Sari la conținut

Jurnalul negru


Smokey
 Share

Postări Recomandate

Motociclist accidentat pe Calea Aradului 07.08.2006

 

Mi`a trimis un prieten azi pe net... "TITUS E IN SPITAL A AVUT ACCIDENT"

Il cunosc personal pe baiat, chiar am ramas socat, mai ales ca stiam ca si anul trecut a mai avut unu... insanatosire grabnica !!

 

Un grav accident s-a petrecut luni la amiază în fața sediului Poliției de Frontieră din Oradea, motociclistul rănit în zona capului fiind transportat de urgență la spital de ambulanța care i-a acordat primul ajutor.

Potrivit comisarului Dorin Sava, Âşeful Serviciului Poliției Rutiere Bihor, un Âşofer aflat la volanul unui autoturism Dacia a ieÂşit din benzinărie fără să se asigure Âşi a lovit în plin motocicleta care rula pe Calea Aradului.

 

„ÂŞoferul n-a respectat semnul care obliga la dreapta, a dat să vireze la stânga Âşi a lovit din plin motociclistul care se îndrepta către ieÂşirea spre Arad", a declarat Âşeful SPR. ÂŞoferul a declarat că nu l-a văzut pe motociclist venind din cauza autoturismelor parcate pe marginea drumului, într-un loc cu parcarea interzisă.

 

Martorii aflați la fața locului au declarat că Âşi motociclistul avea o viteză destul de mare în momentul impactului. În urma Âşocului, motociclistul Titus C. (22 ani), din Oradea s-a lovit la cap de una dintre portierele Daciei, suferind leziuni la nivelul feței Âşi al capului.

 

 

ASFALT USCAT, si aveti grija....

post-11998-1154971855_thumb.jpg

post-11998-1154971863_thumb.jpg

post-11998-1154971871_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...
  • Răspunsuri 242
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

15 August 2006

 

- Gandila Sebastian 23 de ani - pilot / Andronache Simona ??? ani - pasagera

- Soseaua dintre Cisnadie si Selimbar (jud. Sibiu)

- Kawasaki ??? - vitezana de talia medie

- viteza nedeclarata (foarte mare - cf martorilor)

- motociclistul a depasit NEREGULAMENTAR, ATUNCI CAND DIN SENS INVERS VENEA MASINA

- motociclist + pasagera DECEDATI

Editat de hondaxx
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 month later...

salut!se ridica parul pe mine cand vad lista aia de la inceputul topic ului.in orice caz este bine ca se afla pe site.ar fi bine sa nu existe deloc...dar din pacate...exista si nu e mica.problema care apare este urmatoarea(dupa parerea mea):peace: astfel de lista ar trebui sa existe pe un astfel de site in incercarea disperata de a diminua accidentele.facand referire la cei care conduc de cateva luni sau poate nici atat(cu sau fara permis nu mai conteaza ca oricum mor la fel) prezenta listei si prezentarea accidentelor nu ii va afecta catusi de putin pe baietii gelati ce ies seara la turat motoare fara casca si echipament sa nu se strice freza data cu un tub de gel si sa se vada bluza cu scris auriu mare:GIGOLO ITALIANO.(nu stiu daca am scris corect gigolo).aceste creaturi nu vor intra niciodata pe un forum ca acesta.nu au ce face aici.nu ii pasioneaza deloc.de fapt..nici motocicleta nu ii pasioneaza...doar se poarta...e la moda si merge bine cu DOLCE & GABANNA :).cand o sa fie la moda aspiratoarele,prajitoarele de piine,veiozele, vor abandona motocicleta.GATA! ajunge..nu se mai poarta...anul asta imi iau prajitor de piine.sper sa fiti de acord cu ceea ce spun si sa nu ma intelegeti gresit;nu fac referire la adevaratii motociclisti care au murit ca urmare a unor accidente mai mult sau mai putin stupide...pentru ei-numai de bine si DUMNEZEU SA-I AIBA IN PAZA!va salut si va urez drum bun si fara evenimente!

 

 

RIDE SAFE!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 3 weeks later...

Un total cu numarul accidentelor , cu raniti si decedati....??? a facut cineva...??? oricum este grav de tot ce am citit aici imi cam da de gandit.... parerea mea este ca trebuie sa iti fie un pic tema de motor .....motor pe care trebuie sa il respecti.....asta o spun acum in fata calculatorului insa atunci cand te sui pe motor este greu sa te controlezi......te fura ADRENALINA....si urmarile sunt destul de grave....

 

aveti grija de voi....si asfalt uscat

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

n`am nimic cu nimeni dar cnd vad unii cum mor ... totusi sa te dai cu scuterul cu 160 la ora + pasager si fara echipament tre sa fi tampit ... multi mor din cauza masinilor care nu acorda prioritate dar ala cand vine cu 200 la ora ala din masina ce sa faca ?

 

daca stai sa te uiti atent cei care aveau 40-50 km/h sunt bine mersi ( relativ ) cu un picior rupt , o julitura mai zdravana etc ... restu sunt morti ...

 

aveti grija de voi si nu va mai dati zmei ...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

n`am nimic cu nimeni dar cnd vad unii cum mor ... totusi sa te dai cu scuterul cu 160 la ora + pasager si fara echipament tre sa fi tampit ... multi mor din cauza masinilor care nu acorda prioritate dar ala cand vine cu 200 la ora ala din masina ce sa faca ?

 

daca stai sa te uiti atent cei care aveau 40-50 km/h sunt bine mersi ( relativ ) cu un picior rupt , o julitura mai zdravana etc ... restu sunt morti ...

 

aveti grija de voi si nu va mai dati zmei ...

 

Ca sa nu fiu rau si sa te intreb cati km ai tu pe motor si ce motor, sa revin la ce ai zis tu:

 

1. totusi sa te dai cu scuterul cu 160 la ora + pasager si fara echipament tre sa fi tampit

 

Ce conteaza la un impact frontal la 120 sau la 160 sau la 200? Consecintele sunt cam aceleasi.

Mai conteaza daca mori daca ai avut sau nu echipament la viteza asta?

Stiu pe cineva care a lucrat la schubert. Testa la ce impact de deformeaza polistirenul expandat. Ei le testau cu diferite greutati suspendate la o anumita inaltime si dupa aia le 'scapau'. Mi-a zis ca de la greutate de 3KG incolo, deformarea e la fel: maxima.

 

2. daca stai sa te uiti atent cei care aveau 40-50 km/h sunt bine mersi

 

Nimeni nu isi ia motor sa mearga cu 40-50. O consider regula.

 

3. multi mor din cauza masinilor care nu acorda prioritate dar ala cand vine cu 200 la ora ala din masina ce sa faca ?

 

Aici sunt de acord cu tine. Omul cand se asigura, motorul e departe. Dar vine repede.

Ideea ca unii chiar nu se asigura.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ce conteaza la un impact frontal la 120 sau la 160 sau la 200? Consecintele sunt cam aceleasi.

 

Consecintzele in cazul unui impact sunt aceleashi. Doar ca la 120 ai mai multe shanse sa evitzi un impact frontal. Pe de alta parte exista si distanta de franare ... si nu toate impacturile sunt frontale. Parerea mea - este o mare diferenta intre 120si 200 ... de multe ori diferenta este o viatza.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 5 weeks later...

Data: 28 octombrie 2006

Motociclist: Radu Decu (gemenii Din Giulesti)

Locatie: Nu departe de Dunare (pe Calarasi)

Motor: Honda CB

Experienta moto: 10 ani

viteza: 40 Km/h

cauza: Curba stransa fara vizibilitate. Un tractor pus de-a curmezisul drumului.

motociclist: DECEDAT

 

rip :burnout:

Editat de tashulina
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...

Dumnezeu sa-i ierte pe cei decedati si recuperare totala celor raniti.

s-a facut pielea gaina pe mine cand am citit mesajele din Jurnalul Negru.

Pacat pt cei nevinovati. :peace: :wave:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Freaky list... nu vreau sa zic ca am cunoascut cel putin unul care a murit deshi avea experientza...

 

Eu sunt incepator (am permisul din noiembrie) shi merg pe motorul unui prieten (honda x11) de cam 4 saptamani... am avut scuter de la 14 pana pe la 17 ani cu care am avut 2 incidente minore... nu pot spune decat un singur lucru adevarat pe bune:

 

Vinovatul nu conteaza, rezulattul insa da... daca nu te fereshti singur, nu ejti vigilent, prudent, moderat, calm, atent, preventiv, intuitiv si cu inclinatii spre astfel de sporturi, NOROCUL nu te va salva!!!

 

Cat despre automobilishti pot spune un lucru (shi eu fiind automobilist de cam 8 ani): nu au inca educatia motocicletelor prezente in trafic... nici eu, spre marea mea uimire, nu ii vad intotdeauna pe motociclishti... dar incerc sa ma uit de 3-4-5 ori intr-o directie conshtient ca ei exista... poate incet incet lumea se va obishtnui macar sa se gandeasca la existenta "noastra" shi sa se asigure de 2 ori inainte sa treaca...

 

Bafta tuturor!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cand:10.10.2006

Cine: EU

Locatie :Timisoara

Moto:Mobra Hoinar

Imprejurari:masina a virat stg.peste axa drumului inainte de o curba fara se se asigure si s-a pus perpendicular pe partea mea de mers pentru a efectua manevra de intoarcere,total neregulamentar,am aparut eu din curba lansat cu 45/h vazindu-l am incercat sa-l evit in partea stg.,nu am reusit si impactul s-a produs,io in salvare ,mana rupta,umar dislocat,barbie sparta,pierderi de cunostinta repetate,7 zile de spitalizare,recuperat 97%,motor;fata vaza.Noroc mare cu CASCA in urma impactului am capotat peste masina facanduma actibild pe porbagajul masinii.Asa k casca salveaza viata.

 

Asfalt uscat tuturor!

Aveti grija de voi!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cand: 8 septembrie 2006

Unde:galati

Cine:dragoss_14

Motor:piaggio liberty 50

Imprejurari: am taiat calea cu scuteru la un opel vectra , dupa impact scuterul a fost proiectat intr-un opel corsa

Urmari: zgaraieturi , scuter foarte putin accidentat ( o carena sparta) , 2000 euro pt plata masinilor avariate

Cand: 8 septembrie 2006

Unde:galati

Cine:dragoss_14

Motor:piaggio liberty 50

Imprejurari: am taiat calea cu scuteru la un opel vectra , dupa impact scuterul a fost proiectat intr-un opel corsa

Urmari: zgaraieturi , scuter foarte putin accidentat ( o carena sparta) , 2000 euro pt plata masinilor avariate

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

edit.

 

Frate, nu mai postati aici daca v-ati varsat, v-ati ridicat si sters de praf si v-ati dus acasa sa vedeti meciul.

 

da, da :bow: ... de cate ori vad cate un mesaj nou, mi se ridica paru' pe mouse!

e vb de "lista neagra"... de RIP-uri.. puii mei...

 

'dea Domnu' sa nu mai fie!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 months later...

Se pare ca 2007 a inceput cam negru :crack: ...si asta in doar 3 luni...

 

1. Data: 14 august 2006

Motociclist: Leo

Locatie: vis-a-vis de Petromul de pe Mihai Bravu(calea vitan)

Motor: Transalp

Cauza: O furgoneta alba care incerca sa intoarca peste linia de tramvai

Motociclist: Initial doar stare de soc, ulterior grave leziuni cerebrale; o semi-pareza pe partea stanga si disfunctii ale vederii; pe 28 ianuarie 2007 a DECEDAT

 

 

2. Data: 11 februarie 2007

Motociclist: Naftanaila Mircea - Catalin

Varsta: 27 ani si un copil de 2 ani

Locatie: Soseaua Stefan cel mare, Bucuresti

Motor: Suzuki GSXR 600 (nr.B-79-ATB)

Cauza: Peugeot 407 iesit din curtea Spitalului Colentina fara a se asigura

Motociclist: DECEDAT

 

 

3. Data: 03 martie 2007

Motociclist: ... Nicolae Iulian

Locatie: Intersectia Stirbei Voda - Calea Plevnei, Casa Radio.

Motor: Yamaha Fazer 1000

Cauza: Motociclistul a trecut pe rosu, din stanga venea un Clio, impact in plin

Motociclist: Initial membre si bazin fracturate, ulterior edem cerebral, pe 12 martie a DECEDAT

 

4. Data: 09 Martie 2007

Motociclist: Titus

Varsta: 26 ani

Locatie: Zona Bobocica, Bucuresti

Motor: Yamaha R6

Experienta moto: 1 ora de curs in poligon

Permis A: nu

Cauza: Ramas blocat pe acceleratie, izbit de masini in parcare

motociclist: DECEDAT

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 3 weeks later...

Se pare ca 2007 a inceput cam negru :lol: ...si asta in doar 3 luni...

 

1. Data: 14 august 2006

Motociclist: Leo

Locatie: vis-a-vis de Petromul de pe Mihai Bravu(calea vitan)

Motor: Transalp

Cauza: O furgoneta alba care incerca sa intoarca peste linia de tramvai

Motociclist: Initial doar stare de soc, ulterior grave leziuni cerebrale; o semi-pareza pe partea stanga si disfunctii ale vederii; pe 28 ianuarie 2007 a DECEDAT

2. Data: 11 februarie 2007

Motociclist: Naftanaila Mircea - Catalin

Varsta: 27 ani si un copil de 2 ani

Locatie: Soseaua Stefan cel mare, Bucuresti

Motor: Suzuki GSXR 600 (nr.B-79-ATB)

Cauza: Peugeot 407 iesit din curtea Spitalului Colentina fara a se asigura

Motociclist: DECEDAT

3. Data: 03 martie 2007

Motociclist: ... Nicolae Iulian

Locatie: Intersectia Stirbei Voda - Calea Plevnei, Casa Radio.

Motor: Yamaha Fazer 1000

Cauza: Motociclistul a trecut pe rosu, din stanga venea un Clio, impact in plin

Motociclist: Initial membre si bazin fracturate, ulterior edem cerebral, pe 12 martie a DECEDAT

 

4. Data: 09 Martie 2007

Motociclist: Titus

Varsta: 26 ani

Locatie: Zona Bobocica, Bucuresti

Motor: Yamaha R6

Experienta moto: 1 ora de curs in poligon

Permis A: nu

Cauza: Ramas blocat pe acceleratie, izbit de masini in parcare

motociclist: DECEDAT

 

 

Dumnezeu sa-i ierte :crack: :kick:

Doamne cum a inceput anu asta !!!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Data: 02.08.2006

Motociclist: shishu (eu)

Locatie: Int DN 1 cu Corbeanca (Prisma)

Motor: BMW K 75 S

Cauza: Un idiot cu un Mercedes vechi si de demult nu a acordat prioritate cind a iesit dinspre Corbeanca

Motociclist: Mina dreapta rupta , o luna in ghips, inca nerefacuta complet

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 month later...

Azi in jurul orei 17.00 a avut loc pe centura Constantei un accident in urma caruia motociclistul a decedat pe loc. Din cate am aflat motociclistul a intrat in spatele unui camion care a franat brusc. Pe asfalt erau 2 casti, dar

numai corpul neinsufletit al motociclistului. Probabil ca celalalt pasager a fost dus la spital

 

Dumnezeu sa-l ierte !!!

 

R.I.P. :bounce: :angry: :what:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...

Cand:23.05.2007, ora 14:10

Cine: Mihai (eu)

Locatie: Deva

Moto: Yamaha Majesty 125

Imprejurari: verde la semafor, am intrat hotarat (max 30 km/h), din stanga mea venea o ambulanta (care avea rosu), am franat, am scapat motorul de sub control, am lasat frana, l-am redresat, si cand mi-am vazut ambulanta in fata, am franat si am picat pe partea dreapta; intersectia era plina fiind miezul zilei, nimeni nu s-a dat jos macar sa ma intrebe ce am; am ajuns acasa tot spart

Urmari: 5 rani printre care 2 "meseriase", motorul zgariat pe partea dreapta.

Offtopic:

De miercuri, prin orice intersectie trec, indiferent daca e galben intermitent si am drum cu prioritate, sau ca am verde, incetinesc si ma uit in stanga si in dreapta

:cheers: :cheers: :cheers:

Aveti grija & Drum uscat !

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

era vorba de cei plecati dintre noi. chiar iti doresti asa de repede sa ajungi pe astfel de lista? :cheers: :cheers:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Prietene ia uita-te tu frumos pe prima pagina si pe aproape toate paginile si ai sa vezi ca sunt accidente si cu raniti, nu neaparat cu MORTI!

Sau poate n-ai inteles? Oamenii (cica) vor sa invete din greselile altora...

:cheers:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...