Sari la conținut

Topicul atasistilor. Pagina oficiala


Aleko
 Share

Postări Recomandate

Stiu ca sunt cam panarame, eu am avut totusi noroc cu al meu, nu m-a lasat niciodata, desi prietenii mei imi ziceau ca ma intorc pe jos din turul europei pe care l-am facut in 1999.

Si acum mi-e dor iarasi sa ma dau cu atas, este o senzatie unica.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 2,6k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

:peace: Sa incepem:

Am luat o Dnepr, Ural, Ij ,Jawa, Mz si ne-am dat seama ca e naspa sa cari totul in spate. Plus ca ar fi misto sa pleci cu familia si gratarul la drum. Solutia e simpla, acolo unde sunt prinderi de atash e musai sa existe si un atash.

 

 

Cine ma poate ajuta si pe mine cu un motor cu atash???

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am cautat dar nu am gasit nimic! Poate imi dai un pont unde sa caut exact. Mersi

mi-e teama ca daca te bazezi exclusiv pe internet o sa ai de asteptat pana apare la vanzare ceva cu atas, din cauza ca nu mai sunt chiar asa multe, si cele care merita sunt cumparate aproape chiar inainte ca proprietarul sa vrea sa le vanda...

 

incearca in targ, sau cauta prin sate... s-ar putea sa ai surpriza sa gasesti scule bune ingropate pe sub capite de paie... eu asa mi-am luat primul motor...

 

Nu vreau sa-mi iau motor nou, ca oricum m-as da de cateva ori pe an cu el (mai ma 2 cu care merg mai mult) si nici nu prea mi-l pot permite.Dar totusi de curiozitate, ce firma si unde vinde Ural in Romania?

 

M-am uitat pe net si vad ca e o firma in sect 6. care vinde URAL.

Stie cineva cat costa un Ranger, ca preturi n-au pe site.

Unde vine strada Ajustorului?

 

daca nu-ti poti permite financiar nu te mai gandi la Ranger nou... costa cam 8.000 Euro cu toate adunate...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acu' 5 ani am avut un Nipru cu atas si am mers cu el chiar pana-n Franta si inapoi, fara probleme tehnice (ca. 6.000 km am facut). Am mers cu el vreo 2 sezoane, dupa aia mi-am luat BMW, ca de fapt asta vroiam si inainte, doar ca nu mi-am permis.

Acum iarasi vreau sa merg cu atas si vreau sa cumpar un Nipru MT 16, ca ala este si mai adevarat decat MT 11-le.

Daca cineva stie sau are de vanzare unul, sa scrie aici.Eventual ma intereseaza si unul fara tractiune pe atas, daca nu gasesc MT 16.

Oricum ma intereseaza doar nebricolate, in stare buna.

stiu eu un nipru cu tractiune pe atas in bucuresti dar e cam scump

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...

Bai frati neatasisti, macar o data la doi ani o sa fiti si voi atasisti :ok:

 

Am aflat de la frate-miu, care lucreaza la o statie ITP, ca de anul asta (mai exact de saptamana trecuta) la inspectie se face si poza la autovehicul. Daca aveti in acte motorul trecut cu atas, trebuie sa faceti rost de unul pentru a intra la ITP. Nu mai merge cu spaga

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pai la noi e asa de mai demult in sensul ca daca este cu atas in acte trebuie sa-l prezinti si cu atas la ITP

Da, stiu povestea, dar pana acum, mergea si cu spaga. Dadeai si tu de o bomboana, omul nu vedea ca nu ai venit cu atasul. Acum e imposibil, pentru ca il verifica monitorii de la RAR si el o ia in freza, oricati bani i-ai da :ok:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

shtiu eu ce se intampla daca ai niprul inscris cu atash shi umbli solo- daca dai de un militzean:

m-a intrebat ca de ce nu umblu cu atash, daca in acte e cu atash? :welcome:

shi dupa ce i-am spus ca nu am chef intotdeauna sa umblu cu atash, m-a pus sa ii arat unde sunt prizele pentru atash! :moto: :ok:

incredibil !! de habarnishti din ashtia care cauta nod in papura sa va feritzi!

spui shi tu ca asha l-ai cumparat de la un mosh, shi ca habar nu ai avut ca trebe' inmatriculat cu atash, ca te-au mai oprit shi altzi militzieni shi nu au zis nimic.

ce poate sa-tzi faca? in cel mai rau caz te trimite la RAR sa reinmatriculezi moto cu atash cu tot-adica sa batzi seriile de pe cadru shi pe atash.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

stie cineva sigur ce se intampla daca am moto inscrisa solo dar eu ii pun atas si merg la plimbare?

Eu am venit cu atasul acasa si era si de alta culoare,si nu s-amplantat nika...dar nu cred ca-i bine.Cred ca iti ia cert. de inm. si ti-l da cand vii cu ea cu atas + ceva amenda.E ca la astea care au remorcabila zero si pui remorca,cred.... :ok: Oricum vad ca ai inceput sa devii ilegalist. :moto: Un portbagaj,rabatabil,ceva? :welcome:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

frate sigur sunt unii politisti care stiu diferenta.

Majoritatea sunt praf, dar daca vor sa te prinda cu ceva, o fac. Chiar daca nu stiu legislatia (cum ca nu tre sa porti cascala moto cu atas) si tot pot sa te amendeze.

Mai nou (mi-a zis Lupu) ca cica amenda pt ITP expirat e de ordinul milioanelor, poate chiar zecilor... Io am luat in vara 20 lei amenda de la un echipaj care pandeau motociclistii din targul Vitan.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

stie cineva sigur ce se intampla daca am moto inscrisa solo dar eu ii pun atas si merg la plimbare?

 

Teoretic e de rau , ca pui in circulatie un vehicul neomologat, ca atasul tau nu este omologat de ei. Practic, nu cred ca te baga cineva la gherla pentru asta!!!! Pe actele de la conserva mea zice ca e pe benzina, dar motorul de pe ea a fost schimbat cu un diesel cand a crapat v8-ul. Tot ce pot sa patesc e ca voi fi trimis la RAR sa fac omologarea motorului si apoi sa merg sa-mi iau inapoi talonul (si sa achit amenda).

 

E cam acelasi lucru, nu crezi?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Teoretic e de rau , ca pui in circulatie un vehicul neomologat, ca atasul tau nu este omologat de ei. Practic, nu cred ca te baga cineva la gherla pentru asta!!!! Pe actele de la conserva mea zice ca e pe benzina, dar motorul de pe ea a fost schimbat cu un diesel cand a crapat v8-ul. Tot ce pot sa patesc e ca voi fi trimis la RAR sa fac omologarea motorului si apoi sa merg sa-mi iau inapoi talonul (si sa achit amenda).

 

E cam acelasi lucru, nu crezi?

Motocicleta cu atas este in alta clasa decat motocicleta solo. Ansamblul cu atas este practic un alt vehicul, care nu este omologat si deci nici inmatriculat ca atare. Mai departe depinde de politaiul care te opreste...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pai n-am vazut bine bre, ce vrei, ca deja trecuse, l-am vazut de la fo suta de metri... :laugh: Shi eram pe partea cu atashu', ca al'fel vedeam motoru' shi ma prindeam cam ce e...

era pe o remorca rosie trasa de o duba alba? daca da, sunt 90% convins ca era Ural... desi e posibil sa ma insel...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...