Sari la conținut

Motociclistu' Biciclist


gn77b
 Share

Postări Recomandate

mersi

Mesaj completat

faza e ca cel putin pe forumul ciclism.ro, aia sunt foarte fitosi, adica daca nu ai bicla cu pretul in sute de euro ei iti spun ca mai bine nu iti luai. o intrebare: cat de in siguranta ar fi o bicicleta parcata in fata la cora pantelimon(legata)? am sa cu levier, daca o las parcata oare o mai gasesc(asta in caz ca nu imi taie antifurtul si o ia cu totul). pana una alta cumparaturile mi le fac tot cu motorul. macar sa fure un motor este peste nasul multora, pe cand cu bicla orice pustan ti-o sterpeleste

 

Eu cand mergeam cu bicla si o lasam pe undeva legam antifurtul prin ambele roti si saua o luam cu mine... se da prea usor jos ca sa merite sa o las - chiar daca pe asta de o am acum as da-o lejer pt ceva similar cu cea cu care a venit bicla :D.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 3,7k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

faza e ca cel putin pe forumul ciclism.ro, aia sunt foarte fitosi, adica daca nu ai bicla cu pretul in sute de euro ei iti spun ca mai bine nu iti luai. o intrebare: cat de in siguranta ar fi o bicicleta parcata in fata la cora pantelimon(legata)?

 

nicaieri nu-s bine privite first bike-urile (adica ce am eu). atata timp cat isi face treaba - ma duce din punctul a in punctul b, pot sa ma plimb cu ea - nu vad de ce ar conta ce bicicleta am. evident ca daca ne-am permite nu ne-am cumpara cele mai ieftine biciclete - evident si cele mai proaste - dar daca nu, nu vad care e problema. la basca ma doare ce parere are cineva de bicla mea, nu am luat-o sa particip la turul frantei, la competitii de trial sau la orice alt fel de intreceri. faptul ca nu pot merge in acelasi ritm cu cei cu bicle mai bune ma descurajeaza sa particip la plimbari dar nu-i problema, nu de asta am cumparat-o, pana la urma.

nu am incercat niciodata sa merg cu bicla la cora. am avut niste intentii de a merge la auchan dar nu am facut-o. la auchan am vazut - si mereu ma uit cand merg - legate destule bicle si scutere in parcarea pentru ele. totusi mi-e frica sa risc. dar am fost de doua ori la xxl si nu a patit nimic, desi de fiecare data erau niste pusti cersetori pe acolo.

cred ca am mai scris pe aici... anul trecut am fost la budapesta si am vazut o multime de biciclisti... am fost la un concert punk intr-o cladire dintr-un parc - cam cum e sala palatului de la noi. si surpriza mare, multe biciclete legate de gard. i was like omg, mie mi-e frica sa merg la concertele punk de la noi cu bicla, daca nu mi-o fura nimeni are mari sanse sa fie distrusa. ca sa nu mai zic ca mi-ar fi frica s-o las noaptea la intrarea in sala palatului. :D mi-as dori sa traiesc cel putin in ungaria. :D

Editat de fannyflint
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

in seara asta am vazut o magellan la cora, destul de frumoasa, nu cred s-o fi furat careva. adevarat e ca si tiganii se uita dupa full suspenision si semnalizari, nu la ce scrie pe ea

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mnah, asta cu "bicla buna" conteaza cand dai de pante sau faci multi km.

 

Oricum, anu' trecut la tura pana la Comana, cu vechiul Altrix... n-au cedat nici picioarele, ,nici bicicleta.. ci curu' :D

 

 

(P.S: in general e mai greu de iesit in ture cu "astia cu bicle mai bune" pentru ca sunt si ceva mai antrenati, respectiv au avut o motivatie sa dea carutza de bani pe bicicletele lor :D )

Editat de Cycler
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut,si eu sunt biciclist :D si m-am gandit ca ar fii bine sa pun niste poze de ieri de la concursul din Parang

P1090479.jpg

P1090495.jpg

P1090501.jpg

P1090531.jpg

P1090532.jpg

P1090534.jpg

P1090565.jpg

P1090566.jpg

P1090567.jpg

P1090563.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mnah, asta cu "bicla buna" conteaza cand dai de pante sau faci multi km.

 

Oricum, anu' trecut la tura pana la Comana, cu vechiul Altrix... n-au cedat nici picioarele, ,nici bicicleta.. ci curu' :D

 

 

(P.S: in general e mai greu de iesit in ture cu "astia cu bicle mai bune" pentru ca sunt si ceva mai antrenati, respectiv au avut o motivatie sa dea carutza de bani pe bicicletele lor :D )

da mai omule, dar eu ma refeream la faze de genul: oameni care spuneau ca vor sa isi ia o biciclata sa se plimbe, si daca incepeau sa spuna ca dau sub 10 mil deja se gasea unul care sa li ia misto

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

dacule, frumos in parang acolo. cate fete participante? :D

pogor, n-ai inteles. cand omu' zice ca vrea sa se plimbe inseamna ca vrea sa faca cate 150 km pe zi :D

 

Din pacate nici o fata nu a fost printre participanti :D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@lokko_boy: Lol, se poate si 200 si 300. Desi 100-150 e mai la indemana oricui :D

 

@pogor: Pai, deh, multi oameni din cei care ofera sfaturi pe-acolo sunt satui de "n00bs" care revin in mod obsesiv cu aceeasi problema, pusa la modul "OMG, cum sa dai atat pe o bicicleta ??!!??", sau "da' uite ca asta are frane pe disc si e full-suspension la 400 lei". Care pe deasupra mai si persista si cred ca are cineva cu ei ca-i sfatuieste de bine.

Adevaru' e ca se poate si mai ieftin daca esti dispus/a la niste compromisuri, de-abia dupa ce faci pasul la ceva mai bine dotat nu-ti mai arde sa revii la gioarsa anterioara (exemplu personal care s-a deplasat 5 ani cu un Altrix LEE, full-suspension la 700 lei, inca functional - dar totusi vorbim de Altrix). Sau daca nu esti sigur ca vrei sa mergi pe bicicleta si vrei sa testezi ideea.

Sunt vreo doua - trei modele aproape decente la DHS sau First Bike, dar multi se entuziasmeaza la cele indecente care arata mai SF. Care SFuri sunt absolut facute cu curu' si arata de tot rasul pe dinauntru (furci, angrenaje). Dar sunt stralucitoare, frumos colorate si cu forme apetisante ce emana o falsa aura de super-tehnologie.

A, momentan ma gandesc sa achizitionez second-hand o semi-cursiera tot pe la 4-500 lei, pentru shopping si deplasari in oras. Doar ca sa pot s-o leg relaxat langa Bucur-Obor, cu gandul ca (desi mecanica va fi aranjata cat se poate de bine, mult mai bine decat pe FB/DHS) nu va arata apetisanta si nu va tenta pe furaciosii de "montanbaic cu suspensie ca e trendi".

 

@Dacul: bine te-ai gandit :D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@lokko_boy: Lol, se poate si 200 si 300. Desi 100-150 e mai la indemana oricui :ph34r:

 

@pogor: Pai, deh, multi oameni din cei care ofera sfaturi pe-acolo sunt satui de "n00bs" care revin in mod obsesiv cu aceeasi problema, pusa la modul "OMG, cum sa dai atat pe o bicicleta ??!!??", sau "da' uite ca asta are frane pe disc si e full-suspension la 400 lei". Care pe deasupra mai si persista si cred ca are cineva cu ei ca-i sfatuieste de bine.

Adevaru' e ca se poate si mai ieftin daca esti dispus/a la niste compromisuri, de-abia dupa ce faci pasul la ceva mai bine dotat nu-ti mai arde sa revii la gioarsa anterioara (exemplu personal care s-a deplasat 5 ani cu un Altrix LEE, full-suspension la 700 lei, inca functional - dar totusi vorbim de Altrix). Sau daca nu esti sigur ca vrei sa mergi pe bicicleta si vrei sa testezi ideea.

Sunt vreo doua - trei modele aproape decente la DHS sau First Bike, dar multi se entuziasmeaza la cele indecente care arata mai SF. Care SFuri sunt absolut facute cu curu' si arata de tot rasul pe dinauntru (furci, angrenaje). Dar sunt stralucitoare, frumos colorate si cu forme apetisante ce emana o falsa aura de super-tehnologie.

A, momentan ma gandesc sa achizitionez second-hand o semi-cursiera tot pe la 4-500 lei, pentru shopping si deplasari in oras. Doar ca sa pot s-o leg relaxat langa Bucur-Obor, cu gandul ca (desi mecanica va fi aranjata cat se poate de bine, mult mai bine decat pe FB/DHS) nu va arata apetisanta si nu va tenta pe furaciosii de "montanbaic cu suspensie ca e trendi".

 

@Dacul: bine te-ai gandit :lol:

 

 

eu-s mare amator de plimbari pe bilca o folosesc si ca sa merg la job,nu mai zic de plimbari asa de placere,prin oras.

eu am una mana a 'paispea" dar ma duce unde am treaba si deocamdata e ok asa.poate imi iau si eu una mai faina si mai performanta,desi la marci de bicilete si afon,nu ma pricep deloc

 

Mesaj completat

eu-s mare amator de plimbari pe bilca o folosesc si ca sa merg la job,nu mai zic de plimbari asa de placere,prin oras.

eu am una mana a 'paispea" dar ma duce unde am treaba si deocamdata e ok asa.poate imi iau si eu una mai faina si mai performanta,desi la marci de bicilete si afon,nu ma pricep deloc

sunt afon,pardon

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 4 weeks later...

nu am mai postat de mult timp pe forum..so..e timpul sa postez....deci..dau la schimb mini chopper pe bicicleta de dirt sau de downhill(daca e nevoie dau si diferenta)....contact:stef_the_doctor46@yahoo.com id:stef_the_doctor46

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...

Cicloteque organizează sâmbătă ultimul eveniment ciclist din acest an

NewsIn: 2009-10-15 17:08:37

Cicloteque îi invită pe amatorii mersului pe bicicletă să iasă în stradă sâmbătă, de la ora 11:15, Âşi să pedaleze pentru un BucureÂşti mai puțin poluat, a anunțat, joi, asociația MaiMultVerde.

 

Sub sloganul "Ridică-te deasupra oraÂşului", Cicloteque îi încurajează Âşi pe cei care nu au încă biciclete, dar vor să participe, astfel că pune la dispoziție 50 de biciclete gratuite de la centrul din curtea Facultății de Drept.

 

Startul se dă din Bulevardul Unirii, de pe malul Dâmboviței (lângă stația RATB), la ora 12:00. Traseul pe care vor merge bicicliÂştii este: Piața Unirii - Piața Alba Iulia - Bd. Magheru - Piața Romană - Piața Victoriei - Piața Charles De Gaulle - Piața Presei Âşi retur tot la Piața Unirii.

Cicloteque este un proiect MaiMultVerde Âşi UniCredit Ăiriac Bank, sprijinit de Universitatea BucureÂşti. Deschis în august 2008, centrul pune la dispoziția doritorilor un parc velo de 150 de biciclete Âşi accesoriile necesare utilizării acestora (antifurt, cască de protecție, mănuÂşi, genunchiere etc.).

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 3 weeks later...
Enjoy!

Toate bune! B)

 

M-au dat pe spate remorcutele! Imi fac si eu una (sper sa-mi iasa).

 

In alta ordine de idei, de cinci zile ma numar si eu printre voi.

 

Dupa tratative si lupte seculare, care au durat cam trei ani, am intrat in posesia bijuteriei din poze, o bicicleta Ucraina ce implineste 40 de ani la anu' in august (cumparata de tata din primul lui salariu!). Un touring de exceptie, cu o istorie fascinanta, care ma plimba pe muscele in anii de liceu (ce vremuri!).

Cand am plecat la faculta a ramas pe acasa, a imprumutat-o un verisor (pt o ora) si s-a intors cu ea zob - cadrul indoit. De ce? pentru ca tata a echipat-o cu spite de 3 mm in diametru (el avea atunci 100 de Kg), varu a intrat frontal intr-o masina (parcata), roata nu a avut nimic, dar s-a indoit cadrul...(Beeeeeeeeeeeeeeeep!). A stat asa, demontata si fara cadru la tata la job, pana acum trei ani cand a restaurat-o. Momentan e echipata cu un cadru de "Festival" luat de la ramasitele bicicletei bunicului!!!

 

BAI ZA UEI: cumpar cadru original de bicicleta Ucraina - nu conteaza starea.

 

Plusuri:

 

cadru lung 60cm, si asta de festival tot atat are

roti de 28

spite de 3 mm

cric central :friends: (handmade - by tata)

portbagaj fata - spate

sa comoda (Pitesti-Cimpulung Muscel fara dureri)

maner pentru carat! (handmade - tot tata)

ABS :friends: - la cat de vechi e torpedoul, nu blocheaza nicicum spatele

pozitie de drum ideala (pentru mine)

 

Minusuri

 

foarte grea

frane slabe

un singur pinion, o singura foaie

te trage la drum rau de tot (si acu' ploua de rupe, of!)

 

 

asfalt uscat!

post-45479-1257363800_thumb.jpgpost-45479-1257363825_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...

Băieți Âşi fete, vine iarna, aÂşa că încerc să vă ațîț. Pe mine m-au dat pe spate! Cîți aveți sînge să participați la aÂşa ceva? Sau

...

 

 

 

 

Faină bița ta, eu aÂş păstra cadrul actual...

Toate bune! :alcy:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 month later...

lume lume hai in lume

adica cu baicu' pe zapada

ior

care se baga?

Mesaj completat

bai, eu am fost. pendulez intre minunat si omfg never again!

 

e minunat probabil daca te dai ziua, eventual in week-end cand nu lucrezi si nici a doua zi nu te duci la lucru sau macar nu tre' sa te scoli la 6 dimineata deci sa te culci la 22 ca sa nu dormi a doua zi pe tine (gata cu offtopicu')

 

am dat o fuga pana in cismigiu, o tura de cismigiu, un ceai fierbinte intr-o scara de bloc and back home.

 

la dus era sa cad de doua ori pe strada mea, prea mare zapada, nu eram obisnuita. aveam de gand sa merg numai pe trotuare, zapada, iami, astea. cand am vazut cu ce viteza melcului ma deplasez am luat-o pe bulevard. nici vorba de prins viteza, imi doream sa fie mocirla pe jos, ploaie, numai nu zapada

la primu' semafor unde a trebuit sa opresc (dincolo de alba iulia), cand sa intind picioarele mi s-au pus instantaneu carcei la ambele gambe si in talpi. MI NU NAT (sa mentionez ca de pe 4 ianuarie am lucrat in fiecare zi mai putin intr-una, acum o saptamana)

urmatoarea oprire cu piciorul jos - deci intins - langa primarie. cand sa traversez spre cismigiu mi se pune ditamai carcelul la gamba stanga de nu am mai putut sa ma misc. din fata venea un troleu, m-am panicat, am dat un pic bicla mai langa trotuar si am asteptat sa treaca carcelul. :banana: inca ma doare si cred ca o sa ma mai doara cateva zile. m-am speriat groaznic.

 

in rest, la intoarcere mi-au inghetat mainile intr-un hal fara de hal - imi trebuie manusi de ski, banuiesc... si astea au fost singurele incidente neplacute. nu mi-ar fi stricat si o pereche de ochelari - protectie pentru viscol. cagula si-a facut treaba, nu mi-a inghetat fata si nu am respirat aer rece. cagula rulz! degetele de la picioare degerate la intoarcere dar nu aveam nevoie de ele oricum :D) si cam atat. un bou a aruncat cu un bulgar dar a nimerit pe langa. :lol: a, si in cismigiu se auzea o bufnita :cheers:

 

pare rau ca n-am poze.

pare bine ca v-am plictisit :lol:

Mesaj completat

*bulgare

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...