Sari la conținut

Animalele noastre


Postări Recomandate

  • Răspunsuri 4,2k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Stiti unde as gasi un bulldog francez? Vorbisem cu cineva, dar a incurcat borcanele...

Incearca pe Animale.ro,topicul aferent rasei.Vezi cine are,sau daca are,cuib acum.Ca vad ca nu pot da paste aici..Sper ca nu-i cadou de craciun ca altfel eu iti spun sa renunti.

Editat de iulia_boris
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pentru ca un caine nu-i o jucarie. Trebuie sa ai grija de el 10-15 ani, sa-ti faci programul dupa el daca stai la bloc, sa-l lasi undeva cand pleci in concediu, sa-l duci la doctor, sa-i cumperi mancare, sa-i acorzi atentie. Cand iei un caine iti asumi astea. Nu faci cadou asa o responsabilitate, mai ales unui copil.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Si fiarele mele la fel, ma insotesc intotdeauna in concedii, plimbari etc.

Legat de "cadou", intr-adevar trebuie avut grija pe mana cui incape animalutul ala. Nu intotdeauna rezulta un abandon in urma unui catel facut cadou, dar sansele sunt mari...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Era greu sa realizam ca parintii vor avea grija de caine,de fapt.Acum poate tu cunosti familia destul de bine si poate sunt dornici sa se inhame la a avea in grija de un pui caruia ii trebuie luni sa nu se mai pise si kce in casa. Iar pt asta sa iasa cu el zilnic p-afara de vreo 5-6 ori.Daca stau la bloc.Si sa roada tot ce se poate gasi.Zilnic.Si bani pt intretinerea lui.

Doar ca io-s satula pana peste cap de share-uit la poze cu caini abandonati,inclusiv de rasa,de dat spre adoptie,de donat.De stapani care pareau bine intentionati.

Si-s vesnic neincrezatoare in cuvantul omului pt ca multi au spus la inceput ca au grija de caine,bla bla si dupa 7-8 luni se plangeau ca nu-l mai pot tine asa ca sa-i scape cineva de el.

Editat de iulia_boris
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Daca parintii copilului isi doreau un caine, ar fi cumparat ei. Realitatea e ca destul de putini oameni vor un caine si sunt dispusi sa-l creasca asa cum trebuie. Unora le plac asa cateva minute sa se joace cu ei, altii isi exprima dorinta de a avea unul, dar in final renunta la idee sau mai rau, iau catelul si-l abandoneaza, sau il duc la tara undeva sa stea in lant. Fa si tu cadouri normale, nu animale.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

sa se inhame la a avea in grija de un pui caruia ii trebuie luni sa nu se mai pise si kce in casa.

 

3 luni i-a luat sorecutului meu. dupa o luna inca mai facea prin casa in mai multe locuri. De la o luna si jumatate mai facea ocazional, de obicei doar noaptea ca nu voia/nu putea sa iasa din casa. Daca il tineam la bloc pana la 3 luni cred ca inebuneam si eu si el :)

 

Realitatea e ca destul de putini oameni vor un caine si sunt dispusi sa-l creasca asa cum trebuie. Unora le plac asa cateva minute sa se joace cu ei, altii isi exprima dorinta de a avea unul, dar in final renunta la idee sau mai rau, iau catelul si-l abandoneaza, sau il duc la tara undeva sa stea in lant.

Pt. ca unii chiar nu pot creste un caine cum trebuie. Nu sunt dispusi la cheltuieli mari cu ei, nu au nici posibilitati (nu ma refer la financiare) sa il intretina, sa il gazduiasca sau sa ii acorde atentie. Il vad pe varamiu i-a luat un catel iubitei, s-a despartit de ea, a ramas cu catelul. O potaita de-aia mica latoasa, bichon nu stiu de care. Toata ziua sta inchisa in casa. Pai innebuneste cainele ala. Dar e bun pt. poze de facebuci :| Eu am avut noroc cu bunica si cu mama ca stau la curte, chiar daca initial bunica a zis ca nu il vrea, s-a atasat foarte repede, mai ales ca amaratul asta de catel era cat un soricel cand era mic, iar acum nu mai poate fara el. Si nici nu ne gandim sa il punem in lant, e deja ca un membru al familiei, dupa 4 luni si jumatate deabia si are parte de atentie si de cele mai bune tratamente. Si cred ca asa a fost cel mai bine si pt soarec si pt bunica, ca are cu ce sa isi ocupe timpul. Daca nu era varianta asta, eram nevoit sa fac niste sacrificii, iar undeva la fundul listei poate si datul spre adoptie la un cunoscut, clar cu clauza impusa sa nu fie tinut in lant.

Editat de DaSchmutz
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Subscriu la ce au spus colegii mai sus... nu face cadou un animal! Trebuie sa te ocupi de el... sa ii acorzi atentie, dragoste, sa te joci cu el, sa ai grija de el sa nu faca prostii (care i-ar dauna lui, ca de role de izolier roase si insirate prin casa sunt satul :crack: ), sa aiba mereu mancare (nu doar boabe uscate), apa proaspata, sa il scoti afara, sa il plimbi prin frig, viscol, ploaie, caldura etc, sa il duci la doctor cand e cazul, sa il perii, sa te certi cu el cand nu vrea sa faca baie, sa strangi dupa el... si multe altele care imi scapa. Multi oameni nu se inhama la asta, e o parte din timpul personal alocat altcuiva, cainelui.

Si daca totusi vei face cadoul asta, parerea mea e sa ii iei de mana (pe copil si pe parinti) si sa-i duci la un adapost de unde sa adopte un pui. Gasesti si talie mica, si medie, si mare... diferite culori, rase, corcituri... Mai curand faci un bine animalului de acolo, decat sa umflii buzunarul crescatorului. Si o corcitura sau un maidanez stie sa iubeasca si sa aprecieze ;)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Si daca totusi vei face cadoul asta, parerea mea e sa ii iei de mana (pe copil si pe parinti) si sa-i duci la un adapost de unde sa adopte un pui. Gasesti si talie mica, si medie, si mare... diferite culori, rase, corcituri... Mai curand faci un bine animalului de acolo, decat sa umflii buzunarul crescatorului. Si o corcitura sau un maidanez stie sa iubeasca si sa aprecieze ;)

Da ma Geo, da ala nu da bine pe facebuci. Cum sa zici ca ai maidanez, nu suna bine. Dar nu stiu cum naiba, doar la noi tine lumea (majoritatea) la aspectul asta. Prin alte parti si sa nu credeti ca erau cine stie ce tari, umblau oamenii cu catei de 10 ori mai urati ca maidanejii nostri, metisi de toate felurile, cu ei in zgarda, prin parcuri, fara nici un stress. La noi, cum sa fii vazut cu maidanezu' la plimbare? Au si metisii neajunsurile lor, legate de mentalitate si stare fizica, insa sunt sanse mari sa nimeresti un exemplar bun :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ete draci, al meu a avut succes pe facebuci, mai era si ud (pe plaja) :crack: Nu m-a iubit el atunci, ca l-am bagat in mare, si m-a capsat cand am ajuns acasa... dar i-a trecut repede :P

Lasand gluma la o parte, oamenii care isi iau caine ca sa se dea mari cu el si sa-si faca poze pt fb, nu o sa-l tina prea mult si nici nu o sa aiba grija de el cum trebuie. De asta am si zis ca sa nu faca cadouri din astea, nu stii daca oamenii respectivi se vor adapta la viata cu un caine.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Bai si al meu e mai 'fashionist' si fotogenic si prinde la public :) A plecat amicul meu prin alemania, ca ii trageam si un foto mai profesionist. Dar ma rog, mai am fosti colegi din astia mai basinosi, cati nu m-or fi ras si cu fundu, dar nu mai pot eu de asta. Eu sunt constient ca am facut o fapta buna si m-am atasat de potaie si el de mine. Ma gandeam daca plec sa il iau si pe el in ceva vreme, chiar daca implica ceva costuri, dar deocamdata mai raman pe aici.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu am intrebat de un catel, iar voua va e ca nu va fi respectivul catel ingrijit bine, in loc sa ma ajutati in gasirea catelului respectiv...

Oamenii respectivi sunt persoane ca lumea, au posibilitati, iar cand promiti ceva unui copil e bine sa te tii de promisiune, nu?

 

(si eu am catei :) )

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

nu e vorba de bani... repet ce am spus si mai sus: daca totusi vrei sa iei un catel, ia unul din adapost. conteaza atat de mult rasa?

p.s: pt o promisiune un caine poate sa sufere, merita?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Dar voi v-ati interesat despre rasa asta, sau doar i-a placut cum arata ca are urechile de liliac? Nu de alta, dar e o rasa cam defecta, sensibila la caldura si frig, probleme cu respiratia si cu ochii, pe langa altele specifice raselor pitice, masculii nu se pot reproduce singuri, femelele nu pot fata si au nevoie de cezariana in majoritatea cazurilor... Sunt alte lucruri mai importante decat aspectul la un caine.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@SBN - e câine de vânătoare. Asta spune cam tot (adică trebuie să-l strunești bine ca să-i mai știrbești din încăpățânare și trebuie să-l alergi). În rest e relativ ok, nu au mari probeleme de sănătate dacă-s toaletați corect. Nu sunt foarte sigur însă dacă poate fi ținut în permanență afară.

Oricum, pentru detalii http://www.dogbreedinfo.com/beagle.htm

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

S-au umplut parcurile de buldogi francezi(care mi se par urati cu spume si ciudati,cum respira...), de beagle si de din aia mici albi pufosi(cum le zice?) ca de e la moda, cainii nu sunt genti sau pantofi.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...