Sari la conținut

Motociclistu' Biciclist


gn77b
 Share

Postări Recomandate

Nicee :lol:

 

@FanFane: Cred ca ramane pe weekend pan' la urma, m-am cam ocupat in timpul saptamanii.

Respectiv o tura sambata prin padure pe la Pustnicu - Branesti, cel mai probabil cu intalnirea la 9:00 in statia de microbuze de la Cora Pantelimon. Urmeaza sa confirm, dar sansele-s cel putin 80% :laugh:

Mers lejer, ca-mi scot la padure si niste prieteni mai incepatori.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 3,7k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Ehhh, daca e vorba de week-end, mai vedem. Sa nu plec cu motoru pe undeva. Momentan n-am nici un plan de genul asta, dar nu se stie.

Cat despre ora de plecare, poate totusi o pui sa fie 9.30-10, ca eu vin tocmai din Dr Taberei si mai imi ia vreo 40-50 de minute pana acolo.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

fanfane, nu-i problema, te trezesti mai devreme. cu cat mai devreme cu atat mai bine, pe drumul ala inspre branesti nu e deloc umbra si deja la ora 10 arde soarele de numa'.

cycler, cat de incepatori sunt prietenii? ca poate ma luati si pe mine

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

fanfane, nu-i problema, te trezesti mai devreme. cu cat mai devreme cu atat mai bine, pe drumul ala inspre branesti nu e deloc umbra si deja la ora 10 arde soarele de numa'.

cycler, cat de incepatori sunt prietenii? ca poate ma luati si pe mine

Plimbarea cu role ai ratat-o, macar la bicle sa vii si tu. Si ce conteaza daca sunt incepatori mai mult sau mai putin decat tine sau nu ? Suntem la doi pasi de Bucuresti. Diferenta de nivel nu e, mai rau decat un drum prin padure nu poate sa fie, viteza n-am de gand sa bag, deci chiar nu conteaza daca sunt incepatori sau nu.

 

Cat despre trezire, aia deja e alta poveste. :laugh: Eu daca nu imi fac somnul de frumusete nu sunt in stare de efort. Mi se intampla de multe ori sa ma opresc in mijlocul zilei sa trag un pui de somn de juma de ora sa pot sa merg mai departe. Deci conteaza al naibii daca e 9 sau 10. Dar ce sa fac, ma supun majoritatii...

Editat de FanFane
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

somnu' de frumusete mi-a zis mie un prieten ca incepe de la 10 seara (ia vezi, ca ai depasit ora! :lol:) si mai mult de 8 are nu tre' sa tina. somnu' de pranz e bine venit si ala da' cica cu cat dormim mai mult cu atat murim mai repede (nu ca vad vreun motiv pentru care isi doreste cineva sa traiasca mult). deci propun sa bagam un somn cand ajungem la padure. :laugh:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

cycler, cat de incepatori sunt prietenii? ca poate ma luati si pe mine

Suficient de.

De la Cora pana la padure sunt vreo 7-8km, dupa care nu mai e problema de viteza - intram pe carari si bananaim prin juru' lacurilor. De fapt nici pana acolo n-o sa fie problema, din cate ii cunosc pe oameni.

Posibil sa aduni de cand pleci de-acasa si pana te intorci vreo 60-70km, da' mai bine de jumate n-o sa-ti dai seama cand ii faci :laugh: (eu cel putin asa patesc in codru, imi place mai mult decat asfaltu' )

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Maine, 9:00 in statia de microbuze de la Cora - Pantelimon. Dupa sfertu' academic plecam.

 

Mancare se gaseste si la juma' de drum, o crasma cu mici buni si scoruri decente (in Branesti).

Un snickers, un sandvis, o ciocolata acolo nu cred ca strica, dar se poate si fara (atat timp cat s-a papat acasa cu vreo ora inainte de plecare). Apa e mult mai utila :lol:

 

Petice pt. camera sunt foarte utile, eventual chiar o camera de rezerva. Scule se mai gasesc, da' cine n-are quick-release la roti ar fi bine sa-si aduca si o cheie de 15 (parca atat e de obicei).

 

Vremea cica va fi insorita, cu mumu sanse de precipitatii.

Mesaj completat

Primu' ! :laugh:

 

Fannyflint: n-ai venit, na-naa _badteethnana__by_CYCLER.gif

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Da, fuse tare misto. Un pic cam stors de puteri cand am ajuns acasa, dar a meritat. Fannyflint, mare pacat ca nu ai venit. Daca eram doi care mergeau mai incet, nu mai trebuia sa alerg eu atata dupa baietii astia. :wink:

Acuma ma chinui cu scosul lipiciului de pe mobil. :makeout:

Filmuletele nu am apucat inca sa le vad...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Primu' ! :makeout:

 

tare de tot asta cu "primu'" :wink:) kids!

sa vezi faza, ieri am mai intrat o data la tine-n deviantart - mai intrasem acum un an - si am dat peste o poza in care esti cu someone i know. adica miguel tortilla. i was like wtf, mica lumea...

 

n-am fost pentru ca:

- m-au speriat aia 60 km

- bicla mea o fi ea "mtb" dar mi-e frica s-o iau offroad cu ea, chit ca am vreo doua camere acasa si kit de lipit

- trebuia sa ma scol pe la 7 ca sa scot cainele - way too early in perioada asta

 

ia auzi, fane a mers incet. cum ramane cu incepatorii pe care i-ai luat cu tine? cine erau? dok si casper? :D)

ce lipici pe mobil? :D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mica lumea, si inghesuita :makeout:

 

De caine nus' ce sa zic. M-am dus eu mai inainte de data asta (da' dupa casper tot nu ma tin :D ).

60 - 100km merge si obositura aia veche de bicla cu care m-am chinuit la Comana, oricum te fura peisaju' si nici nu-ti dai seama cand ii faci. Pe asfalt e mai plictisitor, da' la padure cu viteza mica rezista bicla (nu-s pante unde sa prinzi suficienta viteza incat sa ii sara suruburile).

 

Lipiciu' pe mobil e de la niste banda izolatoare cu care a fost fixat de ghidon pentru "reportaje". Eu am dat jos filmuletele de la mine, dar degeaba... is bune doar de proiectii psihedelice (chestie pentru care le voi folosi de altfel) :D

FanFane: lipiciu' ala se inmoaie cu niste ulei (de la bunica, wd40 etc.), si apoi merge sters totu' cu putin detergent de geamuri.

 

Iar de puteri.. am dormit "juma' de ora" pe la 7 seara. Respectiv m-am trezit acu', la 4 :wink:

Mesaj completat

 

 

Cam asta e ruta ce-am facut-o: http://www.bikemap.net/route/290929

Editat de Cycler
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ai avut GPS ?!? Super tare...

Cat despre filme psihedelice, pot sa-ti mai dau doua, daca vrei. In astea, tu esti actorul principal. Zici ca te alearga cine stie ce animal prin padure. :makeout:

Hai ca le-am pus pe transfer. Link-ul aici. :D

 

@fannyflint: Hai mah, am auzit ca ai ajuns tu pana in Comana si inapoi. Acuma n-am mers decat 8 km pe asfalt pana la padure. Chiar daca a tras mai tare la dus, a fost vorba doar de mai putin de 20 de min. Iar drumul in jurul lacului a fost un deliciu. Daca ajungeai cu vreo 20 de cm mai in stanga potecii, faceai o baie. :wink:

Dar asta e, fiecare cum simte. Nu vrei, nu vrei...

Editat de FanFane
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

cineva a schimbat la inclination din flat like a pancake :makeout: in pretty flat.

poze aveti sau doar filmulete psihedelice? baie ati facut sau doar ati admirat lacul? pana la urma cati ati fost si cate fete? (desi imi imaginez ca nici una :wink: )

acu' vad si easy to get lost ca chiar ma gandeam, daca te piezi in padure? cycler, tu ai mai fost, aveti busola sau pur si simplu tii minte pe unde ai intrat sau mergi intr-o directie pana iesi din padure? padurea aia nu are animale salbatice? ce sa zic, i'm a chick.

imi plac filmuletele, se vad foarte bine, ar putea fi folosite intr-un film de groaza :D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Scrisesem "flat as a pancake", da' adevarul e ca are mici asperitati traseul. Cateva pante scurte, suficient cat sa dai blana pe ele si apoi sa te refaci pe plat sau vale.

 

Poze mumu, telefonu' meu nu face poze misto, pesemne nici al lu' FanFane, camera mi-a raposat acu' vreo doua saptamani, a treia persoana din tura nu si-a luat DSLRu' la el... asa ca trebe sa veniti ca sa vedeti. :makeout:

De data asta n-au fost fete, alea pe care le mai stiu ca biciclesc erau plecate la munte unde n-am avut timp sa ma duc.

 

Lacul nu prea e de baie. E plin de alge, matasea broastei, si alte delicatesuri de gen. Chiar pute un pic, ca orice apa statuta care se respecta. Merge de pescuit cred, dar nu ma pasioneaza si nici n-am permis.

 

Partea cu "ratacitul" e cam asa: sunt o gramada de drumuri perpendiculare pe-acolo, si nu le-am recunoscut pe toate. De fapt, daca vezi pe harta primul POI (in sensul de mers), unde scrie ca trebuia sa facem stanga.. ei bine, n-am facut, si am ratat primul lac. In rest, padurea e relativ mica ca si suprafata, si marginita pe toate laturile de sosele - respectiv nu mori pe-acolo de foame si sete.

 

Animalele salbatice cele mai deranjante sunt tantarii, din fericire al treilea participant la tura detinea un flacon de Autan si a fost generos.

In rest am vazut niste mistreti intr-un tzarc langa cladirea AGVPS. Mistretii s-au speriat.

Editat de Cycler
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

cei trei care au speriat mistretii!!!!!!!!!!!!!!

 

mi-a venit pofta de mers cu bicla. dar! frate, e asa creepy noaptea la subsolul blocului... ca am zis ca nu mai ies in viata mea noaptea cu bicla. uof, sunt asa o fricoasa...

 

 

eu mai merg k bicla la /de la munca,si e o placere,k eu ies de la munca pe la ora 1(noaptea).zic placere pt k e si racoare ,si nu e nici aglomeratie(si se pot folosi chiar si pistele pt bicilisti :),ceea ce e foarte greu in timpul zilei)

 

Bafta

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Aha, fain noaptea sau dimineata devreme :) (mai ales daca nu se intalneste pe drum vreo cisterna d'aia cu zoaie)

 

Dar mai fain la padure (daca nu la munte), respectiv sper sa mai bag pe sfarsitu' saptamanii o tura offroad pe langa Bucuresti. Am sa anunt, daca mai sunt doritori :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Aha, fain noaptea sau dimineata devreme :) (mai ales daca nu se intalneste pe drum vreo cisterna d'aia cu zoaie)

 

Dar mai fain la padure (daca nu la munte), respectiv sper sa mai bag pe sfarsitu' saptamanii o tura offroad pe langa Bucuresti. Am sa anunt, daca mai sunt doritori :)

 

 

eu ma bag,daca mai sunt doritori,pe langa bucuresti ar fi chiar super.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

azi mi-am cumparat si eu bicicleta, nu spun de care sa nu arunce lumea cu rosii in mine, si se pare ca autonomia mea este de 30 de km, la mers lejer. si eu locuiesc aproape de cora pantelimon, dupa ce ma mai antrenez poate ma bag si eu la o tura.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

s-o stapanesti sanatos indiferent ce bicla e!

mersi

Mesaj completat

faza e ca cel putin pe forumul ciclism.ro, aia sunt foarte fitosi, adica daca nu ai bicla cu pretul in sute de euro ei iti spun ca mai bine nu iti luai. o intrebare: cat de in siguranta ar fi o bicicleta parcata in fata la cora pantelimon(legata)? am sa cu levier, daca o las parcata oare o mai gasesc(asta in caz ca nu imi taie antifurtul si o ia cu totul). pana una alta cumparaturile mi le fac tot cu motorul. macar sa fure un motor este peste nasul multora, pe cand cu bicla orice pustan ti-o sterpeleste

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...