Sari la conținut

Topicul atasistilor. Pagina oficiala


Aleko
 Share

Postări Recomandate

:crack: Sa incepem:

Am luat o Dnepr, Ural, Ij ,Jawa, Mz si ne-am dat seama ca e naspa sa cari totul in spate. Plus ca ar fi misto sa pleci cu familia si gratarul la drum. Solutia e simpla, acolo unde sunt prinderi de atash e musai sa existe si un atash.

Scuze ca-ntreb, are cineva atash de ij?????? :P

m- ar interesa :baldy:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 2,6k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Cios Ural Moto iti face modificari ca sa iti pui atash, la orice motor? E autorizat? Pai atunci faceti reclama...

 

Pentru lamurire:

Niprul original (deci cu atas) roti pe 19 are grupul de fuga cu rap. 8x37

Niprul original (cu atas) roti pe 18 are rap 9x35.

Deci asa-zisul grup de solo 9x35 e tot un grup de atas, care pus pe un Nipru cu roti pe 19 solo face reprizele mai lungi dar da viteza mai mare.

 

Da Velorexul e super atas, este din fibra de sticla ,il iei intr-o mana, (doar barca bine-nteles).

chopper_savage

Mai bine iti iei un Nipru cu atash, si lasi savage-ul in pace, ca nu cred sa aiba savage repoarte facute pt asa ceva, nici cuplu asa mare. Bine ca si Ijul care are 350 si e tot monocilindru isi face bine treaba, dar tot mai misto e un Nipru sau Ural cu atash.

 

Din cate am inteles eu Ural Moto au autorizatie RAR si pot deci inclusiv sa faca prinderi pe cadru la orice motor pentru atas.Atasuri insa nu au de vanzare decat de Ural. In functie de motocicleta au si niste kit-uri de prindere pe cadru... Atasul de Ural mi se pare totusi cam greu pentru alte motoare... Nipru si Ural au rapoartele in cutie si in grup calculate ca sa traga 500 kg...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mi-am cumparat si eu acum 2 ani un ij care in acte e cu atas. Dar baiatul de la care am cumparat-o i-a aruncat atasul la fier vechi. In certificat nu am nici o serie de atas...adr banuiesc ca seria atasului corespunde cu cea de pe motor si de pe cadru. Acum intrebarea: pot cumpara un atas si sa i-l pun fara probleme sau trebuie sa il omologhez la RAR? Tin sa precizez ca motocicleta inca nu e trecuta pe numele meu deci trebuie sa ii fac identificarea......daca nu gasesc un atas e greu de facut omologarea solo? Ii rog pe cei care chiar stiu despre ce e vorba sa ma lumineze ca in astia 2 ani tot nu m-am lamurit.....multumesc anticipat. Numai bine!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Chiar nu ma poate lamuri nimeni?

 

daca nu ai atasul original, cumpara altul, important este sa ai acte pe el, si n-o sa ai probleme la rar. Sau daca nu, te duci cu el si-l omologhezi solo, treaba care o sa te coste cam 150 lei noi (taxele) fara nici o problema. Daca motorul este solo din fabrica si vrei sa-l faci cu atas atunci apar niste probleme - modificarile trebuie facute de "o unitate autorizata RAR", si se fac si niste teste de rezistenta.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...

daca nu ai atasul original, cumpara altul, important este sa ai acte pe el, si n-o sa ai probleme la rar. Sau daca nu, te duci cu el si-l omologhezi solo, treaba care o sa te coste cam 150 lei noi (taxele) fara nici o problema. Daca motorul este solo din fabrica si vrei sa-l faci cu atas atunci apar niste probleme - modificarile trebuie facute de "o unitate autorizata RAR", si se fac si niste teste de rezistenta.

Si pe atas iti tre' acte?

Eu stiam ca numai seria sa bata cu cea a motorului.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Si pe atas iti tre' acte?

Eu stiam ca numai seria sa bata cu cea a motorului.

Daca trebuie sa cumperi atasul singur din diverse motive, in mod evident trebuie sa faci acte pe el.Cat despre seriile pe atas ... ce sa zic, unele mai vechi nu au de loc.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator moto_comuniste

Unde as putea gasi un atas pentru ETZ? Se gaseste asa ceva pe la noi?

La cat e de "rezistent" cadrul de ETZ numai atas ii mai trebuie :friends:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acu' 5 ani am avut un Nipru cu atas si am mers cu el chiar pana-n Franta si inapoi, fara probleme tehnice (ca. 6.000 km am facut). Am mers cu el vreo 2 sezoane, dupa aia mi-am luat BMW, ca de fapt asta vroiam si inainte, doar ca nu mi-am permis.

Acum iarasi vreau sa merg cu atas si vreau sa cumpar un Nipru MT 16, ca ala este si mai adevarat decat MT 11-le.

Daca cineva stie sau are de vanzare unul, sa scrie aici.Eventual ma intereseaza si unul fara tractiune pe atas, daca nu gasesc MT 16.

Oricum ma intereseaza doar nebricolate, in stare buna.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acu' 5 ani am avut un Nipru cu atas si am mers cu el chiar pana-n Franta si inapoi, fara probleme tehnice (ca. 6.000 km am facut). Am mers cu el vreo 2 sezoane, dupa aia mi-am luat BMW, ca de fapt asta vroiam si inainte, doar ca nu mi-am permis.

Acum iarasi vreau sa merg cu atas si vreau sa cumpar un Nipru MT 16, ca ala este si mai adevarat decat MT 11-le.

Daca cineva stie sau are de vanzare unul, sa scrie aici.Eventual ma intereseaza si unul fara tractiune pe atas, daca nu gasesc MT 16.

Oricum ma intereseaza doar nebricolate, in stare buna.

daca iti permiti financiar, cel mai bine e sa-ti iei un Ural Sportsman sau Ranger, astea au si tractiune pe atas, dar nu cu diferential ca la MT-16 ci se cupleaza atasul direct (numai in teren greu), in rest trage numai motocicleta. La Nipru incepe sa fie din ce in ce mai dificil cu piesele de schimb... Ural are garantie 2 ani fara limita de kilometrii (daca o iei de noua), daca n-o iei noua macar au reprezentanta si ai garantia unor piese ca lumea...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu vreau sa-mi iau motor nou, ca oricum m-as da de cateva ori pe an cu el (mai ma 2 cu care merg mai mult) si nici nu prea mi-l pot permite.Dar totusi de curiozitate, ce firma si unde vinde Ural in Romania?

 

M-am uitat pe net si vad ca e o firma in sect 6. care vinde URAL.

Stie cineva cat costa un Ranger, ca preturi n-au pe site.

Unde vine strada Ajustorului?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

e in spatele lacului Morii . Intrii pe strada din Drumul Taberei cam la 2 statii de autobuz 178 de la Lujerului.

Uralele noi sunt super motociclete, din cate am citit pe forumuri straine multi si-au vandut Harley-uri mari pentru senzatia unica (ca de Nipru) si fiablitatea sporita. Dar trebuie sa-ti si poti permite.

 

Cauta ca am vazut la vanzari aici sau pe celalat forum niste MT16 ieftine cu atas din cate stiu originale, asa cum imi plac si mie.

Cele mai bune boxere rusesti au fost Dnepr MB650 100% militare, marsarier, tractiune cu diferential, statie radio, proiector, mitraliera, priza de curent, si calitate de executie f. buna. Da nu se gasesc, la noi au venit doar panarame.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...