Sari la conținut

Ce Motor Consuma Cel Mai Putin?


nvidia
 Share

Postări Recomandate

Ideea e simpla...

Sunt in cautarea celui mai eficient motor, si caut motorul care ofera cel mai bun randament(practic, nu doar statistici)

Alternativele ar fii:

Diesel(nu cred ca s-a pus vreodata pe scutere)

Benzina 2T-carburatie(consuma mult)

Benzina 2T-injectie(nu stiu prea multe despre consumul lui dar suna interesanta ideea, cel putin trebuie sa devolte mai multa putere la acceasi capacitate decat 4T)

Benzina 4T-carburatie(ocirum consuma mai mult decat injectia)

Benzina 4T-injectie(cred eu ca ofera un consum bun)

 

Atept sugestiile voastra

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 76
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

De unde scoateti frate consumurile astea? poate la drum intins, cu viteza constanta, da (mie mi-a luat 3 litri de benzina de la Bucuresti pana la Campina - exact 100 de km) dar la mersul in Bucuresti, ajunge la 6 %... (motor de 49 cc, carburator de 20 in diametru)

Editat de alexutzzzg
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Gilera Runner SP 50:

 

1. daca-i bag benzina 95 fara plumb imi mananca 5% (PETROM)

2. daca-i bag benzina 98 fara plumb imi mananca 6% (LUKOIL)

3. daca-i bag benzina 99+ fara plumb imi mananca 4% (PETROM)

 

iar ulei mananca cam 1 litru/600km.

 

CLAR nerecomandat. (daca mai pui si pretul de achizitieeee... mai bine te duci tare :lol: )

 

P.S. Eu nu prea mai inteleg mare lucru... toata lumea imi spune ca 5% este super mult pt un scuter, 6% nu mai zic... Mentionez ca l-am luat de nou anul trecut (model 2007) si este nedelimitat (52km/h max). Poate ma lamureste si pe mine cineva ce si cum e cu consumul asta, ca eu nu mai inteleg mare lucru. :lol:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

De unde scoateti frate consumurile astea? poate la drum intins, cu viteza constanta, da (mie mi-a luat 3 litri de benzina de la Bucuresti pana la Campina - exact 100 de km) dar la mersul in Bucuresti, ajunge la 6 %... (motor de 49 cc, carburator de 20 in diametru)

 

la mine nu este cum spui...consumul asta mi-a iesit la mers in oras deoarece mare parte din kilometri ai fac de la si catre serviciu...motor de 49 si carburator de 18 bine reglat...deci - azi am incarcat benzina..am bagat 4.26 litri si am parcurs 128 km de la ultima incarcare...un calcul simplu cu regula de trei simpla duce la un consum de 3.32 litri la 100 km...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salve bre!!

 

Stiu ca's off-topic pe zona scooter-elor, dar sunt foarte curios care sunt mediile de consum la un scooter de 50/125.. Ma batea serios gandul sa iau o jucarie d-asta special pentru oras, ca traiam cu impresia ca offizierul meu, la 6,3% calculati in oras, imi consuma cam multisor (cu mentiunea ca n-a mai fost curatat/reglat de vreo 5000km :( )! Afara, cu 120km/h constant, mi-a luat 4,1% pe o distanta de 180km (7,38l in total).. Daca media la 49cmc este 3 - 3,5 - 4%, chiar nu merita investitia dpmdv! :lol:

 

:lol:

John

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

SINCER.. mai bine taceai din gura ...

 

ce-ai ma?dc vorbesti asa?

eu ii recomand sa se uite la jiglor si sa-l  inlocuiasca daca e prea mare..

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Doctore ,noi mai are rost sa spunem cata benzina bagam ? :lol:

Al meu consuma 10-11 %

PS:Nu recomand carburator de 21....

Editat de brick23
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

SINCER.. mai bine taceai din gura ...

 

adica, cum adica? :lol:

 

"800 km?600 km cu un litru de ulei?

da de care puneti fratilor deala cu 10 lei?sa se strice motoru?

eu pun cu 25 lei mobil1 si am facut 1000km pe speedfight si mai am de vreo 100km"

 

nu, frate, pun cel mai scump ulei din lume (60 RON), "MOTUL SCOOTER POWER" si tot de pomana. :lol:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mie mananca 3 % la drum intins si 3,5 % in oras.

 

adica, cum adica? :blbl:

 

"800 km?600 km cu un litru de ulei?

da de care puneti fratilor deala cu 10 lei?sa se strice motoru?

eu pun cu 25 lei mobil1 si am facut 1000km pe speedfight si mai am de vreo 100km"

 

nu, frate, pun cel mai scump ulei din lume (60 RON), "MOTUL SCOOTER POWER" si tot de pomana. :lol:

60 ron cel mai scump ulei din lume? Esti pe departe...cel mai scump ulei vazut de mine pe piatza e 170 ron. Made in USA, intr-un cilindru metalic, si pe el desenat o motocicleta cros, iar fundalul e rosu cu negru. Nu mai stiu cum i zicea la ulei.

IAr cel mai scump ulei bagat de mine a fost de 75 ron, cu miros de capsuni...si chiar scotea un miros frumos dupa mine :(

De obicei folosesc ulei Bixxol la 52 ron. Acuma am trecut pe Repsol care cica ofera aceiasi calitate la un pret mai scazut(40 ron). Amandoua fiind full syntetice, si cu amandoua poti rula aproximativ 1300 km/litru

 

Salve bre!!

 

Stiu ca's off-topic pe zona scooter-elor, dar sunt foarte curios care sunt mediile de consum la un scooter de 50/125.. Ma batea serios gandul sa iau o jucarie d-asta special pentru oras, ca traiam cu impresia ca offizierul meu, la 6,3% calculati in oras, imi consuma cam multisor (cu mentiunea ca n-a mai fost curatat/reglat de vreo 5000km :D )! Afara, cu 120km/h constant, mi-a luat 4,1% pe o distanta de 180km (7,38l in total).. Daca media la 49cmc este 3 - 3,5 - 4%, chiar nu merita investitia dpmdv! :(

 

:lol:

John

Pentru oras eu ti-as recomanda un Aprilia leonardo de 150cc. Consuma 3%, si puterea unui motorash de 49cc e pe departe fata de el. Iar cu fiabilitatea sta foarte bine .

Si asa motorul il poti lasa pentru drumueile mai lungi. Nu ca leonardo nu ar fi bun, caci merge cu 140 km/h, insa nu e la fel de confortabil decat "offizierul" tau.

Editat de don' juan
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

60 ron cel mai scump ulei din lume? Esti pe departe...cel mai scump ulei vazut de mine pe piatza e 170 ron. Made in USA, intr-un cilindru metalic, si pe el desenat o motocicleta cros, iar fundalul e rosu cu negru. Nu mai stiu cum i zicea la ulei.

IAr cel mai scump ulei bagat de mine a fost de 75 ron, cu miros de capsuni...si chiar scotea un miros frumos dupa mine :lol:

De obicei folosesc ulei Bixxol la 52 ron. Acuma am trecut pe Repsol care cica ofera aceiasi calitate la un pret mai scazut(40 ron). Amandoua fiind full syntetice, si cu amandoua poti rula aproximativ 1300 km/litru

 

frate, nu o lua si tu ad literam. am zis, cu alte cuvinte, ca nu bag de o suta de mii ulei, asa cum credea cineva pe aici. iar daca tu-mi arati multi care dau 6 sute de mii pe ulei pt. scuter, eu imi dau jos palaria. oricum, nu "ne batem" aici in ce uleiuri folosim si ce miros au acestea, ideea e ca la inceput am bagat si eu Repsol, asa cum mi-au bagat aia la magazin, prima oara, cand l-am cumparat, insa m-am uitat in cartea tehnica, si acolo scrie ca tre sa pun ulei care sa fi trecut testele JASO FC, ISO-L-EGD (full synthetic), conditii pe care uleiul mai sus mentionat (MOTUL SCOOTER POWER), chiar le indeplineste, fata de Repsol. :lol:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

la mine nu este cum spui...consumul asta mi-a iesit la mers in oras deoarece mare parte din kilometri ai fac de la si catre serviciu...motor de 49 si carburator de 18 bine reglat...deci - azi am incarcat benzina..am bagat 4.26 litri si am parcurs 128 km de la ultima incarcare...un calcul simplu cu regula de trei simpla duce la un consum de 3.32 litri la 100 km...

 

pana la urma scuterul tau are motor minarelli sau nu, ca cineva zicea ca pe cartea de indentitate, diferit de ceea ce zice importatorul (made in ungary), scrie made in china. vreau sa stiu daca ai vazut cu ochii tai pe motor: minarelli. eu am fost la un disrtibuitor de motowell si baiatul de acolo mi-a motivat ca nu e la vedere marca motorului pt a nu intra in concurenta cu scuterele mai scumpe cu acelasi motor. pe mine ma intereseaza un magnet sport, cu conditia sa aiba motor minarelli si consum de sub 4 %

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...