Sari la conținut

Motociclistu' Biciclist


gn77b
 Share

Postări Recomandate

  • Răspunsuri 3,7k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

@fanny: transalp inca nu am luat insa imi fac planuri pentru o noua bicicleta, de asta nu am ajuns nici la intalnirea de la arc. Sper ca nu s-a suparat nimeni pe mine. Daca ai nevoie de ajutor pentru revigorarea bicicletei tale iti pot da o mana de ajutor, nu trebuie decat sa-mi spui.

 

Imi este greu sa ma decid daca sa mai cumpar inca o bicicleta speciala pentru downhill, un sport ceva mai extrem decat ciclocross-ul. Maine trebuie sa dau raspunsul, ca in weekend am de gand sa ma duc la Sinaia si sa ma dau cu ea.

Transalp-ul cred ca mai intarzie putin, poate prin septembrie sa il cumpar. Cat despre cazaturi am mai spus, cauza - pedale SPD.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

fusei io la arc ieri pe la 6, motoristi cat cuprinde, biciclistii treceau si nu se opreau, dupa ce am facut turul herastraului m-am oprit pe bancute vizavi de terasa de la clopotei, in asteptarea Dok-ului, apoi am plecat.

 

azi sunt la servici cu bicla, se baga cineva la o tura tineretului - herastrau ?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

salutare. de ieri si eu sunt motociclist biciclist. de fapt acum sunt doar biciclist, am permisul suspendat . am avut ceva treaba astazi si am facut cateva drumuri. o gramada de masini parcate pe benzile pentru biciclisti. o multime. fara vreo jena..

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

o gramada de masini parcate pe benzile pentru biciclisti. o multime. fara vreo jena..

Welcome to the real world. Pesemne ai prins o perioada a zilei in care nu prea mergeau oamenii pe drumurile alea (de toata jena). Unu' a vrut cred sa joace chicken cu mine cand iesisem luni seara si si-a luat un cot in stomac :P

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu am fost cu bicla ieri, am stat la arc pana s-a facut noapte, la 8 jumate. Nu am reusit sa identific nici eu pe nimeni, am stat pana pe la 7 la bere, apoi m-am invartit printre motoare. Oricum, ar fi misto de mers asa, mai multi, pe bicle, azi m-am luat la intrecere cu niste pusti pe magheru si am atins 35 la ora pe drum drept :P . Deci competitia naste progres :makeout: .

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

cycler, nu-i frumos. nu e vina omului ca idiotii de la primarie au facut drum pentru biciclete aiurea. acum depinde si unde erai tu dar nu putine sunt portiunile unde numai banda de biiciclisti se intinde pe trotuar. pietonu' (adica eu) pe unde sa mearga? sa zboare?

iar nu sunt de acord cu claxonatul prin parcuri. parca in herastrau era chiar interzis cu bicle. in primele zile cu bicla pe care o am acum (pe banda de bici si in parc) eram si eu cu tupeu si claxonam pe toata lumea. acum mi-e jena cand merg cu cineva in parc si persoana respectiva claxoneaza. e dreptul pietonilor sa mearga prin parc fara sa fie deranjati.

eu luni am facut un efort sa fiu la 7:5 la titan. seara e dog time asa ca nu prea pot sa vin la turele voastre de seara desi ar trebui sa-mi mentin "forma" pentru ruse. doamne, ce cald a fost azi! desi as fi vrut sa merg sambata cred ca aman doua saptamani (saptamana viitoare e cursa motogp), sigur o sa fie un pic mai putin cald. si hotarat lucru raman o noapte in ruse.

 

si data viitoare cand tre' sa va intalniti scrieti si voi ora si loc exact.

 

am warn 10% :P

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu am fost cu bicla ieri, am stat la arc pana s-a facut noapte, la 8 jumate. Nu am reusit sa identific nici eu pe nimeni, am stat pana pe la 7 la bere, apoi m-am invartit printre motoare. Oricum, ar fi misto de mers asa, mai multi, pe bicle, azi m-am luat la intrecere cu niste pusti pe magheru si am atins 35 la ora pe drum drept :makeout: . Deci competitia naste progres :unsure: .

Cum, moshule, doar 35 dat reising?? :P

 

@Fanny: Una e sa claxonezi orice pieton iti sta in cale, si alta e ca un grup de sapte pietoni sa ocupe toata aleea (care, de altfel, e destul de lata).. :makeout: Eu nu claxonez (poate si pen'ca mi-e lene sa urlu dupa ei), dau de doua-trei ori pedala in spate, de cele mai multe ori sunetul cricketzilor e suficient cat sa se simta.. :crack:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

fanny, habar n-ai cat e de frumos cand te dai pe Lascar Catargi (intre Romana si Victoriei) si domnu' care a facut loc alor 3 din fatza se retrage la loc pe banda care ocupa cam 20% din trotuar (fara sa trec la socoteala masinile, dar oricum, spatiu mai mult decat suficient), probabil la misto, ca far aveam si era aprins.

 

Benzile care ocupa tot trotuaru' sunt pe splai, si foarte rar se intersecteaza cu zonele pe unde se merge in numar mare, respectiv la poduri; oricum, incearca sa vizitezi niste orase europene in care chiar se circula pe biciclete si sa ai tupeu sa stai pe banda aia :P

 

Cotul a fost pentru ca l-am ferit in ultima clipa si se intampla sa am coatele pe lateral, iar pozitia lor chiar nu e negociabila. N-a cazut nimeni si nici n-a fost cu ura. Cu ura doar mai pun cate-o frana in spatele omuletilor care-s fascinati de dungile portocalii si merg pe ele, dar cred ca-mi voi monta un claxon ca al lui corrado ca sa nu-mi mai tocesc anvelopele pentru atata lucru.

 

Iar relativ la "claxonatul" in parc, casper exagereaza cu entuziasm :unsure: Eu eram in fata si n-am agresat pe nimeni, nici n-am claxonat (doar nu era pista de biciclete, nu ? :makeout: ), nici n-am intrat agresiv (cu exceptia cararilor off-road neumblate) - se mai dadeau pardonuri destul de amabile din spate pentru a evita replierea oamenilor care faceau loc :makeout: (sa nu creada ca-s unu' singur si sa revina prematur la configuratia initiala).

 

Revenind la drumurile de biciclete, am fost iluminat de alt om de ce anume sunt aiurea: pe mine ma doare la basca, am MTB, dar alea nu-s drumuri sa te dai cu o cursiera.. gropi, santuri, borduri ... s-a facut o norma la insistentele unor organizatii si cam atat. Acelasi om m-a anuntat ca vineri la 6PM se face un critical mass in Tineretului (la terenurile de boschet de la intrarea spre Urinii) cu ocazia caruia se va merge pe strada ca protest impotriva durerii la basca si a planificarii defectoase a traseelor. Asta daca e cineva interesat, m-am simtit dator s-o zic.

Editat de Cycler
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

cm e in fiecare ultima vineri a lunii din cate stiam. am vrut de vreo doua ori sa ma duc dar n-am mai ajuns.

nu inteleg de ce e nevoie de piste pentru biciclisti. oricum merg mai bine pe langa bordura decat pe trotuar (apropo, ce noroc pe noi ca nu traim in scaune cu rotile! coborarea de pe multe trotuare dar mai ales urcarea trebuie sa fie un chin :P)

romania WOW!

 

pe lascar catargiu, din cate-mi aduc aminte, masinile stau foarte frumos parcate pe pista de biciclisti. iar copacii au crengile foarte jos. da' macar trotuarul ala nu e prea circulat.

 

offtopic: caut o curte/un garaj sa pun o motocicleta dezmembrata. anyone?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

nu inteleg de ce e nevoie de piste pentru biciclisti. oricum merg mai bine pe langa bordura decat pe trotuar (apropo, ce noroc pe noi ca nu traim in scaune cu rotile! coborarea de pe multe trotuare dar mai ales urcarea trebuie sa fie un chin :P)

romania WOW!

La intrebarea asata repet invitatia in tarile alea europene. Sau explic: nu mai sta nimeni cu stress (nici conducatorii de vehicule cu motor, nici biciclistii, nici pietonii dupa ce se obisnuiesc cu ideea). Da, momentan sunt cam degeaba iar legislatia nu se aplica.. asta e, dar e un pas. Sa continuam mersul.

 

P.S. Copacii de pe Lascar Catargi au fost foarte cooperanti si nu m-au deranjat.

Editat de Cycler
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

M-am uitat special pe topicul asta dupa o urare. :scratch:

La multi ani, ma uratule!! :kali: Succese nebanuite, sanatate maxima, si bafta crancena!! :D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

As spune:" va invit la bere in locul x la ora y",dar mi-e ca ma razgandesc si nu-mi pot tine promisiunea.

 

Teoretic unde ar fi un loc bun unde se poate bea bere si se poate veni cu bicicleta?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

deci bem sau e dan prea trist (ca na, a imbatranit)?

 

mi-a trimis miau (prea mandra sa mai scrie ceva pe topicul asta) un link: http://www.reno.ro/Iesiri-cu-bicicleta-t11...ml#entry1500010 pentru cei ce vor la munte(?)

VladG vrea la Pecineagu la inceputul lui septembrie, o tura de doua zile cu corturile dupa noi. Ideea imi place si mie.

De la Rucar la Podul Dambovitei pe DN73, apoi stinga pe DC21 pina la Satic si ceva mai sus de el, lasam pe stinga noastra DC21 si continuam in sus pe Dambovita pina la Pecineagu.... Haai, cine posteaza harta, kilometri si tentatii? Sorbul (deversorul-pilnie) de la lac, de exemplu? Are VladG ochelari polarizanti, merita! smile.gif

6-7 septembrie, ok?

aveti timp sa va pregatiti, sa faceti rost de corturi... problema e masina cu suportii, banuiesc.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

deci bem sau e dan prea trist (ca na, a imbatranit)?

 

Pai dan e cam nehotarat asa.Cine mai merge? fanny,sa inteleg ca tu ai merge,nu mai vrea nimeni?

 

In Biker's otopeni e cam departe,dar eu zic ca merge prin tineretului,sunt multe terase pe acolo.Ora ar fi 19:30-20:00 in functie de unde ne vedem.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Deci ne vedem astazi in tineretului? Ca sa stiu ce fac ma duc sa iau bicla de la birou sa beau o bere sau vin cu masina la un suc.

 

Da,la ora 20:00 in tineretului,intrarea in parc de la liceul Sincai sau la 19:30,la gura de metrou de la intersectie daca mai vine cineva din titan.

 

Eu am un Magellan galben.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...