Sari la conținut

Jurnalul negru


Smokey
 Share

Postări Recomandate

Merenptah nu vreau sa fiu rau dar unii chiar nu stiu sa dea click pe aici pe forum si posteaza pe unde vor ei, iar unii nu vad bine sau nu inteleg ce inseamna Jurnalul negru :wink:

toate accidentele pe care leam enumerat sunt cele care sau soldat numai cu morti, si sunt 80 % sigur ca au mai fost vreo 20 care sigur nu au mai aparut pe forum

daca am numara prin absurd toate accidentele de moto, ar iesi pe undeva pe la vreo 1500 de accidente care sau soldat cu ranirea sau doar cu avarierea motocicletei

jumatate din accidentele pe care leam enumerat sau produs din cauza inconstiente motociclistului sau fara prea mare experienta

 

sper ca nu teai suparat pe mine Merenptah :rock:

 

 

nu m-am suparat :moto: .

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 242
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Ultimile statistici ale politiei rutiere:2007- 53 de persoane decedate in accidente moto si citeva sute de raniti.

Fata de anul trecut sunt de vreo trei ori mai multi decedati. :bounce:

Datorita acestor statistici s a si inceput o campanie anti moto in toata tara.Mare grija!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

uite-aici e problema

 

mare dreptate ai...sunt si eu incepator de tot dar nu ma urc pe motor fara sa ma macar casca , cizme , geaca si manusi...oricat de cald ar fi afara....mai bine urlu de cald decat de durere :wave:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...

Cand: 24 iunie

Cine: Tudor 22 ani

Moto: ...naked

Unde: DN7, Vladimirescu, jud. Arad

Cum: o tanti cu masina vireaza stanga, neacordand prioritate moticiclistului (care, din spusele martorilor si al politistilor rula cu 130-150km/h :rusinica: in localitate)

Urmari: motociclistul decedat pe loc

 

IN primul rand, martorii nu au declarat asta la politie. IN al doilea rand, nici politia nu a declarat asta si nici raportul oficial nu contine chestia asta. Ca sa nu mai spun ca, daca ar fi dupa cum spui tu sau asa-zisii martori, noi nu mai aveam ce sa punem in sicriu si motorul era varza. In locul tau, inainte de a posta opinii pe site m-as interesa care este de fapt adevarul si as retracta commentu-ul de pe site prin care raspandesti minciuni si intinezi memoria lui tudor. sora lui

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...

:bigstar:( Stiut de fapt, insa util de repetat. Cand suntem pe motor Cu ochii in 4 este putin. Trebuie sa stam cu ochii in 14 si sa circulam cu viteze acceptabile. Avem niste soferi execrabili, dar si multi motociclisti intrec masura. Echipamentul a salvat viata unui prieten la un accident recent la Academie in bucuresti... Echipament, viteza adaptata si ochii in 14, concentrare si asigurare + reducere viteza chiar si pe culoarea verde. Luati-va masini drept scut in intersectii... In fine, eu sunt incepator, dar chestiile astea mi le-au spus niste oameni care merg dupa astfel de reguli si nu le uita in nici o sec cand sunt pe 2 roti. Este pacat de noi si de familiile noastre. Cunosc multi motociclisti care n-au avut un accident din anii 90 de cand au trecut pe 2 roti. Veti spune ca oricand si stand in casa poate sa te loveasca ceva si sa mori, insa macar partea noastra sa fie facuta ok si vom reduce procentul de accidente si de RIP-uri.

Asfalt neted si uscat !

Editat de tudor@manowar.ro
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pentru @ohbilly23

 

Cu parere de rau nu pot sa iti dau dreptate aici. Paul, coleg cu mine era in spatele fratelui tau si aveau viteza cam de 120 - 130 km/h. El a vazut live accidentul lui Tudor. Nu a reusit nici el sa frineze dar a reusit sa reduca suficient ca sa poata sa evite motocicleta lui Tudor si masina femeii aleia. Clar vina este a amindorura. Eu sunt din Arad si l-am vazut nu intr-o zi pe Tudor cu trupa prin oras si iti spun eu ca nu mergea incet niciodata. Cea mai mare greseala a lui a fost ca circula in afara localitatii fara echipament corespunzator. In tricou si pantaloni scurti mi se pare aproape de inconstienta.

Mai stiu sa iti spun de la locul accidentului ca ei doar ce au terminat de depasit un camion si nici acesta nu a reusit sa frineze pe banda lui ca sa nu evite sa intre in masina doamnei si implicit in motorul lui Tudor.Acesta a intrat in frinare pe contrasens ca sa evite un macel.......

Ideea care trebuie tinuta minte e ca nu mergem noaptea, cu peste 70 - 80 km/h in localitate, fara echipament si apoi sa avem si pretentia ca nu avem nici o vina cind se intimpla ceva.

Nu vreau sa ma intelegi gresit. Nu sustin ca merita aceasta soarta cruda, doar ca tu il acuzai ca nu au fost asa conditiile accidentului.

Culpa dubla zic eu.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

am si eu o propunere din moment ce compilatia (black list) exista sa fie numai adaugata ... daca e accident se descrie cu topic nou pe forum iar daca din pacate e de adaugat la lista neagra se trimite pm la moderator (smokey nu ma injura....)( pentru ca sa baleezi 11 pagini e greut) si cineva adauga sau editeaza pe prima pagina lista si adauga nume data si atit nu are rost sa lamentam aici cind sunt o tona de topicuri deschise....

 

respekt si sper la cit mai putine adaugari la acest topic si la lista ....

ride safe

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...

18.08.2007

 

In fata Penitenciarului de Maxima Siguranta Focsani, un agent de ordine de la aceasta institutie a fost omorit pe loc de imprudenta unui sofer "italian". Soferul Valentin Costache, un tinar de doar 19 ani, fara prea mare experienta la volan, a incercat sa intoarca masina prin loc nepesmis, marcat cu linie continua, si a lovit in plin un barbat de 30 ani care mergea cu motocicleta la serviciu. Politistii si Ambulanta au ajuns imediat la fata locului, dar acestia nu au putut decit sa constate decesul agentului de ordine. Se pare ca motociclistul a fost lovit in cap de roata care s-a desprins. "La ora 18.30, Valentin Costache, de 19 ani, in timp ce conducea un autoturism Golf IV, cu numere de Italia, nu s-a asigurat la efectuarea manevrei de intoarcere, ocazie cu care a intrat in coliziune cu motocicleta care circula regulamentar. In urma accidentului a rezultat decesul motociclistului Ionut Munteanu de 30 ani din Odobesti", ne-a declarat Adrian Ciuperca, inspector la Politia Rutiera. Ionut Munteanu se deplasa cu motocicleta la locul de munca, acolo unde trebuia sa intre in tura. El era casatorit si avea doi copii, dintre care o fetita de numai citeva luni. Tinarul tocmai isi cumparase motoclicleta pentru a face mai usor naveta. Vestea decesului a cazut ca un trasnet peste familie si prieteni, mai ales ca toti il stiau drept un om cumsecade. "Il iubeau pina si hotii din penitenciar, asa un baiat deosebit si muncitor era", ne-a spus un prieten de familie. Accidentul de la Mindresti se inscrie in seria celor in care au fost implicati soferii veniti din Italia, doar ca acesta este cel mai grav din aceasta vara.

!!!!!!!!!!!!!!!!

Asta dupa ce miercuri,un alt tampit de "italian" i-a taiat calea unui tip ce conducea o ninja!Nush in ce stare e pilotul! :cheers: java script:emoticon(':o', 'smid_1')

:D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nume: Dan Jitaru

Varsta: 52 - 53 ani (?!)

Motor: Yamaha (probabil un Diversion de 600, nu stiu sigur)

Loc: Sibiu, intre Sibiu si Daia

Circumstante: Sosea umeda, cazut

Motociclist: DECEDAT

Dumnezeu sa-l ierte....eu l-am cunoscut pe acel om.....a fost un om de nota 10 :agree:

Dumnezeu sa-l odihneasca in pace!!! :smoke:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

speram sa nu postez niciodata aici

Nume:Neo (Adi Modoran)

Varsta: cu ajutorul lui Dumnezeu si mult noroc 29

Motor Yamaha Fzr

Loc: Com. Stefan Cel Mare CT.

Circumstante: in depasire regulamentar, manelist jeep accelereaza cu mine odata,franez sa intru la loc ,a doua masina care erea departe in momentul depasiri,face brusc stanga, nu reusesc sa franez sa evit impact in usa sofer,pasagera zboara nu pateste nimic.

Motociclist: dubla fractura Tibie si Peroneu(tija 2 suruburi),fractura cap si col femural(proteza cu revizie la 10-15 ani),fractura superioara radius,23 zile spitalizare 2 operati sanse sa merg dupa 4-6 luni se intrezaresc.

Imi doresc tare mult ca macar unul sa evite un accident dupa ce citeste aici

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nume :Branza Ionut

Varsta:23

Motor: Suzuki gsxr1000

Loc :Snagov

Circumstante :viteza excesiva Derapaj

Motociclist:fractura deschisa de glezna cel putin 1 an de recuperare

Fara permis.fara experienta

 

Asta trebuia postat la "jurnalul idiotilor". Auzi acolo fara permis, fara experienta pe gsx-r 1000....

Mai fratilor, aici e jurnalul negru, accidentele punetile la "Accidente"!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 month later...

Nume : Diana ( adica eu )

Varsta : 25

Motor : Suzuki gs500 E

Circumstante: asfalt uscat , petec de nisip , viteza aprox 50 la ora

 

Aveam echipament complet ( casca , pantaloni , geaca , manusi , cizme, protectii suplimentare coloana ) .

 

A iesit unul in fata mea desi avea stop , si ca sa nu dau in plin in el am virat puternic stanga , am prin nisip si motorul s-a culcat pe o parte .

 

Daune : eu - mici vanatai , mandrie facuta zob

motor - carena stanga , rezervor , geam fata , semnalizator , maner stanga . ( reparabil , cost 250 euro )

 

Stupoare , ala nici macar nu a oprit .

 

ps: 6 ani pe motor , n-am crezut ca mi se va intampla chiar mie ...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Asta trebuia postat la "jurnalul idiotilor". Auzi acolo fara permis, fara experienta pe gsx-r 1000....

Mai fratilor, aici e jurnalul negru, accidentele punetile la "Accidente"!

 

-Bine zis!!!

-Apropo e valabil si pentru tine Diana!!!

-Fratilor postati accidente grave, urmate cu decese si nu ca ati cazut sau mai stiu eu ce!!!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

odata, cand aveam moto cealalta, am incercat sa o pun pe cricul central shi mi-a cazut motoreta shi eu peste ea

 

:bigstar:

 

nu cred ca s-au uitat pe unde-au postat...ceea ce a contat e sa posteze

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 3 weeks later...

LUATI ATITUDINE....aseara eram vreo 5 motoare pe Stefan Cel Mare, si trecea unu k masina pe lg noi si se baga chiar pe lg motor park nu mai avea loc de noi....nu mai zic k era goala soseaua,dar fie...eu eram in fata dar am inteles apoi k s a dat si la fundul meu (motorului)....sigur era un taran kre nu avea ce face...eu sincer nu prea l am vazut pt k am oglinzile crapate..de ce...?!!

 

...acu cateva zile veneam de la Titan spre delfinului...50/h..vad pe una in fata in dreapta mea k semnalizeaza stanga...bag faza lunga si ma arunc in frana k tipa se si bagase deja...franez .....blochez ..spatele dar totusi intru in ea in fund(cu vreo max30/h)....ma imprastii pe jos...politie...salvare...toti cei kre au vazut au spus patrulei k tipa mi-a luat fata...

LA POLITIE declaratii sect3:..Eu::tipa de pe banda 2 s-a bagat pe banda 3 fara sa se asigure..neacordare de prioritate..

...............................Tipa:: ea era pe banda 3MINCIUNA si eu am lovit-o pt k nu am pastrat distanta

...............................GARCEA:: eu sunt vinovat pt k am lovit-o in fund si nu lateral cum trebuia dc era neacordare de prioritate

>>Eu fiind la primul accident nu am stiu ce sa fac...nu am putut sa-l conving pe GARCEA k tipa minte k era pe banda 2 nu pe 3 cum spunea ea....nici cei 2 mortori de la care aveam telefonu nici patrula kre a venit si a luat niste declaratii de la martori nu m putut ajuta.

.....In ochii lui GARCEA cel cu doua clase mai mult decat trenul...eram...VINOVAT

....Cd am inceput si eu sa deschid gura k,cum e posibil cd eu aveam si martori si patrula kre luase declaratii si kre si ei au spus k tipa era vinovata chiar dc nu vazusera accidentul....GARCEA GRAIESTE:..Deci voi astia terebilistii astia cu doua categorii cu motoare puternice mergeti pe strazi k nebunii..Deci nu am ce sa-ti fac...Deci esti vinovat..Deci dc nu-ti convine sa -ti iei martorii si sa o dai in judecata...Deci

 

..DECI :moto: NICI NU STIU CE SA MAI ZIC...DEJA A INTRAT FRICA IN MINE...ASA K SPUNETI VOI RESTUL

...SAU HAIDETI FRATILOR SA LUAM ATITUDINE PT K TOTI SUNTEM LA MANA MUISTILOR..

.....SI IN CAZ DE CEVA TOT UN MOTOCICLIST AJUNGE MAI REPEDE la CEL DE SUS nu unu pe 4 roti

 

app:kre ma juta si pe mine cu un far SH cbr600f din 2001

multumesc CELUI DE SUS k am doar cateva zgarieturi i :) iar motoru cu vreo 500E il fac :cheers:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...

Scuterist cu acte in regula (atestat,etc), proaspat iesit de pe banca de examen pt cursul de legislatie , vrand sa respect regulile de circulatie ca la carte , am efectuat o manevra la stanga (am semnalizat , am fost pe mijlocul drumului ) , aproape ca stateam pe loc. Din fata liber , in spate o masina. Cand sa efectuez manevra masina din spatele meu a dat sa ma depaseasca .

Consecinte: m-a luat pe capota , am sarit cu capul direct in parbriz(l-am spart, am avut casca si nu am simtit absolut nimic) si cum a franat am alunecat jos . Din fericire m-am ales cu vreo 2 julituri de la caderea pe jos.In rest absolut nimic. Impactul a fost destul de puternic.

Ce am invatat eu din asta: Cand am masina in spate si vreau sa o iau la stanga , trag dreapta , il las sa treaca si apoi trec eu.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...