Sari la conținut

Motociclistu' Biciclist


gn77b
 Share

Postări Recomandate

* gata, nenea, vin sa fie! :crack:

vin cu el in noiembrie la usa. unde stai?

 

Azuki ...suna bine, de unde e bicla asta? ca nu ma prea pricep.

Berceni... Iar Azuki a fost adusă de tata din "Iu Es Ei", dar e japonezoaică...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 3,7k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Berceni... Iar Azuki a fost adusă de tata din "Iu Es Ei", dar e japonezoaică...

 

* sunt impresionata! ..sa cari o bicicleta atata drum... ;)

 

bunicul meu a avut bicicleta ruseasca, a mers pe ea pana cand a murit. eu ii stiu bicla de cand m-am nascut aproape, adica de cand am inceput eu sa ma prind ce-i chestia aia cu 2 roti :crack: la un moment dat, cand m-am facut mai mare, i-o ceream sa ma plimb cu ea, ca mi-era frica sa merg pe Pegas (pana la un moment dat). nici nu ajungeam la sa bine, dar avea o stabilitate incredibila. greu fierul, dar la vale mergea ca un tanc! ;)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mulțam, Âşi mai Âşi merge frumuÂşel pentru vîrsta ei...

 

@Tytus The VIRUS, mi-ar place să încerc Âşi eu "jucăria" aia... "I show you mine, you shou me yours!"... :crack:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu am modelul Strida MAS,cu 2 viteze in angrenaj,i-am pus si rotiile de 18"cu gume slick ;) (nu inteleg de ce nu vin stock) si este diferenta de dinamica reala(merita conversia fara discutii,dar mai multa grija pe ud/frig cu slikuriile),merg croaziera(fara efort) cu 25hm/h,mers sustinut super ok cu 30km/h,am prins 52km/h cu ea in coborare pe pod la Barbu Vacarescu(hard-core senzatia),ciclistica este mai ciudata datorita ampatamentului scurt(in 1 ora max m-am obisnuit total),dupa o sa iti placa mult,are reactii mult mai rapide fata de un MB.

Sunt 2 magazine concurente care vand Strida in Bucuresti(unii mai cu patalama,dar mai amatori tehnic si pe baza de service,unii mai adaptati realului,de unde am si achizitionat bicicleta).

Uite si un review aici(cu modelul standard):

http://www.freerider.ro/teste/test-bicicle...da-52-7783.html

A ajuns si trecut si desertul ;) (iti e familiar cred....):

http://ragg.over-blog.com/photo-1398743-La...-dunes_jpg.html

 

:crack:

 

Am testat si MAS-ul, dar mi-a placut mai mult raportul de viteza de la cea normala, cu o sg viteza. La MAS viteza 1 mi s-a parut prea "scurta" si 2 prea "lunga". Eu ma gandesc sa-mi iau o strida SX. dar nu inteleg de ce e diferenta asa mare de pret numai pt faptul ca are roti de 18"... (stiam de un sg magazin, ala dintr-o curte pe niste stradute)

 

Nu stiam faza cu desertul :D

 

Uite o comparatie interesanta la Gadget Show intre Strida si ABike http://www.treehugger.com/files/2008/01/strida_vs_a-bike.php

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Asa am zis si eu cu rotiile de 16",de cutie,dar cu rotiile pe 18" se schimba situatia,din ce stiu eu raportul este 1 la 1.65 demultipicare,eu sunt multumit,mai exista un magazin pe Aviatoriilor,langa statuie,vecini cu o clinica stomatologica.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

În sfârșit, după ani de pauză, m-am aranjat și de-o bicicletă, după ce în ultima vreme am asistat neputincios la creșterea prețului benzinei și a burții personale :crack: ... așa că am luat măsuri!

Mesaj completat

...

post-9423-1286629821_thumb.jpg

post-9423-1286629954_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu de vreo 2 ani merg constant cu bicicleta si nu mi-a scazut burta... din contra as zice, am apetit mai mare dupa o tura serioasa :crack:

Editat de vis-a-vis
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

De la bere as zice ;)

 

Nici mie nu-mi scade semnificativ, dar nici nu creste. Scade usor cand ies la ture lungi, la 8-10 ore de pedalat in fiecare zi ficatu' nu mai vrea alcool si nu mi-e pofta de bere. Dupa ture de-o zi in regim mai intens insa mi-e pofta ;)

 

Important insa e ca ma simt bine... endorfinele sunt unele din cele mai misto droguri, pe deasupra moca si legale :crack:

Editat de Cycler
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

02SirrusA1_d.jpg

specialized sirrus a1

asta a fost .. din pacate am fost fortat sa o vand din cauza ca am mers inainte sa o iau pe dansa cu alta bicicleta nereglata la sa si am inceput sa am probleme cu genunchiul (bine, nici mersul la -12 grade nu a ajutat).

top speed avea in jur de 70 km/h pe velodrom conform jucariei montata pe ea, 30km/h lejer de croaziera.

foarte nerecomandata pentru drumuri accidentate.

 

si o poza de pe barajul de pe dambovicoara

DudNLi434739-02.jpg

Editat de Fulguletz
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Io tocmai m-am dat scurt prin padurea Cernica, unde a fost foarte dragut pe vremea de azi - avand in vedere si culorile de toamna. Starea solului e destul de buna, noroi fiind numa' pe unde au mai trecut tractoarele de la ocolul silvic.

 

Chestia e ca as vrea sa recidivez maine mai pe zi, probabil cu plecarea pana in 12 - spre seara de pe la 6-7 sunt sanse de ploaie. Deci, daca mai e cineva interesat/a ... "lasati-ma sa stiu" :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mă bag eu duminică dimineață. Ăinem legătura telefonic.

 

"E-1"-e, cînd mă fac io mare îmi iau Âşi bicicletă d-aia cu roți groase... Pînă atunci, salivez...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@Cicloburu: prin Cernica merge lejerean cyclocross, furca fixa :)

Ieri m-am dat "incaltat" cu anvelopele de trekking/touring (Continental Tour Ride) si n-am pus picioru' jos decat pe la vreo trei noroaie mai adanci :blink:

 

In alta ordine de idei, azi pe la 12 o sa fim cel putin doua persoane la Cora Pantelimon. Asteptam pan' la 12:15 in caz ca mai vine cineva

Editat de Cycler
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

cicloburu, iti prezint bicicleta fabricii MZ:

 

http://mz-bike.com/

 

 

Are Telelever :)

Mesaj completat

Mie chiar îmi place :blink:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mi se pare cam inutil de complexa.. mult mai multe pese care pot face poc.. :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

un prost arunca o piatra in balta ....

Nu am intentionat asta.

 

cicloburu stie de ce am anuntat-o. Insasi existenta ei insemna ceva important. Apoi se poate discuta la nesfarsit. Se poate fiabilitate si cu piese mai multe, vad ca au folosit tot felul de aliaje, si promit si carbon.

La materiale mai slabe, se aplica vorba ca cea mai fiabila unealta e ciocanul (si Tohanul), din 2 piese.

 

Eu am pus mana pe o bicicleta Mondia City-Cross cu care cartografiez si care a trimis in somaj tehnic un First Bike destul de competent si bine echipat.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

* aici a venit frigul de-adevaratelea! cred ca azi au fost maxim 10 grade. oricum, pana la 0..., mai rezist :D

n-am putut sa renunt la plimbarica de dupamiaza, totusi.

post-17655-1287066005_thumb.jpg

post-17655-1287066052_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...