Sari la conținut

Motociclistu' Biciclist


gn77b
 Share

Postări Recomandate

  • Răspunsuri 3,7k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Heaheahea, as face traseul, dar nu ca si concurs - evident n-am nicio sansa in fata unor oameni mai antrenati pe biciclete mult mai bune :)

 

Uite, o alta treaba de gen, doar ca nu e competitie: Marsul Velorutionarilor 2009, Bucuresti-Constanta.

Editat de Cycler
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Heaheahea, as face traseul, dar nu ca si concurs - evident n-am nicio sansa in fata unor oameni mai antrenati pe biciclete mult mai bune :)

eu ma duc pentru fun nu sa castig iti dai seama

 

Uite, o alta treaba de gen, doar ca nu e competitie: Marsul Velorutionarilor 2009, Bucuresti-Constanta.

interesant si asta

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 3 weeks later...

NewsIn: 2009-05-12 14:50:36

Comisia Europeană promovează ciclismul ca un mod sigur Âşi sănătos de circulație în oraÂşe Âşi alocă fonduri de peste 600 milioane euro până în 2013 pentru realizarea de piste pentru bicicliÂşti, a declarat, marți, vicepreÂşedintele CE, Antonio Tajani, responsibil pentru transport.

 

"Trebuie să promovăm acest tip de transport, care ar diminua emisiile de gaze cu efect de seră în oraÂşe. Însă, trebuie să ne asigurăm că este Âşi sigur. De altfel, aproape jumătate din călătoriile prin oraÂş cu maÂşina sunt mai scurte de 5 km, fapt ce confirmă potențialul mare de folosire a bicicletelor", a mai spus Tajani.

 

Pentru a promova un ciclism sigur, UE acordă finanțare pentru dezvoltarea infrastructurii, de exemplu prin fondurile structurale Âşi de coeziune. Astfel, pentru perioada 2007-2013 este disponibil un buget de peste 600 milioane euro, ce poate fi folosit pentru investiții în piste pentru bicicliÂşti în regiuni eligibile din Uniunea Europeană.

 

De asemenea, programul Steer - care promovează folosirea de energie sustenabilă în trasporturi - a alocat 10 milioane euro pentru zece proiecte pilot europene referitoare la ciclism.

 

UE va finanța, de asemenea, dezvoltarea de noi abordări legate de realizarea unui ciclism sigur în 58 de oraÂşe, prin intermediul programului Civitas, care permite oraÂşelor să-Âşi formeze un sistem de trasport sustenabil, curat Âşi eficient din punct de vedere energetic.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Daca se pune in aplicare ca si pana acuma... :eek:

 

Ar trebui in primul rand umblat puternic la mentalitatea oamenilor, abia apoi eventual facute piste. Ca altfel.. tot se va parca pe ele, tot se vor plimba ametitii fascinati de dungile portocalii. De fapt, daca se aranjeaza bine mentalitatea, n-ar fi absolut necesare piste ocolitoare decat in zone cu trafic rapid (drumuri nationale/europene/alte drumuri unde se poate conduce cu peste 50km/h etc.).

 

In afara de zonele Kiseleff/Aviatorilor/Casa Presei, restul pistelor sunt absolut jalnice. Cele de pe splai presupun TREI TRAVERSARI la fiecare pod, iar majoritatea pistelor nu au rampa la bordura, neputand fi abordate cu o bicicleta clasica sau cu o cursiera.

Editat de Cycler
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mie nu-mi trebuie piste, imi trebuie mai mult timp sa merg pe la munte. Si ala cu oglinda nu-s eu, e celalalt barbos, Cicloburu :eek:

 

(dar cred ca am sa adopt solutia oglinzii de dentist pentru deplasari lungi pe sosea; in oras insa prefer sa intorc capul si sa nu-mi atarne nimic in campul vizual)

Editat de Cycler
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

salutari tuturor, nu am mai intrat pe aici de ceva vreme :)

 

Cycler helaaauuu ... long time no see ... nu ti-e dor de :P la terasa in tineretului si apoi o :laugh: prin herastrau printre copaci fara lumini in plina noapte ? ei ? cand ne bagam ? eu mai ies din cand in cand ba la padure, ba prin minunatul bucuresti la un slalom preintre toti cretinii care nu se dau de pe minunatele piste de biciclete, dar parca mai sanatoasa e o berica in tineretului ... apoi inca una in herastrau :o.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Helau, helau helaau :laugh:

 

Mi-e dor, fireste. Momentan zilele astea n-am timp pentru o mica reparatie la obiectul discutiei, ca iara i-am bulit o pedala sarind borduri, dar nimic grav care sa nu se rezolve cu putin epoxy.

 

Care obiect al discutiei de altfel va suferi si un upgrade total cu ocazia incasarilor de la chestiile din cauza carora n-am timp, dupa care am de gand sa incerc o tura pana pe litoral, prin partea aia mai interesanta pe la Calarasi - Ostrov :P

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ziua - nu stiu, cum ziceam, depinde de cat de repede sare clientu' cu ronii si respectiv de momentul in care imi iau noua bicicleta, asta veche mi-e putin mica si are oaresce bube tehnice dupa cei 5 ani de forja fara mila :)

Probabil intr-o saptamana si un pic, si nu in weekend.

 

Ora - dimineata foarte devreme, cum apare putina lumina. 5-6, sa beau si io o cafea.

 

Locul - plec din Giulesti ca acolo stau, daca mai vrea cineva in conditiile de mai jos.. .vorbim :o.

 

Durata - total libera, probabil sparta in 2 zile la dus. Vreau sa plec cu cortu', fara sa imi impun termene, in vreo saptamana de "vacanta", poate dupa un popas de o zi - doua prin 2 Mai plec spre Vadu, oi vedea.

Ideal ar fi sa trec de bacul de la Silistra in prima zi (drumul e destul de plat pana acolo) si sa campez prin zona aia misto din podisul Dobrogei, urmand ca a doua zi sa ma lupt mai mult cu dealurile si sa ajung dupa pranz prin 2 Mai. Dar posibil sa mai modific etapele pe parcurs :laugh:

 

Unii au facut cei aprox. 300km si intr-o zi, tot pe MTB (vezi aici), dar nu am de gand sa ma rup prea tare, si spre deosebire de ei voi avea mai mult bagaj si nu imi voi lua slickuri.

 

 

 

De plimbat prin oras cu aia veche - de la jumatea saptamanii urmatoare. :P

Editat de Cycler
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cycler, noua nu ne trebuie piste, nu-i asa?

apropo, mai ai oglinda aia de dentist pe casca?

 

 

Mie nu-mi trebuie piste, imi trebuie mai mult timp sa merg pe la munte. Si ala cu oglinda nu-s eu, e celalalt barbos, Cicloburu :huh:

 

(dar cred ca am sa adopt solutia oglinzii de dentist pentru deplasari lungi pe sosea; in oras insa prefer sa intorc capul si sa nu-mi atarne nimic in campul vizual)

 

Salut băieți!

Da, mai am oglinda pe cască, e foarte utilă, dar nu mă scuteÂşte de întors capul pentru asigurare. În schimb am pățit altă chestie, m-am obiÂşnuit aÂşa mult cu ea, încît am reflexul de a mă uita după gagici mai întîi în oglindă, apoi să constat că nu sînt pe bicicletă Âşi nu am casca pe cap (evident) Âşi abia apoi să întorc capul :cheers:

Toate bune! :unsure:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Da, eu vin cu fi-mea, pun scaunul de bicicletă. Deja am plimbat-o Âşi îi place foarte mult. Chipintaci!

Toate bune! :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Fost in weekend la Snagov la un party. Mers incetisor pe bicicleta (ditai rucsacu' in carca - cort, laptop, etc.).

Superbe drumurile prin padure dupa Castel Film, pe unde m-am si ratacit un pic, dar nu regret... ce fain e cand mergi si vezi doar copaci, auzi pasarele .. si incetisor acolo si clichetii de la pinioane :D

Testat cu succes cortu' la ploaia de sambata seara, intors cu bine duminica. Facut pana abia cu 400m inainte de casa :P

Editat de Cycler
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Probabil la Snagov e si mai frumos , dar am constatat de curand ca si padurea Baneasa are niste trasee f interesante, mai ales pt o zi cum a fost ieri cu 37 grade in oras, in padure e muuult mai racoare. Singura problema : putinele zone cu urzici, inalte si de 1 metru. Oricum, nu credeam ca e posibil sa ma ratacesc vreodata in Baneasa, dar am reusit, cu o seara inante de examenu moto pe 5 mai la 10 seara (am reusit sa iesim pe la 11) :P

 

P.S. : O bere rece e tot ce ai nevoie dupa 10km prin padure :rock:

post-39348-1244456874_thumb.jpg

post-39348-1244456895_thumb.jpg

post-39348-1244456992_thumb.jpg

post-39348-1244457076_thumb.jpg

post-39348-1244457213_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Io vreau sa ies scurt cand oi avea timp pana la Pustnicu - foarte aproape de Cora Pantelimon (vreo 5km), drumuri neumblate prin padure (s-au facut brazde in capetele dinspre sosea sa nu intre manelistii cu masina)

In weekend cocalari la greu pe marginea soselei, cu grataru' la roata masinii - nicio problema, evident ca daca intri 100m in padure nu-i mai vezi, ca nu l-ar muta :rock:

Se poate merge destul de departisor prin padure, pana spre Branesti (inca vreo 5km). Reteaua de drumuri e mare, asa ca plictiseala intervine mai greu, iar langa lac la Branesti sunt mai putini oameni in weekend.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...
  • 5 weeks later...

Salutare bicicliÂştilor!

Ieri am fost la Ruse. Am povestit pe scurt pe topicul Turului Franței de anul acesta. Aici pun cîteva poze.

post-7334-1248010660_thumb.jpgpost-7334-1248010676_thumb.jpgpost-7334-1248010682_thumb.jpgpost-7334-1248010692_thumb.jpgpost-7334-1248010699_thumb.jpgpost-7334-1248010710_thumb.jpg

Toate bune! :lol:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Haha, trebuia sa ajung si eu, da' nu m-am trezit :lol:

... ca eram coplesit de emotie dupa ce mi-am luat bicicleta noua :D

 

Asa ca am scos-o prin padurea Baneasa, sa invete sa cada :)

 

3734704770_e329763335_o.jpg

Editat de Cycler
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Haha, trebuia sa ajung si eu, da' nu m-am trezit :)

... ca eram coplesit de emotie dupa ce mi-am luat bicicleta noua :P

 

Asa ca am scos-o prin padurea Baneasa, sa invete sa cada :D

 

3734704770_e329763335_o.jpg

 

He, He! Fain tractoraÂşul, să-l stăpîneÂşti sănătos, acolo e locul lui, pe unde l-ai plimbat, nu pe Âşosea!

Toate bune! :lol:

 

P.S. Ia zi, cînd bem berea aia? Că a început să se răcească!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

cica daca folosesti vitezometre proaste iti arata ca mergi si cu 99 km/h. deci esti sigur ca ai mers cu asa mult? mai ales cu un mb. poate in panta?

sau o fi picat in vreo prapastie :lol:):))

Mesaj completat

foarte tarziu mesajul meu dar nu am rezistat :D)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...