Sari la conținut

Motociclistu' Biciclist


gn77b
 Share

Postări Recomandate

He, He! Fain tractoraÂşul, să-l stăpîneÂşti sănătos, acolo e locul lui, pe unde l-ai plimbat, nu pe Âşosea!

Toate bune! :lol:

 

P.S. Ia zi, cînd bem berea aia? Că a început să se răcească!

Nu tuseste nici pe sosea, are lock-off furca. Dar pe-acolo prefer si eu, daca nu chiar un munte :)

Berea... mai las-o un pic sa se raceasca, merge pe incalzirea asta globala. Pe uichiendu' viitor daca iti zambeste ideea, ca in rest e plina agenda :D

Editat de Cycler
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 3,7k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

sal,

 

puteti sa imi recomandati si mie un mtb la 1500 lei - eu sunt incepator :angry: (nu am mai mers de 8 ani cu bicicleta) insa ma gandesc sa fac trasee enduro cu bicicleta, apropo cat e de fun chestia asta sau nu se merita?!?

 

si mai am o intrebare, care e autonomia cu bicicleta intr-o zi? (5-10 km ???)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

theBD, GT-urile sunt bicle americanesti, usoare, destepte si rezistente.

 

p.c. intra pe ciclism.ro si iti gasesti acolo bicla de cumparat. autonomia la o bicla poate fi si de 200 km, numai sa te tina picioarele si psihicul.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

sal,

 

puteti sa imi recomandati si mie un mtb la 1500 lei - eu sunt incepator :cheers: (nu am mai mers de 8 ani cu bicicleta) insa ma gandesc sa fac trasee enduro cu bicicleta, apropo cat e de fun chestia asta sau nu se merita?!?

 

si mai am o intrebare, care e autonomia cu bicicleta intr-o zi? (5-10 km ???)

 

poti merge si peste 30 doar sa ai cauciucurile la max atmosfere si mult lichid

da-mi pm si iti fac rost de un mtb la banii aia

Mesaj completat

salutare. vreau si eu sa imi iau o bicla buna ca m-am saturat de chinezarii. Ceva SH , "de marca" si fiabila, as gasi la un pret sub 500 lei?

 

da-mi pm cu id si iti gasesc eu una :angry:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu am facut peste 60 intr-o zi :angry:, 30si ceva dus 30 si ceva intors si lichide doar la destinatie(deci se poate si fara) dar nu vreau sa mai repet experienta asa "pe uscat" :cheers: Oricum se poate si mai mult ca intri intr-un ritm si o tii tot asa.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cand o fi.

 

O O O O O O O! acum am vazut ca ti-ai luat bandiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiit! din nooooooooooooooooooooou! bravo bravo bravo, sa-l stapanesti sanatos fara nici un fel de incidente! pfoai, ce tare esti! tre' sa dai de baut! :cheers: (mai gasesc eu o carte sa-ti aduc, vezi semnatura mea :angry: ). bai, ce ma bucur ca ti-ai luat din nou motor! (nu c-as vrea sa ma plimbi vreodata, stai linistit :laugh: )

 

p.c., enduro cu bicla pare destul de fun, eu n-am incercat niciodata. :laugh: frate, era pe eurosport acum cateva zile o intrecere de genul, aveau aia o viteza pe denivelarile alea de ziceai ca-s motoare. si cand a cazut unu' a mai tras cativa cu el ca era o cursa foarte foarte stransa.

eurosport transmite si karting! how cool is that?

Editat de fannyflint
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pai deh, e televiziune de sport. La ale noastre rubrica "Sport" ar trebui redenumita "Fotbal" :cheers:

 

Despre offroad si km/zi... mi se intampla destul de des in weekenduri sa ies la ture de 70-90km pe langa Bucuresti, prin paduri sau pe camp. Fara a putea zice ca sunt in cine stie ce forma ("rotund" e o forma, totusi). Parcursi lejer, in 6-8h ca deh, nu permite terenu' mai mult pe alocuri. Apa e necesara, pap cam 2-4 litri de fiecare data, mai ales daca e infiorator de cald (fara a pune la socoteala eventualele beri de la vreo crasma de popas).

 

In alta ordine de idei, w00t ! Maine plecare catre Transfagarasan ! :angry:

Poate ma "supar" si o iau "pe jos" de la Brasov... sa vedem.

Editat de Cycler
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salutari !

De abia acum am descoperit si eu topicul asta. Merg si eu destul de mult pe MTB, am facut si ceva drumuri off-road pe la munte. Nu am prea iesit in jurul Bucurestiului, ca nu prea stiu pe unde se poate iesi.

Daca mai dati vreo tura, poate lasati si voi un mesaj pe aici.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

eu cum mi`am luat recent motoru inca mai am bicicleta si .. chiar o mai folosesc :unsure:) ( nu am permis inca ) :"> in special pe off-road .. stau in zona de munte si am trasee cate vreau :polite: mai vad dupa ce iau si permisu ce`o sa mai fie :crack: numa bine si salutari cu farul !

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ziua - nu stiu, cum ziceam, depinde de cat de repede sare clientu' cu ronii si respectiv de momentul in care imi iau noua bicicleta, asta veche mi-e putin mica si are oaresce bube tehnice dupa cei 5 ani de forja fara mila :crack:

Probabil intr-o saptamana si un pic, si nu in weekend.

 

Ora - dimineata foarte devreme, cum apare putina lumina. 5-6, sa beau si io o cafea.

 

Locul - plec din Giulesti ca acolo stau, daca mai vrea cineva in conditiile de mai jos.. .vorbim ;).

 

Durata - total libera, probabil sparta in 2 zile la dus. Vreau sa plec cu cortu', fara sa imi impun termene, in vreo saptamana de "vacanta", poate dupa un popas de o zi - doua prin 2 Mai plec spre Vadu, oi vedea.

Ideal ar fi sa trec de bacul de la Silistra in prima zi (drumul e destul de plat pana acolo) si sa campez prin zona aia misto din podisul Dobrogei, urmand ca a doua zi sa ma lupt mai mult cu dealurile si sa ajung dupa pranz prin 2 Mai. Dar posibil sa mai modific etapele pe parcurs :polite:

 

Unii au facut cei aprox. 300km si intr-o zi, tot pe MTB (vezi aici), dar nu am de gand sa ma rup prea tare, si spre deosebire de ei voi avea mai mult bagaj si nu imi voi lua slickuri.

 

 

 

De plimbat prin oras cu aia veche - de la jumatea saptamanii urmatoare. :unsure:

 

unde stai ma in giulesti ?!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Okay.. zi si tu cum preferi, in uichend sau in timpu' saptamanii ? Pe langa Buc. e simpatic pe la Branesti, Comana, Snagov.

Pai si-si. In general in w-e sunt plecat cu motorul. Dar pt o tura tentanta cu bicla pot sa mai las si motorul sa se odihneasca.

Mesaj completat

Tura de sambata, 1 august. 115 km pe bicla, ars de soare si abia tarandu-ma pe ultimii km. Dar tare frumos. :polite:

Mesaj completat

Apropo, toate pozele sunt facute de mine, eu nu apar in nici o poza. :unsure:

post-41145-1249342140_thumb.jpg

post-41145-1249342144_thumb.jpg

post-41145-1249342148_thumb.jpg

post-41145-1249342153_thumb.jpg

post-41145-1249342157_thumb.jpg

post-41145-1249342160_thumb.jpg

post-41145-1249342164_thumb.jpg

post-41145-1249342177_thumb.jpg

post-41145-1249342182_thumb.jpg

post-41145-1249342186_thumb.jpg

post-41145-1249342191_thumb.jpg

post-41145-1249342195_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

pfoai, ce frumos! unde-s astea facute? vreau si eu! dar prea multi kilometri :rolleyes:

Bulgaria, zona Basarbovo-Ivanovo-Orlova Chucka. Ca sa nu mergi atata pe bicla poti sa mergi cu masina pana la Basarbovo. Scutesti cam juma din drum. Noi am lasat masina la vama ca sa nu mai platim taxa de pod si vignieta.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

aha. si anul trecut am fost atrasa de niste poze tot din zona aia: /index.php?...258348&st=0

Mesaj completat

am dat de burta jos 2 via ce pusca mea asa ca cine n-are ce face, are chef de o tura mica si vrea sa socializeze here is the banner:

 

pe mine numai ideea ca un parlamentar organizeaza ceva ma dezgusta. si oricum n-am chef de socializare si n-am burta s-o dau jos.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...

Pai daca nu va bagati cu politicienii, asa, intre noi motociclistii, se baga careva ? As iesi saptamana asta intr-o zi, poate pe miercuri sau joi. Doar ca nu stiu trasee in jurul Bucurestiului. :cheers:

Vrea cineva ?

Editat de FanFane
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

unde stai ma in giulesti ?!

P-aproape de piața cu același nume :D

 

Tura de sâmbăta, 1 august. 115 km pe bicla, ars de soare si abia târându-ma pe ultimii km. Dar tare frumos. :cheers:

F. tare, sper sa fac si eu tura acolo. Anul asta de preferat, dar în mai multe zile. (cazarea pare sa fie foarte decenta, pe la 50-60 BGN dacă e o singura persoana, mai avantajos dacă-s mai multe)

 

Pai dacă nu va băgați cu politicienii, asa, intre noi motocicliștii, se baga careva ? Aș ieși săptămâna asta într-o zi, poate pe miercuri sau joi. Doar ca nu știu trasee în jurul Bucureștiului. :(

Vrea cineva ?

Vreau eu, știu trasee, pana atunci ma mai organizez cu lucrările și vad dacă mai vine vreun prieten. Cel mai probabil prin zona Cernica - Brănești.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

F. tare, sper sa fac si eu tura acolo. Anul asta de preferat, dar în mai multe zile. (cazarea pare sa fie foarte decenta, pe la 50-60 BGN dacă e o singura persoana, mai avantajos dacă-s mai multe)

Nu stiu ce cazare gasesti in zona aia... Daca mergi cu masina cu biclele, e mai mult decat de ajuns o zi. Lasi masina la Basarbovo si scutesti peste 30 de km din cei facuti de mine.

Vreau eu, ?tiu trasee, pana atunci ma mai organizez cu lucrările ?i vad dacă mai vine vreun prieten. Cel mai probabil prin zona Cernica - Brăne?ti.

Da un semn cand te hotarasti. Dar macar cu juma de zi inainte, sa stiu si eu...

Editat de FanFane
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu stiu ce cazare gasesti in zona aia... Daca mergi cu masina cu biclele, e mai mult decat de ajuns o zi. Lasi masina la Basarbovo si scutesti peste 30 de km din cei facuti de mine.

Dar daca nu mergi cu masina, ca mine, probabil ai sa ai chef de sex dupa pedalat 100+km. Respectiv ai fute un somn :cheers:

 

Da un semn cand te hotarasti. Dar macar cu juma de zi inainte, sa stiu si eu...

Fireste. Asa facem.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am dat si eu o tura de cicloturism, prin Ardeal, in concediu. De la Cartisoara - Sibiu - Blaj - Targu Mures - Saulia (un sat spre nord) - Sighisoara - Agnita - Cartisoara. Total - vreo 500 de km, facuti in 5-6 zile. E super marfa senzatia, toata ziua la pedale, hranit cu mere si prune din pomii de pe margine, turnat 3-4 litri de apa pe zi, batut din poarta in poarta pentru apa.

Pun cateva poze facute cu telefonul -

 

post-271-1250666422_thumb.jpg

post-271-1250666444_thumb.jpg

post-271-1250666469_thumb.jpg

post-271-1250666498_thumb.jpg

post-271-1250666513_thumb.jpg

post-271-1250666525_thumb.jpg

post-271-1250666540_thumb.jpg

post-271-1250666569_thumb.jpg

post-271-1250666593_thumb.jpg

 

Ce pot sa zic, cicloturismul e cea mai marfa experienta, cu conditia sa nu ploua :laugh: . Anul trecut am dat o tura cu motoreta pana in alpii din elvetia, dar tura asta cu bicla mi-a placut mai mult decat aia cu motorul, e alta senzatia cand pui muschiul la treaba si nici nu trebuie sa fii foarte concentrat la drum, ca pe motor. Diferenta e ca acoperi mai putini kilometri, deci consuma mai mult timp, nu merge de week-end... Insa, cu suficient timp... am intalnit pe transfagarasan un grup de polonezi care veneau din Polonia si se duceau la Istanbul, pe bicle, si inapoi, vreo luna jumate de mers. Si prin vest am vazut ca era foarte popular sportul asta, in elvetia trenurile erau pline de ciclo-turisti.

 

Din bucuresti, pe week-end, ar merge un Ruse, cu pauza de "expeditie culinara", si inapoi :lol:, ca tura de o zi, cu plecare de devreme. Dati de stire daca e cineva tentat. Pe drum plat se pot baga 150 de km intr-o zi fara probleme, pe drum cu dealuri scade dramatic viteza medie.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...