Sari la conținut

Motociclistu' Biciclist


gn77b
 Share

Postări Recomandate

DHS in nici un caz nu-ti recomand(am avut) si nici richbike sau firstbike. Sunt incredibil de proaste. Si nu sunt romanesti sunt doar montate in RO , smecherie facuta pt a evita taxele protectioniste impuse de UE pt bicicletele chinezesti.

Daca la un magazin serios de bicle nu gasesti ceva care sa se incadreze in bugetul tau poti incerca si la Dechatlon, au cateva biciclete decente la pret bun ( tot montate in RO daca nu ma insel) . O alta varianta ar fi piata SH, cu 2-300 E iti poti lua o bicla SH foarte buna.

 

Referitor la frane: cele hidraulice sunt net superioare fata de cele clasice dar pentru mers la munca si plimbari lejere ori ce tip de sistem de franare de nivel de la mediu in sus e suficient. De frane serioase ai nevoie doar daca faci coborari de pe munte.

 

Pentru mersul la serviciu eu personal prefer rotile mari de 28'', sunt mai eficiente. Tot pentru mersul la serviciu foarte importante sunt aripile sa nu te stropesti cand ploua. De suspensii nu ai nevoie.

 

Bun am notat. Acum sa vad ce buget fac..2 sau 300 de euro.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 3,7k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

* s-a mai incalzit si aici un pic, asa ca am ajuns prin gradina englezeasca :laugh:

 

am bagat vreo 15 km si am facut febra muschiulara..., uuff! ce ma inerveaza frigul asta!

post-17655-1288374638_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Aspecte din ieșirea de azi - ieri am dedicat-o Divei din semnătură...

 

Pădurea Ceala din apropierea Aradului/malul Mureșului.

 

P.S. Pe forumul ciclism.ro nu rușesc să pun poze ,chiar și de pe photobucket :laugh:

post-9423-1288562337_thumb.jpg

post-9423-1288562390_thumb.jpg

post-9423-1288562429_thumb.jpg

post-9423-1288562455_thumb.jpg

post-9423-1288562483_thumb.jpg

post-9423-1288562507_thumb.jpg

post-9423-1288562546_thumb.jpg

post-9423-1288562572_thumb.jpg

post-9423-1288562614_thumb.jpg

post-9423-1288562646_thumb.jpg

post-9423-1288562718_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Noroc cu Google Maps, ne-am dus la plezneala si ne-a placut :laugh: Teghes - digul pe Arges de la Mihailesti - podul de fier de la Teghes (fost pod militar, singura cale de traversare) - spre Ciorogarla - traversare podul feroviar peste Arges de la Ciorogarla - mers pana ne-a iesit pe nas printre sine - padurea Ciorogarla - din nou digul de pe Arges - mers spre lacul Mihailesti - retur pe sub dig pana la Teghes

 

 

Si traseul - http://www.bikemap.net/route/744211#lat=44...m=13&type=1

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Noroc cu Google Maps, ne-am dus la plezneala si ne-a placut :) Teghes - digul pe Arges de la Mihailesti - podul de fier de la Teghes (fost pod militar, singura cale de traversare) - spre Ciorogarla - traversare podul feroviar peste Arges de la Ciorogarla - mers pana ne-a iesit pe nas printre sine - padurea Ciorogarla - din nou digul de pe Arges - mers spre lacul Mihailesti - retur pe sub dig pana la Teghes

 

 

Si traseul - http://www.bikemap.net/route/744211#lat=44...m=13&type=1

 

Suna super, e in program pentru sambata, daca nu ploua, multam de idee! :P

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Bun, avand in vedere ca-s "fortat" de imprejurari sa termin lucrarile pana vineri seara, ma bag si io in weekend la ceva undeva :)

 

(daca nu ma enervez si ma duc pe Transafagarasan sa ma salut cu echipa de la Ghost Rider :P )

Editat de Cycler
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Bun, avand in vedere ca-s "fortat" de imprejurari sa termin lucrarile pana vineri seara, ma bag si io in weekend la ceva undeva :)

 

(daca nu ma enervez si ma duc pe Transafagarasan sa ma salut cu echipa de la Ghost Rider :P )

 

 

te bagi la o tura lejera Mihailesti?

Sosea?

Data trecuta am lasat-o moarta cu Cicloburu,din cauza vremii,

Daca te hotarasti lasa un PM sau posteaza pe aici

Mesaj completat

Bun am notat. Acum sa vad ce buget fac..2 sau 300 de euro.

 

 

eu am luat din Decathlon si sunt destul de multumit.Incearca si un Magellan Hydra,e mai ok ca pret,sau chair si Neuzer (acceptabile)

 

FEreste-te de DHS/RICH/FIRST BIKE

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Hmm.. as prefera ceva padure/pamant daca se poate, asa ca ma mai gandesc .. sa vad ce mai apare :P

 

(Transu' totusi cam iese din schema, avand in vedere modificarile din mersu' trenurilor - nu mai e personalul ala care ajunge pe la 4 dimineata in Arpasu de Jos ... sau ar fi ceva, dar cu trei schimbari si 12h de calatorie :) )

Editat de Cycler
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

MihăileÂştiul vroiam Âşi eu să-l vizitez mîine. Pe traseul tău pot merge cu bicicletă de curse? Dacă nu e foarte accidentat, m-aÂş băga...

Mesaj completat

M-am hotărît! Mîine la 10 fără un sfert sînt la Ghencea, vin cu încă cineva. O să scot la plimbare bicicleta neveste-mii, că are gume mai potrivite pentru traseul propus de Ioana. Ioana, să ne aÂştepți Âşi pe noi la DomneÂşti.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am fost duminica la o bicicleala de vreo 5 ore, si mai e inca mult de explorat in zona!

 

Poze cu Arges, paduri, o balta, un pod vechi si cu drumuri de noroiala si praf. Si... stiati ca daca cineva se impiedica, iar bicicleta cade peste genunchiul stang, greutatea bicicletei + forta gravitationala duce la vanataie si umflatura? Ei, eu am descoperit asta, la un avant peste o denivelare. :moto:

 

Poze nu ma prind cum e cu atasamentele, cred ca e o pb pe site, i-am dat insert image si spne ca 'dynamic pages in the IMG tags are not allowed'.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am fost la pădure cu AZUKI Âşi cu Ioana Suzuki... :moto:

A fost o ieÂşire foarte frumoasă Âşi relaxantă. Pădurea era foarte aerisită, o plăcere să pedalezi prin frunzele căzute. Cîteva poze: post-7334-1289285274_thumb.jpgpost-7334-1289285307_thumb.jpgpost-7334-1289285358_thumb.jpgpost-7334-1289285386_thumb.jpgpost-7334-1289285404_thumb.jpgpost-7334-1289285419_thumb.jpgpost-7334-1289285449_thumb.jpgpost-7334-1289285482_thumb.jpgpost-7334-1289285507_thumb.jpgpost-7334-1289285530_thumb.jpgpost-7334-1289285548_thumb.jpgpost-7334-1289285586_thumb.jpgpost-7334-1289285618_thumb.jpgpost-7334-1289285712_thumb.jpg

 

Ioana, mi-a făcut o deosebită plăcere să te cunosc, o să mai ieÂşim cu siguranță Âşi la alte plimbări.

Toate bune! :kiss:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ioana e maestrul fotograf, eu n-am nici un merit... :moto: ... bine, am făcut Âşi eu cîteva dintre poze, dar la faza cu "zen", Ioana e cea cu ochiul!

Editat de cicloburu
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

"Descoperind Argesul", ai ? ;) Frumoase poze, dar eu nu as fi bagat frumusete de bicicleta prin noroaiele alea (apropos la a lui cicloburu)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   1 membru


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...