carne din hala Obor le fierbem,portionam pt cate o masa si le bagam la congelator.Si cateva zile are carne pt cateva mese.Cainele meu facea alergii de la multe feluri de boabe.Si acum vad destui caini cu alergii insa stapanii nu cred daca le spui.Mai bine zis nu vor sa auda.Cea mai simpla detectare a unei alergii alimentare este pavilionul urechii la interior.Daca-i inrosit nu-i de bine.Plus mancarimi,matreata,blana mata..

 

Frumusel urechila..

Eu am un ciobanesc german,care face alergii de la orice fel de ''bobite''.De 11 ani,la sfatul unui veterinar,ii gatim carne de oaie(fara grasime),orez si morcovi.Complementar,vitamine.In rest,e alergic si la carnea de pui si porc.De asta ma gandesc ca oaia e ceva ce organismul lor metabolizeaza foarte bine.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Hahaa, ciobanescul mananca oile :crack: Cred ca ar trebui sa iti iei un lup sa il dezvete.

Glumesc, bineinteles. Bine ca e macar solutia cu oaia.

S-a potrivit bine,clar!Dar am avut un an si jumatate de analize si tratamente,pana am reusit sa-i dam de capat.

Ares(ciobanescul) e dovada vie a intoarcerii la natura! :crack:

Editat de marcel_tm
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ohoo,veteran cretulinu'..

 

marcel_tm,cam mult i-a trebuit veterinarului sa realizeze problema..Bine ca s-a rezolvat.Si al meu este innebunit dupa carnea ovinelor..Fiind o rasa englezeasca este de inteles.Da' asta nu inseamna ca si altora nu le place.

Acu' 11 ani nu prea stiam care veterinar e ok si care nu.Plus ca,Ares,fiind al sotiei,am ajuns la conflicte cu o gramada de veterinari,ea il considera copilul ei si nu accepta nici macar o privire urata catre caine,asa ca ne-am tot plimbat pe la o gramada de medici.Norocul a fost ca am gasit un veterinar,care avea un caine cu aceeasi boala.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

dijmarescu,nu vreau sa te dezamagesc insa mai degraba aduce a bullmastiff decat mastiff.Dar asta conteaza mai putin atata timp cat este iubit,si asta se vede,si va aduce bucurie in viata.Pare destul de matur si-i sta intr-un mare fel in atas.Sa-ti traiasca sanatos!



post-64618-0-34727300-1394870505_thumb.jpg

post-64618-0-53862900-1394870533_thumb.jpg

Editat de iulia_boris
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut, nu stiu daca am nimerit bine topicul, dar nu stiti cumva pe cineva cine are de dat un Spitz german? Mersi frumos!

post-28802-0-35174000-1394972931_thumb.jpg

Editat de Balicu
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pai si ti se pare anormal? Mi se pare mai ok sa iei un caine de pe strazi (faci bine si cainelui, si oamenilor), decat sa dai cateva sute de euro unui crescator... asta e parerea mea, nu e obligatoriu sa o asculte cineva.

Pana la urma ce ai facut, ai mai luat caine cadou?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Geo, daca omul vrea cutare catel.... asta e dorinta lui...

Eu vroiam bulldog francez, sa-l fac cadou fetitei unor prieteni - ala ii placea foarte tare. Am gasit unul, dar avea probleme respiratorii. Astept runda urmatoare de nasteri.

(eu am 3 catei :) ca stau la curte)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Astepti tot de la ala ce avea cainele cu probleme respiratorii? Banuiesc ca nu..

 

Iti recomand Roberstar Kennel,pt Pomeranian,Balicu.Acu' depinde si cat esti dispus sa dai pe un caine.Omu-i crescator nu samsar.'Kris' este ferma de caini.In plus este o rasa rara pe la noi si este de asteptat.Cainii de rasa nu se gasesc de vanzare la orice ora.Cine promoveaza astfel de anunturi minte si nu este decat un samsar.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...