Sari la conținut

Mi-am luat permiiiiiiiiis :)


ray
 Share

Postări Recomandate

Salutare scuteristi,

Astazi am reusit sa iau permisul. Ploaie, ud pe jos... n-a contat... abia am facut si botezul cu ocazia asta....

 

Si am toate actele gata, ma duc sa inmatriculez "bestia" de 3 cai, astfel incat va deveni din ciclomotor --> motocicleta.

 

Adica voi avea voie la mai mult de 45km/h (ii scot limitatorul - deja am 1000 km si am incredere sa-i dau ture mai multe de 6000), pot lua pe cineva cu mine, si ma pot da pe autostrada spre mare!

 

Intrebarea este... va trebui sa modific pe cartea de identitate, viteza maxima constructiva? (care acum e 45) Sau nu se mai uita nimeni la asta... fiind inmatriculata si eu avand permis deja?

 

 

Cu ocazia asta va reinnoiesc invitatia de a merge la mare, usurel, cu 80 la ora! cine poate! Si legam evenimentul si de petrecerea de pe 24-26 iunie de la Mamaia!

Merge cineva cu scuter / motor mic ca al meu?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

am scris aici, poate mai stiati voi scuteristii cazuri de scoatere limitator / daca e nevoie de modificari in carte.

Si oricum tot scuterist ma simt :wave:

 

Am scris si la incepatori, in sectiunea 7 iunie - ilioara.

Editat de ray
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Felicitari :wave:....iti doresc sosea uscata...vreme buna afara...si sa-l conduci sanatos si fara limitator. Astept si eu sa fac carnetu :o...sper ca sapt viitoare incep cu orele, care vor fi cam plictisitoare ca nu sunt incepator pe scutere :blbl:...apoi sala/examen...si i'm free...nu mai tre sa verific daca este politie in unele zone...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Felicitari!

Al meu merge 82km/h si in cartea de identitate si talon e trecut 38km/h. Pana acum n-am fost oprit de radar ca sa imi comenteze de viteza, dar nu cred ca se leaga de chestia asta.

 

Bafta si drum uscat in continuare!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

daca vor, pot sa se lege de asa ceva! 

Ai intr-adevar dreptate. Dar nu ar trebui sa te trimita la RAR ca sa iti poata face ceva?

Si daca mergi la RAR sa-ti corecteze asta, nu vor descoperi si alte chestii? La mine de exemplu mai scrie ca rezervorul e de 6L si e doar de 4L (doar un exemplu).

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Alte probleme nu are motorul, e nou, cu acte in regula!

Doar ca scrie "vit.max.constructiva" 45, si eu o voi modifica astfel incat sa ajunga la 80-90!

Dar asta doar dupa ce am numarul de inmatriculare... Deocamdata o pastrez in limitele ciclomotorului, ca sa pot merge fara numar (si fara permis - dar p-asta tocmai l-am luat).

 

Oricum, cred ca ma agit degeaba. E multa hartogarie de facut, schimbat cartea de identitate, si n-are rost... odata inmatriculata devine "motocicleta usoara" si nu mai am limitarea legala de viteza de 45, deci pot merge cu cat vreau (sau pot).

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

o data ce tu ai permis, poti sa circuli cu ea fara limitator fara nici o problema, mai ales ca va fi inmatriculata. nu ii intereseaza pe ei, si cand te opreste nu vede daca ai sau nu limitator. ar fi fost o problema daca mergeai fara limitator, fara inmatriculare, si fara permis.

 

drum uscat si distractie la maxim.

 

as veni si eu la mare dar plec in concediu in turcia pe 26. poate cand ma intorc mai facem un drum.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

daca o inmatriculezi si totusi e limitata la 45 si are 49cc... nu mai este considerata ciclomotor???

ba da!!! tot ciclomotor ramane pt ca nu-shi schimba specificatziile tehnice prin inmatriculare!!!

 

el vrea s-o inmatriculeze pt ca-i da limitarea jos shi trebuie inmatriculata in aceasta situatzie!!! daca nu shi-l prinde: dosar penal!!!!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Uff... mai am un pic si gata numarul.

De scos limitarea - am vorbit cu mile de la tanga moteurs - cica ar fi 3 limitari:

- una in evacuare (un dop) - asta o stiam si eu, e cel mai simplu de scos;

- una in in carburator - jicloare mai mari;

- una in cutia de viteze - alt pinion

 

Ultimele doua nu sunt sigur ca le vreau... implica uzura mai mare a motorului. Si eu tin la motorashul asta :wave: chiar daca la anu'l vand :o :blbl:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

aprilia RS 50 si orice alt scuter FARA PEDALE nu este considerat ciclomotor (cel putin asa stiu eu si asa scrie si in decret)

e cam ciudata legea din Romania......nu conteaza daca e limitata la 45 in decret scrie ca daca merge cu o viteza mai mare de 6 km/h si nu are pedale iti trebe carnet si inregistrare sau inmatriculare (parca)

te-a oprit politia vreodata? ce ti-a spus?

Salutare :wave:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu stiu daca a intrat in vigoare noua lege.

 

Pe mine m-au oprit politzaii de doua ori, odata aveam doar cartea de identitate (unde scrie la categorie "moped" si la vit.max.constr. "45") si "i-am facut din vorbe".

 

Apoi, la cateva zile, am facut cerere la RAR prin care sa mi se spuna clar daca "moped" este tot aia cu "ciclomotor". Mi-au dat o hartie in care zice asa:

 

"Ca urmare a scrisorii referitoare la incadrarea in categoria de folosinta a autovehiculului Aprilia cu nr. de identif. XXXX, va comunicam faptul ca acesta a fost in mod corect inscrisa a rubrica 1 din cartea de identitate XXXX, anume "moped".

 

Categoria de omologare a vehiculului in cauza este "L1e", care defineste mopedele, respectiv vehicule cu doua roti a caror viteza maxima prin constructie nu depaseste 45km/h si care sunt echipate cu un motor cu ardere interna cu cilindreea de cel mult 50 cmc, sau cu un motor electric a carui putere nominala continua este de cel mult 4 kW.

 

In ceea ce priveste termenul de ciclomotor, conform Reglementarilor privind conditiile tehnice pe care trebuie sa le indeplineasca vehiculele rutiere in vederea admiterii in circulatie pe drumurile publice din Romania (RNTR-2), aprobate prin OMLPTL nr.211/2003 cu modificari si completari, el este ECHIVALENT TERMENULUI DE MOPED, reprezentand aceeasi categorie de omologare"

 

 

Si apoi m-au mai oprit politzaii odata, s-au uitat lung la hartie, si m-au lasat in pace.

Editat de ray
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu stiu daca a intrat in vigoare noua lege.

 

Pe mine m-au oprit politzaii de doua ori, odata aveam doar cartea de identitate (unde scrie la categorie "moped" si la vit.max.constr. "45") si "i-am facut din vorbe".

 

Apoi, la cateva zile, am facut cerere la RAR prin care sa mi se spuna clar daca "moped" este tot aia cu "ciclomotor". Mi-au dat o hartie in care zice asa:

 

"Ca urmare a scrisorii referitoare la incadrarea in categoria de folosinta a autovehiculului Aprilia cu nr. de identif. XXXX, va comunicam faptul ca acesta a fost in mod corect inscrisa a rubrica 1 din cartea de identitate XXXX, anume "moped".

 

Categoria de omologare a vehiculului in cauza este "L1e", care defineste mopedele, respectiv vehicule cu doua roti a caror viteza maxima prin constructie nu depaseste 45km/h si care sunt echipate cu un motor cu ardere interna cu cilindreea de cel mult 50 cmc, sau cu un motor electric a carui putere nominala continua este de cel mult 4 kW.

 

In ceea ce priveste termenul de ciclomotor, conform Reglementarilor privind conditiile tehnice pe care trebuie sa le indeplineasca vehiculele rutiere in vederea admiterii in circulatie pe drumurile publice din Romania (RNTR-2), aprobate prin OMLPTL nr.211/2003 cu modificari si completari, el este ECHIVALENT TERMENULUI DE MOPED, reprezentand aceeasi categorie de omologare"

 

 

Si apoi m-au mai oprit politzaii odata, s-au uitat lung la hartie, si m-au lasat in pace.

in sfarsit au dat legea asta, parerea mea e ca era o prostie sa poti sa mergi fara permis pe alea fara pedale si cu permis pe scutere 50cc, limitate la 45, pt. ca e exact acelasi lucru.

 

acum o sa mai dureze un an doi pana se prind toti agentii ca e voie fara permis si pe scutere din categoria asta.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...

cred ca suntem singura tara in care iti trebuie permis pt scutere de 49cc(nelimitate)!

oare daca intram in UE se schimba si legea asta ? ca poate germanu vrea sa vina cu scuteru lui de 49cc cu 120 in bord aici la noi in romania fara permis si il opreste politia RO :banana:

om trai si om vedea ce se va intampla.....

Nu am apucat sa te felicit Ray pt permis!!! bafta luni imi depun si eu dosaru.....

 

 

salut

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

bravo .....

asfalt uscat !!!

eu mai am 2 ani pana la A1 :drink:

pana atunci.....ma risc..pana acuma nu m`au prins....dar tot o sa ma opreasca intr`o buna zi... :laugh:

eu am scuterul inmatriculat..

am o foaie de la Ministerul de Interne prin care imi arata ca am voie sa conduc scuterul respectiv fara permis...(nu jtiu cat de oficiala e,am primit`o de la cine am cumparat scuterul)...saptamana asta trebuie sa trec pe la RAR....ca sa`l pot trece pe numele meu :(

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Astazi aduc informatii "proaspete"

 

Sunt foarte fericit :( dupa vreo 2 saptamani de amanari si programari la United Motors, astazi in final mi-au scos limitarile.

N-am apucat decat un drum de la service la.. servici :drink:, dar diferenta intre cele 2 stari (limitat si ne-) este..... pur si simplu.... FANTASTICA!

 

Inainte urcam in ture f.lent, doar pana la 6000, si schimbam 6 trepte sa ajung la 45km/h!!! Prietenii stiu!! :laugh: (ivan....ipman...din plimbari)

 

Acum ajung la 45 in prima sau a doua treapta.... nu mai stiu foarte bine.... ca nu prea ma uitam la vitezometru.... okii pe asfalt :baldy:

Urca foarte repede in ture... e un soc pe la 8000 rpm, si apoi urca si mai repede.... Ajunge cam la 100km/h, poate ceva mai mult daca e la vale... oricum n-am putut sa testez vit.max. in oras, mai ales ca era primul meu drum...

 

In concluzie... sunt fericit :crack: :crack:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

PS: Promit sa fiu foarte atent.... si la trafic, si la conditiile de franare, si mai ales cu gazul... inainte nu era nevoie sa "monitorizez" gazul, ii dadeam maxim.. acum TREBUIE sa fiu foarte atent!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

 

Inainte urcam in ture f.lent, doar pana la 6000, si schimbam 6 trepte sa ajung la 45km/h!!! Prietenii stiu!! :crack:  (ivan....ipman...din plimbari)

 

 

 

 

LAS' CA ALTZII AU TESTAT-O!!!!

SHI MUUUUUUUUUULT S-AU CHINUIT PANA AU AJUNS LA 45 KM/H!!!

 

:drink: :laugh: :( :baldy: :crack:

 

 

:crack:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 3 weeks later...

cam off-topic:

scuze ca ma bag cu slapii peste topicu tau dar m-am gandit ca nu are rost as deschid un altul...

Din ce an e mica bestie ray?

Ai totul original pe ea, nu? (adica fara modificari gen tunning)

Ai apucat sa vezi cat merge maxim si care-i viteza de croaziera?

 

Numai bine si multa bafta!

Editat de sebby
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 3 weeks later...

Salut sebby, scuze nu am vazut postul tau pana astazi.

Este din 2002 "bestia", importata in 2002 dar tinuta in "raft" la Carrefour pana anul asta in aprilie. Totul e original (nu vreau sa bag bani in ea, ca nu mi-i recuperez la vanzare), si am fost la United Motors pt delimitare -- au lucrat baietii 4 ore la ea... modificari la admisie, electronica, carburator si evacuare.

 

Fara pasager ajung, "chinuit" (motorul in 11.500 rpm, in zona rosie, si treapta a 6-a), la aprox.100 km/h. Zic aprox. pt ca vitezometrul are numerotat pana la 80 km/h, apoi doar gradatiile gri se mai vad. Facand calculul ar fi 100. Poate e mai putin, nu stiu. Dar viteza de croaziera, la drum lung, este de 80-85 km/h ca sa o mentin in turatii fara risc pt motor (10.000 - 10.500 RPM)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...