Sari la conținut

Motociclistu' Biciclist


gn77b
 Share

Postări Recomandate

mi-au furat bicla. incredibil dar deloc nu m-am enervat. adevarul e ca anul trecut m-am dat doar de 2 ori cu ea. poate a plecat singura ;)) deci tre' sa-mi cumpar una noua. sau second hand ;) si la inceputul anului mi-am zis sa ies anul asta cu bicla oricand va fi uscat pe jos. si cu 2 zile inainte sa mi-o fure deja faceam planuri de mers cu bicla. eeeh, viata asta...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 3,7k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

@fannyflint , nasol cu furatul. Insa era si ea asigurata cumva ? Unde o tineai?

 

Legat de mers, asa cum vremea nu mai e de iarna, mobra inca nu o inmatriculez definitiv, asa ca am bagat țoacla la bataie ;) Si ce bine e.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@fannyflint , nasol cu furatul. Insa era si ea asigurata cumva ? Unde o tineai?

 

era legata la subsolul blocului, de o teava, cu un lant normal cu care se leaga o bicla. subsolul e incuiat... se pare ca au furat-o intr-o noapte. cine stie!

long live my bike, m-a dus ea la ruse? m-a dus ;)

 

Mesaj completat

mama, ce preturi au bicicletele! cred ca-mi cumpar rulmenti si ma dau cu rolele anul asta :D (ca si anul trecut, de fapt)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

era legata la subsolul blocului, de o teava, cu un lant normal cu care se leaga o bicla. subsolul e incuiat... se pare ca au furat-o intr-o noapte. cine stie!

long live my bike, m-a dus ea la ruse? m-a dus ;)

 

Mesaj completat

mama, ce preturi au bicicletele! cred ca-mi cumpar rulmenti si ma dau cu rolele anul asta :D (ca si anul trecut, de fapt)

 

Ha, poza e facuta la locuintele lacustre de langa Padurea Comana (bine, ce-a mai ramas din ele, ca prostii nu puteau sa le pastreze si sa le valorifice turistic...)

 

Legat de preturi... da, eu unul acum 1 an si ceva de cand o am, daca nu primeam o oferta tare direct de la Specialized USA nu ma lipeam de una mai rasarita :huh:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vehicolul de baza e un PEGAS pliant de pe vremea lui nea` Nicu . Pentru un oras mic asa cum e Targovistea , e ideal ! Intra pe interzis , parcheaza oriunde , circula si pe trotuar in zone aglomerate , imi intretine obisnuinta de a circula pe 2 roti .... si mai ales nu trebuie sa car casca .

Pe locul 2 urmeaza un LASTUN .

TULA o tin numai pentru mers la intrunirile care le stiu mai civilizate , sau drumuri de placere .

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

m-am gandit sa-mi iau o bicicleta de asta: http://metropolisbikes.phpnet.us/produse.php#25 (zefir 20). am citit de ei in gandul: http://www.gandul.info/reportaj/fabrica-de...de-euro-7334994 dar nu stiu cat de "beton" ies bicicletele din mana lor. tre' sa mai caut pe net sa vad daca a zis cineva ceva de ele dar nu m-ar mira sa gasesc aceleasi pareri ca despre first bike si dhs. desi mi s-a spus ca cu first bike-ul n-o sa ajung la ruse... am ajuns. deci nu stiu cat de credibile sunt povestile unora. NU CONTEST ca o bicla scumpa e mai buna dar pentru zero buget orice bicla ar trebui sa-si faca treaba. :)

intrebare: frana "tip torpedou" e aia de pedalezi in spate si se opreste? daca da atunci e cul, vreau

second: oare cat de repede poti merge cu o bicla cu roti asa mici? imi dau sufletul din titan pana in pipera?

faci muschi la picioare :D sau e floare la ureche sa mergi pe asa ceva?

oare cat rezista "pliabilitatea"? nu ca as avea de gand sa o pliez vreodata dar cine stie. daca mi s-o parea extraordinar de greu s-o urc 9 etaje pe scari (desi sper ca intra in lift) va trebui sa folosesc optiunea.

avand in vedere ca lumea are bicle normale are sens sa-mi cumpar una asa mica? :lol: ca n-o sa pot tine nici un pas cu nimeni, nu? :)(

what to do, what to do?

Editat de fannyflint
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

fannyflint

frana pe torpedo este cea la care dai pedala in spate si franeaza este o frana sigura si foarte rezistenta. Indiferent de marimea rotilor cu orice bicicleta se merge normal sunt calculate rotile dintate. pe drum orizontal se merge usor cu orice bicicleta. Ca nu este buna nu ma pronunt insa stiu sigur ca la o bicicleta sunt foarte putine chestii care se pot strica si anual nu poti face multe mii de Km ca sa nu reziste( am un ifrst byke la care am pus si un motoras si in ultimii 2 ani am facut peste 6000 de Km si in afara de anvelope schimbate si saboti de frana nu am facut nimic riscul mare este ca sunt tentat sa fac aceleasi manevre si cu motocicleta adica intrat pe sens interzis neacordare de prioritate mers pe trotuar etc ins ain oras este ideal). Nu neg faptul ca o bicicleta de marca cadru aluminiu etc este mai rezistenta si se pedaleaza mai usor insa o folosesc mai mult cei care doresc performanta si cei foarte bogati ca la noi snobismul este la putere)

Numai bine

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

mircea_simson, adică cei care refuză să meargă pe first bike sunt snobi? urâtă concluzie. eu nu sunt bogat, dar n-aÂş merge pe first bike, dhs, rich bike nici să mă pici cu lumânarea. mai mult te chinui cu troacele alea, plus că-s nesigure Âşi urâte cu spume. află că 6.000 de km în doi ani nu reprezintă prea mult, mai ales că ai pus Âşi un motoraÂş.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pai ti-ai raspuns singura :lol:

Rotile fiind mici, n-ai spor cu ele. Dar nu-i o regula, insa in cazul de fata se mai adauga greutatea (astea pliabile nu-s deloc usoare) si faptul ca are doar o viteza. E buna doar de agrement, sa te fatai putin prin parc cu ea. Din Titan in Pipera sunt vreo 13-15 kilometri, nu te vad mergand zilnic pe ruta asta. Poti sa te ambitionezi, dar sigur nu-i o placere.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

hm... cred ca asta cu o singura viteza ma convinge sa nu aleg una de genul asta. nu pot urca cu ea, nu? sau foarte greu. damn it! (e de urcat din doamna ghica in tei si apoi din tei pe petricani)

mda, o sa ma duc in targ sa vad ce biciclete second hand exista

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Daca vrei sa parcurgi des distante de peste 10km, rotile de 20'' nu-s o solutie, iti trebuie minim 26'' sau 28''.

Daca nu ai degand sa o pliezi nu are rost sa-ti iei o bicla pliabila....

Nu stiu ce fel de lift ai, dar in liftul meu ( bloc comunist din Bucuresti) am reusit sa bag fara sa demontez nimic si mtb cu roti de 26 si biciclete de oras cu roti de 28''. E drept nu fac des figura asta, bicicleta mi-o tin afara ......

Asa ca idee de pret , anu trecut mi-am luat o bicicleta sh de dama cu 12 viteze si roti de 28'' si am dat 3mil , merg zilnic cu ea la munca si in afara de consumabilele uzuale ( cauciucuri camere si saboti) n-am avut probleme, deabia acum am observat ca mi s-a stricat o rotita de la schimbator , probabil o sa-l schimb cu totul ca nu-i o avere.... La cat am abuzat de bicicleta asta (n-am ingrijit-o si n-am menajat-o deloc) sunt f multumit de ea, nu e ceva de firma a fost asamblata de dechatlon , cel putin acum 10 ani dar componentele-s de calitate.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salutari ,

 

sa prezint si eu bitzikly-u , un Mongoose de dirt . Daca nu ma insel este model 2008.

M-am tot gandit zilele astea s-o desfac bucatele ....spalat ,uns ,montat la loc si reglat . Pentru aceasta (viitoare) operatiune am urcat-o astazi in sufragerie, la caldurica ,si de ce nu , am organizat si un mic photoshoot

Cum nu ma pasioneaza dirt tracku ci mai degraba terorizez orasul (acuma ca ne-au demolat Sk8parcul), a suferit mici modificari anul trecut, cum ar fi o farba "home-made" cu nitel spray si niste stickere ca sa fie mai cool :) .

Am schimbat si ghidonul cu unul mai usor (560 gr :) ) , pedalierul , foaia dintata din fata , pinionul spate , am incaltat-o cu niste gume Maxxis Hookworm, care se pot umfla pana in 7 BAR , tija de sitz din aluminiu , etc.

La drumuri mai lungi este horror , insa pentru oras este extraordinar. Contrasens ,sarit borduri ,jaloane printre pietoni :lol: ( mai nou, inclus in oferta, si fuga de politia comunitara , ca nu ne prea au la suflet ) .

 

Observ ca sunt destul de multi "moto-biciclisti" , si sper ca intr-o buna zi sa ajungem si noi la nivelul la care sunt Olandezii , si nu doar la categoria "mobilitate" :D

....iar pe carcotasii care pretind ca nu ajuta la nimic experienta pe bicicleta cand vine vorba de motor, ii sfatuiesc sa incerce un countersteering sau ,de ce nu , un wheelie :D

 

Tchuess

post-15704-1295834999_thumb.jpg

post-15704-1295835013_thumb.jpg

post-15704-1295835023_thumb.jpg

post-15704-1295835032_thumb.jpg

Editat de puzz
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@fannyflint: Cica nici pliantele mai scumpe, gen Dahon (sa nu mai zic Brompton) nu-s foarte rasarite calitativ, platesti mult prea mult pe numele de pe cadru.

 

Daca chiar te atrage o pliabila in vederea drumurilor prin oras, combinate cu faptul ca nu trebuie s-o mai lasi legata, poti lua o chinezarie d'asta (fara suspensii) de la nenea ala care le asambleaza atent, iar cu prima ocazie sa-i schimbi butucul spate cu un speedhub (butuc cu "cutie de viteze" integrata) SRAM sau Shimano - trei viteze + frana torpedo, in combinatie cu un raport adecvat foaie/pinion ar trebui sa-ti ajunga pentru Bucuresti.

(folosesc in mod curent 4 rapoarte de pe o caseta de pinioane 12-34 la MTB, in situatiile obisnuite de mers prin oras - ar fi pacat de ea daca as face doar asta)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

mircea_simson, adică cei care refuză să meargă pe first bike sunt snobi? urâtă concluzie. eu nu sunt bogat, dar n-aÂş merge pe first bike, dhs, rich bike nici să mă pici cu lumânarea. mai mult te chinui cu troacele alea, plus că-s nesigure Âşi urâte cu spume. află că 6.000 de km în doi ani nu reprezintă prea mult, mai ales că ai pus Âşi un motoraÂş.

Cunosc foarte multi care cumpara ce-i mai scump si nu fac 6000 de Km in 2 ani ci 100 km mai mult in parc dumineca. Eu zic ca pentru unul cu 3 operatii la genunchi 6000 este mult folosesc motorul in special la urcat pante. Nu am ales Fyrst Byke ci am mostenit de la fica mea :lol:

Numai bine

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@fannyflint

O amica si-a luat din Dectahlon acum 1 an acest model - 450 lei

http://www.decathlon.ro/RO/rockrider-5-0-femei-149027096/

asset_25851592.jpg

 

O foloseste zilnic la servici cand e vremea decenta si iese si la plimbari prin paduri, etc. Nu se da hard :)

 

Daca vrei noua, dar cu furca reglabila (avantaj in teren si prin gropile din oras), dublezi suma si iei asa ceva

http://www.decathlon.ro/RO/rockrider-5-2-154105115/

asset_13216904.jpg

 

 

Ce imi inspira mie personal incredere, fata de alte chinezarii:

* Garanție: 5 ani cadrul/2 ani furca/piesele, cu excepția celor uzate.

Cine ofera atata garantie, clar nu isi permite sa le faca mizerabile incat sa piarda dupa aceea pe piese de schimb, manopera, etc.

 

 

Daca nu vei noua, piata de SH-uri e plina. Atentie insa de unde cumperi, ca-s multe furate si te pomenesti ca te bate unul ca isi recunoaste bicicleta furata :) (nu, nu glumesc cu asta)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Baietii de la service din Decathlon erau (daca nu mai sunt inca) cam praf cica - nu i-am verificat personal.

Dar daca tot ai adus vorba de magazinu' asta, au o solutie si mai de buget - B-Twin Vitamin. Un singlespeed pe structura MTB, pinionul destul de maricel - destui care l-au incercat spun ca pentru oras si-ar monta unul mai mare (sunt prea putine pante suficient de abrupte si de lungi ca sa nu le faci fata). Cam greu cadrul, furca fixa (cu u pic de tehnica n-ai treaba cu gropile din oras) iiiinsa costa numai vreo 250 lei.

As zice ca-i suficient de decent incat sa faci si offroad gen Cernica.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pai cine a zis ca esti obligat sa te duci la service-ul lor ? :) Stiu ca si baietii de la schiuri din Militari tot cam || sunt :)

 

Oricum, nu mai regasesc modelul acela in oferta, cel mai probabil a fost scos. Eram curios ce si cum ofera la banii astia :D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pai cine a zis ca esti obligat sa te duci la service-ul lor ?

Garantia ? :)

 

Cum ziceam, nu ofera prea multe (in caz ca o mai fi in oferta), e cam greu (otel "high-tensile"), dar la pret/calitate e mai cinstit decat marcile "autohtone" (ma rog, componentele chinezesti asamblate aici).

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Baietii de la service din Decathlon erau (daca nu mai sunt inca) cam praf cica - nu i-am verificat personal.

Dar daca tot ai adus vorba de magazinu' asta, au o solutie si mai de buget - B-Twin Vitamin. Un singlespeed pe structura MTB, pinionul (foaia) destul de maricel - destui care l-au incercat spun ca pentru oras si-ar monta unul mai mare (sunt prea putine pante (rampe) suficient de abrupte si de lungi ca sa nu le faci fata). Cam greu cadrul, furca fixa (rigida) (cu u pic de tehnica n-ai treaba cu gropile din oras) iiiinsa costa numai vreo 250 lei.

As zice ca-i suficient de decent incat sa faci si offroad gen Cernica.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Aa da, asa :)

 

Insa am zis "pinionul" pentru ca, din cate pareri am mai citit, lumea zice ca are un raport de transmisie mai pentru lenesi. Si ca pentru oras si-ar pune un PINION mai mic, sa mearga mai repejor :)

Editat de Cycler
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@fannyflint

O amica si-a luat din Dectahlon acum 1 an acest model - 450 lei

http://www.decathlon.ro/RO/rockrider-5-0-femei-149027096/

asset_25851592.jpg

 

m-am indragostit! :D

 

dar, scrie acolo:

Mărime Âşi culoare

 

* Acest produs este disponibil cu următoarele caracteristici, în funcție de gama magazinului:

* Mărimi : S : 1M50-1M65,

 

nu-mi dau seama... tre' sa ai 1,50-1,65 m? eu am 1,75...

 

@fannyflint:

iar cu prima ocazie sa-i schimbi butucul spate cu un speedhub (butuc cu "cutie de viteze" integrata) SRAM sau Shimano - trei viteze + frana torpedo, in combinatie cu un raport adecvat foaie/pinion ar trebui sa-ti ajunga pentru Bucuresti.

 

imi place cum suna!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Sincer nu stiu cum le au ei cu marimile. Dar nu mai bine dai o fuga si vezi ce si cum ? Te si sui pe ele.

 

Ce-am mai vazut una misto, insa ca pret... aproape triplu -> http://www.hypersport.ro/ro/1/6339/bicicle...-alb-s.php?g17=

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

M-am interesat si eu de bicicleta aia acum cateva luni, in magazin aveau vreo 3 marimi.

Bicicleta e ok la bani dar mi s-a parut foarte grea.

Daca vrei sa o cumperi bate-i la cap pe cei din magazin sa o regleze calumea inainte si ca sa fii sigura ca totul e ok roaga si un prieten priceput sa o verifice dupa.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...