Sari la conținut

Topicul atasistilor. Pagina oficiala


Aleko
 Share

Postări Recomandate

  • Răspunsuri 2,6k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

  • 2 weeks later...

 

Nu mai am poze de calitate cu ce se lucreaza acum dar promit ca intr-o luna sa pun pentru cei care deschid acest topic ceva de genul asta:

 

HB.

 

 

 

trece timpul, vrem poze! vrem poze! nu prea se vede pe strada Zundapp (de exemplu), macar aici sa apara ceva..

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 4 weeks later...

Ural again: pe doua, trei roti, pe strada sau prin noroi. warning: nu incercati asta acasa. :lol:

 

http://www.youtube.com/watch?v=aRHGZa7uMqE&search=sidecar

 

http://www.youtube.com/watch?v=hqHz-ohNTCw&search=sidecar

 

http://www.youtube.com/watch?v=bNEOMn4PaFo&search=sidecar

 

ultimul cred ca este cel mai relevant ;)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ural again: pe doua, trei roti, pe strada sau prin noroi. warning: nu incercati asta acasa. :)

 

http://www.youtube.com/watch?v=aRHGZa7uMqE&search=sidecar

 

http://www.youtube.com/watch?v=hqHz-ohNTCw&search=sidecar

 

http://www.youtube.com/watch?v=bNEOMn4PaFo&search=sidecar

 

ultimul cred ca este cel mai relevant :cheers:

nu merje! :ok:

...sau nu mai merg sinapsele mele.....

si am si eu vreo 2 filmulete dar nu am reusit veci, sa le pun pe forum!Or fi prea mari?! (10-20 de mega)

Editat de drobu
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

nu merje! :cheers:

...sau nu mai merg sinapsele mele.....

si am si eu vreo 2 filmulete dar nu am reusit veci, sa le pun pe forum!Or fi prea mari?! (10-20 de mega)

 

 

mie imi merg :ok:

 

si da, arata super bine motoarele pe trei roti puse la treaba.Cine stie , pe cand o sa fiu as pe 2 roti

poate o sa " avansez " la trei :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cine stie , pe cand o sa fiu as pe 2 roti

poate o sa " avansez " la trei :cheers:

 

daca atasul este bine reglat mi se pare banal de condus. exista niste reguli pentru viraje, nu poti sa-ti faci de cap cu el ca patesti ca cel din poza de mai sus. in rest mergi pe ea si halesti pizza. fara probleme.

Editat de valicaddy
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

n-am vazut prin nici o competitie interna o categorie "cu atas". Sunt de acord ca un ATV in teren greu se descurca mult mai bine decat un motor cu atas, da' parca e mai spectaculos si mai provocator atasul... astept Uralul Ranger in actiune si pe la noi, ca de la atatea filmuletze pe net salivez deja...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

daca atasul este bine reglat mi se pare banal de condus. exista niste reguli pentru viraje, nu poti sa-ti faci de cap cu el ca patesti ca cel din poza de mai sus. in rest mergi pe ea si halesti pizza. fara probleme.

Americanii recomanda lestarea atasului cu vreo 25-30 kg atunci cand mergi solo, pentru a preveni situatii de genul celei din poza.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...

Salutari!

Sunt putin off-topic dar am nevoie de un tirant de atas.Trebuie sa-i fac RAR-ul si imi lipseste cu desavarsire tirantul superior fata. Motocicleta este un MZ ES 175 iar atasul este ceva rusesc nu stiu sigur ce firma. Oricum e bun orice tirant ca il adaptez eu cumva. Eu sunt din Ploiesti.Multumesc anticipat!

Editat de Andrei_D
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu am citit tot topicul, sper sa nu repet o intrebare pusa deja. Daca e asa imi spuneti.

Am si eu o Planeta solo si am facut rost de un atas de Jupiter tipul acela care se impinge fata ca sa iesi. Spuneti-mi si mie daca are cineva pus atas pe Planeta cate ceva, ce modificari i-ati facut? Cum merge cu atas? Daca mai are putere, caci mie cam imi e teama. Imi place mul;t atasul si as vrea s il pun la ea. Cam am idee in linii mari am inteles ca trebuie sa-i mai pun un pinion mai mic. Cam cat ar consuma cu atas?

Se uzeaza mai repede?

Voi ce imi recomandati?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pentru inceput ar fi cazul sa ai motocicleta inmatriculata "cu atas". Se poate omologa si ulterior cu atas, dar alergi ceva pe la RAR. Apoi ar fi indicat sa verifici daca ai prinderile de atas pe cadru, si daca ai nucile si tirantii in regula pe atas. Le vezi in poza. Pentru performante si modificari la transmisie vb cu cineva care are IJ. Va trebui sa mai tragi ceva fire de instalatie sa ai lumini si pe atas.

 

Nu am crezut, dar e super tare cu atas. Daca e reglat bine, bineinteles. Eu zic ca merita. Daca te saturi de el il dai jos in 15 minute.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu am avut o Planeta cu atas super. Planeta este facuta pentru atas, si la drum lung mergi cu viteza de 65-70 cu care merge si Uralul sau Niprul de 650cmc. Si asta fiindca atasul de Ij e mai usor si mai aerodinamic.

Putere are tot atat 22cp, si cuplul tot de 28NM, doar ca trebuie sa ajuti motorul cu un pinion nu mai mare de 17 dinti, de preferat de 16. Daca pui de 16 vei avea demaraj suficient si poti cara 3 persoane pe serpentine fara griji.Viteza maxima 100km/h dar tu vei merge in 60-65.

Cand pui pinion mai mare pierzi demaraj, castigi ceva viteza dar in 2-300km iti distrugi ambreiajul. Oricum cu pinion de 8 nu mai treci de 60 cu 3 persoane.

 

Atasul de Ij Jupiter e acelasi cu cel de Planeta, defapt, avand diferite pozitii de reglaj merge montat si pe Nipru. Se fixeaza mai intai jos in nuci, si se strang un pic suruburile . Apoi se monteaza tirantii. La sfarsit dupa reglaj atasul va trebui sa respecte geometria din prima pagina a topicului.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pentru inceput ar fi cazul sa ai motocicleta inmatriculata "cu atas". Se poate omologa si ulterior cu atas, dar alergi ceva pe la RAR. Apoi ar fi indicat sa verifici daca ai prinderile de atas pe cadru, si daca ai nucile si tirantii in regula pe atas. Le vezi in poza. Pentru performante si modificari la transmisie vb cu cineva care are IJ. Va trebui sa mai tragi ceva fire de instalatie sa ai lumini si pe atas.

 

Nu am crezut, dar e super tare cu atas. Daca e reglat bine, bineinteles. Eu zic ca merita. Daca te saturi de el il dai jos in 15 minute.

un atas de M?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

:banana: ..am scos si eu niprogena cu atas... copilasii stau cu gura cascata si isi trag de mana mamicile sau taticile sa le spuna ce-i aia! :banana:

chiar si pruncii astia mai mari de clasa 11-12-a nu stiu cum se numeste tigaia agatata de 'motoreta'...

fazele cele mai tari sunt cind depasesc pe drepta sau pe stinga țăranii in conservele lor aduse din italia pe care si le pazesc cu multa grija sa nu cunva sa li se 'drucule' teleÂşcoapele' pe bombardatele drumuri din dej...eu o tai prin santuri pe iarba, sau pe unde sunt noroaiele si gramezile de pamint escavat mai mari :D

duminica m-am balacit in niste noroaie ce imi acopereau tevile de esapament, impreuna cu alti doi turbati!Nipra cu atas ofera niste senzatii beton!incerc sa-mi imaginez cam ce ar insemna o tractiune pe roata de atas , si un gup de atas :banana:

am sa sar cu niste poze...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...