Sari la conținut

Anvelopele on si off


Postări Recomandate

Păcat că nu fac și 130/80-17. :o

Da asa e, insa fac 140/80/17, daca-ti incape in bascula e brici, zic eu :D

Mesaj completat

Daca vorbim de cauciucuri orientate spre strada (si din experienta personala), Anakee sint OK pe asfalt ud si uscat...

Asa este si eu am avut montat acum ceva vreme un Michelin Anakee 150/70/17 si de cate ori am mers cu el pe ud si ploaie, nu am avut nici o oroblema cu alunecarea anvelopei. S-a comportat exemplar atat pe linie dreapta cat si in curbe. Tin sa mentionez ca e foarte bun si pe macadam. Eu am mers cu el cam 7 mii km pana sa-l schimb, deoarece l-am achizitionat SH.

 

O poza cu Anakee-ul, cand l-am cumparat:

post-25487-1262704409_thumb.jpg post-25487-1262704427_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 2,6k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Vorbeste cu stefan_gs cred. El facuse asta pe un F 650 GS si spunea ca ii e mult mai greu sa se aplece, dar si s-o ridice din aplecare. E drept, motocicleta era proiectata pentru 100/90-19.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

am uitat de un alt cauciuc. aproape identic cu tourance-ul, mai durabil si la fel de aderent in toate condtiile si cu crampoane mai inalte.

 

este vb de Heidenau k76 :crack:

 

In cateva zile o sa iau un set de K76. Vreau sa-l tin mai mult pe asfalt anul asta. Daca tin 10mii km si-au scos banii.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cam cat va tin heidenaurile K60? ca m-am saturat sa imping de motocicleta la fiecare baltoaca cu noroi :wacko:

K76-le are in acest moment 24 000 si cred ca mai trag de ele vreo 2000 pana sa ajunga la semn foarte multumit de ele chiar si la km astia am facut un drum de Brasov pe Cheia saptamana trecuta si s-au comportat exemplar pe asfaltul ud.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

salut

la primavara ,sau cel tarziu inceput de vara vreau sa trec motoru de pe caucioace de strada pe on/off

avand invedere ca pe unde merg e on70-80/si off restu'

ma uitam pe net si am dat de SAVA ENDURO-INVADER tipul MC 24,

daca imi puteti da detalii ,opinii ,pareri

cel pe 21 -68ieuro si pe 17 -86 ieuro pe situ'

www.dc-motoparts4u.eu, si un site romanesc dar nu afiseaza pret

va multumesc mult

post-46018-1263455056_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vorbeste cu stefan_gs cred. El facuse asta pe un F 650 GS si spunea ca ii e mult mai greu sa se aplece, dar si s-o ridice din aplecare. E drept, motocicleta era proiectata pentru 100/90-19.

 

Nu nu, nu sunt eu, eu inca am rotile si cauciucurile din talon pe ea.

 

De Continental Escape stie cineva cum stau pe ud, cum se comporta in general? Are careva Escape din astea?

 

Mersi. Bafta!

Mesaj completat

Nu nu, nu sunt eu, eu inca am rotile si cauciucurile din talon pe ea.

 

De Continental Escape stie cineva cum stau pe ud, cum se comporta in general? Are careva Escape din astea?

 

Mersi. Bafta!

 

sorry, vad ca am vazut ceva raspunsuri pe la pagina 49-50. dar daca mai are careva o parere e binevenita. mersi

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu nu, nu sunt eu, eu inca am rotile si cauciucurile din talon pe ea.

 

De Continental Escape stie cineva cum stau pe ud, cum se comporta in general? Are careva Escape din astea?

 

Mersi. Bafta!

Mesaj completat

 

 

sorry, vad ca am vazut ceva raspunsuri pe la pagina 49-50. dar daca mai are careva o parere e binevenita. mersi

 

 

conti escape are rocker de aici de pe forum cerei lui o parere. din cate am vb cu el e foarte multumit. si pe ud si in zapada si pe forestiere are aderenta foarte buna, el il are pe fata :banana:

Mesaj completat

Cam cat va tin heidenaurile K60? ca m-am saturat sa imping de motocicleta la fiecare baltoaca cu noroi :D

K76-le are in acest moment 24 000 si cred ca mai trag de ele vreo 2000 pana sa ajunga la semn foarte multumit de ele chiar si la km astia am facut un drum de Brasov pe Cheia saptamana trecuta si s-au comportat exemplar pe asfaltul ud.

 

 

cica vreo 10.000 si ceva.

 

mai bine bagi tu un karoo t :cheers:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mie mi se pare ca si Karoo T si K60 tin la fel. Acu daca n-a mers cineva MULT cu ambele, nu cred ca putem ace comparatii decat teoretice. Eu sunt multumit de cei aproape 10k km cu K60, de la 150 pe autostrada, bocanci juliti in curbe pana la namoale, poteci de munte si drifturi pe iarba.

 

Daca ar fi insa sa-mi dau cu parerea, cred ca sunt ceva mai dirt-frindly KarooT-urile in timp ce K60urile ar trebui sa se tina mai bine pe ud. Eventual M+Suri in loc de standard.

Editat de switch
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

M+S ar trebui, teoretic, sa tina mai bine pe ud datorita silicatilor din compozitia cauciucurilor (aceeasi idee ca pentru gumele de iarna la masini), dar, in acelasi timp, ar putea sa se manance mai repede in timpul verii, mai ales daca mergi la viteze mari perioade lungi.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Depinde ce intelegi prin mers pe ud cu 100-110. Am venit pe autostrada cu 140-160 cu pasagera si bagaje pe ploaie torentiala, viteza maxima era dictata doar de trafic, la fel cum am coborat de la Sinaia la Campina si sub 80 n-am coborat decat la vreo 2 curbe.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Daca e vorba de Mitas E-08, stiu pe cineva care avea. Is "copii" de Tourance si se comporta la fel, cel putin in namol. Adica naspa.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

salut

eu am pe mobra luata de anu' trecut incaltata cu :

am deja aproape 6.000km cu ele,si uzura lor inca nu a ajuns la jumate

pe ploaie torentiala pe asfalt i-am dat la mobra 80-90km/h,si pot sa zic ca a fost totul ok

fara sa apara acvaplanarea,fara nici o modestie

asta e din proprie experienta a mea

acum altii poate sa zica ce vrea

bafta,si

drumuri mai bune

post-46018-1264241629_thumb.png

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Angi, cred ca pentru 90/90-21 gasesti numai gume de cruisere. Pentru spatele tau, 130/80-17 daca nu ma insel, Heidi face cauciucuri de iarna, teoretic excelente pe ud, gen HK 66. Sau HK 68 atat pt fata, cat si pt spate.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

intrebare.. astea de la mitas sint bune pt asfalt uscat si ud? dar off usurel merg? putin ajutor va rog

am avut eu sunt bune numai pe uscat , se incalzesc bine si cand e frig (m-am dat la 4-5 grade).

Pe umed sunt de cosmar. Se consuma repejor

Mesaj completat

Angi, cred ca pentru 90/90-21 gasesti numai gume de cruisere. Pentru spatele tau, 130/80-17 daca nu ma insel, Heidi face cauciucuri de iarna, teoretic excelente pe ud, gen HK 66. Sau HK 68 atat pt fata, cat si pt spate.

http://www.emoto.ro/cauciuc-enduro-dunlop-...-90-21-54s.html

Editat de yuk
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Angi, cred ca pentru 90/90-21 gasesti numai gume de cruisere. Pentru spatele tau, 130/80-17 daca nu ma insel, Heidi face cauciucuri de iarna, teoretic excelente pe ud, gen HK 66. Sau HK 68 atat pt fata, cat si pt spate.

90/90-21 gasesti gume cacalau, scuzati expresia. De la grume de namol, la gume duale si de touring sau chiar gume dedicate de strada, gen cele de chopper.

 

Ca recomandare pt Angi, auzisem de Anakee-uri ca ar fi foarte bune si pe ud.

Editat de switch
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

90/90-21 gasesti gume cacalau, scuzati expresia. De la grume de namol, la gume duale si de touring sau chiar gume dedicate de strada, gen cele de chopper.

 

Ca recomandare pt Angi, auzisem de Anakee-uri ca ar fi foarte bune si pe ud.

Angi ceruse recomandari de gume strict de strada, nu si de namoale. Stiu f bine dimensiunea, si eu am pe DR janta de 21.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Vizitator changed the title to Anvelopele on si off

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...