Sari la conținut

Topicul atasistilor. Pagina oficiala


Aleko
 Share

Postări Recomandate

  • Răspunsuri 2,6k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Sambata asta hai cu atasele catre un local moto (propun Watt Club) sau daca zice Mihai hai la Comana. Desi mi-ar placea sa ne falim prin Bucuresti. Ce spuneti tovarasi?

@Ij solo: am mers iarna pe Ij solo, multumita cauciucurilor rusesti se putea merge pe zapada , gheata sa nu fie. Dar cum gheata apare pe unde nu te astepti...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mihai, sa nu dai tu un claxon... si eu am iesit Duminica nu departe de voi...

 

 

Imi pare rau, te-am sunat de 2 ori, dar aveai tel inchis, chiar vroiam sa iti fac o vizita. Martori imi sunt toti baietii care au fost, pe Geani si pe Cristi deja ii cunosti.

Aleko, din lene, as propune totusi Bucurestiul, undeva unde sa pot bea vin fiert cu laxativ.

Mesaj completat

frumos :D

tine si tu m-ul ala in garaj ca zapada aia nu-mi place de pe el :lol:

 

 

E 2 motorete in lucru in garaj, stai linistit ca e bine acoperit peste noapte. De zapada. :cheers:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 3 months later...

Sunt nou posesor de atas STOYE SE-EL si mai im trebuiesc si mie cate una alta....:huh: ..mai ales un cuplaj de cadru pentru MZ ES (cel ce se prinde pe cadru din doua bucati +bila)

 

Sunt nou posesor de atas STOYE SE-EL si mai im trebuiesc si mie cate una alta....:crack: ..mai ales un cuplaj de cadru pentru MZ ES (cel ce se prinde pe cadru din doua bucati +bila)

post-28174-0-73857200-1304704473_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut tuturor as dori un sfat cu privire la reglarea atasului .

 

Atașul nu se reglează. Se agață mai întâi de motocicletă și ansamblul devine un sistem.

Odată devenit sistem, acesta se reglează.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pai vad ca esti din Cluj. Ce baiuri are atasu' tau? Ce nu-i bine reglat la el?

 

Salut Silviu

 

Pai ideea sta cam asa , am terminat de reconditionat un ij j 2 cu atas bm 3 si am potrivit nucile am ajuns la partea de tiranti dar am inteles ca este o schema de reglaj al atasului pe motociclete , unghiuri distante si alte bazaconii , nu vrea ca motorul sa mearga drept si atasul sa mai faca inca 2 ,3 urme in spatele lui.

 

Mersi.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut Silviu

 

Pai ideea sta cam asa , am terminat de reconditionat un ij j 2 cu atas bm 3 si am potrivit nucile am ajuns la partea de tiranti dar am inteles ca este o schema de reglaj al atasului pe motociclete , unghiuri distante si alte bazaconii , nu vrea ca motorul sa mearga drept si atasul sa mai faca inca 2 ,3 urme in spatele lui.

 

Mersi.

 

Salut! Vezi chiar pe prima pagina a acestui topic, gasesti acolo schema cu toate datele de care ai nevoie.

Numai bine!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Io mi-am facut un partener de drum care nu consuma nimic :friends: mai trebe sa-i fac un frate pentru a sta in atas sa nu se plictiseasca cind va sta in parcare singur :makeout: :crack: . Daca se strica ceva la mobra il pun pe el sa repare :crack:

 

....no problema e ca acu s-a suit deasupra portii si so apucat de pipat :crack: sa vad cum l-oi da jos cind oi vrea sa plec cu el la plimbare

post-29942-0-13983600-1305383402_thumb.jpg

post-29942-0-78499000-1305383421_thumb.jpg

post-29942-0-23241500-1305383446_thumb.jpg

post-29942-0-67259400-1305383494_thumb.jpg

post-29942-0-53436500-1305386363_thumb.jpg

post-29942-0-14184700-1305386388_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut. Tare cutia postala.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...

Semnalez aparitia noii motociclete cu atas militara: Jialing JH600B - motocicleta standard a Armatei de Eliberare a Poporului

Din ce observ, este o realizare foarte interesanta care pastreaza avantajele predecesoarei CJ 750 M1 : roata de rezerva si celelalte 3 interchimbabile. In rest monocilindru cu injectie 40cp, 51Nm, solutie interesanta de suspensie la atas. Furca fata pare cam firava, daca ne gandim al o utilizare off-road si incarcare mare.

post-4291-0-93084900-1307016021_thumb.jpg

post-4291-0-70660500-1307016037_thumb.jpg

post-4291-0-69784000-1307016056_thumb.jpg

post-4291-0-16143200-1307016181_thumb.jpg

Editat de Aleko
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Semnalez aparitia noii motociclete cu atas militara: Jialing JH600B - motocicleta standard a Armatei de Eliberare a Poporului

Din ce observ, este o realizare foarte interesanta care pastreaza avantajele predecesoarei CJ 750 M1 : roata de rezerva si celelalte 3 interchimbabile. In rest monocilindru cu injectie 40cp, 51Nm, solutie interesanta de suspensie la atas. Furca fata pare cam firava, daca ne gandim al o utilizare off-road si incarcare mare.

 

frumusica jucaria..in atasul ala intra 5 galbejiti lejer :laugh:

la ofroud nu rezista cadru ala zic eu,mai cedeaza astea de nipru care sint facute asa din topor..

daca vad eu bine are si tractiune pe atas sau ma insel? sau e o bara de torsiune sau cum naiba le zice...ca e cu pivot in capat parca..

 

e super la o fugareala prin cartier jucaria asta :laugh: la ofroud nui buna sigur.. ca nui nici grea..si nu are nici distantele necesare care sa te ajute sa nu faci flic.. flacuri.. cu ea..e prea ingesuit tot acolo.. ca sa te poti apuca de ofroud zic eu.

 

e interesanta orcum ;)

Editat de dany_oldmoto
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

se pare ca are roata de atas orientabila 10-15 grade doar pentru curba la dreapta!! printr-un sistem de cabluri groase bowden / are frana de atas sincronizata / are marsarier

Editat de Aleko
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

dany, din ce se vede in foto, are tractiune pe o singura roata, tractiune lant... proiectata ptr sosea unde este nevoie de viteza, posibil sa fie si modele cu senile sa tot faci ofroud... apoi pana nu te dai cu ea este greu de apreciat... daca te uiti atent are toata linia motocicletei moderne, nici o noutate... pana si cadrul atasului e diferit ca structura, ramforsari si ca prinderi.

rezistenta? e dificil de comentat, se pot utiliza aliaje usoare cu rezistenta si elasticitate mare...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Las' ca nici cu fatucele din primul motor din ultima poza nu mi-e rusine.

Ca daca le intalnesti ca inamice pe front, exista mari sanse sa dezertezi... :makeout:

 

de ce crezi ca au fost puse primele :laugh: ca dau mai bine in poze.

as incerca si moto si o galbejita ca nam avut ocazia inca :what:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Da de ce sa nu incerci matale cu ambele galbejite deodata?

 

Ca motoare se mai gasesc pe lumea asta, da' doua galbejite deodata sunt mai rar uzate ! :smoke:

 

asai,ai dreptate cu motoarele..daca ma uit mai bine aia din atas..spune mai multe la prima vedere :wink: daca ai ochiul format imediat o citesti ;)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ural redivivus - pe partea estetica, unele cormaje, un esapament intreg caci vechiul era varza. Multumec Cristina de la OMDIC pt crom- este unul bun. Multumesc solutiei de lustriure NOVALIN STAS 1974 si cerei Turtlewax - pentru lustruire vopsea

peste 1-2 ani, revopsire catre nuanta ei originala, cu care avenit din fabrica din muntii Urali.

post-4291-0-59838900-1307738529_thumb.jpg

post-4291-0-71187300-1307738618_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...